Stannis'in kızını feda etmesi

Ya kışyarı için savaşmaya gidecekti ya da sur’da kalacaktı.

Sur’da kalmak demek kışı boşu boşuna oturarak beklemek ve bu kış’ın içinden çıkamadan ölmek demekti ve bu da kesinlikle akgezenler’in zaferi olurdu (nasıl bakarsan bak eğer Stannis Sur’da kalsaydı durum böyle olacaktı çünkü Sur’da Stannis’in olması dahi Akgezen savaşını kazandırmazdı),
bu yüzden kışyarını kurtarmak için yürüyüşe geçti.
Eğer kışyarı savaşını kazansaydı kuzeyin neredeyse tamamı ona boyun eğecekti ve ordusu büyüyecekti böylece güney’i fethedebilirdi ve ondan sonra Akgezen tehtidi için diyarı savaşmaya hazırlardı, ve Stannis’in savaşta üstün zekasıyla Akgezenler’i yenerdiler, böylece diyar kesinlikle kurtulacaktı.

Binlerce ordusuyla birlikte kışyarı yürüyüşünde çok zor şartlar altına girdiler.
Ordu aç, Erzak yok, atlar yok, Karlar ve rüzgarlar var.
2.sezon finalinde karasu savaşından sonra Stannis alevlerde binevi geleceği gördü, bundan önce ise Melisandre’nin gölge doğurduğunu biliyor.
Stannis kitabın aksine dizide R’hllor’a inanıyor.
Yürüyüşte erzak yok, binlerce ordu aç bir şekilde yürümeye çalışıyor lakin yürüyemiyorlar, kar ve rüzgar onları engelliyor.
Geriye dönüş yok sadece ileriye ama gidemiyorlar eğer gidemezlerse binlerce adam, Stannis, Davos, Melisandre, Selyse ve Shireen ölecekti.
Çaresiz içinde kalmıştı kral.
Melisandre ona Işığın tanrısına kurban olarak kızınızı verirseniz kar’ların eriyeceğini ve yolların açılacağını söylemişti,
Dizinin saçmalığıyla Ramsay yanına 20 adamını alarak sadece 1 gecede Stannis’in kampına sızıp atları servest bırakıyor ve geriye kalan erzakları da yok ediyor.
Ölüm tamamıyla kralın binlerce adamdan oluşan ordusunun ve ailesinin üzerindeydi.
Stannis, Kızını kurban etmeyi her ne kadar istemesede kabul etmek zorunda kaldı çünkü tek yol buydu.
Dizide ve kitaptada Işığın Tanrısı’nın gücü gösterildi bu yüzden Stannis çözüm olacağına inanıyordu hem zaten öleceklerdi belki bunu yaparak binlerce adam ve diyarı kurtarabilirdi.
Herhangi bir duygu hissetmeyen Stannis, kızının ölümünde çok fena üzüldü ve nredeyse ağlayacaktı hatta Melisandre’nin yüzüne bile bakmadı.
Şunu da söylemeliyim ki Stannis, kurban ettiği kızının karşısına çıkacak kadar da cesur ve kızını seviyordu.

Stannis, kızını feda ettikten hemen Melisandre’nin de vaddetiği gibi Işığın tanrı’sı R’hllor, karları eritti ve yolları açtı ardından kızına hiç sevgi göstermeyen hatta onu sevmediğini bile açıkça söyleyen kraliçe Selye acıya dayanamayıp intihar etti, Melisandre’de, Işığın tanrısının Stannis’i cezalandırdığını zanedip ve bu yüzden savaşı kaybedeceğini düşünüp kaçtı.
Işığın tanrısı Stannis’i cezalandırmadı, paralı askerler savaşmamak için kaçtı, Selyse acısı yüzünden intihar etti ve Melisandre korktuğu için kaçtı.

Evrenin gelmiş geçmiş en iyi komutanı şüphe yok ki Stannis Baratheon’dur örnek olarak başarılarından bir tanesini özet bir şekilde bahsedeyim;
Güzel Ada açıklarında düşman gemi sayısının yarı sayısıyla, Denizde daha önce yenilgi görmeyen Demir Donanma’yı ve yenilmez komutan Victarion Greyjoy’u süper bir taktik ile denizin dibine batırır, ve bu Stannis’in ilk ve tek deniz savaşıdır.
Güzel ada ve bir çok zaferinde süper taktik ve strateji yapan Stannis dizide Kışyarı savaşı için keşif süvarisi dahi göndermeden yürüdü böylece bolton ordusunun geldiğini görmedi ve kendisi saldırı yapacakken saldırıya uğradı. Açık arazide yapılan savaşta boltonlar galip gelir
ve Stannis yenilir.
Aynı dönem içinde ölüp ve Sur’a kaçan Melisandre sayesinde hayata döndürülen Jon Snow Kışyarına savaşmaya gitti.

Aynı dönemde Stannis’te aynı yerde savaştı ama Stannis savaşırken her yer kar, Shireen’in kurban edilmesinin ve Stannis’in savaşının ardından Jon savaşırken kar’dan eser yoktu çünkü Işığın tanrısı R’hllor gerçekten karları eritmişti bu demek oluyor ki Shireen boşu boşuna kurban edilmemişti.
Jon Snow aşırı sayı eksikliğiyle tam kaybedecekken birden Vadi şövalyeleri Moat Caitlin’den ARTIK NASIL GEÇMİŞLERSE -Vadi şövalyelerinin Moat Caitlin kalesini geçip kuzeye gelmeleri tamemen mantık hatasıdır- destek kuvvet olarak geliyor ve Jon’un savaşı kazanmasına yardım ediyorlar ve Jon kuzeyin kralı oluyor.
Dizinin senaristleri Stannis’i sırf Jon’un akıbeti güzel olsun diye harcamıştır bu apaçık ortadadır

Onbinlerin ölmesindense kendi öz kızını feda etti tüm olay aslında budur. fedakarlık.

‘‘Fedakarlık kolay değildir aksi taktirde gerçek fedakarlık değildir.’’
-Stannis Baratheon

Bu söze katılıyorum. Doğru bir söz. Stannis’in kızını yakması “kızı” olduğu gerekçesiyle çok kötü karşılandı ama adam, sanki kızını sevmiyormuş gibi muamele etmeleri de kötü. Yani herif canilik olsun diye yapmadı. Kızını da çok seviyordu bence. He bana göre yanlış bir hareketti ama Stannis açısından yaklaşırsak olaya, ona göre o an o yapılması gerekiyordu, çaresizlik içindeydi ve çaresizlik içinde olan her adamın yapabileceği şeyi yapıp yılana sarıldı, ağır bir karar verdi. Kadim bilgi der ki iki kötü arasında seçim yapmak durumunda kalırsan en az kötüyü seçmen gerekir; Stannis için de durum bence buydu.

Yalnız itiraz noktalarım da yok değil. Öncelikle kendisi gelmiş geçmiş en iyi komutan değildir ama en iyilerinden bir tanesi denirse, kabul ederim. Bunun dışında Stannis istediği gibi krallığı ele geçireydi, WW’leri yenerdi süper zekasıyla falan gülerim buna. WW ordusunu yenmek süper taktiksel zeka ile olsaydı kimsenin totoşu bu kadar tutuşmazdı.

Diğer yandan R’hllor yolları eritti falan, bu biraz yorum. Kaldı ki yolların erimesine de ihtiyaçları yok. Onlar kuzeyli, dizlerine kadar karda savaşır her biri, daha önce yaptılar. Güneylilerin bir haftada kat edebileceği yolu onlar üç günde gidebiliyorlar. Kısacası karlar erisin de savaşalım şeklinde bir ihtiyaç yok kuzeyliler için.

Stannis’in bir hiç şekilde harcandığına ve Jon’un savaş durumuna genel olarak katılıyorum, resmen mantıksızlık ve saçmalıklar dizisi oldu.

Kız yakıldıktan birkaç sahne mi sonraki bölüm mü ne uzun bir buzun erimeye başladığını görmüştük. Ayrıca dizide Stannis kuzeyden destek aldı mı hatırlamıyorum.

iki sorum var bana fatih aegondan itibaren stannisten daha iyi bir general söyler misin eğer karlar kurbandan dolayı erimediyse nasıl eridi

Randall Tarly, Corlys Valeryon, Denize göre bakacaksak Euron Greyjoy

Almadı diye hatırlıyorum ama açıkçası dizi meselesinde hafızam çok güçlü değil.

Ben “karlar erimedi” diye bir cümle kurdum mu? Kurmadım. Kuzeyliler için “karların önemi yok” dedim, çünkü onlar dizleri üzerine kadar karda bile savaşır. Sonuçta burası onları coğrafyası. Haliyle “Stannis’in yaptığı fedakarlık Jon’un faydasına oldu.” diye bir cümle kurulamaz, önemsiz kuzeyliler için kar varmış kar yokmuş. Hatta ilginç bir olay vardır aslında; misal kumda koşmaya alışmış bir atı çime salarsan, kumdaki gibi rahat ve hızlı koşamaz, yer gelir ayağı bile kayar kapaklanır. Oysa çimde koşmak daha kolaydır değil mi?

Dizide karsız meydan, tamamen çekimlerin daha rahat yapılabilmesi için, sonuçta adamlar çok zorluk çeker. Olayı, dizide kimse “kurban” ve “R’hllor” meselesine bağlamadı. Bizim bağlama çabalarımız “yorum” ötesine gitmez.

@BasbugStannis “gelmiş geçmiş en iyisi” iddiası var, neden Fatih sonrası diyorsun ki? Öncesini de katmak gerek. Murat birkaç örnek vermiş zaten. Rica ediyorum hayranlığın seviyesini fazla kaçırmayın.

tarly bence stannisten daha iyi bir asker değil ha büyük askerdir benim için ikinci sırada o vardır ben şu anlamda dedim stannis hem deniz hem de kara askeri tarlynin denizde ne yapacağını ya da euronun karada ne yapacağını bilemiyorum

Tüm mesele de bu değil mi? “SENCE” öyle yahut “BENCE” tersi… Kendi görüşlerimizi serinin/dizinin “resmi bilgisi” gibi görmemek gerek. Senin için en iyisi ise eyvallah, karşı çıkmıyorum ama mutlak gerçeklik gibi sunmamalısın. O zaman bana göre de en iyi lider “Jon” der çıkarım ve başka kimseyi kabul etmem. Olmaz böyle.

(Yalnız Tarly’e Robert bile dayanamamıştır. Diyar’daki en iyi komutanlardan biri kabul edilir kendisi.)

gelmiş geçmiş tabi ki değildir benim fetihten sonra dememin sebebi o yıllardan sonrası için daha çok bilgi sahibiyiz

O zaman sorun yok, karşı çıkılacak bir nokta da yok. “saysana bana komutan” deyince, dedim herhalde gelmiş geçmiş en iyisi diye savunuyorsun sandım.

yanlış anlamışsın lancel lannister vardır çok severim o bence stannisten daha büyük askerdir menzile düzenlediği seferlerle ünlü bir kral

Şimdi hocam dediğin şeyler çok yönlü Stanis denizde en iyi diyemezsin çünkü tarihte ve günümüzde de iyi kumandanlar var Euron ve Corlys gibi. Karaya gelince bu da sağlam argüman değil karada stanis zorlu bir savaş şuana kadar kazanmadı renly ile olan savaşını büyüyle halletti, Kralın şehri savaşı nı Tywin’e kaybetti. Elimizde yabanıllar var onu kazandı ama yabanılların nasıl bir ordusu olduğunu biliyoruz birde mesela stanis’in yabanıllar karşı yaptığını Mormont ölmese idi 400 adamla yapacaktı. Eğer istatistiksel olarak bakarsan Randall ve Tywin en iyileridir hatta Tywin en iyisi bile diyebiliriz çünkü Stanis’in yabanıllara karşı yaptığını kendisi stanis’in düzenli ordusuna karşı yapmıştır.

jon konusunda kısmen haklısın stannis öleceği için tek umudum olan kişi jon. jaimeyi saymıyorum çünkü öleceğine inanıyorum robb da iyi askerdi aynı kişiden eğitim aldılar ve stannise verdiği tavsiyelerden anlıyoruz ki o da kardeşi gibi iyi asker

stannis denizde en iyi demiyorum benim lafım şu stannis denizde de zafer aldı karada da ki tywin konusunda hiç katılmıyorum lannis limanı yakılırken hiçbir şey yapamadı karasu tamamiyle tyrionun beceresidir evet tywin gelmeseydi stannis şehri alırdı ama eğer tyrion olmasaydı tywin geldiğinde çocuklarının ve torunun kellesiyle karşılaşırdı bir de karasuda garlanın renlynin zırhını giymesi de var

Aslında Jon, Stannis’in totoşunu kurtardı o tavsiyelerle. Çünkü onu Dehşet Kalesinden uzaklaştırıp, orayı alamayacağını (yanlış hatırlamıyor isem Bolton’un bunu bekleyeceğini de söylemiş olabilir kesin emin değilim bakmam gerek) vs. söyleyerek başka yöne gönderdi ki bu sayede Glover Hanesini yanına kattı ve Roose’un tuzağından kurtuldu. Roose Bolton gerçekten de Stannis’in kalesine geleceğini düşündüğü için mahiyetini bilmediğimiz bir tuzak hazırlamıştı, gitmediğini öğrenince üzüldü aslında. :stuck_out_tongue:

KL’nin Stannis’in güçlerinin eline geçmesi Tyrion/Tywin’in ortak başarısıdır. Biri olmasaydı şehir bu kadar uzun dayanmaz, en başta ele geçerdi ki iyi zayiat da verdi; diğeri olmasaydı da Stannis eninde sonunda karadan ele geçirirdi.

(Yalnız cevapları tek bir yorum içine yazarsa, alt alta ileti atmamanı tavsiye ederim. Yönetici kızabilir, flood yapılması sanırım yasaktı.)

Kızı yaktıktan sonra başını aldı zaten.

Usta Tarly ve Tywin Stannis’ten iyi demişsin de Randyll ın doğru düzgün tek başarısı Robert ı durdurmuş olması, Tywin in ASKERİ açıdan doğru düzgün başarısı yok bence.

Aslında birkaç ayda koca azam lordluğunu silip süpürmesi ciddi başarıdır. Herif resmen kendi toprakları kadar toprak fethetti boru değil. Ayrıca Roose Bolton önderliğindeki birlikleri yendiğini de unutmayalım. Gayet objektif karakter olan Tyrion Tywin’in Robb’u yeneceğini düşünüyordu.

Aynı zamanda Reyne ve Tarbeck ailelerinş de kısa sürede hüpletmesi de başarıdır. Orduyu kısa sürede toplaması, organize etmesi, en güçlü iki vassalını aniden ortadan kaldırması… Askeri başarı deyince aklınıza sadece iyi bir kumandanı meydan muharabesinde yenmesi gelmesin.

Nehir toprakları meselesi daha savaş tam çıkmadan oldu diye hatırlıyorum. Roose u yenmesi büyük başarı değil bence sonuçta roose dan bayağı daha fazla askeri vardı ve roose un amacı dikkat dağıtmaktı. Reyne Tarbeck isyanı da çok zor değil sonuçta adamın kat kat daha fazla adamı var. Ayrıca yeşil oğlan diye aşağıladığı Robb un tuzağına çok iyi bir şekilde düştü ve Edmure istemeden bozmasa başka bir tuzağa düşecekti.

Kitabı gözden geçir; Tarly, en iyi komutanlardan biridir, deniyor.