Stannis'in kızını feda etmesi

Kitabı gayet biliyorum da Tarly nin önemli başarısını sayar mısın bana? Robert ı durdurması var başka ?

Savaş başlamadı değil, Tywin Lannister birlikleri yığıyor. Edmure’da aynı şekilde sınura birlikleri yığıyor. Yani o savaş bildiğin topyekün.

Reyne olayında evet Lannisterlar avantajlı. Ama o meselenin efsaneleşmesini sağlayan Tywin’in çok hızlı, sert ve kararlı şekilde bu işi yapması.

Tamam ama işte direk savaş ortada yokken saldırı yapıyor , edmure niye saldırsın.
Olay istediği kadar efsaneleşsin Tywin in bu yaptıkları mı en iyi Kumandan yapıyor ? Ayrıca Robb ve Roose meselesine cevap vermemişsin

Bak tekrar söylüyorum

Tywin Lannister ani bir baskınla Nehir topraklarını almadı

Tywin Sancaktarlaro topladı
Edmure Sancaktarları topladı

İki ülke karşı karşıya geldi

Tywin Edmure’u yendi ve fetih yaptı.

Yani savaşı başlattı. Ortaada başlayıp devam eden savsş ve sonrasında gelen zafer var. Savaş algın nasıl bir şey merak ediyorum gerçekten seni anlamadım çünkü.

Robb 20.000 kişi getiriyor, bunların 5.000 kişilik süvari birliğiyle Jaime’nin üçe bölünmüş ordusunu kolayca avlıyor, Jaime’nin ordusu epey kalabalık. Ama diğer 15.000 kişilik orduyla Tywin’in ordusu denk neredeyse. Zaten Tywin’in müthiş bir komutan olup oyuna gelmemek, onu oyalarlen Jaime’ye darbe vurmak üzere o plan,

Tamam yanlış anlamışım dediğin olsun.
Başka say o zaman ? Tywin in bana kalırsa öyle aşırı askeri başarısı yok.

Bu arada Robb Roose meselesine cevap verdim gözümden kaçmış. Haberin olsun.

Westeros devamlı savaş olan bir kıta değil ki. Tywin deneyimli ve girdiği savaşlarda başarıya ulaşmış herkesin tırstığı bir insan.

Yanş sen gene de savaş/başarı oranını boşverip fazla başarı kazanamadı dersen o zaman Robert ve Stannis’den başka Westeros’da düzgün komutan yok demektir.

18 bin adam vardı 11 bin Roose a verdi diye hatırlıyorum ve Roose a yaya askerleri vermişti Tywin ise baya fazla askere sahipti ve baya atlı vardı diye hatırlıyorum.

Tamam sürekli savaş falan yok ama en iyilerden saymamızı sağlayacak başarılar da değil bence.

Hocam ben istatiksel olarak dedim. Şimdi Tarly’nin başarısı yok değil; Roberti menzil ordusunun öncü birliğiyle durdurması, Gölgeli vadideki Rossun gönderdiği güçleri yenip kaçan lordlarıda esir alması, Cersi’ye gelen tavsiyelerden diyar savaşta olduğu için Randall’in kesinlikle kral eli olması gerektiği tavsiyesi. Birde bu adamın yeri her zaman sağlam savaş olduğu zaman öncü birliği hep bu adama veriyorlar. Bunları lordların söylediklerinden de biliyoruz.
Tywin’e gelecek olursak herkes genelde en iyi yaptığı işlerle anılıyor. Tarly’nin komutanlığı, Ned’in Onuru Stanisin somurtmasından sonraki en iyi yaptığı şey komutanlık. Tywininkide politika ama politikada öne çıkması komutanlığını 2. plâna atmıyor. Askeri olarak Bir Tarly, Stanis’ten aşağı kalır yanı yok zaten Stanis’i de yendi. Tarbeck ve Reyne savaşlarında da Tywin Lanisterlarin tüm gücünü yanına almıyor. 20.000 adam alıp 5-6 bin kişilik bir orduyu yenip şarkı yazdırmıyor. Tywin Tarbeck ve Reyne’lerle mücadale çıkarken diğer iki hanenin asker toplamından daha az askeri var o zamanlar Batı da Reyne’ler ve Tarbeckler güçlü olduğu için Batı lordları bunlar Lannisterlar’ı yenebilir belli olmaz falan diye asker yollamıyorlar ama Tywin peşi sıra galibiyetler almaya başlayınca işin seyri değişti diyerek Tywin’e katılıyorlar. Tywin’in buradaki başarısı babasından dolayı neredeyse devrilecek bir haneyi toparlayıp kendisine tehlike oluşturacak çok güçlü 2 haneyi yenmesi. Ayrıca Tywin de Randall da hiç savaş kaybetmedi. Stanis kaybetti ama bu Stanis’i diğer ikisinden kötü komutan mı yapar? Hayır.

Kitabı biliyor isen sorgulanacak bir şey yok. Bu adam bu imajı Robert’ı durdurunca almadı. GRRM adam hakkında bilgi vermez ise biz sana nasıl sayalım?

Ona bakarsak Robert’ın da öyle çok fazla başarısı yok der çıkarız aradan, adam İsyan’ın yüzüydü ama gerçek manada Üçe Dişli mızrak dışında kaç tane doğrudan kendi komutası ile savaş kazandı? Her bir bölgeyi isyancı lordların biri tutuyordu. Bir insanın geçmişini çok bilmiyoruz diye sayılmaz diyemeyiz; kitap iyi komutan diyor ise öyledir.

Tywin, Castamare meselesi dışında 5 kuruş savaşı mıydı ne onda da savaşmıştı lord barth ve o zaman prens olan deli kral ile

Kitapta Stannis’in ordusunun yarısından fazlası kuzeylidir ama dizi de ordusun da hiç kuzeyli yok hepsi güneylidir.

Gelmiş geçmiş en iyi komutan olup olmaması tartışmaya açık konudur.
WW ordusunu yenebilirdi ki kendisi EjderhaKaya’sının EjderhaCamı ile dolu olduğunu biliyor ve ww’lerin de sadece EjderhaCamı ile ölebildiğini de biliyor.

Dizi de hiç destek almadı.

dokuzmetelik krallar savaşı ismi
robertın bir günde üç savaş kazanmışlığı var onlar da kralı tutan sancaktarlara karşı olmuş bir savaş

O zaman bizim Dany, Jon ya da ejderhalara ihtiyacımız yok; GRRM boşa eklemiş her birini. Stannis tek başına her şeye yetermiş :smirk:

Tamam işte, adamın bir İsyan’ı var.

Fakat buna bakarak yahut bize anlatılanlara sınırlı bilgilere bakarak -yukarıda arkadaşın yaptığı gibi- “en iyi komutanlardan biri değildir” diyemeyiz, kitapta zaten her birinin savaşçılığı veya komutanlığına vurgu yapıldığı için olduğu gibi kabul etmek gerek dedim

Yapboz’un bir parçası olmadan yapboz bitmez ama Yapboz’un resmi çıkmazsa da Yapboz olmamıştır.
Demem o ki bazı karakterleri bu olay ile bir tutuyorsan o zaman hot pie’ye de ihtiyacımız var.
İlla Jon, dany ve ejderhalar olmadan ww savaşı kaybedilecek değil belki onlar olmadan da kazanılabilir. ee ne de olsa 8 bin yıl önce ejderhasız, jon’suz ve dany’siz o savaş bir kez kazanılmıştı.

8000 yıl önceki savaşta ejderhalar kullanılmadığını nerden biliyorsun ? kanıtın ne ?

Fecr haklı. 8000 yıl önce ilk Uzun Gece oldu ve o dönemlerde de ejderhalara sahip olunduğuna dair kanıtlar var bolcana. Her şeyden önce ejderha çeliği var ve AA var o dönem. Anlatabildim mi?

Stannis’i sevebilrsin, çok iyi bir komutan olabilir dahası adaletli bir kral da olabilirdi ama ona haddinden fazla anlam ve değer yükleyip yüceltme. Her şeyi yapabilecek kapasiteye sahip değil.

Stannis strateji konusunda hiç de iyi bir kumandan değil Güzel Ada tamamen Victarion’un mallığından kaybedilmiş bir savaş. Karasu’da çok büyük hata yaptı bodozlama daldı şehire Tywin’in nerede olduğunu bilmiyor ve hiçbir önlem olmadan saldırıyorsun. Donanmayı nehire direk sokması hata orada nehrin ağzını kapatmalıydı sadece. Karada ise askerlerini dediğim gibi hiç önlem almadan saldırttı ordu doğru düzgün bir kamp bile yapmadı etrafa savunma amaçlı hiçbir şey yaptırmadı. Kışyarı seferine neredeyse 1500 tane adamla kuzey koşullarını hiç bilmeden çıkacaktı Jon’a şükretsin 4000 adam bulmasını sağladı da neredeyse denk bir gücü var Bolton’lara karşı.

kanıt yok farkındayım ama 1 insandan bahsedildiyse 1 ejderhadan da bahsedilebilirdi diye düşünüyorum yani belirsiz.

Stannis hakkında ki görüşlerim hakkında haklısın beni en iyi tanıyanlar bile böyle söylüyor.

Aga 8 bin yıl önce ejderhaların özellikle westeros’ta olduğuna dair kanıt nerde? ben hiç bir kitapta rastlamadım da. ve evet ejderha camı vardı çünkü dünyanın oluşumundan beri var olduğu Ejderhakayası şahittir bunda haklısın.

Aldığı yardım konusun da haklısın.
1500 adam ile koşulları hiç bilmeden çıktığını demişsin işte onun sebebini zaten yukarı da yazdım ya.

Karasu savaşı tamamen stratejik bir savaştı. Gemilerin bodoslama dalması Stannis yüzünden değil adını unuttuğum diğer komutan sanırım florent’lerden biriydi onun hatasıydı.
Karasu savaşı fırtınalar yüzünden yarım ay süresi kadar geçikmiştir.
Eğer yarım ay süresi kadar gecikmemiş olsaydı Stanis daha erken saldırı yapacaktı ve saldırmadığı her gün Kl’nin güçlenmesi için avantajdır ki Tyrion’un bile Stannis’in neden geç kaldığını sorguluyor ve buna şükrediyor.
ÇılgınAteş kesinlikle sürpriz bir taktikti ki zaten daha önce hiç bir savaşta ÇılgınAteş kulanılmadığı biliniyor, Stannis bunu bilseydi bile yine de elinden bir şey gelemezdi ama olduğundan biraz daha az hasar görmek için uğraşırdı.
ÇılgınAteş’e rağmen donanma karaya iniyor ve destek kuvvet gelmeden 7 Sur kapısından 3 tanesi ele geçiriliyor ki Stannis savaşı kazanmak üzereydi, Ama Tyrion’un ormanlara gizlediği dağ klanları, Stannis’in gözcülerini öldürüyor ve Stannis, destek kuvvet olan Tyrell-Lannister ordusunu göremiyor ve arkadan bozguna uğruyor.
Dediğim gibi Fırtına yüzünden Stannis yarım ay süresince geç kaldı eğer geç kalmamış olsaydı KL daha da çok güçlenmezdi ve Tyrell-Lannister ittifağı olmazdı ve ÇılgınAteş bu kadar üretilmiş olmazdı dolayısıyla Stannis savaşı kazanırdı.