Star Wars

Yeni üçleme umarım Luke Skywalker’ın karanlık tarafa yöneldiği ve Palpatine’nin klonlarıyla mücadele ettiği dönemi anlatır.

Palpatine emir 66yı uygulattırdığında neredeyse ağlıcaktım bence Sith’in İntikamı serinin en iyisi.Ben 7. filme o kadar umut bağlamıyorum çünkü disneyin sağı solu belli olmaz harika bir eserde olabilir ama hayal kırıklığıda olabilir

Evet katılıyorum bu dediğine.

bence endıselenme dısney cok para verdı ve hemen 7. film alışmalaarına baslamıslar beklentı buyuk oldgu ıcın cok sıkı bı fılm olucaktır

Çok abartılıyor aslında bu seri bence. Bir LOTR değil mesela. Kült, güzel, harika falan ama o kadar da “OHA BUNU NASIL YAPMIŞLAR YA, NASIL OLUR BÖYLE BİR SERİ OHA…” dedirtmiyor adama.

Old Repblic yada Yoda’nın gençliği çekilmeyeck.Luke Skywalker’ın ve Han Solo’nun çocuk yada torunları anlatılacak.Jaina Solo, Anakin Solo falan

Bunu nerede okudun acaba belirtebilir misin?

Günümüzde öyle olabilir. CGI efektleri gişe yapan filmlerin çoğunda karşılaştığımız sıradan bir olay oldu. Hatta TV dizilerinde, reklamlarda bile bolca kullanılıyor.

Ben İlk üçleme Sinemalarda oynarken çocuktum. Ve senin “OHA BUNU NASIL YAPMIŞLAR YA, NASIL OLUR BÖYLE BİR SERİ OHA…” diye tanımladığın şeyin, 10 katı fazlası bir etki yaratıyordu Star Wars o zaman. Çünkü görsel efektli filmler yok gibi bir şeydi, Görsel efektlerin bu kadar bolca ve iyi bir şekilde kullanıldığı İLK film olma özelliğini taşıyordu.

80’li yıllarda çekilen ünlü filmlere bakın, kullanılan görsel efektler 70’li yıllarda çekilen Star Wars’dan kötüdür.

Yatmadan önce X-Wing’im ile Galakside Empire Tie-Fighter’larını avladığımı hayal ederdim mesela. Bu konuda yanlız değilim tabii, şimdi ünlü bir Amerikan gazetesinde Film yorumuculuğu yapan bir amcamızda, gençliğinde Star Wars’u seyrettikten sonra arabasını sürerken X-Wing sürdüğünü hayal ettiğini söylemişti.

Başıma bir şey gelmeyecekse Star Wars’ı hiç ama hiç sevmiyorum. Acaba sıkıntı ben de mi diye 2 kere izledim seriyi ama yok, bir şey hissedemedim.

Star Wars aşktır.Şimdi Yeni Jedi Taikatının kitabı elime ulaştı.Büyük bir zevkle okuyacağım :smiley:

(Bir önceki post’um araya iş girmesinden dolayı yarım kaldı, konuya kaldığım yerden devam ediyorum.)

Star Wars’un bir Lord Of The Rings olmadığı görüşünden devam ediyorum. Star Wars 1977’de çıktı. Şimdi hikayeleri bir kenara bırakıp yalnızca efekt açısından olaya bakalım.

Aşağıda linklerini verdiğim Hobbit 1977 ve Lord Of The Rings 1978 animelerini CGI peşinde koşturan arkadaşlarıma seyrettirmeye kalksam, benimle çok fena dalga geçerlerdi yada ellerinde sopa beni kovalarlardı, bu ne diye.

Hobbit 1977

Lord Of The Rings 1978

Ha diyeceksiniz o filmler anime, film olsaydı daha iyi olurdu. O dönemde çekilen en iyi fantastik filmlerden ikisine bakarsak, Lord Of The Rings’in 1977’de nasıl çekileceğini rahatlıkla tahmin edebiliriz. (Ki efekt açısından bu filmlerden de kötü olurlardı, 4-5 yıl önce çekilecekleri için.) CGI peşinde koşturan arkadaşlarımı bu efektlerle hayatta Lord Of The Rings seyrettiremezdim.

Excalibur 1981

Conan 1982

Star Wars’u biraz daha kendisine yakın bir Fantastik eserle karşılaştıralım. Star Wars’un esinlendiği kitaplardan biri olan Dune’un 1984 yapımı filmi ile. 7 yıl sonra çıkmasına rağmen Star Wars’un efekt kalitesine yaklaşamıyor bile.

Dune 1984

Star Wars 1977

Günümüze gelirsek, efektler (CGI sayesinde) artık o kadar da zor bir şey değil. Türk firmaları bile çamaşır makinesi, buzdolabı gibi sıradan ürünlerin reklamlarında Transformers vari efektler kullanabiliyorlar.

Yani efekt açısından sen dersinki Lord Of The Rings, Star Wars’dan daha iyi, ben de derim ki Arçelik’in Buzdolabı reklamı ikisinden de iyi. Efektler ayağa düştü yani.

Toparlarsak, günümüzde CGI’ın bu kadar gelişmesini, hayal gücünü zorlayan filmlerin, dizilerin, reklamların, sahnelerin çekilmesini Star Wars’a borçluyuz. Nasıl Lord Of The Rings kitap olarak Fantastik kitapların popüler olmasına ve artmasına yol açtı ise Star Wars’da film olarak Fantastik filmlere ve Blockbuster dediğimiz filmlere öncü olmuş, önünü açmıştır.

Tolkien edebiyat için ne ise, George Lucas’da Sinema için odur yani. Sizin sevip sevmemeniz bu gerçeği değiştirmez.

Mesela ben Tolkien sevmesem ve LOTR çok kötü bir kitap desem (Ki kitapları seviyorum, mesela diyorum) bu Tolkien’in Fantasik Edebiyata yaptığı etkiyi değiştirir mi? Ben kimim ki, klavye başında sallayan biri sonuçta, beni kim takar. Aynısı George Lucas içinde geçerli. Bir sürü hata yapmış olabilir, en sıkı hayranları bile zaman zaman onu yerden yere vurabilir ama adamın Sinema’ya yaptığı etkiyi inkar etmek kendini kandırmak olur.

Edit: Efekt dışında filmleri karşılaştırmıyorum. Her 2 seriyi de seviyorum. Star Wars ve/veya Yüzüklerin Efendisi’ni sevmeyenleri de anlayabiliyorum. Efekt yüzünden Star Wars sevmeyenlere yazım aslında. Efektleri yüzünden Efekt konusunda çığır açan Star Wars’u sevmeyenler bana garip geliyor. Belki de 70’li yılların sonunu ve 80’lerin başını onlar da yaşasaydı ne dediğimi daha iyi anlayabillirlerdi. Çok mu yaşlandık ne?

Evladına kıyamadı ya la :((

İşte bu düello bir efsane dostum

Süper olmuş

Darth Vader ve Luke Skywalker’ın kavga sırasındaki konuşmaları çok duygulandırdı beni. Kendimi Luke’un yerine koyamadım…

İbret dolu bir sahne varsa o da Anakin’in Usta Windu’ya saldırdığı kısımdı. Işın kılıcını o iblise saplasaydın güce denge getirme geyiği de olmayacaktı. :confused: Bir de küçük padawanları öldürdü cibilliyetsiz…

Oğlu Luke genellikle SW fanlarınca küçük görülse de ben babasından daha dirayetli olduğunu düşünüyorum.Palpatine bile ayartamadı onu.

En iyi filmi 3ncü filmi yani tarihi sırayla hele hele anakin nin dart vader oluşu süperdir ve emir 66 olayına hastayım

HTC One X cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Episode V her türlü. Empire Strikes Back <3

episode 3 kesinlikle acayip bir katliam yaşandı ayrılıkçılar, kont dooku, grevious, jediler

Ya bilemiyorum birde o filmler eski ya görsel açıdan tatminde olamıyorum eski filmlerden

HTC One X cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Palpa daha sonra Luke’da ayartıyor :smiley:

Tartışmasız Empire Strikes Back <3