Stark Hanesi'nin Asıl Kadim Kılıcı 'Buz'

Aslen şurada yayınlandı: https://www.gameofthronestr.com/2018/05/24/stark-hanesinin-asil-kadim-kilici-buz/

Buz (Ice), Stark Hanesi’ne ait olan kılıcının ismi. Kılıcı ilk kitabın 1. bölümünde bir kaçağı infaz ederken Ned Stark’ın elinde görüyoruz.

"Buz"du kılıcın adı. Genişliği bir erkek eli kadardı. Kılıç neredeyse Robb’dan uzundu. Kılıç Valyria çeliğinden tılsımlarla dövülmüştü ve is kadar siyahtı. Hiçbir çeliğin kenarı Valyria çeliği kadar keskin olamazdı.
Daha sonra kılıcı KL’de Ned’in idamında kullanılıp, el değiştirerek bir süre Cellat Payne’nin elinde ve sonra da Tywin’in elinde; eritilip yeniden dövdürülerek 2 kılıca dönüştürülmüş halde görüyoruz. Kılıçlardan biri şu an Brienne’de ve diğeri Kızıl Kale’de bir yerde.

Buz’un bu ismi alması aslında oldukça olağan görünüyor; kuzey soğuk ve karlarla kaplı bir yer ve Starklar’ın ünlü ‘Kış geliyor’ sözü bu hanenin kar, soğuk ve buzlarla ilgisini ortaya koyuyor.

Lakin şöyle bir şey var ki Ned’in elindeki kılıç 400 yıllık olsa da Buz ismi, kılıcın kendisinden daha eski ve kadim… Yani bu kılıçtan önce aile yadigarı olan başka bir Buz vardı.

Catelyn kılıçlara hiç ilgi duymuyordu ama Buz’un kendine has güzelliğini inkâr edemezdi. Kılıç, Kıyamet’in kadim Özgür Kale’yi yıkmasından önce, Valyria’da demir ustalarının kılıç yaparken çekiçlerinin yanı sıra, büyü de kullandığı zamanlarda yapılmıştı. Buz tam dört yüz yaşındaydı ama dövüldüğü ilk günkü kadar keskindi hâlâ. Taşıdığı isim kendisinden de eskiydi. Kahramanlar Çağı’ndan kalan bir mirastı adı. O zamanlar Starklar, Kuzey Kralları’ydı.
Sizi bilmem ama aslında ben Snow ya da Winter var iken neden Ice ismini seçtiklerini merak ediyorum. Haydi Snow o kadar karizmatik bir sözcük olmadığı gibi piçleri çağrışım yapıyor ama Winter, ayrıca hanenin ünlü sözü olduğu için kılıç için de uygun bir isim olurdu. Fakat besbelli ki kılıcın ilk sahibi kim ise Ice’ı daha uygun bulmuş. Stark Hanesinin Buz’u temsil ettiği ve serinin isminin de Buz ve Ateşin Şarkısı olduğu düşünülürse bir bağlantısı var gibi.

Videoyu yapan arkadaş Buz’un Ötekiler ile bir bağı olabileceğini düşünüyor, bir şekilde, bir sebeple… Aynen Kış Geliyor sözü gibi… Şahsen ben bu sözden kastın “Ötekiler geliyor.” demek olduğunu düşünüyorum, çünkü bu adamlar beraberlerinde Kışı da getiriyor…(videoyu yapan da benim söylediğimi söylüyor; bu oğlan Türkçe biliyor olsa, diyeceğim burayı dolanmış, yazdıklarımı görmüş. :smiley: )

Elimizde Kahramanlar Çağ’ından kalma Buz ismi var… 8 bin yıllık bir isim…
Buzdan Sur’u inşa eden Mimar Brandon var…
Stark Hanesine mensup, Sur’un 13. Lord Kumandan’ı ‘Gecenin Kral’ı’ var…

Gecenin Kralı hikayesini biliyorsunuzdur ama belki bilmeyen yahut ayrıntısına vakıf olmayan vardır.

Kılıçların Fırtınası Bran POV -4

Çöken karanlık Bran’ın aklına Yaşlı Dadı’nın başka bir hikâyesini getirdi, Gece Kralının öyküsünü. “Gece Nöbetçilerine liderlik eden on üçüncü adamdı, korku nedir bilmeyen bir savaşçıydı,” derdi Yaşlı Dadı, “ve ondaki kusur buydu,” diye eklerdi, “çünkü bütün insanlar korkuyu bilmelidir.” Kralın çöküş sebebi bir kadındı; teni ay kadar beyaz, gözleri yıldızlar kadar mavi bir kadın Sur’un tepesinden gülümsemişti. Hiçbir şeyden korkmayan kral, kadının peşine düşmüş, onu yakalamış, onu sevmişti ama kadının teni buz kadar soğuktu ve kral ona tohumlarını verdiğinde ruhunu da vermişti.

Kadını Gece Kalesi’ne getirmiş ve onu kraliçe, kendisini de onun kralı ilan etmişti. Yeminli Kardeşlerini bazı tuhaf büyülerle kendi iradesine bağlamıştı. Gece Kralı ve onun ceset kraliçesi, on üç yıl boyunca hüküm sürmüştü, sonunda Kışyarı’nın Stark’ı ve yabanılların Joramun’u Nöbet’i bu esaretten kurtarmak üzere işbirliği yapana dek. Kral düştükten ve Otekiler’e kurbanlar verdiği ortaya çıktıktan sonra, Gece Kralının bütün kuyudatı silinmiş ve adının anılması yasaklanmıştı.

“Bazıları bir Bolton olduğunu söyler,” diye bitirirdi Yaşlı Dadı. “Bazıları Skagos’un dışından bir Magnar, bazıları bir Umber, Flint ya da Norrey olduğunu söyler. Bazıları, demiradamlar gelmeden önce Ayı Adası’na hükmeden Woodfootlar’dan biri olduğunu inanmanı sağlayabilir. Ama değildi. O bir Stark’tı. Onu deviren adamın kardeşiydi.” Sonra Bran’ın burnunu sıkardı, Bran bunu asla unutamazdı. “O Kışyarından bir Stark’tı ve kim bilir, belki de adı Brandon’dı. Belki de tam bu odanın içinde, tam bu yatakta uyurdu.”

Şimdi… bu korkunç kurbanların ne olduğunu merak ediyor insan… İlk başta kendi adamlarını kesip, atıyor ve Wight’a dönüştürüyor gibi bir düşünceye sahiptim, sonra bu şekilde ordu kurulmasının zor vs. olduğunu düşündüm, topluca adam vermek gerekir vs. Sonra şu geçenlerde serinin telefon vikipediası olan uygulamada yazan bilgi aklıma geldi, bu adamlar zaten ilahlarına insan kurban eden kişiler, kış öncesi de sonrası da bir süreye kadar, yani 13. Lord Kumandan kendi kurbanlarını verirken zaten kuzey, insan kurban ediyordu. Haliyle insan düşünüyor; bu adam ne tür kurbanlar vermiş ki insan kurban eden bu insanları dehşete düşürüp, ismini silmişler vs. Aklıma sonra ‘bebekler’ diye geldi… Yetişkin kurban etmek başka bir şey bebek kurban etmek başka bir şey… Hatta kurban edilen yetişkinler esir vs. bile olabilirdi(bu fikri Duygu verdi.).

Nitekim bu videoda da arkadaş aynen ben gibi düşünmüş… Ona göre de bana göre de (%100 eminim demiyorum) Gece’nin Kralı ve Kraliçesi kendi bebeklerini kurban ediyor ve onları Öteki’ye dönüştürüyorlardı; aynı Craster’ın kendi oğullarını kurban etmesi gibi.

Sonrasında zaten Kuzey Kralı ve Sur Ötesindeki Kral güçlerini birleştiriyor ve Gece’nin Kralını öldürüyor; kendi kardeşi tarafından. Buz isimli kılıcın bu kral zamanından beri nesilden nesle geçildiğini düşünüyor. Bu arada haliyle eğer şu an 8 bin yıllık ww varsa, Stark kanı taşıdıklarını söylemek mümkün.

Bu kılıcın ismi niçin Buz? Bu ismi veren Gece’nin Kralı olabilir, diyor. Yani kılıç aslen ona ait olup, kardeşi tarafından yenilgiye uğratılınca kılıcın kardeşine geçip, nesiller boyu aktarılmış olabileceğini düşünüyor. Buz Kraliçesi ve buz bebekleri olduğu; buzdan yapılma bir yerde krallığını ilan ettiği düşünülür ise kılıcının isminin Buz olması çok olağan kaçıyor. Yani iddia asılsız olmayabilir.

Tekrar toparlayalım.

Winterfell…
Winter is coming…
Winter Kings…

Lakin kılıçlarının ismi Buz mu? Dedim ya yukarıda, Winter deseler daha uygun kaçmaz mıydı?

Fakat… Kılıç, Gece’nin Kral’ına ait ise Buz ismi daha uygun, değil mi?

Diğer olası ihtimaller ise o dönemlerde silah teknolojisini düşünürsek(bronz kullanıyorlardı yani); kılıcın büyüyle Buz’dan dövülmüş olabileceği, yani gerçekten buz olabileceği… Bu durumda yine iki kardeşten birine ait olabilir, durum pek değişmiyor.

Diğer olabilirtesi ise Buz Kralını yendiği için kılıcına buz ismi verilmiş olabilirler ama açıkçası pek olası gelmediği gibi adam kendini Gece’nin Kralı ilan etti, Buz Kralı değil; onun bebek yaptığını iddia ediyor isek o zaman karşımızda tam olarak bir WW var diyemeyiz ki yetişkinler ww’ye çevrilemiyor… Ölü olsa zaten gene terslik çıkıyor… bebe yapma ve kadınla aşna fişne meselesi… Bu yüzden ben hep bu adamın hep değişik bir şey olduğunu düşünmüşümdür…

Bir başka konuşulan konu ise Son Kahraman’ın yaptıklarıyla bir şekilde Ötekiler arasında anlaşma sağlanması… barış işareti olarak vs. buzdan yapılma kılıcın Son Kahraman’a (videocu, bu kişinin de hep bir Stark olduğuna inandığını söylüyor) verilmiş olması ki kılıçlarının nasıl olduğunu biliyoruz…

Öteki, sessiz adımlarla öne doğru geldi. Elinde Will’in bu zamana kadar benzerini görmediği bir uzun kılıç vardı. İnsan evladının bildiği hiçbir metal karışmamıştı bu kılıcın alaşımına. Ay ışığı altında canlı gibiydi, yarı şeffaftı. Kristalden bir dilimdi adeta. O kadar inceydi ki kenarından bakıldığında görünmüyordu. Kenarlarında belli belirsiz gerçek dışı mavi bir ışık peydahlanıyordu sonra. Will bir şekilde bu kılıcın her türlü usturadan daha keskin olduğunu hissetti.
Her ne kadar kılıcın NK’ye ait olduğu fikrini daha çok tutsam da bu da fena bir iddia değil. Buz ve Ateşin Şarkısı ve Yaşlı Nine’nin hikayelerinde İlk İnsanlar vs. savaşıp yeniyor ama bunlar efsane, efsaneler bozularak günümüze gelir. İlk Uzun Gece’nin bitmesi için AA gerekli idiyse 2. için neden gerekli olmadı ve nasıl yenmeyi başardılar? sorusunu hep merak etmişimdir…

Benim merak ettiğim asıl soru; gerçek Buz nerede? :slight_smile:

Her zamanki gibi fikirlerinizi bekliyorum…

Cünkü “Buz” (“Ice”) daha karizmatik ve bir kiliç için daha uygun bir isim. Buz yani, düsün, sert, keskin falan çagrisimlari yapiyor :smile:

Kesin degil.

Gece’nin Kraliçesi bir Öteki ise, ki öyle tasvir ediliyor, nasil çocuk sahibi olabiliyor? Dogurganlik var mi yani bunlarda? Hamile kalabiliyorlar mi? Bunun açiklanmasi, netlik kazanmasi gerek önce.

Her seye muhalefet edesim var bugün :stuck_out_tongue: :smile:

Son Kahraman’a ne oldugu bile belli degil. Ormanin Cocuklarindan yardim istemek için gitmis, yolda tüm arkadaslarini kaybetmis, soguktan kilici kirilmis… Sonrasi yok… En fazla Ormanin Cocuklarina ulastigini ve yardim istedigini tahmin edebiliriz çünkü çocuklar gelmis nihayetinde.
Birde tam anlamadim yani, hadi her seyi geçelim, baris isareti olarak ciddi anlamda Son Kahraman’a buzdan yapilma bir kiliç verilmis mi deniyor? Ve ilk, orjinal Buz’un o kiliç olabilecegi? Son Kahraman neden ve nasil Stark hanesine baglaniyor? Birde harbiden Ötekilerin kullandiklari o buzdan kiliçlardan biri olsa orijinal “Buz”, niye Valyria çeliginden yapilmis bir kilici ona tercih etsinler ki? Ötekilerin buzdan kiliçlari en az Valyria kiliçlari kadar özel, keskin, degerlidir yani.

Evet, bunu daha önce de söylemiştin sanırım? Hatırlar gibi oldum, konuşmuştuk senle. :stuck_out_tongue: O zaman tekrar edeyim; her şeyi winter olan bir hane için ‘winter’ daha uygun bir isim kaçmıyor mu? Ice daha karizmatik ise neden kendilerine Ice Kings- Icefell ve Ice is coming demiyorlar? :smiley: Bunun yerine winter kings, winterfell ve winter is coming oluyor? :smiley: Demek karizma olarak winter daha iyi. :stuck_out_tongue:

İkimiz de biliyoruz ki bir Stark, resmi olarak onaylanmasa da gerçek çıkacağı kesin olan kuramlardan; jon kuramı gibi. :slight_smile:

Cidden canın mı sıkıldı? :smiley:

Sana söyledim daha önce de Sur’un ww ve ölüleri geçmesi için engel teşkil eden büyülü bir yapı olduğunu biliyoruz, bu durumda o kadın nasıl Sur’un tepesine çıktı, adamı ayarttı ve içeri girip 13 yıl boyunca kraliçe oldu? Sıradan bir ww değil bu kadın. Hatta şu ana kadar hiç kadın ww görüp, duyduk mu? Dizide bile yok. Hepsi de Craster’ın bebesi olamaz yani… Demek ana kraliçe gibi bir şey var… O kadının büyük öteki veya ona benzer bir şey olduğunu düşündüğümü biliyorsun… Sur’a girebilme meselesi de düşünülürse bebek sahibi olma yetisi de olabilir bir ihtimal…

Kendi bebeklerini kurban etmiyorlar ise o zaman başkalarının bebeklerini mi kurban ediyor? İhtimal… Lakin her bebek ww’ye çevrilebiliyor ise neden şu an sadece Craster’ın bebeklerini kabul ettiler, diğer Yabanıllar arasında da Craster gibi -hayatta kalmak vs. için- çocuklarını verecek insanlar bulabilirler, hem nüfuslarını daha hızlı büyütürlerdi. Bir ww, bir ölüden kat kat iyidir, güçlüdür sonuçta.

Bebek kurbanı yoksa kayıtlardan adını sildirecek kadar ne kadar korkunç bir kurban olabilir ki bu? Kuzeyin alayı ağaçlara kurban veriyor zaten. Yani dehşete düşmeleri gereksiz.

Son Kahraman konusunda sana katılıyorum, diğer iki iddiaya göre daha mantıklı, hoş geldi dedim sadece… Bütün kahramanlar Stark Hanesinden çıkar mantığı ile herhalde Starklara bağlamış videocu arkadaş. :smiley:

Lakin kadim kılıcı niye kullanmayı bıraktılar sorusuna gelince… İhtimaller çok bence ama en tahmin edilebilir olanlar; kılıcın kaybolmuş olması, yahut çok özel bir sebeple bir ihtimal mahzen mezarlarda muhafaza edilmesi veya gayet basit bir açıklama ile asıl Buz gayet basit bir kılıçtı, Valirya kılıcı gelince değiştirildi… Aslında şimdi düşününce o kadar da basit kaçmasa gerek, yani bronzdan olamaz binlerce yıl kullandıklarını farz ediyoruz… Gerçi bu bile kesin değil, belki ilk Buz atıyorum 1000 yıl kullanıldı sonraki kılıçlara da Buz ismi verilmeye başlandı vs.

Bunu kuram başlığına, kuram adı altında açtım ama aslında çok destekli temelleri yok, sadece bilindik az konu üzerinden çıkarımlar yapıp mantığa oturtma çabası var… Yine de hoşuma gitti, Buz benim ilgimi çeken konulardan biri, biliyorsun. :slight_smile:

Niye? “Ice” "Winter"a çok aykiri mi?
Sanki adamlar kilica “Ice” degil de, “Fire” ismini vermis gibi konusuyorsun :smile:

Yaa Ayça… :smile:
Ice is coming ne yaa? Ciddi misin? Buz geliyor… :smile: Harbiden neden böyle olmadigini soruyor musun yani?

Yoo ben bilmiyorum :smile:
Olabilir, degil demiyorum bak, ama emin konusmanin dogru oldugunu düsünmüyorum. Symmachus da mesela geçen gün Ashara’nin hamileligi konusunda net bir cümle kurdu, ben ona da itiraz ettim.

Evet :smile: Yaa uzun zamandir tartisma yapmadim, özlemisim, ve bir baktim karsi çikabilecegim bir sürü sey yazilmis! Daldim hemen :smile:

Yok aslinda lord kumandan kadini Sur’un Ötesinde görüp pesinden gidiyor, baslangiçta olay bu.

Niye olmasin? Onlarca kizi var ve çocuk sahibi olabilecek yasa gelmis her kiziyla yatiyor pislik herif.

Evet, ve bu bana da mantikli geliyor, hatta çok hosuma giden bir fikir.

Alakasi yok bence. Sur’da olabilmesi- hamilelik… ??
Hem birde tamam kadin Sur’a gelebiliyor ama Sur’u asmiyor da. Sinirin tam olarak nerede oldugunu bilmiyoruz ki.

Bebek kurban etme nereden çikti?
Ve tekrar söylüyorum, bence o kadin hamile kalamaz. Bunlarin damarlarinda kan akmiyor büyük ihtimalle, kalpleri atmiyor, yaslanmiyorlar, biyolojik açidan donmuslar bir nevi… Nasil hamile kalacak? He kaldi diyelim, onun doguracagi çocuk kurban edilecek normal bir çocuk mu olur?

Bana en olasi gelen bu. Kalite açisinda çok degerli bir kiliç degildi bence, manevi açidan çok degerliydi (ki adamlar o ismi yasatmak istemisler).

Şuna benziyor, 6 çocuğun var, her birinin ismi a ile başlarken 6. çocuğa b yahut başka bir harfle başlayan isim vermek gibi; gelenek bozulmuş. :smiley:

Winter kralları winterfell vs. derken adam kılıca ice daha uygun kaçar mı demiş?

Ne demek istediğimi anladın, şimdi şakaya takılma :smiley:

Emin misin? ‘SUR’UN ÜSTÜNDEN’ şeklinde bir ifade geçmiyor muydu? Baksana bir tekrar.

Kralın çöküş sebebi bir kadındı; teni ay kadar beyaz, gözleri yıldızlar kadar mavi bir kadın Sur’un tepesinden gülümsemişti.

Şimdi mantıken WW sayısını bilmiyoruz ama atıyorum karşımızda da 100-200 tane ww yoktur diye tahmin ediyorum? Düşünsene en az 1000-2000 ww var, hepsi nasıl Craster’ın olabilir? Her şeyi geçtim, bu ilk başlangıcı yapan biri olmalı, bu anlaşmayı bununla yapan birileri… Diğer Öteki’nin bizzat kendisinin gelip anlaşma yaptığını sanmıyorum yani :stuck_out_tongue:

Kısaca eskiden kaldığı yerden devam eden biri/leri…

O kalede 13 yıl boyunca yaşadığını biliyoruz. Yani Sur’un büyüsü buna işlemiyor demek ki… Eğer kadın gerçekten diğer öteki gibi bir şey ise hamile kalma olasılığı olabilir.

Kurbanlar vs. verdikleri için ismi silinmemiş miydi bunun? İnsan kurban etmekten daha kötü bebek kurban etmektir, diye düşündüm. Sonuçta bu adamlar o dönem insan da kurban ediyordu, gördük.

O da doğru bunun çocuğu normal bir çocuk olmaz… Bu durumda kendi çocukları değil de başkalarının çocuklarını kurban edip, dönüştürüyorlardır belki Craster gibi? Bu da değilse nedir bu insanlar bu kadar dehşete düşürüp ismini sildiren tarihten merak ettim.

Bu arada bu 13. Lord Kumandan’ın isminin Jon Snow olabileceğine dair kuramlar geziniyor, geçen haftalarda görmüştüm. Şu Yabanıl kız Jon ismini söylediği zaman “şeytani bir isim” mi ne demişti, piçlerin de kötü namları olduğu vs. ortada… Bunun bu herifin yaptıkları yüzünden olabilir diyor…

İhtimal yüksek elbet. :slight_smile:

Bana kalırsa niye Winter değil İce kısmı biraz sakat. Çünkü neyin kulağa hoş geldiği sübjektif bir şey dolayısıyla teoriye konu edilemez. Evet Starkların lakaplarında Winter önemli rol oynuyor. Ama mesela en önemli kısım olan isimlerinin Winter ile bir bağı olmadığı gibi simgeleri de tamamen Winter’ı karşılayan bir şey değil.

Ama bunun dışında teoriye katılıyorum. Şu bana garip geliyor Starklar serinin buz tarafında yer alan bir aile, ateşin dengi ama kılıçları ateşten. Bu biraz Batıya sövüp her şeyi batılı olan insanlar gibi geliyor. Bu açıdan Starkların tamamen kendi kültürleriyle ilişkili bir kılıçları olması ve bunun son savaşta tekrar ortaya çıkması bence mükemmel olacaktır.

Sorun şu kılıcı kim kullanacak? Arya’ya Dark Sister’ı verdik, Bran’ın ayağını kırdık, Rickon’u Ramsay’a hediye ettik. Uncle Benjen?

Ölünün dirildiği şu evrende çocuğun bacağı iyileşmiyor ya. Oysaki Tanrısal Warg-Grenseer yeteneklerinin de katkısıyla mükemmel bir savaşçı olurdu.

GRRM, bir söyleşisinde WW’lerin kılıçlarının buzdan olduğunu ama sıradan buz olmadığını; buzu kullanarak hayal edemeyeceğimiz şeyler yapabildiklerini vs. söylemişti, çeviriyi doğru hatırlıyor isem… Yani kısaca adamlar buz ile harikalar yaratıyorlar.

Karşıda da Valiryalılar var; ejderha ateşi ile kılıç dövüyorlar…

Buz ve Ateş karşılaştırması açısından hoş noktalar… Reed Hanesi; Buz ve Ateşe yemin ediyorlar… Ejderhaların Dansı olayında kraliçe ve stark lordu arasındaki anlaşmaya Buz ve Ateşin Anlaşması deniyor… Yani Targların ateş; Starkların buz taraflarını temsil ettikleri kesin…

Buz kılıcı da bu şekilde daha manidar oluyor. Soru şu; Buz, sıradan bir bronz/demir kılıç mıydı? Yoksa gerçekten de ww’lerin buzdan kılıçlarından biri miydi? İki kısım da akla yatkın, olabilirtesi mümkün şeyler olsa da ben 2. kısmı hikayenin geneli ve yukarıdaki bağlantılar çerçevesinde daha uyumlu ve yakışık görüyorum.

Arya’ya Dark Sister ne zaman gitti? Rickon ne ara Ramsey’e yem oldu? :stuck_out_tongue: He kafada mı diyorsunuz? Rickon daha 6 yaşında bir çocuk, onun dövüş yeteneği vs. yoktur, yaşasa bile fark etmez…

Hakiki Buz nerede? Niyeyse her şey bu Mezar Mahsenlerde çıkacak gibime geliyor, Jon da boşuna görmüyor rüyasında buraları.

bir kere şakasına demiştim,ama seri galiba gerçekten avatar’a dönecek. :smile: ateş bükücüler,su-ya da burada buz-bükücüler ve ortada ikisini de büken avatar jon :stuck_out_tongue:

ahahaha o kadar da değil elbette ama yakın bir şey olabilir. :smiley:

Melisandre: Ateş bükücü , Euron: su, üç gözlü karga: Buz , Toprak: bilmiyorum , Hava: robertt

O zaman Fire Nation’da Targaryen hanesi olur ve Air Nation’dan (Fırtına toprakları) Robert Baratheon dünyayı bu zulümden kurtarır :d

Aslında şimdi farkettimde Su: R’hoynarlılar olabilir yani dorne

toprak lannisterlar olabilir,kaya kaya deyip duruyorlar :smile:

Tyriona yakışır beinfog gibi kısa boyluda zaten :slight_smile:

Ya başladınız yine ha :smiley: Konu hakkında fikir üretin deyince kimse yanaşmıyor, ortalığı sulandırmak için bir anda herkes toplanıyor. İkisini birden yapın bari. :smiley:

Napalım Böyle şeyler bizi mıknatıs gibi çekiyor :slight_smile:

Konunun ne olduğunu bile bilmiyordum ben buraya nasıl geldim onuda bilmiyorum

ahahhaa iftar da geçti, neye bahane bulacağız bu halin için bilemiyorum. :smiley:

kusura bakma biraz ön ayak oldum sanırım :slight_smile: konu ilginç aslında ama seride bununla ilgili pek birşey geçmediği için emin olamıyorum. öyle bir kılıcın ötekilerin kullandığından farklı olması lazım ki bir anlamı olsun. ve sadece buz için olan bir kılıcın neye faydası olacak.belki de mevsim dengesizliklerini sağlayan şeydir,bilemiyorum. eğer öyle bir kılıç varsa bu ancak bence jon’un ötekilerin tarafına geçmese bile olumlu manada iletişim kurması demekte olabilir. sonuçta kılıç mahzendeyse ve jon mahzen rüyaları gördüğü için-zaten mahzen bence hikayede killit rol oynayan bir yer-direk onunla bağlantı kurabiliriz.

Kendisi Lannisterların gazabına uğramıştır ve kendi vatandaşlarına karşı dans etmek zorunda kalmıştır. Kısacası bir vatan hainidir.

Buz’dan bir kılıç diyor isek Ötekilerin kılıçları gibi olması da mantıklı; çünkü onlar buz ile(ama bu sıradan buz değil) inanılmaz şeyler yapıyorlarmış, yazara göre… Baya afaki konuşuyoruz elbette, dediğin gibi hiç bilgi yok… Gecenin Kral’ına ait bir kılıç olabilir, başka şekilde elde edilmiş olabilir yahut bizim duygunun en aklına yatan sıradan bir kılıç olabilir.