Stark Kralları

Bran the Builder


Brandon Stark bilinen adıyla Mimar Bran, Kahramanlar Çağı’nda yaşamış Stark Hanesinin bir üyesi (muhtemelen kurucusu.) Duvar ve Winterfell’in inşa edilmesi onun adına borçludur. O diğer ünlü yapımlarıyla da itibarının devamlılığını sağlamıştır, özellikle Fırtına Burnu (Storm’s End) kalesiyle. Kuzeyin ilk kralı olarak kabul edilir. Gece Gözcülerine verdiği topraklar bugün “lütüf” diye anılır, ancak üstatlar toprakları başka bir Brandon’un verdiğini iddia eder.

Theon Stark (Hungry Wolf)
“Aç Kurt” diye anılan Theon Stark, kadim kuzey krallarından biridir. Zayıf, uzun saçlı ve kirli sakalı vardır. Lakabını, saltanatı boyunca süren savaş durumundan dolayı kazanmıştır.

Brandon Stark (Shipwright)
Gemici Brandon Stark, lakabını denize olan aşkından dolayı almıştır. Günbatımı Denizine yelken açmıştır ama bir daha geri dönmemiştir. Bu nedenle Winterfell’deki mezarlıktaki lahidi boştur.

Brandon Stark (Burner)
Gemici Brandon’un oğludur. Babasının çıktığı deniz yolculuğundan geri dönmemesi üzerine üzüntüden babasının tüm gemilerini ateşe vermiştir. Böylece Kuzey’in denizdeki hakimiyeti bir süreliğine son bulmuştur.

Jonnel Stark
Eski Kış Krallarındandır. Hakkında çok fazla bilgi olmamakla birlikte tek gözlü olduğu bilinmektedir.

Dorren Stark
Gece Gözcüleri’nin bir raporunda bahsi geçer. Onun hükümdarlığı süresince gözcüler devlerle savaşmış ve Ormanın Çocuklarıyla ticaret yapmıştır.

Jon Stark
Denizden gelecek saldırılara karşı Beyaz Bıçak’ı korumak için Kurt Mağarası’nı inşa ettirmiştir. Burası, Manderly Hanesi’ne verilene kadar birçok Stark Çocuğu tarafından yönetilmiştir.

Rickard Stark (King)
Beyaz Limanı inşa eden Kral Jon’un oğlu Rickard Bataklık Kralın yemişi ve kızı ile evlenmiştir.Böylece Boğazın hakimiyetini ele geçiren Starklar Reedleri de kendi iradeleriyle yanlarına çekmişlerdir.

Rodrik Stark
Zamanın Kuzey Kralı Rodrik Stark’ın bir demir doğumluyu güreş maçında yenmesi ile Ayı Adaları (Bear Island ) alınmış ve bu adalar Mormont ailesine verilmiştir .Starklar aynı zamanda Vadinin Arynleri ile Üç Kız Kardeşler (The Three Sisters) için de savaşmıştır fakat sonunda adaların kontrolünü Arrynlere teslim etmiştir. Kesin olmamaklar birlikte İkinci Oğullarla savaşan Gezgin Kurt Rodrik Stark’la aynı kişi olabilirler.

Edrick Stark
Karsakal Edrick Stark’ın Winterfell’ın altındaki mezarı yanmıştır.

Benjen Stark (Bitter)
Acı Benjen Stark’ın Winterfell’ın altındaki mezarı yanmıştır.

Benjen Stark (Sweet)
Tatlı Benjen Stark’ın Winterfell’ın altındaki mezarı yanmıştır.

Eyron Stark
Eyron Stark’ın Winterfell’ın altındaki mezarı yanmıştır.

Edderion Stark
Gelindamat Edderion Stark’ın Winterfell’ın altındaki mezarı yanmıştır.

Walton Stark
Walton Stark’ın Winterfell’ın altındaki mezarı yanmıştır.

Brandon Stark (Bad)
Kötü Brandon Stark’ın Winterfell’ın altındaki mezarı yanmıştır.

Jorah Stark
Jorah Stark’ın Winterfell’ın altındaki mezarı yanmıştır.

Jonos Stark
Jonos Stark’ın Winterfell’ın altındaki mezarı yanmıştır.

Edwyn Stark
Edwyn Stark’ın Winterfell’ın altındaki mezarı yanmıştır.

Brandon Stark (the daughterless)

Kızsız Brandon’ın Ozan Bael döneminde yaşadığı düşünülüyor ve Yabanıllarla savaşmıştır. Lord Brandon Ozan Bael’i korkak diye çağırır.Bael, bu hakaretin öcünü almak için ve cesaretini kanıtlamak için Sur’a tırmanır, Kral Yolu’nu geçer ve Sygerrik of Skagos( eski dilde Skagos’un Sahtesi)’un altından Winterfell’e girer. Burada gece yarısına kadar lord için şarkılar söyler. Lord Bael’in şakıcılığından çok etkilenir ve Bael’e kendisinden ne istediğini sorar. Bael sadece Winterfell Bahçelerinin en güzel çiçeği “mavi kış gülü”nü ister ve Brandon da verir. Ama ertesi sabah lordun bakire kızı ortadan kaybolur ve yatağında mavi kış gülü bulunur.

Lord Sur’un ardına Gece Gözcüleri’nden adamlar gönderir Bael’e ve kızkardeşine bakmaları için ama her ikisini de bulamamışlardır. Stark soyun yokolma tehlikesindedir, birgün kız geri geldiğinde kucağında küçük bir bebek vardır. Aslında her ikisi de Winterfell’in altındaki mezarlıklarda saklanmışlardır. Bael’in piçi Winterfell’in yeni lordu olmuştur.
Otuz sene sonra Bael Sur’un ardındaki kral olmuştur ve yabanıl ordusunu güneye yönlendirmiştir. Kendi oğluyla donmuş geçitte karşılaşmıştır. Kendi kanından birisini öldüremeyeceği için oğlunun kendisini öldürmesine izin vermiştir. Oğlu Bael’in kafasını Winterfell’e getirmiştir. Annesi aşık olduğu adamın kafasını görünce kendisini kuleden aşağı atmıştır.
Hikayede Brandon Stark ve torunu için kral yerine lord unvanı kullanılıyor. Buradan bu hikayenin Fetih savaşından sonra olduğu sonucu çıkabilir. Ancak bununla beraber Bael’in oğlunun lordlarından biri tarafından öldürüldüğü ve derisinin soyulduğu anlatılır. Bu olaydaki eylem, Bolton Lordlarının düşmanlarının derilerini yüzme alışkanlığını hatırlatır ancak Boltonlar Fetih savaşından 700 yıl önce bu alışkanlıklarını bırakmışlardır.

Torrhen Stark

Diz Çöken Kral olarak da bilinen Torrhen Stark, Robb Stark’dan önceki Kuzey Kralıdır. Aegon’un fethi sırasında ordusuyla birlikte güneye gelmiş olan Torrhen, güneyli kralların yenilgilerini görüp savaşmadan Fatih Aegon’a diz çöktü. Kuzey Krallarının taçlarını Aegon’a teslim eden Torrhen, Kışyarı Lordu ve Kuzey Muhafızı ünvanlarını aldı. Bu olaydan sonra bölgede kurulan bir hana Diz Çöken Adamın Hanı denmiştir.

Robb Stark

Eddard ve Catelyn’in en büyük çocuklarıdır. Riverrun doğumludur. Babasının kral eli olmasının ardından Winterfell’in vekil lordu olmuştur. Babasının hain ilan edilip, hapse tıkılmasından hemen sonra Kuzey’in Kralı ilan edilir ve daha sonra Robb ve destekçileri güneye doğru ilerlerler. Düşmanları ve dostları tarafından ‘Genç Kurt’ olarak adlandırılmıştır.

[quote]Edrick Stark
Karsakal Edrick Stark’ın Winterfell’ın altındaki mezarı yanmıştır.

Benjen Stark (Bitter)
Acı Benjen Edrick Stark’ın Winterfell’ın altındaki mezarı yanmıştır.

Benjen Stark (Sweet)
Tatlı Benjen Edrick Stark’ın Winterfell’ın altındaki mezarı yanmıştır.[/quote]

benjen lerin içindeki edric ler yanlışlıkla yazılmış galiba…

konu için teşekkürler…

Mimarı tek geçerim. Guzel paylaşım. :slight_smile:

keske krallar hakkinda daha fazla bilgi verse grrm. ozellikle mimarbrandon’i cok merak ediyorum