Starklara neden kış kralları deniyor? ❄️

Pekala, aklıma takıldı. Şimdi… Starklar, Kış Geliyor diye bir söze sahip, kafadan bu bir “uyarı” diyoruz haliyle çünkü kış geliyor ve yanında Ötekileri de getiriyor. Pekala, lakin Starklara da Kış Kralları deniyor, neden?

Yani eskiden de şimdi de iyi kötü mevsimler gelip gidiyordu; yaz, sonbahar, bahar diye… Neden özellikle kış?

Bu unvanın sebebi Starkların Kışın hüküm sürmesi olabilir mi?

Kış gerçekten yaklaşırken 200 senedir ortalıkta görünmeyen Ulukurtlar ortaya çıkıyor ve Stark kanındaki warg yeteneğini uyandırıyor yani içlerindeki büyüyü; sonrası malum. Bir bakıyoruz şu bu bahane işe Kuzey yeniden bağımsızlık ilan ediyor ama 1 sene falan sürüyor ve Robb ölüyor ama ölmeden önce halası Lyanna (buz) ve Rhaegar’ın(ateş) oğlu Jon’u kuzeyin sonraki Kralı yapıyor. Yani Kış geldiğinde Kışyarı’nda bağımsız Kuzey tahtında bir Kış Kralı oturuyor olacak. İlginç tesadüfler (!) zinciri ki inandığım bir kavram da değil zaten.

Siz ne diyorsunuz?

3 Likes

Okuduğum bir teoride, Starkların sadece ulukurtlarla değil de buz ejderhasıyla da bağı olduğunu savunuyordu da aklıma o geldi.

2 Likes

Çünkü güneye indiklerinde eriyip kafalarını uçuruyorlar. Kış mevsiminde Kral iken yaz olduğunda kelle uçuyor. Bu yüzden Kış Kralları. Altında çok malzeme aramayın bence.

1 Like

Cregan Stark kahkaha attı

2 Likes

Kendisi kral olamamış biri lord olarak kahkaha atar tabii ki. Konumuz Kış Kralları, Lordları değil.

1 Like

Cregan Stark, “Hour of the Wolf”; Westeros’un hain yolsuzlarının mahkemelerde yargılandığı o kutlu günler.

2 Likes

Hoş olurdu”buz” kısmına çok uyardı ama işaret göremedim maalesef. Neye dayanıyor acep? Merak ettim.

1 Like

Martin Targaryen tarihi yerine neden Kış Kralları hakkında bir kitap yazmıyor?Bu kralların hayatını,savaşlarını çok merak ediyorum.Bir çok seri fanatiğide eminin bunu istiyordur.

Bu kralların öykülerini özellikle Stark-Bolton savaşlarını dizi olarak değil enfes bir epik roman olarak okumak muhteşem olurdu.

1 Like

Targ Hanesini de yazmak aklında yoktu, dizi için talep ettikleri için yazmış. Adamın en sevdiği hane Starklar. Yazmadan ölmese inşallah, gerçi bir önce kitapları bitirsin gerisine sonra baksın diyoruz :smiley: