Starkların Laneti

asoiaf
lanet
stark-hanesi

Boğaz, Moat Catlin ve Reed Hanesinin yüzen kalesi; Greywater Watch’ın da bulunduğu devasa bataklık alandır. Bu bölgeyi, kuzeyin güney ile sınırı olarak görebiliriz. Güneyden hiçbir zaman fethedilemeyen ve Andal istilacıların ve fazlasının cesetleri ile de kaynayan bölgeyi bu hale getiren Ormanın Çocuklarının yaptığı büyü ile suların bu bölgeye vurmasıdır.

Ormanın Çocukları(yeşil gören olanların), bunu İlk İnsanlar ile savaşırken yapmıştır. Öyle anlatılır. Üstatlar ise doğal oluşan bir felaket olarak anlatır. Durum ne olursa olsun bu bölge, kuzeyin sınırı.

Şimdi bir süredir kafamda dolanıp duruyor, aslında yazacaklarımın bir kısmı “olasılık” hatta “senaryo yazmışsın” kısmına girecek ve desteksiz olacak, kabul ediyorum ama zaten amaç bu konuyu tartışmak ve herkesin kendi fikrini almak.

Dikkat ettiyseniz eğer Stark Hanesi garip bir şekilde ne zaman güneye (savaş için) geçse, ölüyor.

Sonunda onlara döndüğünde Ned’in sesi yorgun ve melankoli doluydu. Göz pınarları nemlenmişti. “Babam, kralının isteği üzerine bir kez güneye gitti ve bir daha evine dönemedi.”

Şöyle bir baktığımızda ne zaman bir Stark, savaş için güneye inse ölümle sonuçlanan bir olay oluyor.

• Cregan Stark’ın oğlu ve varisi Rickon Stark, Genç Ejderha’nın Dorne ile olan savaşı sırasında öldü.
  • Brandon ve Rickard Stark, yine güneye indiğinde öldürüldüler.
  • Ned Stark, güneye inip taht oyunlarına bulaştığında yine öldürüldü.
  • Robb Stark güneye inip savaşmaya başladığında yine sonu ölüm oldu.

Stark Hanesi savaşmak niyeti ile çok fazla güneye inen bir hane değil, daha çok barışçıl amaçlarla iniyorlar ama o bile çok sık değil. Lakin ne zaman taht vb. bir savaş olsa, istila vb. bir savaş olsa ve içinde yer alsa o savaşa katılan aile üyesi ölüyor gibi, sanki güneye inip savaşırsanız ölürsünüz diye bir lanet varmış gibi.

Brandon ve Rickard Stark teknik olarak bir ordu ile savaşma amacı ile güneye inmiş görünmüyorlar ama Brandon’un Prens ile dövüşüp öldürmek istemesi ve üstüne Rickard’ın güneylilerle aslında savaş hazırlığı içinde olması gibi şeyler göz önüne alındığında ortada yine bir savaş/taht oyunu meselesi döndüğünde döngüye uygun görünüyor.

Bunun istisnası olarak Ned’in İsyan sırasında güneye inmesini gösterebiliriz aslında. Lakin bunu da belki Ned’in bir toprak işgali için yahut taht oyunlarında yer almak için değil de tamamen “kız kardeşini kurtarma” güdüsü ile yapılan bir savaş olması yüzünden diye yorumlayabiliriz gibi. Nitekim 15 yıl sonra taht oyunlarının içine girip, taht savaşına başladığı sırada öldürülüyor.

Sizce bu Boğaz, sular altında alındığında yeşil görenler, Starkları lanetlemiş olabilir mi? Boğazı geçip, güneye inerseniz ve bunu savaş vb. bir şey için yaparsanız “ölün” diye? Elbet bunun sebebi? sorusunu da sormak gerekiyor, durduk yere olacak iş değil. Starklar, kuzeydeki en kadim ve güçlü hane olarak bütün haneleri dize getirip, bazılarını da tarihten silerek kuzeyin yegane hakimi olup hüküm sürüyorlar. O kadar etkileri var ki kuzey tarihini neredeyse onlarla bir tutabilirsiniz; hızını alamayıp güneye inip, oradaki toprakları da istila edip ele geçirmek istemiş olmasınlar? Bunu fark eden ve durdurmak isteyenler de Boğaz’ı sular altına verip, onları lanetlemiştir?

Sonuçta bu bölgenin sular altına verilmesinin bir sebebi; İlk İnsanları durdurmak olsa gerek yoksa ne manası olur ki? Yani aslında ilk Sur gibi bir vazife görmüş gibi. Elbette mantıken bataklık ve sularla kaplı bir alanı geçmek insanlar için ne kadar zor olabilir ki? Fakat burası bir sınır olsa ve ortada bir lanet olsa? O zaman olabilir gibi? İlk başlarda Sur’un Ötekilerin geçmesini engelleyen bir bariyer gibi görürdüm ama şu sıralar daha çok onların “güçlerinin”, “büyülerinin etkisiz” gelmesini sağlayan bir sınır gibi görüyorum. Evet, wightlar geçemiyor belki; ölüyorlar(çünkü büyü ortadan kayboluyor) ama Ötekiler, wight değil; diriltilmiş büyü ile canlı tutulan şeyler değil; insan vb. diğer topluluklar gibi yaşayan canlılar. Lakin Sur ötesinde büyük bir büyü gücü var ve Sur, bu gücün öte tarafa geçmesini engelliyor ama Gece’nin Kraliçesinde gördük ki Ötekinin geçmesine engel değil ama büyüsünü kesiyor olsa gerek. Boğaz da buna benzer bir sınır vazifesi ile Starkları sınırlıyor olabilir mi? Lanetle.

İnşallah çok dağınık olmadı. :stuck_out_tongue:

2 Likes

Diz Çöken Kral başta savaş için inmişti savaşmadan geldi ama yaşıyor.
Ned her ne kadar kardeşini kurtarmak için gitse de savaşa gitti güzelce döndü.
Yüce Lord Cregan Stark yargı dağıtıp döndü.
Ayrıca Brandon savaş için değil düğüne gitmişti sonra Rhaegar’ı pataklamaya gitti.
Açıkçası böyle bir büyü sanmıyorum.

0 Likes

Ben bunu lanet den çok varoş olmalarına baglıyorum.Baktığın zaman seride bir eli yağda,ötekisi balda aile yok.Herkes bir seyler yasadı.Aile fertleri öldü,öldürüldü vs.ama Starklarların durumu biraz farklı şöyle örneklendireyim ;

Starklar,Kars/Doğu beyazıt yerlisi ise Targler,Lannisterler vb.İstanbul Eliti.Kars daki duygularıyla hareket ederken,İstanbul Eliti aklıyla hareket eder.Bu ikisi karsı karsıya gelirse Aklı olan kazanır ! Hatta kazanmakla da kalmaz,ilk fırsatta onları parmagında oynatır.kandırır.Kullanır.ben konuya böyle bakıyorum.

0 Likes

Aslında bunun tek istisnası Ned’in Güney’e inmesi değil. Cregan Stark’ın ejderhaların dansına dahil olması da sayılabilir. Adamlar resmen savaş tam bitmişken iş bitirici olmuşlar. Cregan başkenti ele geçirip kral eli olup milleti yargılayıp asıp gitmiş :D.

Öte yandan ben bu teoriye pek katılamayacağım. Bana kalırsa bir şeyleri genelleyebilmek için bazı gerekli unsurlar var:

Örnekler arasında ciddi istisnaların olmaması.

Örneklerin belli bir sayının üstünde yaşanması

Örneklerin gerçekleşme aralığının belli bir döneme sıkışması yerine bilinen tarihte geniş dönemlerde tekrar etmesi.

1. Senin de söylediğin üzere Ned Stark var. Onun dışında Güney’e inip zirveye çıkmış bir Cregan Stark örneği var. Starkların Güney’e inmesi 6 kere yaşandı ve ikisinde bir şey olmadı. 3’de 2 bence yetersiz bir oran.Hatta bunun dışında Torrhen Stark’ın Güney’e inmesini de sayabiliriz belki. Her ne kadar diz çökse de ciddi bir sıkıntı gelmedi başına haticeye değil neticeye bakarsak

2. Az önceki paragrafta da ifade ettim aslında. Gerek nitelik açısından(Brandon ve Rickard meselesi çok da kritik bir oaly değildi) gerek sayı açısından elimizde yetersiz bir örnek var.

3. Aslında bu madde teoriyi çürüten bir madde olmaktan çok teorinin sağlamlaşmasını engelleyen bir madde. Sadece son 300 yıldaki örneklerden hareket etmek temeli zayıflatıyor.

Yani kısacası büyü falan olduğunu zannetmiyorum. Eğer öyle bir şey olsaydı en azından Cregan Starkta görmemiz gerekirdi. Zira kendisi Robb Stark da dail olmak üzere Güneyde en fazla etki bırakan Stark.

Aslında bu pek de doğru değil.

Starklar Targlar zamanında iki iç savaş yaşamış bir aile. Bunun dışında isyanlar, Greyjoy istilası gibi şeyleri saymıyorum bile. Bunlar sadece son 300 yılda. Martin zaten Starkların aslında bir sürü kolu olduğunu ama yönetmesi zor bir bölge olduğu için pek çok üyesinin öldüğünü söylemişti.

Awoiaf’ın sonunda 3 ailenin soyağacı var/(stark, lannister, targaryen) bu üçü arasında en kalabalık olanı açık ara Starklar. Herifler her dönem üçer beşer doğurmuş. Ama iç karışıklıklar yüzünden bir sürü Stark tahtalı köye gitmiş. Martin’in “kill a Stark” felsefesi güncel seriye özgü değil yani :smiley:

Günümüzdeki Starkların bu saf tavırları Ned’den kaynaklı biraz.

0 Likes

Ned Stark Robert İsyanında güneye indi ve savaşı kazandı,Greyjoy İsyanı için 2.sefer güneye indi yine kazandı,Robb Stark Nehirova’da ve Batı Topraklarında esti geçti anca düğünde durdurdular. Savaşlar sırasında her hanedandan üyeler ölüyor,gayet normal bir şey,lanet falan yok.
Savaş zamanında Arryn hanesinden:, Elbert ve Denys Arryn
Baratheon hanedanında gene aynı şekilde:, Ormund Baratheon,Renly Baratheon ve daha bir çok hanedan üyesi Targaryenler için savaşırken öldü.
Greyjoy hanedanında:,Quellon Greyjoy,Robert İsyanında Menzile saldırdı o savaşta öldü.Balon Greyjoy’un 2 oğlu bizzat Greyjoy isyanında öldü.
Tyrell hanedanında:, Robert İsyanında bir savaşta yine Mace Tyrell’in yeğeni öldürülüyor.
Targaryen Hanedanında:, Yazmama gerek yok,bir çok üyesi savaşlarda ölmüştür.
Martell Hanedanında:, Yakın dönemden Lewyn Martell bizzat savaşta ölüyor.
Lannister hanedanında:, Beş Kralın Savaşında,Stafford Lannister öldürülüyor.
Tully Hanedanında:, Bildiğim kadarıyla savaşta ölen yok.

1 Like

Güneyde ölen Starklar’dan sadece Rickon savaşta öldü o da kendi savaşı değil. Ordusuyla gidenlerden Cregan ve Ned başarıyla Torrhen diz çökerek döndü, Robb ise savaş dışında öldürüldü. Ned, Brandon ve Rickard ise ölmek için ellerinden geleni yaptılar Robb’da dahil edilebilir bu kategoriye.
Ölenler Rickon hariç lanetten değil kendi hatalarından öldüler bunun bir lanetle alakası yok varsa da bu lanetin savaşla alakası yok gibi duruyor.

1 Like

Türkçe de lastik gibi arkadas,nereye çekersen oraya gidiyor.Varoş dan kastım tez canlılık,politik cehalet,Duygusal tepki,kandırılmaya musaat yapıydı yoksa Starkların demirbaşlar dan oldugunu biliyorum.Game of thrones’un en sevdigin yanı da güncel olması ve dünya nın her bir noktasına uyarlanması,cuk oturması.Madem Türkiye den örnek verdim ; devam edeyim,Sonra tekrar ana konuya bagliyacam ;

Sene 1970 ler,Demirel Van da miting düzenliyor,Van’ın bütün demirbas agaları orda.Para desen gani.Her birinin binlerce silahlı adamı var.10 binlerce dönüm arazileri var.Var oglu var ve pür dikkat demirel’i dinliyorlar.Demirel,bol keseden sallıyor,en sonunda da “Van’a deniz getirecem” diyor.Millet koskoca devlet adamı yalan mı söyleyecek deyu oylarını ona veriyor.Gel zaman,git zaman yine secim geliyor.Deniz falan hak getire ama gitmesi lazım.Gidiyor da.Asiret agaları kızgın,hesap soruyorlar,demirel “Valla hi getirecektim.boruları hazırladık,kanalları kazdık ama Ecevit izin vermedi !” diyor.Millet ecevit’e kızıp oyları yine ona veriyor.Sonra darbe oluyor.Darbe den sonrada darbecileri sucluyor velhasıl kelam Milletin reyi deniz,kandırmayan keriz durumu yasanıyor.

Starkların o asiret agalarından farkı yok.büyüklük desen var ama akıl yok.Mesele sadece Ned degil emmoglu.Biraderi de aynı.Deli kral tabir edilen bir adama gidip posta koymanın akıl ile mantık ile alakası var mı ? yok.haa diyeceksin ki deli kral da öldü ama isin icine baska bir akıl girdi,Tywin ! Ee Tywin de öldü ? darbeyi içerden yedi ! o öldükten sonra Lannisterlerin,Starklardan farkı kalmadı.Demem o ki ; Starkların asıl sorunu Akıl.Akılsız basın cezasını vucut cekiyor.Aileleri cekiyor.Dostlari cekiyor.Benim tespitim bu.

1 Like

Özetle lanet manet yok? İroni var. GRRM son neslin Güney’e inen tüm erkeklerini öldürdü zira :smiley:

Yalnız Cragen savaşmadı, oğlunu savaştırdı ve o öldü. Kral El’i olsa da öyle çok kısa süre oturdu; zaten olay taht oyunları savaşına girmek. Adam birkaç adam astı geri döndü.

0 Likes

Cregan Ederhaların Dansın’da güneye indi ve o sırada çok genç olduğu için bir oğlu yok önden gönderdiği bir ordu var meydan savaşlarını bu ordu yapıyor ama asıl orduyla kendisi sonradan geliyor ve Kralın Şehrine ordusuyla bizzat giren kendisi oluyor. Oğlu Rickon ise Dorne’un fethi sırasında öldü ikisi ayrı olaylar.

0 Likes

@ladyforlorn ‘un da dediği gibi ikisi ayrı mesele. Cregan bizzat savaşıp kral eli de oluyor. Okuyalı uzub zaman olduğu için hatırlamıyorum ama aklımda şöyle bir cümle kaldı

“yeşillerin son ordusu da Cregan Stark tarafından kral yolunda yok edildi”

0 Likes

Tamam o zaman. GRRM’in son nesile garezi varmış demek :joy::joy::joy:

0 Likes

Bence Stark tarihindeki en karizma olay Cregan’ın hareketi :joy:

0 Likes

Aç Kurt Theon’la kapışır ikisi çok iyi :smiley:

0 Likes

Sırf o adam üstüne mini dizi yapılsa ya :slight_smile:

0 Likes

Kapışamaz bence :D.

Savaş bitmişken gelip bu ne yaa daha yeni başlıyoruz demesi…

Millet bitti abicim bitti hadi dön evine deyince bana ne lan ben yağma yapacağım yakıp yıkacağım demesi…
Sonrasında milletin tırsıp kralı öldürmesi…

En sonda da madem o kadar geldim bari biraz adam asayım demesi

Ve 1 gün kral elliği yapıp gitmesi…

0 Likes

Cregan, daha karizma duruyor ama Theon’un öldürdüğü bütün Andalların kellerini doğu kıyısına dizmesi de gayet karizma hareket Starklar arasında bu ikisi kadar korkulan kral olmamıştır heralde.

0 Likes

Theon Stark Aç Kurt olmasaydı Starklar bu kadar büyük olamazdı bence , adam gelmiş en büyük krallardan

0 Likes

Starkların tek sorumlu olduğu yer Kuzey ve Surun güvenliği,Krallıkla alakalı meseleleri kendileri ilgilendirmezse girmiyorlar. Aerys’in yanına gidip laf eden mal Brandon Stark,gerçi seri de ki tüm Brandon Stark’lar aynı kişi teorisi vardı,bizim zeki küçük Bran ile bu mal aynı kişi mi oluyor şimdi?,neyse bu teori bunu geç. Rickard Stark esasında baya zeki bir adam,oğlunu vadiye gönderip Jon Arryn ile ikili ilişkileri atan o,oğlunu Tully hanesinin leydisi Catelyn ile nişanlayan o,Fırtına Burnu Lordu Robert ile kızı Lyanna’yı nişanlayan o,bu tarz evlilik diplomasisini Tywin bile yapamadı yada imkan bulamadı ama Rickard Stark yaptı ve onun bu politik hamleleri sayesinde Targaryen rejimi devrildi ve yeni bir dönem başladı. Onun dışında Ned Stark zaten aptal bir karakter ama,adam lord olmak için yetişmedi,2.çocuktu her zaman,abisi aniden ölünce büyük bir sorumluluk aldı.Bir teoriye göre Brandon ve Rickard Aerys’in yanından sağ çıksa bile yine isyan edilecekti,Bu evlilik diplomasisini ayarlayan Rickard Stark’ın amacı Targaryenleri devirmekti,Aerys’in paranoyaları hiç bir zaman boşa değildi o esas ihaneti Tywin ve Rhaegar ikilisinden bekliyordu onlar da plan yaptılar ama diyarda ki diğer lordlar da Targaryen hanedanının indirmeyi alttan alta konuşuyordu bunun ilk kıvılcımını atan Rickard Stark.

0 Likes