Steffon'un Deniz Kazası Olmasaydı -Dizi Öncesi Alternatif Tarih-

Merhaba arkadaşlar.

Bugün bir süredir kafama takılan, şahsi fikrime göre de serinin bütün yönünü değiştiren olay hakkında konuşmak, fikirlerinizi almak istiyorum. Zamanı olup da cevap(lar) yazan herkese şimdiden teşekkürler.

Şimdi hep birlikte ASOIAF takvimlerimizi biraz geriye alalım. Gittiğimiz yıl 278 AC. Bütün serinin kilidini açan ünlü Harrenhall Turnuvası ve Robert’ın İsyanı’ndan 3-4 yıl önce, 5 Kral’ın savaşından ise 20 yıl kadar önce.

Peki niye bu kadar geriye gittim?

Bunun nedeni başlıkta yazıyor diyen Einstein’lara selam vererek konuya giriyorum.

Bildiğimiz üzere Steffon Baratheon, Kral II. Aerys’in görevlendirmesi ile Essos’a gitti. Geri dönüşünde ise Storm’s End yakınlarında gemisi battı. Gemiden tek kurtulan kişi kitaptaki Yamalı Soytarı oldu.

Peki ASOIAF’in tarihinden bu kazayı kaldırır isek neler olur? İşte tam olarak bizim ilgi konumuz bu.

Şimdi elimizde ne var?
Bir sağlam bir gemi ve bu sağlam gemi içinde sağlıklı (yaşayan) gemi çalışanları,kaptanı, Steffon ve Cassana Baratheon. Aaa evet bir de Yamalı Soytarı ve varsa herhangi Prens’e uygun bir eş adayı… Tahminen yoktu ama devam edelim.
Gemi kazasından etkilenmeyecek 16 yaşında Robert, 14 yaşında Stannis ve 2 yaşında Renly var.

Unutmadan… Daha az deliren bir Kral II. Aerys var. II. Aerys, kazanın Tywin’in işi olduğunu düşünüp Tywin’e karşı öfke kazanmış ve haberi duyduğunda daha da delirmişti.

Sonrasında ASOIAF tarihimizde ne olur ? Bu ise sorumuz. Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Hepinize iyi günler diliyorum.

Şahsi fikrim şudur ki:
Steffon dönüşünde Kral’ın Eli olacak veya Küçük Konsey’deki görevine devam edecek. Herhangi bir eş bulsa da bulamasa da… Bu da Robert’ın psikolojik bir kaybı olmadan Storm’s End’de babasının yokluğunda Fırtına Toprakları’nın yönetiminde bulunacak olur. Babasında herhangi bir illegitimate (piç) evlat örneği görünmediği için moralen düşüklüğü de olmadığı kombinasyonu ile huzurlu ve onurlu bir yönetim geçirecek olduğunu tahmin etmek kolay olur. Aksini söylemek ise sadece boş bir önyargı olur. Alternatif tarihimizde bir adet Mya Stone örneğini ve diğer olası tüm piçleri hızlıca çıkarabiliriz (hoşçakal Gendry ve plastik çekici :D).

Bu arada bir şeye daha değinmeliyiz ki Renly’e annesi ve babası bakacak. Yani olası kitapta tahmin olarak atılıp dizide işlenen eşcinsellik olayından küçük geyik kurtulur*. Bir de Soytarı’nın Stannis’i güldürüp güldürememesi olasılığı var tabii. Bu konu hakkında hiçbir fikrim yok.

Şimdi işin can alıcı yanlarına doğru yaklaşıyoruz. Harrenhall Turnuvası… Sahte Bahar…

Buraya kadar bir çok şey yolunda devam ediyor. Tabii her şey değil. Babasının yerine Storm’s End’de durması gereken piçsiz, Lyanna ile tanışmamış bir Robert Baratheon, Vadi’de Jon Arryn’nin yanında duran bir Eddard Stark, Catelyn Tully ile nişanlanmış bir Brandon ‘Wild Wolf’ Stark, Steffon’un kimseyi bulamadığı için Elia Martell ile evlenip çocuk krizi yaşayan Prens ve diğer bütün kişiler… Bir fazlalık olarak da Turnuva ve festivalde bulunan Steffon Baratheon. İşin kırıcı kısmına doğru geliyoruz değil mi? İşte tam oradayız. Şu an itibarı ile ortalık biraz komik bir şekilde duruyor. Festival kısmında iki tane dansa kaldırma konusunda beceriksiz kişilikler Eddard ve Robert arkadaşlık ve dostluk çizgilerinin adımlarını olası bir şekilde burada atabilir. Sonrası ise karışık işler. Şu anlık yazmak için başım ağrıdı.

Sizin de fikirleriniz ile bu olasılıktan yürüyen bir ASOIAF tarihçesi üretebiliriz tabii yorumlarınızı esirgemez iseniz.

Hepinize tekrardan iyi günler dilerim.

*= Renly’deki düzgün olur fikrimin sebebi tamamen Magic Johnson’dan esinlerek yazdım. Magic oğluna bakamadığı için oğlu yakında NBA’deki ilk erkek cheerleader olmaya hazırlanıyor :smiley:

Bilmiyorum ya sanki bu olay alternatif tarih oluşturmamız için yeterli değil gibi geldi. Olay sonucunda pek fazla olasılık bulamadım kendimce bir hikaye oluşturmak için. Belki başka üyeler iyi iş çıkarabilirler.

Bu kaza, serinin kaderini etkileyen kilit nokta olmadığı için çok büyük değişimler olacağı görüşünde değilim. Robert gene Lyanna ile nişanlı, Ned ile dost ve prens yine kıza aşık olup, kaçıracak…

Öncelikl bu tür alternatif tarih kurgularını sevdiğim için konuyu açana @MaesterLord 'a teşekkür ederim. Olayı bir adım daha öteye taşıyorum ve Steffon’un, Rhaegar’a bir eş bulduğunu düşlüyorum. Prens Rheagar ile Dorne’lu Elia’nın evliliği olmayacaktı. Bu nedenle Rheagar’ın ejderhanın üç başı olmalı sözüne istinaden üç sağlıklı çocuğu olacağını varsayalım. Böylelikle Lyanna ile arasında hiçbir şey başlamayacaktı.

Harrenhall Turnuvası’na dek hiç tanışmamış Robert ve Lyanna ikilisi olacak. Benim kişisel düşüncem Robert bu evrende sadece Lyanna’ya aşk duyabilir :slight_smile: O yüzden her halükarda Robert’ın Lyanna’ya aşık olacağı fikrindeyim. Eddard ile yakın arkadaş olmadığı için Lyanna’ya olan hislerinde açık sözlü olmazdı. Ancak babasının küçük konseydeki yeri ve krallıkta sevilen birisi olmasından Lord Steffon’un Rickard Stark ile konuşup Robert ve Lyanna nişanını onay vereceklerini düşünüyorum. Hatta turnuvanın şerefine bu nişan Harrenhall’da olabilir. Robert’ın piçleri olmayacağından Lyanna ile ilişkilerinde de hiç pürüz olmayacağı anlamına gelir bu. Böylelikle serideki en büyük keşkelerimden birisi olan Robert ve Lyanna’nın mutlu bir hayat yaşaması gerçekleşebilir.

Aerys’in Tywin’e ile olan çekişmesi devam eder ve Tywin Kral Eli görevinden istifa ederse, Aerys’in Steffon’u kral eli ilan edeceğine kesin gözüyle bakılabilir. Jaime yine Kralmuhafızlarına katılırdı. Kim bilir belki de Cersei, Oberyn Martell, Willas Tyrell, Edmure Tully ya da Stannis Baratheon ile evlenirdi.

Brandon, Catelyn ile evlenirdi. Eddard ise Ashara Dayne ile evlenirdi. Ashara’nın kuzeye gelin gitmesiyle acaba Lynesse Hightower’ın Jorah’a yaptığını, Ashara’da kuzeyi beğenmeyerek Ned’e yapar mıydı ?

Rhaegar’ın oğullarından birisi AA olur ve vakti gelince AA’nın önderliğinde tüm Westeros Gece Kralı ve Akgezenlere karşı savaşırdı.

Viserys, Dany ile evlenirdi.

Krallıkta Aerys’ten sonra huzurlu bir Rhaegar saltanatı olurdu. Aerys, delirirse Rhaegar onu Büyük Konsey’i toplayarak tahttan indirirdi. Robert’ın İsyanı çıkmayacağından elimizde kalan tek savaş ihtimali Balon Greyjoy’un bu sefer Aerys ya da Rhaegar’ın saltanatında ayaklanmasıdır. Bu olası Greyjoy İsyanı’ndan en şöhret kazanan ismin ise ünlü savaş çekiciyle Demir Adaları kasıp kavuran Fırtına Burnu Lordu Robert Baratheon olacağı kanaatindeyim.

Günün sonunda Rhaegar milletin karısına kızına göz dikmeyeceğinden, Fırtına Burnu’nda Robert Baratheon ve eşi Lyanna Baratheon’un boy boy siyah saçlı mavi gözlü çocukları olur belki de babalarının akrabalığı nedeniyle Robert, Rhaegar’ın küçük konseyinde bir mevki edinirdi.

Bense @LorenLannister gibi fazla olumlu olmadan başlayacağım.

Öncelikle zaten bir kız bulamamış Steffon sağ salim geri dönecek ve yeni çocukları olacak (hayal gücü). Ayrıca kendisi zaten Küçük Konsey’de. Hatta zamanında Tywin ile dost olduklarını hatırlıyorum. Bu nedenle ben Rhargar’ın ikna edileceğini ve Cersei ile prensin evlendirileceğini düşünüyorum. Steffon yardım ederse.

Sonrası biraz muamma. Çünkü Lysa ve Jaime evlenebilir. Brandon ve Cat’de evlenir. O zaman sıra Eddard’a gelir. Rickard’ın üstadı güneyli büyük hanelerin kızlarını önerebilir. Ashara Dayne olabilir ve belki de Jon dünyaya gelebilir. (Ashara ve Eddard’ın birlikteliği teorisi kitap için geçerli olması muhtemel).

Robert ve Lyanna olur mu? Neden olmasın, ama Lord Steffon bir başkasını oğluna almazsa. Mesela Lord Hightower’ın kızları. Veya büyük bir menzil lordunun kızı. Mace Tyrell’in kız kardeşi vardı sanırım. Belki o yada bir başkası. Tamamen şans.

Benjen için birinin olacağından şüpheliyim. Hatta sanmıyorum.

Dany Viserys’le evlenirdi. O zamana Cersei çoktan sekizinci çocuğunu doğururdu. Belki Aerys oğluyla savaşırdı. İşte bu izlenmesi gereken bir manzara olurdu. Taraflar büyük ihtimalle Batı-Nehir-Kuzey Dorne-Fırtına-Vadi-Menzil olurdu

Lyanna robert’la hiç bir altarnatif hikayede evlenmezdi bence mutlu olmaları da imkansız.Çünkü robert’ın gayrımeşru çocukları tek sorun değil Lyanna hem robert’a aşık değil hem de arya gibi öyle soylu bir lord ile evlenip leydi olmak isteyen biri değil ama öyle olsa bile Lyanna’nın dediği gibi bir insanın karakteri kolay kolay değişmez yani robert yine zampara sarhoş hallerine devam ederdi. Robertla boy boy çocuklar filan zaten imkansız kadın bir tane doğurunca öldü :smiley: . Cersei oberyn ile evlenebilirdi zaten annelerinin planı buydu ama o zamanda oberyn’e yazık olurdu. Viserysle dany evlenebilirdi belki ama oda iyi olmazdı o zamanda dany’e yazık olurdu bilemedim şimdi. Ama en iyi kısım joffrey denen bir yaratık dünyaya gelmezdi ve kral olamazdı.

@Ejderhaateşi showfag kokusu seziyorum. Babasından gerekli yaşlarda aklen eğitimini alacak bir Robert, kesinlikle Fırtına Diyarı’nın Wild Wolf versiyonundaki kişisi olurdu. Zamparalık, sarhoşluk hikaye.

Ama ben kime anlatıyorum. ASOIAF’ı sadece dizide D&D nin yazdıkları ile bakıp boş hayranlıklar içinde olan kişilere mi? Umarım öyle biri değilsindir. Umarım ‘Showfag’ terimini de bana yedirirsin ama bu zamana kadar yediren olmadı.

Bu laf dürtüşmemizden sonra hikayevari yazıma şöyle devam edebilirim: Ortada nişan tarzı bir şey olmayacağı için hatta ve hatta doğru düzgün tanışma mantığı olmayacağı için kaçırılma (veya kaçma her neyse artık) elbet olacak ancak etkileri bu kadar sert olmayacak. Nedeni ise ortada: II. Aerys önceki kadar delirmeyecek çünkü yanında aklen bolca destek çıkan bir Steffon var

Olası bir King’s Landing’e gelen Wild Wolf durumunda kontrolü ele alan Steffon’un konuyu halledeceğini düşünerek konunun zor da olsa çokça kanlar akmadan sonuçlanacağını düşünüyorum. (Örneğin karşılıklı konuşturma veya en kötüsü Prens vs Wild Wolf trial by combat)

Olası büyük savaşlar veya Prens ile Wild Wolf arasında 1v1 görmezsek diyar rahatça ilerler. Robert için ise babası rahatça birini bulur.

Sana neyi yedireceğim pardonda. Bunun dizi ile ne alakası var öncelikle. İkinci olarak da babasından olmasa da jon arry’dan iyi bir eğitim aldı. Sanki jon çok boş bir adam mıydı? Ned’ide o büyüttü yetiştirdi. İkiside jon’u babası olarak görüyordu. Ned niye öyle biri olmadı? Bir insanın karakteri neyse odur demek istediğim bu babası onu biraz dizginlerdi belki ama bir yere kadar babası ölünce gene fırtın burnu lordu olacaktı sonuçta. Bence benim mantıklı yazdığım şey konusunda senin fanlığın tutmuş. Robert dediğimiz adam kardeşinin düğününde gelinin kuzeni ile yatacak kadar azmış birisi. Bu adamın karakterinde var. Lyanna zaten öyle biri ile ittifak için evlendirilecek biri değil. Robert’a kolay kolay aşık olacak biri hiç değil. Ben bunu diyorum. Bahsettiğimiz olaylar steffon falan serinin başladığı zaman diliminden çok uzak olan şeyler karakterleri net olarak bilmiyoruz.Kitaplarda bile aralarda lafı geçiyor öyle baştan sona anlatılan geniş hikayeleri yok. Neyi ne kadar nasıl yapabilirlerdi ? tavırları olaylar karşısında nasıl değişirdi? bilmiyoruz, tahmin edebilirz sadece hep tahiminler üzerinden gidiyoruz ama robert, ned, jon arryn hakkında fazlaca bilgi sahibi olduğumuz karakterler. Altarnatif hikaye olsa bile karakterlerin yapısı değişecek diye bir şey yok. O zaman bu hikayeye ned kadın düşkünü biri olurdu yazalım mantıklı mı olacak? Aerys ve tywin’de iyi arkadaştı başlarda ama aerys onu bile kendinden nefret ettirmeyi başardı aynı şeyi steffon’a da yapardı ve onu dizginleyecek biri olmazdı gene. Buda aerys’in karakterinde var adam deli.