Sur Gerçekten Öteki-Geçirmez Mi

Bir süredir aklıma takılan bir soru bu ve şu yazıyı hazırladığım videoda da buna benzer bir soru soruluyordu.

Duvarın gerçekten öteki geçirmez olduğundan emin miyiz? Seride iki wight’ın duvarın dışından alınıp içeride harekete geçtiğini biliyoruz peki ama bunu nasıl yaptılar ki beni Sur’dan şüphelenmeye iten en büyük sebep bu. Bize duvarın ötekileri gerçekten engellediğini düşündüren tam olarak ne ? Evet kitapta Soğukel Sur’un ötesine geçemeyeceğini söylemişti ama ona güvenmek ne kadar doğru ? Bu konu üzerine düşündükçe beni daha da çok endişelendiriyor. Peki sizin görüşleriniz neler ?

İyi de madem geçebilirler niye bu kadar yıl beklediler o zaman

Amaçlarının ne olduğunu zaten tam olarak bilmiyoruz ki uzun süredir surun ötesinde oyalanıyorlar. Duvarı geçmek için çabaladıklarına şahit olduk mu hiç ? Bir plana sahip olduklarını düşünüyorum sadece bu planın ne olduğunu henüz bilemiyoruz. Tamamen buzla özdeşleşmiş bu canlılar gerçekten de buzdan bir duvar tarafından engellenebilir mi ya da belki de sadece doğru zamanı bekliyorlardır. Bir çok sebebi olabilir bunun.

Filmde Bran ile amcasının arasında ki konuşmada Surun temellerinde kadim büyüler olduğundan bahsediliyorHatta bu yüzden amcası refakat edemiyordu.

Bildiğim kadarıyla insanlar geçirince sorun olmuyor büyü işlemiyor

Evet dizideki Benjen ama kitapta aslında onun yerinde kim olduğu belli olmayan Soğukel diye birisi var ve o da benzer şeyler söylüyor ama dediğim gibi onun kim olduğu ve güvenilir olup olmadığı belli değil

Belki böyle bir durum olabilir ama bu da kulağa pek mantıklı gelmiyor bence ayrıca night king efsanesindeki dişi ww surda rahatça dolaşıyordu

İşte onu surun ötesinde görüyor duvarda değil sonra içeri alıp onunla ilişkiye giriyor ve ww oluyor bu ayrı bir konu ama dişi ww ile birlikte olunca nasıl dönüşüyor? dediğim gibi onu surun ötesinde görüyor

Hatırladığım kadarıyla tam olarak Sur’un üstünde görüyordu belki ben yanlış hatırlıyor olabilirim ama böyle olduğunu düşünüyorum

Ben de yanlış hatırlıyor olabilirim

Çöken karanlık Bran’ın aklına Yaşlı Dadı’nın başka bir hikâyesini getirdi, Gece Kralının öyküsünü. “Gece Nöbetçilerine liderlik eden on üçüncü adamdı, korku nedir bilmeyen bir savaşçıydı,” derdi Yaşlı Dadı, “ve ondaki kusur buydu,” diye eklerdi, “çünkü bütün insanlar korkuyu bilmelidir.” Kralın çöküş sebebi bir kadındı; teni ay kadar beyaz, gözleri yıldızlar kadar mavi bir kadın Sur’un tepesinden gülümsemişti. Hiçbir şeyden korkmayan kral, kadının peşine düşmüş, onu yakalamış, onu sevmişti ama kadının teni buz kadar soğuktu ve kral ona tohumlarını verdiğinde ruhunu da vermişti.
Evet şimdi baktım bu şekilde geçiyor efsane.

Şimdi kitapta Soğukel, Sur’u geçemediğini söyleyerek Sam’i gönderiyordu Bran’ı alması için. Yani evet, Sur gerçekten de ww ve wight geçirmiyor. (Dizide de aynı idi ama ölü bir ejderha aleviyle(!) yıktılar, sebep? Sanırım NK’nin Bran’ı parmaklaması yüzünden. Koca plan Bran’ın parmaklanması ve ejderhaların Sur’a getirilip birini pıçaklamak üzere kuruluydu, evet. Neyse.)

Bahsettiğiniz ölüler ise Sur ötesinde iken halihazırda ölüydü, Sur’a geçince dirildi, dışında dirilse geçemezdi.

Bahsi geçen Gece’nin Kraliçesi ise işin “karanlık” tarafı, yani madem ww ve ölüler geçmiyor, geçemiyor bu nasıl orada bulundu ve 13 yıl boyunca yaşadı? Bence bu kadın tam manası ile bir ww değil, bütün bu ww’lerin başında güç bu kadın, haliyle buna böyle şeyler işlemiyor. Büyük Öteki olabilir ya da onun seçtiği kişi vs. tarzı bir güç bu kadın. Kendisini yeniden görebiliriz ww başında. :slight_smile:

Yalnız o wightların da bulundukları zaman cesetlerinde bir gariplik vardı sanırsam halihazırda wight haline getirilmişlerdi ama bir güç veya birileri tarafından uyanmaları engelleniyordu. Bu halde sura wight halinde getirilmiş olurlar.

Uyandıkları zaman dirilmiş olurlar, uyurken değil. Orada öldüğün zaman, bir nevi virüs gibi o büyü-güç her ne ise içine işliyor. Tabiri caiz ise düğmeye basmadan da uyanmıyorsun, Sur’a girene kadar uyandırmadı misal, yoksa sokamazdı. Hepsi kolayca girecek olda Sur’un manası olmazdı.

Diğer taraftan Soğukel’in girememesini açıklayamazdık, misal benzer büyü Kankuzgunun olduğu mağarada da var ve oraya da giremedi.

Aynı büyünün Sur’da olduğuna dair az da olsa şüphelerim var işte. Wight meselesi ise oldukça karmaşık henüz onların tam olarak ne oldukları konusunda bile kesin fikirlerim yok .

GRRM’in sözleri ile onlar buz tarafından diriltilmiş buz wightları. Beric ve Taşkalp ise Ateş wightı ama görünürde baya fark var görüyorsun, biri tamamen özgür irade sahibi görünüyor iken diğeri köle gibi. Bence buz olanlar warglanıyor, ondan köle gibiler. Görüyoruz ki Soğukel de buz ölüsü ama warglanmamış, gözleri olağan.

Sur’da büyü olduğu %100 gerçek, bu yazılıyor zaten. Dizide de Benjen tarafından dile getirildi. Şüphe etmeye sebep olacak bir şey yok, her şeyin altında budağa aramak manasız. Açık bilgi bu sonuçta.

Bende wightlarin warglandigini düşünüyorum bence duvarı gecememelerinin. nedeni de bu varamyr altı derininde kartalı yandı duvarın üzerinde uçuyordu kartal sanırım duvardaki büyüde zaten warglı olan birşeyin geçememesi. othor ve flowers ı da böyle açıklayabiliriz ilk olarak normal olarak ölü idiler sonra duvarı geçince warglanip canlandılar.
Genel olarak ben ww lerin suru geçebileceğini ama wightların geçemeyeceğini düşünüyorum.

Doğru kartal mevzusu var ama wightlar sura getirildiklerinde de pek normal ölü değillerdi etleri çürümemişti hatırlayabildiğim kadarıyla bu konuda zaten bir çok şeyi tahminler üzerinden yürütüyoruz. Durum oldukça karmaşıklaşıyor umalım da Martin kitabı çabucak çıkarır da şu cevapsız sorulara da bir yanıt buluruz.

Kartal :eagle: meselesinde Melisandre “ben yaptım” diyor, insanlar inanmak istemiyor. Ateşle ilgili büyler bu kadından sorulur, inanmamak için bir sebep göremiyorum. Sonuçta 8000 yıldır Yabanıllat bu duvarı geçmeye çalışıyor ve sayısız warg sahibi olmuşlardır, ilk kez bir warglanmış hayvan orada bulunmuyordur ki Mormont’un kuzgunu da warglanmış kesin diyoruz, Kankuzgun’u tarafından… Ben şahsen bundan da emimin gibi. O neden yanmıyor hiç?

Melisandre’nin kendi tanrısının gücünü ispatlamak için bunun gibi olayları kullandığını düşünüyorum başarılıda oldu birçok gece nöbeti kardeşinin ondan cekindigi kitapta geçmişti. Ayrıca Melisandre’nin savas sırasında orada olduğunu biliyor muyuz?

8000 yıldır birçok kez denediler ama biz böyle bir olay önce gerçekleşti mi bilmiyoruz belki de bunun farkındalardı zaten benim dedigim warg olan biri geçebilir ya da hayvanı da gecebilir ama warglanmis bir hayvan geçemez. Mormont’un kuzgunu da Othor ve flowers olayına benziyor surun ötesinde warglanabiliyorlar kuzgun da bu örnek gösterilerek warglanabildiğini açıklayabiliriz.