Sur

SUR

7 Krallığın kuzey sınırında 300 mil boyunca uzanan, 700 fit yüksekliğinde ki buzdan yapılma devasa duvar, ülkeyi ötesinde ki vahşi topraklardan ayırır ve insan yapımı 9 harikadan biri olarak kabul edilir. Duvar, batıda Frostfang dağından doğuda Seals körfezine uzanan kalelerde devriye ve gardiyanlık yapan Gece Bekçileri’nin yeminli kardeşleri tarafından savunulmaktadır.

GEÇMİŞ

Duvar rivayete göre 8000 yıl öncesinden günümüze, insanlığın yabanıllar ve diğerlerinden savunulduğu “Uzun Gece” den sonra İnşaatçı Brandon tarafından düzenlenmiştir. Yaklaşık olarak 300 mil ve 700 fit yüksekliğindeki duvar Gece bekçileri ve bazılarına göre antik büyüler tarafından korunmaktadır. Söylentiye göre İnşaatçı Brandon temellerinden yükseklere kadar mümkün olan yerlere büyü yerleştirmiştir. Çeşitli metinlerde ise Duvar’ın zamanında çok daha küçük olduğundan, bugünkü boyutlarına getirmek için yüzyıllar boyunca koca buzdan blokları perili ormanın donmuş nehirlerinden kesip çıkaran ve güneye sürükleyen Gece Bekçileri’nin inşaatçılarından bahsedilir. Ancak günümüzde ciddi şekilde azalmış olan Gece Bekçileri’nin bakım imkanı sınırlıdır. Duvar boyunca toplamda inşa edilmiş 19 kaleden 3 tanesi, Gölge Kule, Kara Kale ve Denizdeki Doğu Gözcüsü kullanılmaktadır.

TASVİR

Duvar 300 mil boyunca uzanır ve yaklaşık olarak 700 fit yüksekliğindedir, sert buz ve taştan yapılmıştır ve milletçe öteden görülebilir. Gün içindeki zamana ve havaya göre mavi veya gri olarak görünür. En üstü bir düzine atlı şövalyenin yan yana gidebileceği genişlikte ve tabanda daha kalındır. Efsaneye göre içerisine güçlendirmek ve “Diğerleri” gibi doğanın büyülü yaratıklarının geçmemesi için eski büyüler yerleştirilmiştir. Duvar Kara Kale’den denizdeki Doğu Gözcüsüne kadar düzken, Kara Kale’den Gölge kuleye kadar yılan gibi kıvrımlıdır. Kalın demir parmaklıklar ve devasa zincirler tarafından güvenle kilitlenmiş birkaç tünel dışında hiç kapısı bulunmamaktadır. Terk edilmiş veya tehlike altındaki kalelere ait olanlar buz ve taşlarla kapatılmıştır.

SAVUNMA HATTI

Gece Bekçileri Duvar’a kimse yarım milden fazla yaklaşmasın diye ormanı temizlemiştir. Ancak orman kaleler terk edildiğinden bu yana geriye tekrar gürleşmiştir. Duvar’ın tepesi mancınık ve vinçlerle doludur. Doğu gözcüsünün kadırgaları Seals körfezinin belli bölgelerinde Duvar’ı deniz yoluyla geçip yabanıllarla silah ticareti yapan kaçakçıları yakalamak için devriye gezmektedir. Batıda dağlar ve derin Gorge nehri araziyi küçük akıncı grupları dışında herkes için geçilemez yapmaktadır.

KALELER

Gece Bekçileri devasa Sur’u savunmak için 19 kale yapmış fakat aynı anda 17 sinden fazlasına hiç bekçilik yapamamıştır. Son 300 yılda Gece Bekçileri’nin adam gücü iyice azalmış, kalelerin çoğu terk edilmek durumunda kalmış ve bazıları tarafından “Hayalet Kaleler” olarak isimlendirilmiştir. Taht Oyunları zamanında kalelerden sadece üçü kullanımda bulunmaktadır.

Duvarın ötesinde şu anki çatışmadan önce, sadece 3 kale kullanımdaydı. Gerçi bazı zamanlar ilk izci Benjen Stark’ın önerisi üzerine büyük bir kuvvet terk edilmiş kalelerden bazılarına iki hafta veya bir dolunay boyunca gönderilirdi. Yönetimin elinde ki kaleler;

Castle Black (Kara Kale); En çok adam bulunan ana kaledir. Kral yolunun kuzeyindeki bitiminde bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 600 kara kardeş tarafından yönetilmektedir.

East Watch by the Sea (Doğu Gözcüsü); Gece Bekçileri’nin liman kenti ve en az garnizonu bulunan kaledir.

The Shadow Tower (Gölge Kule); En batıdaki karakoldur ve 200 Gece Bekçisi tarafından korunmaktadır.

Jon Snow 998. Lord Komutan olmasının ardından, adamları diğer kalelere nakletmeyi planlamıştır.

Nakil yapılan ve yönetilen kaleler;

Grey Guard (Gri Gardiyan); Gölge Kuleden bi kahya tarafından yönetilmek üzere Gece Bekçileri’nin 30 adamı tarafından korunmaktadır.

Stone Door (Taş Kapı); Soren Shieldbreaker tarafından komuta edilmekte olup, yerleşim ve garnizonluk yapmak üzere özgür insanlara verilmiştir.

Ice Mark (Buz İzi); Bedwyck tarafından 30 adamla garnize edilmiş olup, 20’si Gece bekçileri 10’u Kral Stannis’in adamlarıdır.

Night Fort (Gece Hisarı); Gece Bekçileri’nin en büyük kalesidir. Yakın zaman önce Kral Stannis’e tahsis edilmiştir. Yerleşime uygun hale gelmesi uzun süre almıştır.

Deep Lake (Derin Göl); Gece Bekçileri’nin bir üyesi tarafından yönetilmek üzere özgür halk tarafından garnize edilmiştir.

Queens Gate (Kraliçe Kapısı); Morna White Mask tarafından yerleşmek ve yeniden garnize edilmek üzere yabanıllara verilmiştir.

Oaken Shield (Meşe Kalkanı); Güçlerinden yararlanılmak üzere Yabanıl Tormund ve kabilesine verilmiştir.

Sable Hall (Samur Salonu); Gece Bekçileri’nin bir adamı tarafından komuta edilmek üzere yabanıllar tarafından garnize edilmiştir.

Long Barrow (Uzun Höyük); Iron Emmet’in komutası altında yabanıl mızrak eşleri tarafından garnize edilmiştir.

Green Guard (Yeşil Bekçi); Devyn Sealskinner’ın kabilesinden yabanıllar tarafından yerleşke ve garnize edilmiştir.

Kaleler Hakkında daha fazla bilgi için
http://forum.gameofthronestr.com/konu-surdaki-kaleler.html

TAKTİKLER

Sur küçük bir kuvvetle koca bir birliğe karşı direnebilecek muazzam taktiksel avantaj sağlar. Savunucular genellikle ok ve mancınık menzilinin dışında kalır buna karşılık saldırılara karşı okçuluk mancınık ve aşağı atılan nesneleri kullanmaya imkan verir. Kaya dolu donmuş fıçılar kullanımda büyük güç katar. Saldırganlar ancak iki taktiği kullanabilmektedir, ilki çok iyi korunan kapılardan birine doğrudan saldırı, ikincisi ise küçük bir grupla öteki tarafa geçip içeriden saldırmak. Kapılar ölüm delikleri ve sınırlı geçiş imkanı gibi saldırıyı zorlaştıran bazı özellikler ile donatılmıştır. Daha kötü bir durumda kapılar buz ve kayalarla doldurulur ve diğer taraftan geçişi imkansız hale getirir. Jon Snow’un yabanılların arasında sızma amacıyla sahte dostluk kurması sırasında keşfettiği üzere Sur’u aşmakta benzer zorluklar içerir Gece Bekçileri tarafından ok veya aşağı nesne atılmak kaydıyla kolayca alt edilebilecek, ancak bekçilerin gözünden kaçması kaydıyla, Sur’un tepesine tırmanabilecek bir takım belirlendi. Duvarın kendini savunduğu da düşünülür, yüksekten kopup düşen buzdan levhalarda etkilidir. Efsaneye göre Sur Joramun borazanına karşı savunmasızdır.

Teşekkürler Lord kumandan. Yararlı bir konu.

Burası bizim evimiz. :cool:

Okudun mu? Hatalarımız varsa affola ilk denememdi bu :slight_smile:

ekleyebiliyorsan vikiye ekle yoksa ben ekleyebilirim :slight_smile:

Sen ekle hadi sen ön ayak oldun çevirmeme zaten :slight_smile:

Hemen hemen. Ben hata görmedim. :slight_smile:

Ama yavaş yavaş güç kaybetmesi sanki kaçınılmaz sonu belirliyor gibi.

Seri sonunu göremez bence bu Sur.

okey yarın ya da bu gece eklerim zaten eklemek istememin sebebi kale adları vs felan farklılık varsa onları gidermek :slight_smile: bu arada harika iş çıkarmışsın tebrikler :slight_smile:

bir de behind the scenes i çevirmemişsin ben atarkan hallederim onu artık :slight_smile:

O tarz şeyleri çeviriyor muyuz? tamam bakarım ona da bir dahakine :slight_smile:

genelde orda yazan herşeyi çeviriyoruz :slight_smile:

Edit : konuya yorum atanların hepsi kara kardeş :slight_smile:

Sur ya ondandır :smiley: malum dizide de yalvarıyorlar yardım için ama kimse ilgilenmiyor :smiley:

Sur konu vikiye eklenmiştir hayırlı uğurlu olsun :slight_smile:

Teşekkürler :slight_smile:

Teşekkür edenler de Stark ağırlıklı :smiley:

Şaka bir yana gerçekten iyi çeviri olmuş eline sağlık, bence @“Sinister”'la konuşsan çeviri ekibine yeni soluklar katabiliriz :smiley: Ben bu aralar yoğunluğumdan dolayı çok çeviri yapamıyorum maalesef. Zaten iyi bir ekibimiz var, ama Arstan dışında kara kardeşlerden yardım alamıyoruz :smiley:

Elimden geleni yaparım fakat bende fazla süre bulamıyorum, yine de bütün diyarın sorumluluğunu üstümüze aldığımıza göre burada da iyi kötü katkı verebiliriz :slight_smile:

sur bizi korur
tek bildigim budur

Baratheonlar’dan biri yazmazsa buraya, ayıp olur. İlk çevirin hayırlı olsun Viserion. :slight_smile:

Ellerine sağlık çok güzel olmuş çeviri

Darısı devamına :slight_smile: