Sürgünde Bir Ejderha

#1

Daenerys’in Seyahati
Ejderha Kayası’ndan Kaçış
Robert’in İsyanı sırasında şehrin düşmesinden korkan Kral Aerys II, hamile karısı Rhaella ve oğlu Viserys’i antik Targaryen ada-kalesi olan Ejderhakayası’na gönderdi. Bu sayede şehir düştükten sonraki yağma ve cinayetlerden kurtuldular ancak Rhaella kızı Daenerys’i doğururken hayatını kaybetti. Ejderhakayası’nda da güvenlikleri kalmayan Targaryen’ler birkaç sadık adamla Özgür Şehirlere kaçtı.

Özgür Şehirlerde Sürgün Hayatı
Çocukluk ve gençliklerini Essos’un Özgür Şehirleri’nde geçiren iki kardeş sonunda Pentos’ta yargıç İlyyrio Mopatis’in yanına yerleştiler. İlyyrio Daenerys’i Dothraklı zengin at tüccarı Khal Drogo ile evlendirdi. Bu sayede Viserys, Demir Tahtı ele geçirebilecek güce sahip olacaktı.

Vaes Dothrak’ta Sona Eren Kader
Khal Drogo ile zorla evlendirilen Daenerys, Dothraklar tarafından kabul görmek için bu milletin tek şehri olan Vaes Dothrak’a doğru yola çıktı. Bu yolda hem Khal Drogo’yu hem de onun khalasarını sevdi. Büyük at heykellerinin altından geçti ve Dothrak kocakarılarının önüne çıktığında karnında oğlunu taşıyordu. Kabul seremonisinde kocakarılar kızın geleceğini gördü ve doğuracağı çocuğun Dünyaya Binen Aygır olacağını ve tüm dünyaya hükmedeceğini söyledi. O akşam Viserys kendine vaadedilen altın tacı tahditler savurarak istedi ve Drogo ona tacını verdi, erimiş altından yapılmış bir taç.

Lhazereen Köyü’ndeki Ölüm
Demir Tahtı ele geçirmek için birçok masum insanın öleceğini gören Daenerys, bunu önlemeya çalışıyordu. Ancak kocası onu kendi muhafızından korumaya çalışırken yara aldı. Köyün şifacısına kocasını iyileştirmesini söyledi. Ama kocası birkaç gün sonra iltihaplı yarasından dolayı ölünce Daenerys, hayattan tamamen koptu. Kocasının cenaze ateşine 3 ejderha yumurtasını ve şifacıyı -canlı olarak- koydu. Bu bir tür büyü çağırdı ve o sabah Dünya da yüzyıllar sonra ilk defa bir ejderhanın çığlığı duyuldu.

Qarth’a Giden Ölümcül Yol
Ejderhaların çok küçük ve zayıf olduğunu gören Daenerys onlara zarar gelmesini önlemek için güvenli ama zor bir yol olan Kızıl Çölde seyahte başladı. Birçok kayıp vermelerine rağmen sonunda büyücülerin ve tüccar prenslerin yaşadığı Qarth şehrine ulaştı ve ejderhaları olduğu için çok iyi karşılandı.

bloga eklendi : http://www.gameofthronestr.com/surgunde-bir-ejderha/

#2

Başarılı bir çalışma olmuş fakat Quart ı sanki dizinin başlangıcındaki dünya tanımıtında farklı bir yerde göstermiyormuydu ?

#3

hayır tüm tanıtımlarda burasu gösterildi

#4

Şimdi tekrar izleyince farkettim böle ayrıntılara iyi bakmak gerekiyormuş :biggrin:

#5

geri dönecek ama nasıl ???

#6

Konu Haneler/Targaryen Hanesi forumuna taşınmıştır.

#7

Kitapta farklılıklar var ama yinede mükemmel anlatılmış ellerinize sağlık :slight_smile:

#8

ellerine sağlık :slight_smile: bir de birşey soracağım danynin drogoyu iyileştirmesini isteği kadın köyün şifacısı olarak yazılmış ama yağmaladıkları köyden bir büyücü gibi birşey değil miydi ?

#9

Büyücü=Şifacıdır Essos’da.

#10

Kadın kendisinin tapınağın şifacısı olduğunu söylüyor ama Dothrakiler onun cadı olduğuna inanıyor.

#11

drogo büyü yapıldığı için öldü cadı Drogo’yu zehirleyerek öldürdü

#12

hmm tamam teşekkürler :slight_smile:

#13

iyi bir anlatım olmuş.dizide şifacı büyüyü yaparken çadıra kimsenin girmemesini söylüyordu.dany doğurmak üzere olduğundan jorah şifacının yardımcı olacağını düşünerek onu çadıra götürmek zorunda kalıyor,bundan dolayı dany çocuğunu ve kocasını kaybediyordu.kitapta da tam olarak aynı şekilde mi anlatılıyor?

#14

Çocuğu o yüzden kaybediyorda kocası için aynı şeyi diyemem.

#15

drogo bitkisel hayata giriyor sanırım. sonra zaten dany boğuyor onu.ama büyü yüzünden yani şifacı büyüyü yaparken dany’nin çadıra girmesiyle olmuyor mu bunlar? kitapta aynı değil mi?

#16

Drogo yu kurtarmak için bir hayat vermesi gerekiyordu dany nin ve o hayatta çocuğunun hayatı.Sanırım böyleydi.

#17

Büyücünün amacı başından beri halkının ve tapınağının intikamını almak aslında. Diyor zaten: “Sen beni kurtardığında üç savaşçı binmişti…” falan diye. O yüzden çadıra girse de girmese de Drogo’yu öldürecekti. Fakat sanırım Dothakiler’in inandığı Tanrı’nın da bununla bağlantısı var. Yani belki de gök yüzündeki at, karanlık ruhların bir khalın içine girmesini onaylamamış ve onu cezalandırmıştır. Kim bilir?

#18

bütün saf ve temiz duygularımda seyretmişim demek ki şifacının niyetini anlayamamışım asdfgh