Taht Oyuncuları

Bu başlıkta bu serinin üstünde durduğu iki temelden birini oluşturan kişileri inceleyeceğiz. Bu iki temelden biri buz ve ateş (bir ihtimal su) büyülerinin savaşı iken diğeri taht oyunları. Biz bu başlıkta taht oyuncularından bahsedeceğiz.

İlk olarak serimizdeki taht oyuncularını sıralayalım.

• Petyr Baelish
  • Varys - Illyrio Mopatis (Onları tek kişi saymaya karar verdim. Ortak çalışıyorlar ve planın belirli bir beyni yok.)
  • Olenna Tyrell
  • Doran Martell
  • Tywin Lannister (Tywin konusu yoruma açık. Onu biraz ayrıntılı inceleyeceğiz.)

Tywin konusu biraz değişik. Çünkü diğer taht oyuncularından biraz farklı. Diğerleri gücünü gizlemek için büyük çaba gösteriyor. Örneğin;

• Varys, hadım oluşunu ön plana çıkartarak kendini zayıf gösteriyor.
  • Olenna yaşlı ve sağır oluşunu vurguluyor ve baston kullanıyor. (Bir teoride bu baston ve sagirlik olayinin tamamen numara olduğunu duymustum)
  • Doran gutlu oluşunu ön plana çıkartıyor. Bunun her şeyin önüne geçtiği imajını veriyor.
  • Petyr, fiziki olarak küçük biri oluşunu onun zayıf biri olduğu algisini oluşturmasına izin veriyor ve buna katkıda bulunuyor.

Ama Tywin öyle değil. Tywin, kesinlikle birinin piyonu değil. Onu piyon olarak kullanmaya deneyen kişiler bu işten verim alamadı. (Bkz. Varys’in Aerys dönemi yaptıklarıyla ilgili teoriler)

Ama Robert, Daenerys gibi piyon olmaya çok müsait insanların yaptığı gibi gücünü de sergiliyor. Ama entrika çevirmeyi de biliyor ve bazılarını saklamayı, bazılarını duyurmayı seçiyor. Diğer taht oyuncuları ise tamamını saklıyor.

Ama bunun negatif bir etkisi oldu. Tywin, taht oyuncuları arasında ilk ölen oldu.

Bu durumdan yola çıkarak taht oyuncularının ölüm sırasını hesaplamaya çalışacağım. Yani taht oyuncularının güçlerini ortaya çıkarma sırası ile ilgili tahminde bulunup onları inceleyeceğim.

Şöyle bir durum var: Tywin’in ölümünden sonra Tyrelller aktif güç durumuna geldi. Bu da Tyrell Hanesi’nin hedef haline getirdi. Ama Olenna’yı değil. Tyrell Hanesi’nin başındaki kişi Mace. Yani hedef de o. Bu yüzden bu ölüm sırasında ikinci sıranın Olenna’ya ait olmadığını düşünüyorum.

İkinci sırayı Varys - Illyrio ikilisine vermek istiyorum. Aegon karaya çıktı. Artık bu ikili destekliyormus gibi yaptıkları yöneticilerin değil, bizzat yönetmesini istedikleri kişinin yanindalar. Artik taht oyunu bitti onlar icin, savas oyununa gectiler. Artik Aegon ve Jon Connington’dan sonraki hedef konumundalar. Aegon tahta geçtiğinde onlar tahtin yanındaki yeri alacaklar ve bu onların sonu olacak.

Açıkçası üçüncü kişiyi tahmin etmekte zorlanıyorum. Bunun sebebi Doran’ın Aegon rejiminde göstereceği gücün büyüklüğünü bilmememiz ve Petyr’in kartlarını ne zaman açacağını bilmememiz. Eğer Doran Ejderhaların Dansı 2’de ordu göndermez ve Beş Kralın Savaşı’nı izlediği gibi izlerse üçüncü sıraya Doran’ı koymam. (Ki muhtemelen böyle yapar. Çünkü Baelish’in Beş Kralın Savaşı’nı başlatması gibi Doran da yüksek ihtimal Ejderhalarin Dansı 2’nin sorumlusu olacak.)

Baelish’in kendi cikartmadigi savasa dahlini çok merak ediyorum. O Üç Kraliçenin Savaşı’na hazırlanıyordu. Muhtemelen dahil olmaz. Ama bu savaşın işini bitirenler arasında onun da olacağını dusunuyorum. Bunun sebebi Baelish’in Harrenhall ile ilgili teorisi. Eğer o teori doğruysa Harrenhall 300 yıl önceki kaderini yaşayabilir ve üçüncü sıraya Baelish’i koyabiliriz.

Dört ve beş numara için yorum yok. Eğer Olenna Tyrell Hanesi’nin başı olsaydı direkt ikinci sıra kendisinin olurdu. Ama böyle yorum yapamıyorum.

Prensim Doran’ın ejderhalarin yikimindan etkileneceğini sanmam. Çünkü Dorne ejderhalarla dans etmeyi biliyor. Bir ejderhayi vurdular, bunu tekrarlayabilirler ve Oberyn ve Doran hakkındaki teoriler doğruysa zaten çoktan bunun için özel bir hazirlik yaptılar. Zaten hiçbir taht oyuncusu kendilerini taraf olarak sunmadiklari savaşlarda ölmediler.

Toparlamak gerekirse benim kafamdaki ölüm sırası

1- Tywin Lannister
2- Varys - Illyrio Mopatis
3- Petyr Baelish
4- Doran Martell

Olenna ise bu sıraların herhangi birine girebilir. Onun hakkında yorum yapamıyorum. Yapabilen varsa konuşalım onu.

Sağlıcakla kalın.

2 Likes

Yani sana göre kendini açık edip, taraf gösteren ölüyor? Mantıklı, olabilir. Fikir hoşuma gitti, konu da güzel, teşekkürler.

Tywin’in ilk sırada yer alması -söylediğin gibi- ön planda olması ve oldukça güçlü bir taht oyuncusu olarak öne çıkmasından ve bir çok kişiye engel olmasından kaynaklı. Dürüst olmak gerekirse Varys, Tyrion olmasa idi onu nasıl devreden çıkartmayı planlıyordu, merak ediyorum. Zira Tywin’in Thysa meselesindeki rolü, tamamen şans eseri Varys’in eline imkan verdi ve bu da onu kullandı.

Sıralama yaparken sadece kendini açığa çıkarma meselesini değil, ayrıca güç meselesini de ele almak gerekir diye düşünüyorum. Yani tamam taht oyuncusu görünüşte ama Mace’in gerzek olduğunu herkes biliyor, ne kadar büyük bir engel olabilir ki? Haliyle kafası azıcık çalışan işin arka beyninin Olenna olduğunu anlar.

Soru şu, şu aşamada Olenna kim için büyük bir engel ve tehdit?

1- Cersei
2- (bir ihtimal) Aegon cephesi

Cersei için nedenleri sıralamayacağım, aşikar ama Aegon tarafı üzerinde duralım.

Tyrell ordusu büyük ve güçlü; zenginler ve dahası Diyar’ın yemek deposu bunlar. Renly yanında iken ikmal noktalarını kesmişlerdi diye KL’de ciddi bir yemek kıtlığı olmuştu. Zaten bu ve benzeri sebeplerle Cersei bunların aleyhine bir şey yapamıyor. Marg. kraliçe olmayı sürdürdüğü sürece böyle bir gücün Aegon karşısında olması kadar tabii bir şey olamaz.

LAKİN… Çok fazla şey gerçekleşebilir. Mace salak, Olenna zeki olan. Kadını öldürürsen aşikar ki zayıflayacaklar, en azından bu herifle salak saçma hareketler yaparlar ve Cersei kendisini o hale nasıl soktu ise bunlar da aynı şeyi yapar. Varys, “güç” için Tyrell ve Lannister savaşı gerçekleştiğini biliyor, soğuk savaş var yani, bir barış yok. Zaten Kevan’ı öldürme sebeplerinden biri de buydu…

“Ama şükürler olsun ki hiçbiri bu odada değil. Bu bana acı veriyor lordum. Böylesi soğuk bir gecede tek başınıza ölmeyi hak etmiyorsunuz. Sizin gibi birçok insan var; kötü amaçların hizmetinde olan iyi adamlar… ama kraliçenin yaptığı bütün iyi işleri mahvedecektiniz; Yüksek Bahçe’yle Casterly Kayası’nı barıştırmak, İnanç’ı küçük kralınıza bağlamak, Yedi Krallık’ı Tommen’ın hâkimiyeti altında birleştirmek. Yani…”

Varys, iki hane arasında savaş istiyor. Bu yüzden Olenna’nın ölmesini istemez. Hatta Cersei devre dışı kalırsa Tommen da kolayca devre dışı kalır. İlk aşama bu, Tyrellerin işine gelmez gibi gelebilir ama Marg’a yeni bir kral teklif edilebilir; “Aegon…” Bir Targaryen… Zira eminim ki Varys ve ekibi Tommen’in piçliği konusunda ciddi bir yaygara koparacaklardır. Rüzgar ciddi manada dönüşüm yaşar, bunu Olenna da görür.

LF de şimdilik Cersei’yi devre dışı bırakmak niyetinde gibi, ona karşı planları var; Olenna’dan fayda göreceğini bildiği için Joff konusunda yardımcı oldu ama onun niyetini ve amacını net kestiremediğim için Olenna’ya karşı ne zaman harekete girişir, bilemiyorum.

Tyreller baya işe yarayacak Cersei meselesinde anlayacağın, Cersei devreden çıkana kadar Olenna’ya bir şey olacağına şüpheyle yaklaşıyorum. Benzer şekilde Doran da Cersei karşıtlığı üzerinden gittiği daha doğrusu Lannister hanesi üzerine… o da son sırada yer alıyor. İkisi son sırada yer alıyor diyebilirim galiba. Şimdilik en azından öyle düşünüyorum.

Varys ve tayfası da kendini artık açığa çıkaracak doğru ama karşısında Cersei falan var… Ha deyince ölmezler. Dans sonuna kadar hayatta kalırlar ve muhtemelen de en azından Illyrio’nın sonu Dany’den olur gibi :smiley: Varys da aynı olabilir.

1 Like

Belirtmeyi unuttum. Buna da dikkat etmeye çalıştım.

Haklısın bu konuda. Salaklik konusunda en önde bayrak sallayan Cersei bile bunu anladiysa herkes anlar. Gerçi herkese de gerek yok. Varys anlasa yeter.

Marg Aegon’un olası iki kralicesinin arasında. Eğer Aegon Jon’un tavsiyelerini izlerse Marg, arzularinin peşinden giderse Arianne ile evlenir bence. Her ikisi de eşit olasılık, Aegon dengesiz biri çünkü. Westeros’a Tyrion’in gazıyla cikti

LF hakkında elimizde teoriler dışında pek bir şey yok. Euron ve Arya’dan sonra hikayesi en ongorulemez karakter kendisidir. Vadi’deki lordlarla ne yapacak merak konusu.

Cersei salagina ölmezler zaten. Onları hallederse Dany halleder. Jon Connington ölünce Varys veya Illyrio el olur (ki ben Jon’un Dans’tan önce öleceğini dusunuyorum)

Dengesiz değil, kolay yönlendirilebiliyor. Tyrion baya damardan da girmişti.

Arienne meselesi neden sık sık devreye girer emin değilim. Doran’ın Aegon’un yanında olması için (kendi öz yeğeni- kardeşinin oğlu) kızıyla evlenme şartı koşacağını mı düşünüyorsunuz? Ben böyle düşünmüyorum. Yani mantığıma oturmuyor. Evlilik, iki yabancı aile arasında bağ kurup ittifaklık kurmak içindir; Stark/Tully - Arryn/Tully evliliği gibi. Yahut işte Tyrell/Lannister - Tyrell/Baratheon evliliği gibi. Zaten kendi kanından olan biri için niye böyle yapmak istersin ki? Misal bak Viserys özünde kendi ailesi değil, uzaktan dıdısının dıdısı olduğu için kızıyla evlenmesini istemişti; aynı şekilde oğlunun Dany ile… Fakat Aegon, öz yeğen; Martell hanesi ölse, bu oğlanın Dorne hükümdarı olma hakkı var.

Olabilir, hastalığın ne kadar hızlı ilerlediğine bağlı.

1 Like

Doran koşmaz. Ama Arianne kraliçe olmak isteyebilir. “Viserys ile evlensem olacaktım, Aegon ile niye olamayayim?” diye düşünmeye kalkabilir. Zaten Doran’in planı mahvolursa Arianne yüzünden mahvolacak. Bu yüzden Arianne konusunda hep tetikteyim ve onu asla sevemeyecegim gibi görünüyor.

Bu kızın öyle dertleri yok ama… Dorne’un başına geçip kendi yönetmek istiyor.

Bunu tam bilemiyoruz. Myrcella’yi tahta çıkarmaya çalışırken kraliyete yakın olmaya çalışıyordu. Bir nevi Kraliçe Eli olmak. Kraliçe Eli olmak isteyen kraliçe olmak da isteyebilir.

Ama senin haklı olmanı istiyorum. Yoksa Doran’in planlarına çomak sokacak Arianne hırsıyla.

Umarim Aegon Tyrell kızıyla evlenmez
Kiz 2 kral/koca eskitti.Tommen de ölse 3 koca eskitecek.
Aegon bununla evlense kesin ölür fazla yaşamaz

Arianne iyi taht oyuncusu değil sadece güzelliğini kullanan biri benim gözümde aptalın teki :grinning:

2 Likes

Aynen. Cersei gibi kendini oyuncu sanmaya kalkabilir ama.

1 Like

O pov’a bakmak istedim ama bir türlü açılmadı epub, bakamadım. O yüzden net yorum yapamıyorum şimdilik ama Arianne aklımda kaldığı kadarıyla Dorne’u yönetme dışında bir hırsa sahip değildi.

Kızı Cersei ile bir tutup aptal demeyin bence zira kadınlığını kullanıyor olması onu aptal yapmaz, tamam babası ve amcası kadar çok zeki olmasa da bence kızda ışık var, babasının lafını dinleyip, kendini geliştirmeye devam etse yeter.

Yine de aslında kızın olduğu tüm POVları okuyup, bir çözümleme yapsak güzel olabilir.

1 Like

Umarim haklisindir. Ben de Doran’imin varisi zeki olsun isterim.

1 Like

Babası Doran, amcası Oberyn. Lütfen. :smiley:

2 Likes