Taht Oyunları kitabındaki Daenerys POV'u ile ilgili aklıma takılanlar

Taht Oyunlari’nda, Mirri’nin Khal Drogo’yu “hayatta tutmak için” kara büyü, kan büyüsü yaptigi Daenerys POV’unda bir pasaj var, ilk okudugum zamandan beri ilgimi çekiyor; ama önemli mi, bir anlami var mi karar veremiyorum bir türlü.

Biliyorsunuz, ritüel sirasinda çadirin içinden tuhaf sesler geliyordu ve gölgeler vardi. Tüm bunlar olurken Dany’nin sancisi baslamisti ve Jorah onu çadirin içine, Mirri’nin yanina götürmeleri gerektigini söyledi. Tam o an, söyle bir pasaj var :

Hayir , demek istedi Dany. Oraya girmemeliyiz. Ama agzini açtiginda uzun bir aci çigligi çikti ve bütün vücudundan ter bosaldi. Bunlarin neyi var? Göremiyorlar mi? Cadirin içinde gölgeler dans ediyordu. Sobanin ve küvetin etrafinda dönüyorlardi. Ipek duvarlarin arasindaki karanlik sekillerden bazilari insan gibi görünmüyordu. Iri bir kurdun gölgesini gördü Dany. Ve ateste yanan bir adaminkini.

Iste bu kisacik kisim kafamda birkaç soru isareti yaratiyor :smile:
Iri kurt ve ateste yanan adam gölgeleri… Akliniza ilk ne geliyor? Martin’in bu gölgeleri tarif etmesinden bir anlam çikarmali miyiz?
Digerleri (Jorah, Dothraklar), gerçekten de gölgeleri görmüyorlar mi acaba? Cadirin içinde çok tuhaf ve ürkütücü seyler olurken, dogum yapmak üzere olan Dany’yi niye oraya tasimak istiyorlar? Sadece Dany mi görüyor gölgeleri?

Düsüncelerinizi söylerseniz çok mutlu olurum, biraz aydinlatin, bu pasaja kafayi taktim ben :smile:

Küçük Sorular [2]

Farklı yerlerden aynaya 2 kişi aynı anda baktığını düşün aynı şeyi mi görürsünüz Dany nin görüşü böyle olabilir yada Valeria kanından dolayı görüyordur belkide
gölgeler konusuna girmiyorum hem yorumum yetersiz olur hem de taraflı bakıyosun deniyor

Süslü anlatım için yazıldığını düşünüyorum. Fazla üstüne gidilmemeli

Bu bir açi meselesi degil ama, o yüzden ayna örnegi pek olmamis.
Valyria kaninin o kadar da özel bir kan oldugunu düsünmüyorum ben. Yani tamam, ejderhalarla bag kurmayi sagliyor bu kan, ona inaniyorum, öyle bir sey var ama baskalarinin göremediklerini görebilmek falan… Böyle bir ayricalik sagladigini düsünmüyorum.

@Ulu_Kurt
Süslü anlatim benim de aklima geldi ama dev kurt yani… Bunlarin seride özel bir yeri var, Stark hanesi ile baglantisi var. Süslü anlatim için Martin’in, onca sey yazabilecekken, bunu ve ateste yanan bir adam tasvirini seçmesi bana pek olasi gelmiyor.
Bir anlami var, önemli veya degil, orasini bilemem ama öyle bos yere yazilmis gibi de degil.

Neyse bu arada sadece ufak birkaç soruydu aslinda, o kadar da büyük konu degil. Küçük Sorular basligina yazmistim, buraya tasinmis yorum, baslik haline gelmis ve önemli bir meseleymis gibi görünüyor artik :smile:

Güzel bir nokta, hiç dikkatimi cezbetmemişti. Şöyle bir aşama aşama irdeleyelim olayı.

1. Mirri’nin bu büyüyü yapma amacı nedir? Drogo’nun ölümden kurtulması.
  2. Büyünün bedeli nedir? Cana karşılık can.
  3. Mirri ne demişti? “Gitmek zorundasınız. Şarkıyı okumaya başladığımda bu çadıra kimse girmemeli. Şarkı eski ve karanlık güçleri uyandıracak. Bu gece burada ölüler dans edecek. Hiçbir canlı onlara bakmamalı.”
  4. Ayin başladığında; İçeride yanan soba yüzünden çadır ışıldıyordu. Dany kana bulanmış kum ipeğinin ardında hareket eden gölgeleri izledi.
    Mirri Maz Duur dans ediyordu ve yalnız değildi…
  5. Bu bir kan büyüsü; Assahi’deki Gölge Topraklardan bir büyücü tarafından öğretilmiş.
  6. Dany; iri kurt ve ateşten yanan bir adamın gölgesini görüyor…

Maddeler isek belki bir şey yakalamak daha kolay olur dedim…

• Yapılan büyünün karanlık bir büyü olduğu kesin ama dikkat edilir ise ağırlıkta GÖLGELER olarak tarif ediliyor, çadırda dans eden şeyler. Melisandre’nin de bir gölge canavar doğurduğunu, bunu Stannis’in enerjisi ile yaptığını(aslında o enerjiyi çekiş şekli de ilginç; aslında bir nevi hayat oluşturmak için hayat enerjisi alıyor Stannis’den ki Mel. kadın ve erkek birleşmesinde güç vardır; hayat verme gücü gibi bir şey diyordu.) biliyoruz. Ve gölgelerin de efendisinin gücünün bir yansıması bir parçası olduğunu, ışık olmadan gölgenin olmayacağını söylüyordu.
  • İri kurt ve yanan bir adamın gölgesinin okur okumaz aklıma Jon geldi. Kendisi şu an Sur’da ölü ve her ölü gibi onun da yakılmak isteneceği bir gerçek, ayrıca Hayalet de ulu kurt olarak onun yanında durmak isteyecektir.

Belki de yazar bize, daha 1. kitapta Jon’un ölümünü göstermiştir bu şekilde? Robb’u gösterdi, Ned’i gösterdi; onu niye göstermesin ki?

açı örneğinde demek istediğim şekilleri benzetme olaraktı neyse geçiyorum o konuyu
gölgeleri sadece Dany nin görmesini bir nedene daha bağlıyorum ben büyüyü isteyen o olduğundan o gördü sadece diyorum

Bu dizide olan ama kitapta olmayan bişeydi. Renly nin ölümünde Stanisin doğrudan müdahale emri yoktu. Görmezden geldiği çok şey var ama cinsel ilişki hiç yok hatta diye biliyorum Stanis ve karısının birbirlerine karşı bile ne kadar tutucu olduğundan bile bahsetti yazar kitapta hatta

Gölge Canavar büyüsü kitapta var. Cinsellikle olmadığını diyor isen eğer 2. kitapta bu olaylar olurken Mel. ya da Stannis POV’u olmadığı için göremedik ama yazarın, böyle şeyleri anlatmak için çeşitli yöntemleri var. Davos’un 2. itap POV’u…

Lordlar cesetlerin etrafında uçuşan sinekler gibi kralın etrafını sarmıştı. Stannis de ceset gibi görünüyor, Ejderha Kayası’ndan ayrıldığımdan beri yaşlanmış sanki. Devan, kralın son zamanlarda neredeyse hiç uyumadığını da söylemişti. “Lord Renly’nin ölümünden sonra korkunç kâbuslar görmeye başladı,” demişti delikanlı. “Üstatların iksirleri işe yaramıyor. Kralı sadece Leydi Melisandre sakinleştirip uyutabiliyor.”
Bu yüzden mi kralın çadırında kalıyor artık? diye merak etti Davos. Kralla birlikte dua etmek için mi? Yoksa kralı uyutmak için başka yöntemleri mi var? Gereksiz ve sormaya cesaret edemeyeceği bir soruydu bu, karşısındaki kendi oğlu olsa bile.

İlk okuduğumda düşünmedim ama şimdi fark ettim de Stannis’in bu kabusları görme sebebinin büyünün yan etkisi olduğunu düşünüyorum. Sonuç olarak o gölge canavar Stannis’in yüzüne sahipti; onun enerjisi ile oluşturuldu, yani bir bağ olduğu için rüyalarında olan biteni görüyor ve etkileniyor bir şekilde. Enerjisini kullandığı için de böyle ceset gibi görünüyor… Davos da üstü kapalı da olsa durumu bize anlatıyor aslında. Yani ikisi arasında bir ilişki olduğunu. Yukarıdaki aynı povun sonunda…

Nefes nefese yere çöktü ve bacaklarını ayırdı. Mürekkep kadar siyah kan, baldırlarından aşağı akıyordu. Çığlığının sebebi acı olabilirdi ya da zevk, belki her ikisi birden. Davos kadının bacaklarının arasından çıkan çocuğun kafasını gördü. İki omuz kıvrılarak dışarı kaydı, siyah parmaklar Melisandre’nin gergin baldırlarını kavradı. Kırmızı kadın gölgenin bütünü dünyaya gelene kadar nefes nefese ıkındı. Gölge, Davos’tan uzundu, tünel kadar uzun, tekneye tepeden bakıyordu. Davos, parmaklıkların arasından geçip suyun üstünde hızla kayan gölgeyi sadece bir an için görebildi ama o an yeterince uzundu.
Davos gölgeyi tanıyordu. Tıpkı o gölgenin sahibi olan adamı tanıdığı gibi.

Mel. burada gebe kalmış ve doğum yapıyor; bundan daha açık bir olay olamaz… Besbelli ki cinsel birleşme ile gerçekleşen bir şey bu, Jon’a söylediğini unutma “Kadın ve erkek birleşmesinde güç vardır, hayat yaratma gücü…” vs. diye bir şeyler geveledi, bu sadece bebek yapmak olarak değerlendirilmemeli bence.

Neden sadece Dany görmüş gölgeleri? Senin söylediğin şekilde de olabilir, büyüyü talep eden o veya Dany’nin kanında akan ejderha kanı yüzünden de olabilir.

yanılmıyorsam bu gölge olayı 2 defa oldu biride Fırtına burnu alınırken Stanis in tutuculuğu geçmese kitapta yapmıştır yapar derim Mel ile 2 defa ilkinde kardeşi ölmüşken yapması bana saçma geliyor açıkcası. Hemde kardeşine nasıl üzüldüğüde geçti şeftaliyi hatırlayışı
bence Davos orada üzüntüsünü tasvir etmiş üzüldüğünden o hale geldi ama tabiki yanılma payımda var

Stannis öyle ya da böyle bir erkek… Vazife uğruna olduğunu düşünür ise karşı koymaz, Mel. kralı ikna etmesini iyi beceriyor.

İlki Ranley’nin ölümü ikinicisi ise Fırtına Burnu’nu tutan lordun ölümü… Melisandre daha sonra bunu Davos’a (o hapishaneye düştüğünde, Karasu Savaşı sonrası) açıklıyor; gölge canavar meselesini, 2 kere yaptığını ve 3. ye de niyetlendiğini ama Stannis’in gücünün yetmeyeceğinden, öleceğinden endişe ettiği için yapmıyor. Jon’a o sözleri söylediğinde; acaba bu şey için onun enerjisini mi kullanmak istedi? diye düşünmeme sebep oldu. Öyle ya gölge canavar ile Bolton’u kolayca öldürebilir… Hastalıklı halinin sebebi enerji kaybı, kabuslar ise(Renly’nin ölümünü rüyasında gördüğünü söylüyordu, çünkü o gölge canavar ile bağlantısı var) yan etki işte. Eskiden olan çocuk için üzülüyor, o çocuğu sevdiğini idrak ediyor ama hakkını gasp eden oğlanı değil, bunu belirtmişti Davos ile konuşurken(Olağan şartlarda Barth kardeşler birbirlerine sevgi beslemiyor nedense, garip bir ilişkileri var)… Stannis doğrudan emir vermese de işin içinde Mel.'in parmağı olduğunu biliyor, haliyle -sonradan da olsa- öğreniyor bu işi.

İri kurt Jon, yanan adam da Mance Rayder kılığında Kemik Lordu.

Mel kesinlikle ikna eder ama ben Stanisin karakterine bir defa neysede 2 defayı yakıştıramıyorum

O da olabilir ama Mance’yi görmenin manası ne olsun? Dany için bir şey ifade etmeyecektir.

2 kere olmuş, yapacak bir şey yok. :smiley:

Dany için bir manası olmasına gerek yok zaten amacı bize önceden bu olayları göstermesi.

Mance’nin yanıp yanmamasından bize ne? Çok da mühim bir karakter değil… Misal Joff’un ölümünün imasını gördük Yürek Hayaleti kehaneti ile; Joff’un ölümünü bir çok okuyucu beklediği gibi Arya’nın da listesinde idi… Yani karakterin bir şekilde hikayeye önemli bir etkisi vs. bir şey olması gerek, yoksa yan karakter bile sayılamayacak bir karakterin yandığını görmemiz bize ne katar?

Mance değil orada yanan zaten Kemik Lordu ben önemli olduğunu söylemedim sadece tasvir bu olaya benziyor en çok.

O daha önemsiz işte. Yanan tek adam o değil. Ha neyse belki sen haklısın, açık bir betimleme değil çünkü. İri kurt ve yanan adam deyince ben de ister istemez aklıma Jon geldi; ölü, kurdu yanında; illa yakacaklar diye… Ama alakasız başka şey çıkması da aynı ihtimal.