Taht Oyunları Nasıl Başladı?(Robert'ın Isyanından Öncesi)

Targaryen Kralları Valyria’dan Geldi


Viserys Targaryen ve kız kardeşi Daenerys

*Targaryen kralları Kuzey’deki Stark Hanedanı’ndan,Güneydeki Dorne Krallığı’na kadar Yedi Krallık’ın hepsini yaklaşık 300 yıl boyunca kontrolleri altında tuttular.
*Westeros’a gelen ilk Targaryenler üç ejderha üzerinde ana kıtaya ulaştı.Aradan geçen yıllarda tüm ejderhalar yeryüzünden silindi.
*Ejderhalar üzerindeki güçlerini kaybetmemek için kanlarını saf tutmak isteyen Targaryenler akraba evlilikleri yaptı.Bu nedenle Targaryen krallarının bir kısmı çok başarılı olsa da bir kısmının akıl sağlığı yerinde değildi.

Robert’ın İsyanından Önce


Tywin Lannister Deli Kral Aerys’in sağ koluydu.

*Çılgın Kral Aerys’in amcası küçük kardeşlerinin egemenlik savaşında yer almamak için siyahlara bürünüp Sur’a gitti.Üstat Aemon adındaki bu adam hala Sur’da.
*Aerys Targaryen Kral ilan edildikten sonra Yedi Krallık’ı sağ kolu Tywin Lannister ile birlikte yıllarca yönetti.
*Başlarda adil bir kral olan Aerys yıllar ilerledikçe küstahlaşıp,akıl sağlığını yitirmeye başladı.Tywin Lannister’ın kızı Cersei’yi,oğlu Rhaegar’la evlendirme teklifini reddetti ve oğlunu Dorne Prensesi Elia Martell ile evlendirdi.
*Rhaegar,kendisinin ya da oğlunun yaklaşmakta olan karanlıkla dövüşecek “Vaat Edilen Prens” olduğunu düşünmeye başladı.
*Jaime Lannister çok genç yaşta şövalyelik unvanıyla onurlandırıldı ve tarihin en iyi şövalyelerinden biri olacağını gösterdi.
*Genç yaştaki Petry Baelish, Catelyn Tully’e aşık oldu.Aşktan gözü kör olan Petyr,Catelyn’in nişanlısı,kendinden yaşça büyük ve güç olarak üstün olan Brandon Stark’ı düelloya davet etti.Eddard Stark’ın ağabeyi olan Brandon onun yaşamasına izin verdi ama onu herkesin önünde utanç duyulacak bir durumda bıraktı.

Harrenhall Turnuvası

Jaime Lannister ablası Cersei’ye aşıktı

*Genç Jaime Lannister ablasına aşıktı.Kral Toprakları’na gidip ona yakın olabilmek ve turnuvayı bir şövalye olarak kazanabilmek için Kral Muhafızları’na katıldı.Bu durum babasını çok sinirlendirdi,çünkü Jaime Kral Muhafızı olarak Lannister mirasını reddetmiş oldu.Babası Kral Eli görevinden istifa ederek Casterly Kayası’na döndü.
*Tarihin en büyük turunvasında Jaime,Kralın emirleri doğrulultusunda yarıştırılmadı.
*O dönemde ailesinin üç erkek çocuğundan ikincisi olan Eddard Stark için ağabeyi “içinde kurt var” dedi.Eddard’ın içinde vahşi bir yanın yattığını belirten bu söz,kız kardeşleri Lyanna ve Eddard’ın ileride doğacak kız çocuğu Arya için de geçerli olacaktı.
*Harrenhall Turnuvası’nı onurlu bir prens olarak bilinen,yetenekli savaşçı olan Rhaegar Targaryen kazandı.Ancak Rhaegar kazandığı “Güzelliğin ve Aşkın Kraliçesi” tacını beklendiği gibi karısına değil de Roberth Baratheon’un nişanlısı Lyanna Stark’a sunarak büyük karışıklık yarattı.

Kral’ın Deliliği

Deli Kral Aerys Targaryen

*Yaşanan bazı olaylar Kral’ın yavaş yavaş aklın sınırlarını aştığını göstermeye başladı.
*Kral’ın deliliğinin erken göstergelerinden biri de Illyn Payne’in dilini koparttırmasıydı.
*Lyanna Stark’ın kaçırılması da bu dönmein en önemli olayları arasında yer alıyor.Rhaegar Targaryen’in Lyanna’yı kaçırdığı söylentileri bu dönemde ortaya çıkmaya başladı.Prensin Lyanna’yı kaçırma sebebi tam olarak bilinmese de,bu gelişmenin geleceğin korkunç olaylarına neden olduğu ortada.
*Ned’in büyük ağabeyi Brandon Stark kız kardeşinin kaçırılması üzerinde altı arkadaşıyla birlikte Kral Toprakları’na giderek Kral’dan adaletin yerine getirilmesini istedi.Kral,bu asil gençlerin babalarının saraya gelip oğullarına eşlik etmesi emrini verdi ve sonra babalarla oğulları acımasızca öldürttü.

Robert’ın İsyanı


Kral Robert Baratheon

*Deli Kral,Westeros’un en güçlü lordlarından Jon Arryn’den,vasilik yaptığı Eddard Stark’ı ve Lyanna’nın nişanlısı Robert Baratheon’u Kral Toprakları’na göndermesini emretti.Deli Kral’ın amacının Eddard ve Robert’ı öldürmek olduğu düşünülüyor.
*Bu emre karşı gelen Baratheon,Arryn ve Stark haneleri bir isyan başlattı.
*Ned Stark,güçlü Tully lordlarının desteğini alabilmek için Kral’ın öldürttüğü ağabeyi Brandon Stark’ın nişanlısı Catelyn Tully ile evlendi.Bu ittifakla toplamda yedi krallıktan oluşan anakaranın dört krallığını yanlarına çekmiş oldular.Tüm krallıkların en güçlüsü Lannister’lar ise bu süreçte kendilerini her şeyin dışında tuttular.
*Aralarında "Battle of the Bells-Çanların Savaşı"nın da olduğu pek çok savaşta,Stark ve Baratheon’un kişisel becerileri güç kazanmalarına neden olurken,isyancıla da beklenmedik zaferler kazandırdı.
*Trident’deki savaşta Robert’ın yönettiği ordularla Prens Rhaegar’ın ordusu karşı karşıya geldi.Savaştan önce Prens Rhaegar işlerin çok ileri gittiğinin farkına varmıştı,babası ve deliliği konusunda isanı bastırdıktan sonra bir şeyler yapmaya karar vermişti.
*Rhaegar savaş meydanında Robert tarafından öldürüldü.
*Bu sırada korumalarının hepsini savaşa gönderen Deli Kral,geride yalnızca o sırada 15 yaşında olan Jaime’yi bırakmıştı.Robert’ın İsyanı’nın başarıyla sonuçlanacağı ortaya çıkıp,isyancıların orduları Kral Topraklarına yönelince Tywin Lannister tarafsızlığını bozdu ve isyanda yer almaya karar verdi.Kral,şehri ve içindeki herkesi yok edecek “çılgın ateşleri” yakma emri verdi,ama Jaime Kral’dan bu emri alan kişiyi ve Deli Kral’ı öldürerek Kral Toprakları’nı kurtardı.

Yaşananların Kanlı Sonuçları

Kral Robert Baratheon,Kraliçe Cersei Lannister ve varisleri Prens Joffrey Baratheon

*Savaştan sonra hayatta kalan Kral Muhafızları’ndan pek çoğu Prens Rhaegar’ın ailesini korumaya devam etti.Fakat bu korumalar Stark’lar tarafından ortadan kaldırıldı.
*Rhaegar’ın karısı Elia’yı ve çocukları Prenses Rhaenys ile Prens Aegon’u ortadan kaldırma görevi Lannisterler’ın adamlarına verildi.Lannister’ler onları acımadan katlettiler.
Rhaegar’ın küçük erkek kardeşi Viserys,o sırada Daenerys’e hamile olan Kraliçe ve sadık bir şövalye denizi aşarak isyan sonrası yaşanan katliamdan kaçmayı başardılar.
*Robert Baratheon Kral ilan edildi.Güçlü Lannister Hanesi’nin desteğini almak ve olası bir iç savaşı engellemek için Cersei Lannister’le evlendi.
*Ned Stark,kucağında gayrımeşru oğlu Jon Snow ile o zamanlar az tanıdığı karısı Catelyn’in yanına,Kışyarı’na döndü.
*Jon Arryn şüpheli bir şekilde hayata veda edene kadar Kral Robert Baratheon’a Kral Eli Olarak hizmet verdi.

Çok iyi özetlemişsin gerçekten.Lannister’lar yine akıllıca davranmış.Kraliçenin öldürülememesi gerçekten çok iyi olmuş yoksa Daenerys de ölmüş olurdu.

ben yazmadım,cnbc-e derginin eski bir sayısında gördüm ve çok hoşuma gitti,paylaşmak istedim :slight_smile:
Lannisterler bana göre yedi krallıktaki en kurnaz ailedir.pek sevmem ama haklarınıda vermek lazım :DD

geciktin Silver Prince, herkes kana boyanmış herkes ayaklanmış orda öylece düşünceli olmak işe yaramaz…

rhaegar çok yanlış yaptı zaten.evlisin iki çocuğun var hala gözün elalemin nişanlısında.hiç yakışıyormu sana :DD ortalıkta Dragon Prince’im diye dolanmayı biliyorsun ama :smiley:

“babasının deliliği konusunda birşeyler yapacaktı” denmiş de hani ne yapabilirdi ki bu konuda sizce?
neyseki cesur adamlar yaşıyor Westerosda…

belkide jaime yerine o öldürürdü babasını o_0 yada tahttan indirirdi.ama ne yaparsa yapsın lyanna’yı kaçırarak bütün bu olayları başlatan kişi rhaegar’dır bence.

Rhaegar,kendisinin ya da oğlunun yaklaşmakta olan karanlıkla dövüşecek “Vaat Edilen Prens” olduğunu düşünmeye başladı.

Kasanova rhaegar :pp

En büyük nedenin II.Aerys’in deliliği ve akabinde yaptıkları olduğunu düşünüyorum. Lannister, Baratheon ve Stark haneleri gibi makro mikrolarda var tabii ama temel nedeni budur bence.

En büyük nedeni Starklara yapılan ve Rhaegar’ın Lyanna’yı kaçırması…Hangi deli Robert gibi süper bir savaşçıya meydan okur ki…

Paylastigin icin saol. Guzelmis. Yeteri kadar ayrintili.

http://forum.gameofthronestr.com/konu-taht-savaslari-nasil-basladi-genis-rehber.html

Konu mevcut , maalesef çöp.