Tahtı sizce kim veya hangi hanedan almalı

Bu konuyu görüşlerinizi öğrenmek için açıyorum. Bir anket gibi düşünebilirsiniz .

Kurucu hanedan Targaryenler olduğu için hala tahta onlardan daha fazla yakışan bir aile yok. Üç yüz yıl boyunca kıtayı yönetmeleri, krallığın kurumlarında silinmesi güç izler bırakmış. Bunun yanında iktidardan düşmelerinin üstünden sadece on yedi yıl geçtiği için bu izlerin silinmemesi gayet normal. Fatih Aegon diyarı fethedince kıtada antik Yedi Krallık’tan farklı bir kültür yarattı. Buradaki insanlar ilk kez sistemli bir siyasi oluşumun parçası oldular. Demir Taht’a çıkan haneler değişebilir ama Demir Taht’ın nasıl ve hangi amaçla yapıldığı değişmez. Kızıl Kale’ye yerleşen aile değişebilir ama Kızıl Kale’yi yaptıranlar değişmez. Diyarın başkentinin nasıl kurulduğu değişmez. Ayrıca tahta Targaryenler dışında bir hanenin oturması o hanenin sağlayacağı otorite açısından çok daha zayıf oluyor. Yani demek istediğim Fırtınadoğumlu bir kral çıktığında Menzilde yaşayan lordlar geçmişte asırlarca bu kültürle savaştığı için o kralı içten içe hor görür. Ya da bir Arryn kral olduğunda, Starklar da asırlarca Kız Kardeşler için savaştığı bu hanenin kralını hor görebilir. Doğal bir refleks bu. Targaryenler dışındaki haneler için durum böyle. Ama Targaryenler’de bu topraklara dışarıdan gelmiş bir fatih imajı var. Bu yüzden insanlar da onları tahtta garipsemiyorlar çünkü kendilerinden farklı görüyorlar. Gümüşî saçları, menekşe rengi gözleri, ejderhaları, Valyria’nın miraşçıları olmaları vs. bu imajı oluşturuyor onlarda. Ve bu imajın kaybolması için tüm Targaryenleri öldürmeniz bir işe yaramaz. Ancak geçen zaman buna çare olabilir.

Ben sizin gibi düşünmüyorum. Tamam Targaryen ler yüzlerce yıl boyunca hüküm sürmüş ve büyük ya da küçük izler bırakmış olabilirler ama bu şu anda yaşayan Targaryen lerin iyi hükümdar olacakları anlamına gelmez. Eğer başa gelecek biri olacaksa mutlak barışı sürdürmeye çalışmalı ama Targaryen olduğundan emin olduğumuz tek kişi olan Dany her ne kadar barışı sağlamaya çalıştığını söylese de bu konuda yaptıklarının sözleriyle bir alakası yok

Yalnız bu hiçbir hanedan için garanti değil. Bugün iyi olurlar yarın kötü. Eğer meselenin genel olarak değil günümüzdeki Kişiler açısından ele alınmasın istiyorsan bence en düzgün aday Jon Snowdur. Haklı bir iddiası var ve bunun yanında iyi bir savaşçı, vizyoner ve zeki. Özellikle yabanilerle geçirdiği deneyim, diz çökmek, özgür olmak gibi konularda Ufkunun açılmasını sağladı. Kendisi asıl tehlikeyi bilen az sayıda insandan biri. Westeros’a değişim getirebilir.

Bir haneden Tywin de çıkabilir, Tytos da. Deli Kral da çıkar Arabulucu Kral da. Değinmek istediğim Targaryen Hanesi’nin Westeros üzerindeki sosyal ve psikolojik etkisiydi. Ve bu etki sayesinde tahta en uygun isim bir Targaryen olur. Bu etkiyi kırmak için Robert gibi çıkıp tacı kazanmanız gerekir. Ancak Robert bile hükümdarlığı boyunca bu etkinin gölgesinde yaşamak zorunda kaldı. Çünkü krallığın ruhuna sinmiş Targaryen kokusu on beş yılda geçecek kadar güçsüz değildi. Yine de tüm yazdıklarım Targaryenlerin tahta geçmesi için yeterli değil. Zira bu diyarda işler güç ile çözülüyor. Fatih Aegon güçlüydü ve Westeros’u fethetti. Robert güçlüydü ve isyanı başarıya ulaştı. Robert güçlüydü ve Greyjoyları tepeledi. Baratheonların tahtı kazanmaları, Targaryenlerin fetih hakkı kadar meşrudur. Ancak Baratheon iktidarının isyanın ardından hazır Aerys’den kalan zengin bir hazine de varken krallıkta kendi otoritelerini sağlayacak şeylere zaman harcamaları gerekirdi diye düşünüyorum. Örneğin Robert Targaryenlerin kurduğu küçük konseyi kaldırıp daha sistemli bir danışma meclisi kurabilirdi. Çok ekstrem gibi gelse de Kızıl Kale’yi yıkarak kendi sarayını yaptırabilirdi. Demir Taht, Kara Dehşet Balerion’un kemikleri gibi tarihi eserleri Ejderhakayası’na yollayabilirdi. Veliaht prenslerin Ejderhakayası yerine Fırtına Toprakları’nda bir kaleyi almaların sağlayabilirdi. I. Daeron’un Dorne’un Fethi kitabını yazması gibi o da kendi başarılarını anlattığı bir kitap yazabilirdi. Ya da Jon Arryn’ın yazmasını rica ederdi. Aerys ile özdeşleşmiş Duskandale’i Rykker Hanesi’nden alıp Darklynlerin akrabası olan Darke, Darkwood, Darkgood hanelerinden birine verebilirdi. Şimdi yazınca aklıma gelenler bunlar. Kendi otoritesini sağlamlaştırmak adına eski rejimin izlerini silmeliydi. Ben kişi bazlı bir tutum yerine hane bazlı bir değerlendirme yapıyorum. Zira Tywin’e atıf yaparak söylüyorum bu isimler ölünce yaşayacak olan şey ailenin ismi olacak. Kişi bazlı bir değerlendirme yapmak çok yerinde olmaz. Bence tahta kim geçerse geçsin bir gelenek oluşturmalı ki sırf taht hakkı var diye diyara zulmeden kaçık krallara kalmasın Westeros.

Yazdıklarına katılmakla beraber şunu da eklemek istiyorum

Robert Baratheon ne kadar güçlü bir savaşçı olursa olsun bıraktığı etkinin birnevi üstün ırk olan, ejderhaları zamanında kontrol etmiş bir hanedan kadar olabilmesi mümkün değil. Bu yüzden onları geçmek için gerçekten Targaryenlerin yapamadığını yapıp tamamen yeni bir sistem kurmalı, insan haklarında ciddi düzenlemeler yapmalı ve kan ve ateşle fetih yapmaktan fazlası olduğunu göstermeleri lazımdı.

Bu yorumunu okuyunca aklıma direkt Jorah mormont ve Dany arasındaki şu diyalog geldi…

” Sör Jorah atını durdurup Dany’ye baktı. “Şimdi gerçeklerden konuşalım.Sen Viserys’i tahtta
otururken görmek ister misin gerçekten?" Dany düşündü. “İyi bir kral olamaz. Olabilir mi?" “Ondan kötüleri olmuştu ama sadece birkaç tane.” Şövalye atını tekrar hareketlendirdi. Dany hemen yanında sürüyordu kısrağını. “Yine de, halk onu bekliyor. Yargıç Illyrio halkın onun
için ejderha sancakları diktiğini ve Dar Denizin
ötesinden çıkıp geleceği gün için dua ettiğini söylüyor." dedi.“Halk yağmur, sağlıklı çocuklar ve uzun bir yaz mevsimi için dua eder sadece,” dedi Sör Jorah.“Soylu lordların kendi aralarında oynadığı taht oyunları onların hiç umurunda değildir. Onlar sadece huzur içinde yaşamak ister."

Sör Jorah’ta seninle aynı şeyi söylüyor :grin:

Jorah realizmin ve gerçeğin sesiydi. Jorah gittikten sonra Dany hafiften sıvamaya başladı. Aslında kalsa etkisi ne kadar olurdu bilemem ama Jorah olmasa Dany şuanda Mopatis’in oyuncağıydı.

Lannister hanesi almalıydı. Tywin veya Tyrion yönetiminde bir westeros düşünün.

Tywin zaten yönetti hatta bir süre Tyrion da… Öyle muazzam bir dönem gerçekleşmedi.

Ömer’e katılıyorum, bence şu an en iyi aday Jon.

Stannis Baratheon almalı.
Belki Stannis için aksi, sevimsiz diyebilirsiniz ama Stannis Westeros’a gereken
adaleti sağlayabilir aynı zamanda muhteşem bir kumandan ve yönetmeyi iyi biliyor.

Şu andaki Westeros’ta taht için en uygun aday Stannis’tir.

Stannis yalnız milletin gözünde iyice Dark Lord’a döndü. Profil çok iyi uyuyor.

Garip ve gizemli bir kalede oturan, şeytani bir dine geçen, kara büyü kullanan sinirli ve karanlık bir insan.

Tywin sadrazam olduğu dönemde Yedi Krallık’a huzur, boluk ve adalet verdi. Tyrion yönetmiş sayılmaz. 5 kralın savaşında hanesinin çıkarlarını korudu birde üzerine Joffrey ve Cersei ile uğraştı.
Jon’a gelirsek saf olan biri, uğruna sayısız entrika dönen bir tahtta ne kadar iyi yönetebilir, oyuncuyla oyun oynayabilir mi? Jon’u ne kadar severseniz sevin Jon’ un elinde şanstan başka bir şey yok.

Diyara ‘Ben Kralım/Kraliçeyim’ diye haykıran birisi hakim olmamalı. İnsanların sevgisinden öte saygısının önemi ağır basmalı. Dizide işlenmiş durumla durum belli ama kitapta Stannis gibi birisinin krallığı Diyar için en iyisi olur.

Yukardaki arkadaşa katılıyorum önemli olan sevgi değil. Demir Taht’a yumuşak kalpli bir kral değil adalette asla şaşmayacak bir kral gerekli.
Ne Joffrey gibi taş kalpli olmalı ne de Daenerys gibi yumuşak kalpli olmalı bu profile uyan iki kişi var Tywin ve Stannis .
Tywin öldüğüne göre tahta Stannis oturmalı.