Tanrı'nın Eli / Jaime Lannister

8-sezon

“Jaime…Benim Adım Jaime!” böyle demişti.Sadece dizide değil,Kitapta da sitem etmişti ; “neden yaptığı her kahrolası şey yanlış anlaşılıyordu? Aerys. Hepsinin kaynağı Aerys” Evet,ne zamandır bu başlığı açmaya düşünüyordum.kısmet bugune imiş.Bugun günlerden Jaime,hayde bismillah…

Jaime sevilmeyen,kimilerince de sonradan sevilen bir karekter haline geldi.“Eli kesildikten sonra düzeldi” diyenler epey fazla lakin durum hiçte öyle değil.Jaime baştan beri iyiydi :

cf

cf

" Kurt hangi hakla Aslan’ı yargılıyor !" bu kısma yani Ned Stark ile ilgili bölüme dönücez ama evvela şunu söylemek istiyorum ; Jaime eli kesildikten sonra düzelmedi,önceden de iyiydi demistim, açıklık getireyim…Eli kesildikten sonra “Baba yorgun” moduna geçti.Bakın Jaime kendini nasıl anlatıyor ;

Adam binlerce insanın hayatı kurtarmış,takdir görecegine sürekli yerilmiş.buna içerlemiş.ve insanlara iyilik yaramadıgını anlayıp her şeyi boşlamış.Dünya,minare moduna girmis.Kral katilisin demişler " hee ulan öyleyim" demiş.onursuzsun demişler “olmayan onurunuz sizin olsun,kapak yapın kullanın” demiş.Söz onurdan açılmışken Ned Stark’a dönüş yapalım.Bu sahneyi hatırlıyorsunuzdur ;

Ve sıra Ned Stark’a gelir ;

Lannister askerlerinden biri Ned’in ayagına mızrak batırır ;

Ned stark’ın onursuz, gurursuz diye aşağıladığı adam,onu öldermek yerine mızrağı saplayan askerini dövüyor ve atına binip gidiyor.Peki bu durumun bir benzerinde,Ned stark ne yaptı ? bir de ona bakalım ;

Sabah kılıcı Arthur Dayne öldürdü ! İş bununla bitmiyor.“Yemin bozan” deyip aşağıladıkları adam ; Kızıl düğün den sonra bile,Cat’e verdigi sozu tuttu.Brieene yi Stark kızlarını araması için gönderdi ;

images(3)

Kimsenin önemsemediği brienne nin hayatını kurtarması ;

images(5)

unnamed(1)

başkaları için canını hiçe sayması ;

images(2)

Ailesinin dolduruşuna gelmeyip,Tyrion’a sefkat göstermesi.Hayatını kurtarması ;

cf

cf

Ve daha bir sürü şey sayılır.Şimdik,en çok eleştirildiği diğer iki konuya gelelim ; evvela Bran mevzusundan baslayalım ;

images(6)

Jaime, bran’ı itti diye gömülüyor.Jaime,kutsal elleriyle onu itmese 3 gözlü kuzgun olmazdı.olması için bu olayın yaşanması lazımdı :

images(7)

Ve dizide bir diğer güzel ayrıntıda şu ; Jaime’nin elini kesen herifi bran öldürüyor ! bunu Hodor’u kullanarak yapıyor ;

cf

th

Şimdi gelelim Cersei mevzusuna ; hani bir söz vardır " kızların,efendi erkek yerine piç tercihi" bu durum Got’ta da mevcut ;

yukarıdaki örnekler gerçek anlamda piç iken, Jaime’ye mecazisi denk gelmiş ;

Jaime’nin en büyük hatası buydu.Dizide pek anlaşılmasada (anlaşılıyor ama bu boyutuyla değil) Jaime körkütük aşık.Sanırım bu durumu en iyi özetleyen şey kitaptaki şu sözleri ;

"Doğruyu söylemek gerekirse, Brandon Stark’ı o pencereden aşağı ittiği için pişmanlık duymuştu Jaime. Cersei ona sonsuz bir kahır çektirmişti daha sonra, çocuk ölmeyi reddettiğinde. “Yedi yaşındaydı Jaime,” diye azarlamıştı onu.

-Gördüğü şeyi anlamış olsa bile, onu korkutup susturabilirdik.

• ben düşünmedim. İstediğinin.

-sen asla düşünmüyorsun. Eğer çocuk uyanır da babasına ne gördüğünü anlatırsa…

-eğer eğer eğer.Cersei’yi kucağına çekmişti Jaime. Eğer uyanırsa onun rüya gördüğünü söyleriz, ona yalancı deriz ve iş en kötüsüne varırsa Ned Stark’ı öldürürüm.

-ve sonra Robert ne yapar sence?

-bırak Robert canı ne istiyorsa onu yapsın. Mecbur kalırsam onunla savaşırım. Ozanlar, Cersei’nin Bacak Arası Savaşı koyarlar adını"

Cersei’nin yalandan duyarına bakmayın,yazar özellikle “çocuk ölmeyi reddettikten sonra” yazmış.bunu boşa yazmamış.yani Bran ölseydi sıkıntı yoktu,ölmedigi için kızıyor! asıl dikkat edilmesi gereken şey Jaime’nin sözleri.Cersei’ye sadakat ile bağlı,onun için herşeyi yapmaya hazır.Peki cersei de durum ne ? Sadakatin “S” si yok.Dizide sadece kuzeniyle yattığını gösterdiler.Kitapta,sarayın yarısı desem her halde abartmış olmam.İnsanları kullanmak için dişiliğini kullanmış ve Jaime’nin digerlerinden farkı yok…Hani hiç arayıp sormayan akrabalar,isi dusunce ararlar ya,Cersie deki durum bu.Jaime’ye bir sey yaptırmak istiyorsa yanına gidiyor,yoksa yuzune bakmıyor.Jaime bunu geç anlanıyor ama anlıyor,bakın kızına neler söylüyor ;

ve ilk defa kendini baba gibi hissettigi anda kızını kaybediyor ;

O baba yorgun moduna girmesinde ben mi gireyim…Şimdik, Jaime’nin karekterine bakalım ;
Dürüst,Mert,Sözünün eri,Vefakar,Cefakar,Sadakatli,İyi vb.özelliklerin hepsine sahip.Bazen Jaime serinin en baba karekteridir diyoruz,insanlar yanlıs anlıyor.gercektende oyle.bir tek dizide degil,kitapta da durum aynı…

Şimdi de Jaime’yi hor görenlerin,aşağılayanların yaşadıklarına ve sonlarına bakalım ;

Ned Stark öldü :

cf

Robb stark öldü :

cf

cf

Catelyn Tully öldü :

Cersei rezili,rüsva oldu.Herşeyini kaybetti.Tahtıda kaybedicek ;

maxresdefault-1

Gördüğünüz gibi.bu örnekler daha da çogaltılabilir ama gerek yok.şimdi de 8.sezonda olabilecekler hakkında konusalım.
Jaime’nin eline iyi bakın :

images(9)

Simdi de Night king’in yaratılıs evresini hatırlayalım ;

unnamed

images(8)

Night king’in böğründe dragon glass var.Jaime’nin altın elinin yapısına bakınca suphe etmistim.sonra s7e7 yi tekrar izledim.Jaime’nin kuzeye yol aldıgı sahneye,bir ayrıntı daha gordum ;

Yönetmen bize Jaime’nin elini gösteriyor,sonra eldiveni takıyor ve üzerine kar tanesi düşüyor ;

Jaime yukarı bakıp yola devam ediyor ;

bu sahneyi bosuna gosterdiklerini sanmıyorum.Altın elin üzerine kar tanesi düşüyor,bunun bir tür mesaj oldugunu dusunuyorum.Night King’in sonu Jaime’nin elinden mi gelicek ? o elin amacı o mu ? Bögründeki Dragon glass’ı mı çıkaracak ? ben bunu bu sekilde yorumladım.Başlıktaki “Tanrının Eli” ifadesini de bu sebeple kullandım.bu tahmin burda dursun.bir digerine bakalım…

Joffrey’in kılıcının ismi “Dul feryadı” idi.ve o öldükten sonra Jaime’ye kaldı.Senaristler bu ismi bir kac defa gozumuze soktu.sanırım en dikkat cekeni buydu :

Dulun kim olduğunu söylememe gerek yok sanırım ? muhabbet zaten Cersei üzerinden başlıyor ve kılıca bağlanıyor.insan acaba mı demeden edemiyor ? ;

images(8)

Jaime’nin 8.sezonun tamamında olucagını biliyoruz.yani 6 bölümde de yer alıcak.Bu surecte ne yapar ne eder,yine kendini feda mı eder yoksa tahta mı oturur bilmiyorum.benim gönlümden geçen bu ;

images(1)_1

bu arada forumdaki “bazı” arkadaşlarında “efendi adam yerine piç tercihi” yaptıklarının farkındayım.onlar kendilerini biliyor.Sansacısı öyle,Danycisi öyle,Aryacısı öyle…muhabbetler hep Jon üstünden dönüyor.Tahta o otursun,güzel hatunları o alsın.hayat ona güzel olsun.Jaime ölsün istiyorlar.Yahu elinizi vicdanınıza koyun ve söyleyin ; Hangisi yakışıklı ? hangisi karizmatik ? buyrun beraber bakalım ;

:joy:

Buyrun,söz sırası şimdi sizde ?

.

Öncelikle Jaime bile Kuzey Koruyucusu Ned Stark’ı, kralın arkadaşı olan adamı öldürecek kadar salak değildir. Durum daha başka olsaydı o kılıcı indirebilirdi de… Sonuçta haklı bir kini var. Dikkat, HAKLI KİN diyorum. Bu konuda ben de Ned’i eleştiriyorum.

Ve evet, Arthur’un ölüm şekli… kesinlikle onursuzcaydı.

Evet, hoş bir ayrıntı bu. :slight_smile:

he bu arada Jon-Jaime karşılaştırması yapmak için de gidip en kötü dandirik sahnesini alman çok manidar olmuş :slight_smile:
Jon diyorum daha yakışıklı ve çekici… Jaime karizmatik.

Jaime=Azor Ahai :fire::fire::fire::sunglasses:

İyi de Arthur un ölüm sahnesinde Ned in yapabileceği bir şey yoktu bıraksaydı da Arthur can mı çekişseydi ?

bu mantıkla bakarsak Jaime’nin de Ned’i öldürmesi gerekti.sonuçta o da acı çekti.

N*d’in Robert’ın vasiyetini çarpıtırken yaptığı “ufak” değişiklikteki düşüncesine bakın.

Kralın “oğlum” dediği cümleyi “veliahdım” olarak değiştirdi sadece. Bu kandırmaca, kendini lekelenmiş gibi hissettiriyordu. Sevgi uğruna söylediğimiz yalanlar, diye düşündü.

Jaime’de “Aşk için yaptıklarım” demişti bir keresinde. Galiba N*d, Stannis’e aşık onun için ölüme gitti.

Bacağa saplanan mızrak ve Boğaza yenen hançer bir değil

anladığım kadarıyla Sen şimdi Ned’in acı cekmemesi için öldürdüğü söylüyorsun ? ondan mı 6 kişi 1 kişiye saldırdılar ? ben hiç o ışığı görmedim.Ned’in tek amacı onu öldürmekti.mertce veya namertçe olması önemli değildi.teke tekte yenemiyecegini biliyordu.her yol mubahtı.

Ned Arthur’u öldürüyor,Jaime ise kendi adamını dövüyor.ikisinin arasındaki farkı anlamadıktan sonra ha bacagından yaralanmıs ha sırtından önemi yok.önemli olan o anki tutumdur.Ned’in savunulacak yanı yok.

eldiveni taktıktan sonra kar tanesi düşmesinin tek bir nedeni var King’s Landing’e de kışın geldiğini anlatmak. başka bir neden olduğunu düşünmüyorum. ayrıca seri de en sevdiğim karakter jaime lannister…

İyi de durumlar da aynı değil ? O adamlar her ne kadar isteksiz olsa da Ned in kardeşini tutuyorlar kulede. Zaten kardeşim nerde diye sorarken yüzündeki öfke belli oluyor. Hayır yani Ned öldürmeseydi de Arthur can mı çekişmiş olsaydı ?

Herhalde altyazıları okumadın Jaime de kardeşini istiyor.Ned benim emrimle tutuklandı,yargılanacak dediginde öfkelenip kılıcını çekiyor.mevzu aynı mevzu tavırlar farklı.Bahsi geçen bölüm 1 sezon 5 bölüm yani Martin senaryo ekibine dahil.kitapta yapmadıgı işi dizide yapmıs.Jaime,Ned ile kavga etmiyor.Lannister askerleri Ned’in adamlarını öldürüyor.Ned’te atın altında kaldıgı icin yaralanıyor.Jaime istese yine ôldururdu ama bunu yapmıyor.olay örgüsü farklı olsada durum aynı. Belli ki Martin,Arthur dayne mevzusuna gönderme yapmak istemis…bunu anlamak o kadar da zor olmamalı.Fanatizmin luzumu yok.

Ben burada haneleri yermiyorum karekterleri degerlendiriyorum.herkesin bildigi seyleri,onlara hatırlatıp kendi yorumumu katıyorum.Yorumum yalnıştır,doğrudur bu ayrı mevzu.Ama körü kürünede karekterler savunulmaz.Ortada bir vuku var.olay belli,kahramanlar belli,diyaloglar belli. Bak @YeniAy_Ottoman da Starkçı hemde önde gideni ama objektif yorum yapabiliyor.Ben Jaime’yi överken kusurunuda yazdım (Cersei ) .Ned stark’ın yaptıgı yalnıstı.bu kadar basit.

Teşekkürler, teveccühünüz. :star_struck:

Ned’in orada savunalacak bir yanı yok, herif indirdi işte. Yani tamam, onun bilgisi olmadan arkadan bıçağı yedi ve doğrusu biraz ölümcül yara gibi de geldi boynundan yemiş bıçağı çünkü ama misal biz, ölümcül yarası olan insanları öldürmüyoruz, yardım ediyoruz; Arthur Dayne o, haydut olsa nasıl olursa olsun koy gitsin yani. Bu arada bir de o adamın kardeşine aşıktı, hatırlatırım. “Abini öldürdüm kusura kalma” demeyi düşünmek iyi cesaret işi.

Evet öyle de bir durum var Ashara :grin: Mesele Ned’in onu öldürmesi değil,uygulama biçiminde.arkadas bunu anlamak istemiyor.Arthur orda işini yapıyor,bacısını koruyor.ve son nefesini vermeden buna musaade etmiyecek.ikisinden biri ölücek.Teke tek dövüşüp öldürürsün.ona bi sey demem.Ama onurdan,gururdan dem vurup,Jaime’ye bunun üzerinden yükleneceksin,sonra da sırtından hancerlenen adamı öldüreceksin.bu ne perhiz bu ne lahana tursusu ? bak ne guzel sende kabul ediyorsun.Ned’in Jaime’ye olan kini yersizdi.onu duvara sürmek istedi.Robert’i gaza getirmeye calıstı.Yasasaydı da sorsaydık ; eeeey Ned Stark,Jaime sana ne etti ? ne istedin bu adamdan ? niye kin güttün ? senin gibi kafayı onurla bozmuş birine yakıştı mı ? ama yok.öldü. :grin:

Evet, ona duyduğu kini (belki abartı bir kelime; iğretiyi) abartı buluyorum. Yani Ned gözünden bakınca da yemin bozmuş bir kişi yani adam sonuna kadar kralına sadık kalmalıydı, onu diyor haklı ama yine de abartılı ama muhtemelen tek sebep bu değil; Tywin’in yaptığı Lannisterların yaptığı şey yüzünden tüm haneye uyuz… Bir yemin bozma işini bu kader büyütme ve sürdürme sebebi bu; elbette edilen yemini bozma meselesi Kuzeyliler ve bilhassa Starklar için önemli bir şey bunu da görmezden gelemeyiz ama Jaime’ye olan gıcıklığın ana sebebi onun Tywin’in oğlu olması; Lannister olması bence.

Yok abla ya bir kralmuhafızının kralı öldürmesi gerçekten inanılmaz kötü ve şerefsizce bir şey. Ha Jaime’nin babalar gibi haklı sebebi vardı orası ayrı ama bunu bilmeyen birisi için böyle tiksinmesi normal yani.

Ama gene de Ned’e sinir olduğum nokta ailesinin hainlik içinde olmasına rağmen onur onur onur diye kafa dikmesi.

Ben de onu diyorum, yani imajı altüst ediyor; sonraki kral muhafızlarının aynısını yapıp yapmayacağı muamma, durumuna düşürüyor.

Hainlik? Kim?

Starklar. İhanet içindeydiler.

Lannisterlar son ana kadar sadık kaldılar. Ama Aerys sınırları zorladı. Yıllar boyu adama hakaret et, kızını sizin soyunuz düşük diye aşağılayarak reddet ama bunun yerine Martell çomarı al, oğlunu elinden al, sonra sıkışınca kanka imdat. Yani tabi Tywin’in yaptığı da doğru değil ama herifin sınırlarını zorladı. Diğer aileler ise sebep yokken güç uğruna arkadan iş çevirdiler.

Aerys yaktı iyi ki de Starkları. Hainler.

Hahhhh işte bana bunlarla gelin,ciğerimi yiyin…Ned stark’ın onur,gurur söylemi safsata idi.İşine geldigi gibi davranıyordu.En basitinden kız kardesinin ona emanet ettigi cocuga sahip çıkmadı üstelik yigeni oldugunu biliyordu.söz vermisti ! Bak söz vermisti diyorum !! Jon’un Theon dan bir farkı yoktu.Cat’ın baskılarına dayanamayıp duvara gitme kararı aldı.Duvar demek ölüm demek ! Kadın yok.Aile yok.Hırsızların,ugursuzların,katillerin içindesin.Ned stark onurlu biri olsa o çocugun gitmesine izin vermezdi.Karısını dizginlerdi.verdigi sözü tutardı…Martin’in bu karekteri “Hain” damgasıyla çıkarması boşa degildi.ironi yaptı.Yalnıs anlasılma olmasın Ned full time kötü biriydi demiyorum.Tutarsızdı !

Lannisterleri sevmedigi icin boyle davrandı diyorsun.iste Jaime ile arasındaki en buyuk fark buydu.Jaime kin tutmadı.Oglunun cinayeti ile suclanan Sansa icin brienne yi yolladı.bak oglunun cinayeti diyorum ! Cat öldükten sonra bile sözünü tuttu.tutmaya bilirdi.ama bunu yapmadı.Ned stark’la olan husumetini cocuklarına yansıtmadı…

Bana göre Ned stark abartılıyor.belki hanesinin geçmişinden,belki cocukları yuzunden.bilmiyorum.Detaylara girdiginde hicte öyle sütten cıkmıs ak kasık olmadıgı goruluyor.Ee tabi bunu gormek isteyenler goruyor.Onu tabu haline getirenler gormez.Bu tıpkı takım tutmaya benzer"ölsekte,gömülsekte kalbimiz hep senle" mottosunda olanlar bir sekilde bahaneler uretiyor.onlara hak veriyorum.

Jaime’ye dönersek ; bence serinin en önemli karekteri.şu anda “Kargaların ziyafeti” kitabını okuyorum.Filmlerde,dizilerde,tiyatroda ve kitaplarda genellikle isimler başrolle/Ana karekterle illintilidir.Jaime’nin povunu okurken bu ismin onun dilinden çıktıgını fark ettim ;

Cersei : sen çocuksun Jaime. Redwyne, Tyrell’in sancak beyi ve Tyrell’in iğrenç büyükannesinin yeğeni. Lord Tyrell’in yaratıklarından hiçbirini konseyimde istemiyorum.

Jaime : Tommen’ın konseyi demek istiyorsun.

Cersei : Ne demek istediğimi biliyorsun.

Jaime : biliyorum. aurane’in kötü, Hallyne’in daha da kötü bir fikir olduğunu biliyorum. Qyburn’e gelince… tanrılar merhamet edin, Cersei, o Vargo Hoat’un adamıydı. Hisar onun zincirini aldı!

Cersei : Gri koyunlar.Qyburn bana çok iyi hizmet etti. Üstelik sadık bir adam, aynı şeyi kendi akrabalarım için söyleyemem.

Jaime : Eğer bu yolda ilerlersen tatlı kardeşim, bedenlerimiz kargaların ziyafeti olur. Cersei, kendini bir dinle. Her gölgede cüceler görüyorsun ve dostlardan hasımlar yaratıyorsun. Kevan amca senin düşmanın değil. Ben senin düşmanın değilim.

Cersei : yardım etmen için sana yalvardım. Önünde diz çöktüm ve sen beni reddettin!

Jaime : Yeminim

Cersei : seni Aerys’i öldürmekten alıkoymadı. Kelimeler rüzgârdır. Bana sahip olabilirdin ama bir pelerini tercih ettin. Dışarı çık."

Bende @Starkgaryen ın su analizi/öngörüsü/Teorisi/Kuramındaki gibi Jaime’nin ölmeyecegini dusunuyorum ;

Leydi Tasyürek'in Brienne ve Jaime plani

Kitabın finalinde önemli rolü olucak.Demek istedigim su ; Yani her ne kadar baslıgi dizi uzerinden açıp,tespitleri bu sekilde yapmıs gozuksemde öyle degil.bagzı arkadaslar yalnıs anlıyor.Trolluk tesebusunde bulundugumu zannediyor.Yani ben aslında Jaime’yi sevmiyorum bunu birilerini kızdırmak veya yaranmak icin yapıyor ! oyle bir sey yok.Ben Jaime’yi seviyorum.Dizide de seviyordum.kitaplara basladım yine seviyorum hatta daha cok. kusura kalma bu duruma acıklık getirmem lazımdı.senin vasıtanla acıkladım.tesekkur ederim :grin:

Komplo meselesini mi diyorsun? O ise diziye göre konuştuğumuz için bu komplo dizide yok ama olsa bile Ned’in haberi yok, olsa farklı bakar olaya.

Evet, bunu nasıl yaptığını hala anlamıyorum. Tamam, kurgu gereği oğlanı oraya göndermek gerekiyordu da yine de… Ned açısından bakarsak bunu kabul edip, düşünmemesi… Düşündü ise bile yine de aynı kararı vermesi… Yani al KL’ye götür daha iyi, sanki oğlan daha önce piç muamelesi görmedi.

Şimdi bu kısma pek katılmıyorum; bu adam için çocukların hiçbir değeri yoktu. Onlar sadece tohumdu ona göre. Dizide sadece kıza karşı biraz sıcak davranır gibi oldu ama o kadar.

Kitaplarda görüyordun çok duygusuz idi.

Rica ederim :slight_smile:

Başlangıç için evet. Ama sonradan öğrenmeme ihtimali yok bence.

Evet. Brandon. Brandon ne yapılması gerektiğini bilirdi. O hep en iyisini bilirdi. Her şey Brandon içindi aslında. Kışyarı, sen, her şey. O Kral Eli ve kraliçenin babası olmak için doğmuştu. Ben bu kadehin bana uzatılmasını istememiştim."