Tanrı'nın Eli / Jaime Lannister

8-sezon

Sonradan öğrenmeme ihtimali nasıl yok? Millet bunu açık seçik mi yapıyor? Kimse söylemez ise nasıl bilecek, kim söyleyecek? Jon mu? Targaryen çocuklarına verdiği tepkiden sonra mı? Sıkar biraz. O kör Robert’ın dahi bildiğinden şüpheliyim.

Onun aslı KRALİÇELERİN aslında… Bundan “bildiği” sonucunu mu çıkardın? Nasıl başardın? Konuşmanın başlayış ve bitişine bakar isen olayın komplo, isyan vs. ile alakadar olmadığını anlarsın. Hatta bu cümle benim Arya’nın “kraliçe olacak” kuramım için başat kanıtlarımdan biridir. :sunglasses:

Bunu bu şekilde düşünürsek hiç bir şey tartışmamız lazım.“Hikayenin yürüyebilmesi için böyle olması lazımdı.olan oldu.ôpülmüş ensenin davası olmaz” deyip dükkanı kapatmamız lazım.Adam " Robb,Stannis’e diz çökseydi ne olurdu?" diye başlık açmış.Robb,Stannis’e diz çökmedi ve öldü.ama bu tartısılmayacagı anlamına gelmez.aksi halde Teoriler/Kuramlar kurulmazdı…

bu örnekleri cogaltabiliriz ; “Robb,Walder Frey’in kızı ile evlenip,Karstark’ın başını kesmese kızıl düğün gerceklesir miydi ?”

“Cat,Ned Stark’ı dinleyip kışyarına gitse ve Tyrion’u esir almasa Ned stark ölür müydü ?”

Vb.Yaşanan olaylar bize olabilecekler hakkında fikir verir.Karekterleri daha iyi analiz etmemizi saglar.Martin’in kafasındaki Ned Stark profili tutarsız bir adam.bizler yani ; izleyiciler ve okuyucular ilk basta bunu anlamıyoruz.Hani " Kör ölür badem gözlü olur" diye bir sözümüz var ya,aynen öyle oluyor.Ned stark sendromu dedigimiz durum bu sebeple yasanıyor.bir cogumuz onu basrol zannediyorduk.öyle olmadıgını sonradan gorduk.Ned stark 1.sezon 9 bolum de öldü.o ana kadar dürüst,namuslu,sözünün eri,Mert bir karekter profili çizdi.en azından cogu kisi icin boyleydi.oysa objektif gozle baktıgında o kadar cok kusuru vardı ki (Arthur Dayne mevzusu saymıyorum) ;

Daha ilk baştan white walker’lardan kaçan gariban belli ki korkudan kafayı sıyıracak dereceye gelmiş wall askerinin anlayip dinlemeden kafasını uçurur.Ned Stark’ın WW’lara inanmayıp o adamı öldürmesi saçmalıktı.o duvar zaten onlardan korunmak için yapılmadı mı ? Uzun süredir gözükmemeleri olmadıkları anlamına gelmiyor.“Kış geliyor” deyip duruyorsun.onlarda kışı bekliyor zaten.

İleride çocuklarını ondan daha iyi koruyacak kurt yavrularını öldürmeye niyetlendi.Bran ile Jon araya girmesi yapacaktı.

Karısının Jon’u dışlamasına göz yumdu.Duvara gitmesine izin verdi. Lyanna ya verdigi sözü tutmadı.Lyanna ondan söz vermesini isterken cocugunun Theon greyjoy gibi muamele görmesini istemedi “Çocugumu koru,ona iyi bak” dedi.

gitti başkentte en güvenilmeyecek kişiye güvendi.Cin olmadan adam çarpmaya yeltendi. Cersei’yi tehdit etti.kendi sonunu getirdi.Cocuklarını perisan etti.

Bu örnekler daha da çogaltılır ama bu kadarı kafi.Ned Stark’ı karnımdan elestirmiyorum.Yasanmıslıklar var.ve gercekten hayret ediyorum.Hani Sandor’un Tormun’da soyledigi bir laf vardı " Senin gibi bir manyak nasıl bu kadar yaşadı lann" Ned stark o yaşına kadar nasıl hayatta kalmıs merak ediyorum ? birde hane yönetiyor.ilginc.

birde Ned stark’ın idamına kadar ki (S1e9) Jaime profiline bakalım ; Bacısıyla yatan,küçük bir çocugu kuleden atan,baglı oldugu kralı öldüren,Ned stark’a saldıran ahlak yoksunu biri gibi resmedildi.cogu kisi tarafından boyle algılandı.ama böyle degildi.En azından bunu ilerleyen bolumlerde/kitaplarda daha iyi anladık.

Ben bu kısmı Jaime ile Ned Stark arasındaki farkı gostermek icin yazdım.Sen Ned,Lannisterler den nefret ettigi icin Jaime’ye takmıstı dedin.Bende Jaime,Ned ile olan husumetini cocuklarına yansıtmayacak kadar onurlu biri dedim.yoksa o kısmı biliyorum hatta brienne’nin Rob ve Cat icin kederlendigini gorunce kendini sorguluyor.suna bak hic tanımadıgı insanlar icin uzuluyor Joffrey benim oglumdu neden bir sey hissetmiyorum.ben canavar mıyım gibin bir seyler soyluyordu.Jaime’nin Joffrey’e karsi bir sey hissetmemesi mertligine golge dusurmez.Verdigi sozu tuttu sonucta.

Bizim komplo hakkında tek sağlam kanıtımız bir dulun söylediği şeyler. Biz sadece 3 yıl boyunca olan şeylerin bir kısmına tanık olduk. Ama bu adam azam lordu. Orada yaşadı. Ailesi direkt olarak bu komplonun içinde bulundu. Doğal olarak hiçbir şey bilmeme çok zor. Yani bir dul bile bilirken Ned Stark neden bilemesin?

Haa şu var, isyan sırasında bilmiyordu. O da Robert de kuklaydı.

Sadece insanların iyiliğini isteyerek kralını öldüren bir kral muhafızı neden kralı öldürdükten sonra tahtına oturuyor…

Kalite kontrolunu yapmak için.Rahat mı değil mi ona bakmak için…

:joy::joy::joy: Deli Kral’a ya da Zalim Maegor’a sorabilirdi…

masada bir sürahi ayran varsa sana tadı nasıl diye sormam,kafaya diker tadına bakarım.Jaime de öyle yaptı.bunda anlasılmayacak bir şey yok.

Ama sürahinin tadına bakmak herkesin yapabileceği bir şey, sen seri boyunca hiç tahtta kral ya da kral elinden başka kimseyi gördün mü?

Dizide düelloda Starkı öldürmemesinin onurla ilgisi yok.Kardeşini esir tutan kadının kocasını öldürmezsin.

Birincisi Arthur Dayne ve Ned Stark savaşta iki ayrı taraftalardı ve biz henüz Arthur’un ölümünü görmedik. Jaime’nin yaptığı hareket ise savaşta bile olmamalarına rağmen, karısının yaptığı bir suç yüzünden masum bir adama saldırmak ve askerlerinden biri onu yaralayınca şehirden kaçmak. Pek onurlu gelmedi banaki kendisinin Kral Muhafızları’ndan biri olduğu düşünülürse…

Aslında bu mesele daha çok eaater egg özelliği taşıyor. Yani Ned ve Jaime arasındaki onur çelişkisini betimlemek amaçlı yapılan bir sembolden ibaret çok da derine inmemek lazım.

Dizide tartışılacak saçmalık kalmadı da Jaime Ned düellosunu mu tartışıyorsunuz. D&D’nin berbat olduğunun kanıtıdır kim bilir Martin’e bu sahneyi kabul ettirebilmek için neler yapmışlardır. Tamamen reyting için çekilmiş bir sahne sadece.

Allahınızı seviyorsanız önceki yorumları okuyup öyle atar yapın.bak adam ne demiş ;

bak ben ne demisim ;

hee Martin’in kafasına silah dayadılar.

Yeni başlamış bir dizi devam edebilmek için heyecanlı sahnelere sahip olmalı ancak bütçe yetersizliğinden dolayı Yeşil Çatal Savaşı çekilmedi ve Martin bunun dizide ki en üzüldüğü şey olduğunu söylemişti o dönem. İlk kitabın en aksiyonlu kısmını çekemedikleri için böyle ufak tefek aksiyonlar eklediler o sahnenin çok büyük bir derinlikle çekildiğini ya da Martin’in senaryoya büyük bir etkisinin olduğunu düşünmeyin Martin sadece onay makamıydı ekipte olmasına rağmen.

biz dizi dört dörtlüktür demiyoruz.Martin’in istedikleride olmamıstır.senin bahsettigin durum bütçe ile ilgili.yapımcılar fazla para gider diye çekmemişler.peki biz neyi tarşıyoruz ? Kitapta olmayıpta dizide olan belki de en anlamlı sahneyi tartısıyoruz.bak dizide diyorum ! Başlık dizi baslıgıı ve haliyle dizide yasanan olayları tartısıyoruz bunda abest bir durum yok.kızmayı gerektirecek bir durum yok.Haa kitapla baglantısını kurabiliyorsak o kısma da geciyoruz.bu tamamen sana kalmıs. @Symmachus nokta atısı yapmış.bende aynı seyi soylemisim.Bunu durduk yere yapmadık.bu arkadasın yorumuna binaen yaptık ;

buyur sende fikrini soyle laydicigim.forumun amacı bu degil mi zaten.surda 3-5 kisi kaldık bir birimizi kırmanın luzumu yok.

Kitapta Jaime, askerlerine Ned’e zarar gelmesin adamlarını öldürün diyip direk kaçıyor dizide ise Ned yaralanınca kaçıyor. Jaime o gün kaçmasaydı Robert’la yüzlemek zorunda kalacaktı ve Robert’ın ne yapacağını Robert bile bilmiyor. Jaime’nin kaçmasının sebebi Robert’tan korkması. Ned’e gelince kitapta Arthur Dayne’in ölümünü Bran göremez Neşe Kulesinde büvet ağacı yok çünkü Howland Reed’de çıkıp sırtından bıçakladım demeyeceğine göre olayın aslını dizideki gibi kabul etmek zorundayız. Ned’in, Arthur’a vurduğu son darbe senin çok sevdiğin Tazı’nın merhamet öpücüğü diye tabir ettiği şeydi. Howland’ı da arkasından saldırdı diye öldürecek hali yok Ned’in ve onursuz bir durum değil bana göre. Jaime’nin o yumruğu adamına atması ise Ned’e zarar gelmesini istememesi ve adamının Jaime’yi küçük düşürmesidir bu kendisinin yardıma ihtiyacı olmadığını belirtmek istedi diyebilirim.

Aslinda görebilir. Cünkü Üç Gözlü Kuzgun ona yetenekleri gelistikçe agaçlarin ötesini de görecegini söyledi.
Bran’in Nese Kulesinde neler oldugunu görecegine de inaniyorum ben çünkü Martin orada yasanan olaylari en iyi, detayli sekilde sadece Bran vasitasiyla anlatabilir. Howland’in bakis açisi mesela yetersiz kalir gibi geliyor bana, Bran ise her seyi yasandigi gibi izleyip aktarabilecek bir karakter.

Bu arada Jaime konusunda anlasamadiginiz nokta ne? Ben tam çözemedim olayi

O zaman Bran görecektir o sahneyi.

Jaime çok onurlu olduğu için Ned’e arkadan vuran adamına vuruyor diyorlar bende onurdan değil kibirden adamı Ned’e vurarak Jaime’yi küçük düşürdü diyorum.

Birbirinin benzeri iki durum var.birinde Ned ile Arthur dayne,ötekinde Ned ile onun sürekli aşağıladığı ve kin tuttugu Jaime var.Biri Arthur’u öldürüyor öteki Ned’e merhamet gosterip,adamını dovuyor.(Jaime yaptiginin bilincindeydi,Robert’ten korksaydi Ned’e saldirmazdi) Jaime ile Ned’in oldugu bolum 1.sezon 5.bölüm.yani Martin senaryo ekibinde,aktif.Biz bu sahnenin Martin’in kafasındaki “tutarsız” Ned stark profiline uydugunu soyluyoruz.Martin bunu bilincli yapmıs.Onur,gurur diye kafa utuleyen adam Arthur’u oldururken ; onursuz,gurursuz vb.ithamlarla asagiladigi adam ona merhamet gosteriyor.ikisininde gerekceleri ayni.kardesleri.

Genel olarak o olayda bir onur anlayisi vardi Jaime’de.
Mesela daha sonra bunu Tywin ile konusurken, söyle bir diyalog var :

Tywin : Neden hala hayatta?
Jaime : Tyrion mu?
T : Ned Stark.
J : Adamlarimdan biri müdahale etti, ben isini bitiremeden bacagina bir mizrak sapladi.
T : Neden hala hayatta peki?
J : Temiz bir ölüm olmayacakti.

Temiz… Yani bu bir nevi “onurluca olmayacakti” anlamina geliyor.
Bacagina mizrak yiyip yere yigilmis bir adami öldürmek.

Yani buradan yola çikarsak, Jaime adamina vuruyor çünkü o adam Jaime’nin Ned’i temiz bir sekilde, onurluca öldürme sansini elinden aldi.

Bu konuda Jaime, Ned’den daha onurlu davranmistir.