Tanrı'nın Eli / Jaime Lannister

8-sezon

Ben’de bunu demeye çalışıyordum Jaime, Ned’i kendisi öldürecekti ancak yere düşmüş adamı öldürmesi hem onurlu değil hemde Jaime’nin adamı yaraladıktan sonra öldürmesi Ned’den kötü dövüşçü olduğu dedikodusunu çıkarırdı.

Zaten kimin ne dedigini tam olarak anlamadigim için kimsenin yorumuna cevap olarak yazmadim, ortaya attim cevabi :smile:

Çok karışık anlatmaya çalıştım orada ama demek istediğimi @Starkgaryen dedi tam olarak. Ayrıca dizide ki bu olayı hala çok büyütmemek gerektiğini düşünüyorum. Jaime ile Ned arasında çok fark yok bence ikisi de sanıldıkları kişi değiller bu da onları birbirine daha yakın yapıyor.

Jon desem Jaime’ye hakaret olurdu o kadar da değil.

Ben yukarılarda Ned in yaptığı yanlış değil dediğim zaman linç yiyip körü körüne savunan biri olmuştum…

Eddard Stark serinin en onursuz karekteridir. Robertin korkusundan 7 krallığın tek gerçek kralını, Demir tahtın varisini bir piç gibi tanıttı, Karısının diyarın en asil insanına yıllarca kötü davranmasına onu eziklemesine müsade atti. Çocuk büyüyünce de ne kendi çocuklarının Kışyarındaki haklarına ne de Demir tahta talip olmasın diye Sura postaladı. Onur, cesaret diyerek gezdi ama Rhaegar ve Lyannanln aşk için kaçtığını hiç kimseye söylemedi. Tecavüz yalanına her kesin inanmasına sebeb oldu. Haketiğini buldu sonunda, beter olsun.

Jaime Tanrı eli değildir, Tanrının bizzat kendisidir.

Selam gençler, ya bir karışıklık olmuş biz Rhaegar tecavüz etti diye diyarı ayağa kaldırdık onlarca insan öldü ama kandırılmışız. Meğer bizim zilli kendi iradesiyle kaçmış Robert boynuzlu arman anlam kazandı ehe ehe neyse. Şimdi gerçi deli kral babamı ve kardeşimi yaktı Robert kral ilan edildi herkes tanıdı ama Lyanna’mız bir çocuk doğurmuş gerçi bebek ve büyüyünce deli mi olacak, kardeşlerimi katletti diye Tywin’i mi kesecek babamı öldürdü diye Robert’i mi biçecek belli değil ama gelin bebek kral olsun unutalım eski günleri mutlu mesut yaşayalım. Ne dersin Robert kanka? Sen de Tywin? Ya Jon baba sen?

Jamie’nin Ned’ i öldürmemesi Kardeşiyle yatması kadar gri bir hareket.(svurgun❤)

Hiç böyle düşünmemiştim olabilir

Merhaba gençler yine ben, ne kadar mantıklı biri olduğumdan bahsetmiş miydim hiç? O kadar mantıklı biriyim ki, sırf yeniden savaş çıkmasın, Roberti, Tywini karşıma almayayım diye onurlu olan gerçek kralında yanında durmaktansa onu kendi piçim olark tanıttım. O kadar mantıklı biriyim ki, kendi ensest piçini tahta geçirmek isteyen kraliçeye bunu bildiğimi ve teslim olmasını söyledim. Kraliçe reddetmesine ve savaşacağını söylemesine rağmen Robert öldükten sonra hiç bişey olmamış gibi Joffreyin vesayetini talep ettim. Sırf mantıklı olan bu diye yaptım yoksa neden Tywini vatana ihanetle suçlayıb karşıma alayım. Onurla falan ilgisi yok hepsi mantık. O kadar mükemmel biriyim ki hiç bir çelişki yoktur bu hareketlerimde. Çelişki olduğunu söyleyen bana ikiyüzlü diyen biri varsa zekası anca Hodor kadar olmalı. O kadar onurlu biriyim ki dur yoksa mantıklı mıydı., neyse ne öyleyim ki, Renlynin yardım teklifini ve Jofreyni vesayetini alma fikrini onurlu olmadığı için kabul etmedim. Renly kaçtıkdan sonra mantıklı olarak tek başıma gidib Jofreyin vesayetini talep ettim. Bu yaptıklarımın ikiyüzlülükle Baretheon sevicilikle Lannister kıskançlığıyla hiç bir ilgisi yoktur. Ben bu kadar onurlu ve kusursuz bir insanken Jaimenin Deli Kralı öldürmesini kabul edemem. Bunun ikiyüzlülük ve önyargıyla hiç bir ilgisi sırf onurumdan yaptım.

Ned Stark a kızıyorsunuz; pek çok konuda haklısınız ama Jon konusunda, Lyanna ya verdiği sözüm içeriğini yada Jon meşruyeti hakkında bilgisi olup olmadığını bilmiyoruz. Bu sebeple bu konudaki eleştriyi sonraya saklasak :smiley:
Starkçı gelin vurun öldürün olmasın yalnız şimdiden çok korktum :smiley:

Kız kardeşine Jonu koruma ve saklama sözü vermiş olabilir ama bu ona yıllarca Jonu karısı tarafından eziklenmesine izin verme hakkını sunmaz. Ayrıca fırsat geçince de duvarın halini bilmesine rağmen Jonu oraya gönderdi. Bi de sırıtarak bi dahaki görüşümüzde annenle ilgili konuşucaz diyor. Biliyor tabi bi dahaki görüşte Jon yeminli olucak gerçek kimliyini öğrense de yeminini bozamayacak diye. Ama eski tanrıların sopası yok işte kendisi karısı hakkettiğini buldu. Jondan korumak istedikleri çocukları ya katledildi ya da hakkından feragat etti. Jonun meşru olmasını bilmemesine imkan yok. Orada Eddard ve Lyannanın yalnız olmadığını biliyoruz, başkaları da vardı onlar söylemiş olmalı.

Ned Stark did nothing wrong

N*d Stark did everything wrong.

Bir karakterin sevdiğiniz başka bir karakterden iyi olması size batıyor mu? Ne ona buna suç atıyorsunuz. Jon kendi sura gitmeye karar verdi Benjen ikna etti hatta Ned’i. Ayrıca Ned, ne yapsın? Gelip Robert’a senin öldürdüğünle sevdiğinin çocuğu var. Kalk da tahtta biraz otursun mu desin? Kendinden, Howland’dan ve muhtemelen Benjen’den başka kimsenin bilmediği bir bilgi. O bilgiyi saklayarak Jon’un hayatını kurtardı. Ayrıca Winterfell’de de hak iddia edemezdi ne alaka? Lyanna, son sırada varislikte. İlla Ned, gidip Robert’a savaş mı açsın. Neymiş Jaime, şöyleymiş böyleymiş. Başlarım Jaime’ye zaten Ned’e vurmama konusu kitapta da yok, Arthur’un ölümü de. Sanki Jaime çok iyi biriymiş gibi, saldırıyo Ned’e sonra kaçıyo KL’den. Yakın zamanda Jaime’nin overrated olduğuyla ilgili bir başlık açmayı düşünüyorum sırf kafasından bir şeyler uydranlar yüzünden…

Jaime Tanrıdır, doğru yolu bulman dileğiyle.

Tanrı el de seçiyormuş kendine bununda öğrenmiş olduk seri sayesinde. Zaten Jamie “Hand Of God” pozisyonunu hakketti kendisini kıskananlar vardı(N*d Stark) ama asla vazgeçmedi ve Bran’i aşağıya itmesi, kardeşiyle yatması gibi sürekli GRİ hareketler yaptı. Tanrı Jamie’den daha iyi bir el bulamaz. Tanrı Kaderini Rossart’a benzetmesin Jamie

Eddard Jaimeden iyi bir karekter olsaydı onu tutardım. Bana batan bişey yok ama sana var ki böyle agresif girmişsin. 15 yaşındaki kafası gece gözcülerinin masalllarıyla dolu bir çocuğun kendi seçimi. Surdaki durumu neden açıklamadılar Jona gitdiğin yer tecavüzcüler, hırsızlar, hainlerle dolu diye?! Jonun tehdit olması ben fikrim değil bizzat kitabdan götürülmüş bir fikir, Catelyn Jonun ilerde taraftar toplayıb meşru çocuklara tehdit olabileceğini düşünüyor. Haklı bir düşünce, tarihte bir çok örnek var bunla ilgili. Diğer şeyleri zaten yukarıdaki mesajlarda yazdım cevaplamama gerek yok.

İstediğin kadar aç, hatta tüm forumu doldur Jaime konularıyla. Bunu yapan biri daha vardı Baretheonculara kızıp Robert gömen konular açıyordu. Sonu pek hayırlı olmadı o işin. Peki benim umrumda olur mu? Olmaz, bana batan bişey yok.

Jaime serideki en karmaşık karakterlerden biri, o yüzden kendisine iyi veya kötü diyebilir miyiz bilmiyorum. Ve şöyle bir şey var, bu adam kendisini onurlu bir insan olarak görmemesine rağmen çevresindeki insanlarda hep bu özelliği aradı. Sevdiği yada sempatik bulduğu insanlara bakınca-mesela Brienne- anlaşılıyor zaten. Yalana ve iki yüzlülüğe tahammülü yok. Ayrıca Jaime sürekli ailenin en’lerindendi. Kılıçta iyi, itibarlı bir ailede, yakışıklı, babasının gözünün nuru, sörsi’sinin biriciği filan. Ve bence birazda bu yüzden iyi kişiliği hep ekstrem durumlarda ortaya çıktı. Onurlu davranıp kralına itaat mı etmeliydi yoksa tüm şehri yanmaktan mı kurtarmalıydı? Kendisini serbest bırakan Cat’e söz vermesi ve sözünü tutmaya çalışması yine ekstrem bir durum, hayatı söz konusu. Ondan sonraki gelişmeler hep elinin kesilmesine bağlanıyor ama Jaime -afedersiniz- krallığın iyice boka dönüştüğünü görüyor. Eski tutkuları anlamını yitiriyor, ki bence karakterindeki bu değişim her şey bittikten sonra kalıcı olacaktır -zahmet edip hayatta kalabilirse tabi- Kendi isteklerini geri plana atabiliyor artık çünkü hayatın süslü kılıçlarla oynamaktan ibaret olmadığını, geçte olsa anlıyor. illaki biliyordur ama bunu tam anlamıyla idrak ediyor. Umarım grrm kendisini saçma sapan bir şekilde öldürtmez çünkü serinin sonuna kadar görmek istiyorum kendisini.

Ned konusuna gelince, şöyle bir şey var ki Ned hiç bir zaman kendisini başkalarının önüne koyarak bir şey yapmadı. Yaptığı her şey onurlu bir amaç uğrunaydı ve ben gerçekten Ned’in doğru şeyi yapmak için uğraştığını düşünüyorum. Kimseye Jon’dan bahsetmemesi yaptığı en akıllıca şey bile olabilir. Robert zaten anlamazdı ve çocuğu öldürtürdü. (Kendisini hiç bir zaman sevmedim. İyi ki öldü. Kendisini öldüren domuzun buduna sağlık.) Cat’e hiç söylenmez çünkü Cat ailesinin çıkarları için Jon’un kimliğini kolayca açık ederdi. Jon’un güvenliği için en iyisini yaptı bence. Onurlu ama aptal bir adam Ned. Sanırım çoğu kişi bunda hem fikir zaten. Serinin en basit karakterlerinden biri bu arada.

Jaime’ye kötü diyebilir miyiz bilmiyorum ama iyi diyemeyeceğimiz kesin…