Tanrı'nın Eli / Jaime Lannister

8-sezon

Evet.bende senin gibi düşünüyorum.Jaime 'yi Jaime yapan sağ eliydi.Yazar o eli kestirerek karakterdeki değişimi nakletti.Ve kesilen elin yerine çelikten bir kanca takmak yerine altın bir el taktı ki,elin şeklide önemli ! nasıl ki Stanley kubrick filmlerinde sen karakterlere odaklanırken ,arka planda detaylar halay çeker Martin’in eseride ve bu eserden yola çıkarak dizi çeken film ekibide aynı şeyi yapıyor.Dikkat edersen olmuştan çok diğer detaylar konuşuluyor.

Bir kıl tanesinden bile duzunelerce teori kurulan bir eserde Jaime’nin altın elinin bir manası yok demek biraz tuhaf kaçıyor ki o el defalarca gözümüze sokuldu.Peki Jaime o elle ne yapabilir ? Night King’in bogrundeki kaynağı çıkarabilir.Bunu yaparken kendi canını feda edebilir ki girismediği is değil.ejderhaya aldırıs etmeden atını dany’nin üstüne sürmesi bunun en bariz örneği.Bir sürü şey yazasım varda artık yazmak istemiyor üstat.sıkıldım.bende senin gibi diziyi bekleyecek.kim haklı kim haksız o zaman görülecek.şimdi ne desek boş.

8.Sezon tanıtımları / haberleri

Manası yok demek değil ama düşündüğünüz gibi bir manası olmayabilir. Yani birnevi bir sembol, Jaime’deki değişimin bir sembolü falan olarak yorumlanabilir. Siz gözümüze soktular diyorsunuz ancak bunun için Altın elin bir farklılık yaratıyor olması lazım. Demek istediğimi bir örnekle açıklayım, eğer Jaime Valyrian çeliğinden el yaptırsa, o zaman evet bu söylediğiniz şeyler bir yere varabilirdi. Neticede Valyria çeliğinin Akgezenlere zarar verdiğini biliyoruz. Ama Altınla ilgili benzeri bir şey söz konusu değil.

Öte yandan ben bu ayrıntıdan yola çıkan teori meselesinin abartı olduğunu düşünüyorum. Evet Martin araya pek çok ipucu yerleştiriyor ama bu her ayrıntının, her olan olayın bir yere varacağı anlamına gelmez. Sonuçta kutsal kitap değil bu. Beş kraldan birisi olan Renly Baratheon’un göz rengini karıştıran ve iki kez farklı tanımlayan bir adamdan bahsediyoruz.

Biz adana diyoruz sen mersin.Konunun başlangıcına bakarsan mevzu Jaime’nin misyonu ile alakalı.üstat altın el dedi,evet o elinde bir manası var deyip basit bir örnek verdim.iyi diyorsun.hoş diyorsun da Altın’ın Night king’e zarar vermeyeceğini nerden biliyorsun ? denendi mi ? öyle olacak demiyorum sadece soruyorum ? Yahutta evet Jon’un kılıcı sayesinde valyria çeliğinin WW’ları tuzla buz ettiğini gördük peki bunun Night King de kesin olarak ise yaratacağını söyleyebilir miyiz ? söyleyemeyiz çünkü henüz oda denenmedi.Burada belki ile başlayan ihtimaller hakkında konuşuyoruz.Jaime’nin belinde de Valyria kılıcı var ama Jon’un ki kadar konuşulmuyor bu bakış acısıyla ilgili.ben bunda değilim hacı.ayranım eksi değil demiyorum.benim fikrim doğrudur diğerleri yanlış demiyorum.ortada bir materyal var ve bu materyalin bende oluşturduğu fikir.ben fikrimi söylüyorum. baskalarına saçma gelebilir. Bu onların sorunu.onlara saçma geldi diye fikrimi değiştirecek veyahut yorum yapmayacak değilim.Bu aralar sıdık yarışı,ego masturbasyonu gırla gidiyor.buna alet olmak gibi bir niyetim yok.ben buraya kafa dağıtmak için giriyorum.kalp kırmak için değil.

Kitaplara ve teorilere gelirsek ; Evet kutsal kitap değil zaten öyle bir şey demedim ama bu gerçeği değiştirmiyor.abartılsada,yanlış olsada düzinelerce teori kuruluyor.renly’in goz rengi ile Jaime’nin altın eli bir değil.Bunu sende biliyorsun niye böyle bir örnek verdin anlamadım.Yazarın yasa bağlı ufak hatalar yapması gayet normal.Renly’nin göz renginin hikayeye etkisi yok ama Jaime’nin elinin olabilir.bak yine olabilir diyorum.ihtimal !

Hocam şimdi şu var ben kesin olarak altın el hiçbir işe yaramaz, hiçbir şekilde olmaz demedim. Serinin geleceği ile ilgili kesin hükümler bahsedilen teori kulağa ne kadar manasız gelirse gelsin martin olmadan verilemez mümkün değil. Ancak öne sürdüğün ihtimali kendimce değerlendirdim ve zayıf buldum. Sen nasıl fikrini söylüyorsan ben de kendi fikrimi söyledim. Hakaret etmedim ya da benzeri bir şey yapmadım.

Zayıf buluyorum çünkü 5 kitap ve diğer yan eserlerde altının bir şekilde akgezenlere farklı tesiriyle ilgili bir şey görmedik, okumadık. Ha sen bana dersen ki bak hacı kitabın şurasında bir kehanette şöyle bir ayrıntı var bence öyle yorumlanabilir, o zaman okeyim. Ama öbür türlü olmayacağını nereden biliyorsun fazla sağlam bir çıkış noktası değil. Benim de mesela şöyle bir düşüncem vardı, Gemici Brandon Stark Valyria’ya gider, orada bir ejder lordunun kızından çocuğu olur, ona Jon ismini verir. Çcuk kara saçlıdır ama sonrasında ejder sürücüsü olur, hatta kılıç ismi olan Blackfyre oradan gelmektedir bu çocuk Targaryenlerin atası olur falan filan. Şimdi bu düşünce gerçek olabilir, neticede olmadığı yönünde bir şey söylenmedi ancak hiçbir kanıt yok buna dair. Altın el meselesi de bu şekilde.

Hacı bak, şu forumda tutucu bakış açısından en çok çeken insanlardan biriyim belki de. Seni anlıyorum bu yüzden ben kimsenin teorisine, yorumuna çok aşırı bir durum yoksa saçma demem. Ama nasıl sen yorum yapıyorsan ben de ona karşı ihtimalleri kendimce değerlendiririm. Burası bir forum neticede. Bir de smiley koymayınca bazen üslup agresif ve saldırgan gibi gelebiliyor ama öyle değilim rahat ol :wink:

Aslına bakarsan benim yorumum Jaime’nin elinden teori üretilmesiyle ilgili değildi. O ellerde gerçekten bir şey var. Garth Yeşilel, Coldhand vb gibi. Benim yorumum her şeye teori üretiliyor sözüneydi. Ben de bunun yanlış olduğunu anlatmaya çalıştım

Renly Baratheon önemli karakterlerden birisi olduğu için ondan örnek verdim. Bir de bence seriyi incelerken Martin’in tarzını anlamaya çalışmak lazım. Martin gerçekten hane olayına epey takık bir insan. Yani evrende tüm haneleri hatta onlara bağlı küçük haneleri kafasında tasarlayan, bu derece kasan başka bir yazar var mıdır bilmiyorum. Aynı dikkati genelde tipik özellikleri belirtirken de gösteriyor. Starklar uzun yüzlü gri gözlü, Lannisterlar bukleli altın saçlı, Lannis Limanı Lannisterları düz saçlı falan. Şimdi normal bir seri olsaydı söylediğin şey doğru olabilirdi ama hanedanlara ve tiplerine takık bir yazarın beş kraldan birisinin göz rengini karıştırması bence ciddi diyemesek de önemli bir gaf.

Jaime’nin altın eli Vs Night King kısmı sana inandırıcı gelmedi.çünkü bununla ilgili hic bir emare yok diyorsun.evet doğru diyorsun.Altınla ilgili hic bir bilgi yok.işte bende bu fikrin oluşmasına sebep olan durum da bu.Yani olmaması veya bahsi geçmemesi olmayacağı anlamına gelmez ! aynı durum üzerinden iki farklı düşünceye sahibiz.işin güzel kısmında bu.

Kitap Vs Dizi mevzusunu daha öncede farklı başlıklarda konuştuk.Kitapla,dizi aynı şekilde bitecek diye bir şey yok.Kitapta olupta dizide olmayan onemli karekterler var.farklı olay örgüleri var.var oğlu var.dizi kestirmeden gidiyor deyip kendinizi şartlamayın.Biz dizi hakkında konuşuyoruz.dizideki olay örgüsü üzerinden yürüyoruz.en basitinden Kitapta jaime LS’a gidiyor akıbeti belli değil.Dizide LS yok ! Daha ne diyeyim ki ? Kitap olsa yorum yapmam.konuya tam vakıf değilim.ama dizinin her bölümünü defalarca izledim.ve gördüğüm kadarıyla Jaime altın eliyle mi olur,belindeki dul feryadı ile mi bilmiyorum.ama sezona damgasını vuracak.benim görüşüm bu yönde.Son kararım. seninkine de saygı duyuyorum.iyi geceler…tatlı rüyalar.

Hocam derdinin söylersen her şey daha güzel olacak. Kişisel algılama diyorsun ama bir yandan da üslubuna dikkat edeceksin diyorsun. Yani en başta söylediğim gibi ben hakaret ettiğimi zannetmiyorum ancak az önce de bahsettiğim gibi burası sanal ortam olduğu için ve iletişimin vazgeçilmezi olan jest ve mimikleri olmadıpı için normal kelimeler itici gelebiliyor. Hani söyle nerede yanlış yapmışım ona göre dikkat ederim :D. Bu sonuç olarak hayali bir kurgu bu yüzden kendini kaybedenleri garip bulurum.

Ha diyorsan ki yok Symm senin mesajda sıkıntı yok içimi dökesim geldi kabak senşn başına patladı eyvallah. Ancak Jaime konuşurken durup dururken meselenin üsluba gelmesi milletin ister istemez bana mı laf etti diye düşünmesime yol açar.

Yalnız sonunun aynı olduğu benim bildiğim kadarıyla resmi açıklama.

1. Sezonun son bölümünden beri girmiyorum foruma. Final sezona az bir zaman kalınca bir bakayım ne var ne yok dedim. Öncelikle konu çok güzel olmuş eline sağlık. 7. Sezonun yayınlandığı sırada buna benzer bir konu vardı. Tartışmalar kavga derecesine ulaşılınca kapatıldı. Demem o ki insanlar Jaime’nin bu serinin gerçekten baba karakterlerinden olduğunu kabullenmiyor maalesef. Seride gerek okuması gerek izlemesi en zevkli karakterlerden biri. Aynı zamanda en yanlış anlaşılan karakter. Final sezonuna gelince; Jaime ne yapacak şu an kestiremiyorum çünkü tahmin edilmesi zor bir karakter. O an karar veriyor ve yapıyor, sonrasını düşünmüyor bunu pek çok sahnede gördük. Umarım trajik bir ölüm beklemiyordur kendisini.