Targaryen Kadınlarıyla Sansa ve Arya Benzerlikleri

Başlık belli. Birkaç gündür aklımdaydı ama yazamadığım bir konuydu. Hem sınavın bitişine hem de forumdaki ikinci yılıma özel yazayım dedim :crazy_face: başlayalım.

• Prenses Viserra ve Prenses Alyssa

resim

Alyssa ve Arya

Jaehaerys ve Alysanne çiftinin kızları. Alyssa 4. Viserra ise 10.olması lazım.

Alyssa‘nın keyif aldığı şeyler genel anlamda leydilere uygun değildir. Dövüşmeyi , ata binmeyi falan seviyor. Arya’nın sürekli bir yerini yaralaması gibi Alyssa’nın da çocukken burnu kırılıyor. Meleys isimli bir ejderhası da var. Meleys’in lakabı ise “Kızıl Kraliçe” tıpkı Arya’nın kurdunun savaşçı bir kraliçe/prensesten gelmesi gibi.

Fakat prenses bir kız çocuğu gibi davranmıyordu. Fırsat bulduğunda erkek kıyafetleri giyiyor , kızlarla vakit geçirmeyi sevmiyor , ata binmeyi , tırmanmayı ve tahta kılıçla dövüşmeyi dikiş dikmeye , okumaya ve şarkı söylemeyi tercih ediyordu.

Arya bir mücadeleciydi, bunu söylemek gerekir. Yarı oğlan çocuğu, yarı kurt yavrusu. Ona bir şeyi yasakla ve yasakladığın şey onun yüreğinin tutkusu olsun. Ned’in uzun yüzü vardı onda. Kahverengi saçları bir kuş yuvası gibi gözükürdü. Onu bir leydi yapmaktan umudumu kesmiştim, diğer kızlar oyuncak bebekler biriktirirken o yara kabukları biriktirirdi. Aklına gelen her şeyi söylerdi.

Arya için daha birçok alıntı bulabiliriz. Leydi işlerini aptalca buluyor. Ata binmeyi seviyor ve bu işte iyi. Kılıca değinmiyorum bile. Zaten yukarıdaki Alyssa tanımı bile Arya diye bağırıyor.

Viserra ve Sansa

Viserra , ailenin en güzeli. Erkekler etrafında fırıl fırıl dönüyor. Tanrıça olduğunu söyleyenler bile var. Kendisi hakkında pek bilgi yok çünkü kendisi ufak çocuklardan ve biraz erken ölüyor. Sinsi ve kibirli olduğu söyleniyor. Ayrıca kendisi kraliçe olmak istiyor ki Sansa’nın hikayesinin başlangıcı böyle. Ek olarak ejderhası da yok ve bunu Sansa’nın kurdunun ölü oluşuna/olmayışına benzettim.

Dördünün de en genci olan Prenses Viserra’nın da kendine göre bir inatçılığı vardı ama hiçbir zaman çığlık atmaz , hele hiç ağlamazdı. Onun için sinsi denilebilirdi. Başka bir kelime gerekirse bu kibirli olurdu. Viserra’nın güzel olduğu konusunda tüm erkekler hemfikirdi,koyu mor gözler ve hakiki bir Targaryen’ın gümüş-altın saçlarına sahipti ve kusursuz beyaz bir tene ,güzel yüz hatlarına ve bu kadar genç birinde bir şekilde tuhaf ve rahatsız edici gelen bir zarafete sahipti. Kekeleyen genç bir seyis ona bir tanrıça olduğunu söylediğinde ona katıldığını söylemişti.

Sansa prensin yanında yürürken göz kamaştırıcı görünüyordu ama Jon prensin memnuniyetsizlikle kıvrılmış dudaklarını ve Kışyarı’nın Büyük Salonu’nu kibirle süzen gözlerim hiç sevmemişti.

Hepsinden daha kötüsü, Sansa çok güzeldi. Annelerinin, Tullyler’e özgü çıkık elmacık kemiklerini ve gür kızıl kestane saçlarını almıştı.

Sansa’nın güzelliğine dair daha birçok alıntı bulabiliriz ama hepimiz hemfikiriz zaten.

Viserra’nın hedefi çok daha büyük. Baelon’un etrafında nasıl dolandığını gördün. İstediği koca o ama sevdiği için değil. Kraliçe olmak istiyor.

O Kışyarı’ndan bir Stark’tı. Soylu bir hanımefendiydi ve bir gün kraliçe olacaktı.

“Hiç durma, bana bir sürü kötü isim tak,” dedi Sansa umursamıyormuş gibi. “Joffrey ile evlendiğim zaman cesaret edemeyeceksin. Önümde reverans yapıp, bana majesteleri demek zorunda kalacaksın.”

• Kraliçe Visenya ve Kraliçe Rhaenys

resim

Rhaenys ve Sansa

Rhaenys genel anlamda daha masum. Savaşçı değil. O daha çok eğlenceli şeylerle ilgileniyor. Dans,şarkı vs tarzı şeylerle ilgili ve etrafında genç erkekler var. Bunu oğlundan da anlayabiliriz. Aenys de annesi gibiydi.

Üç Targaryen’in en küçüğü Rhaenys ise ablasının tam zıttıydı ; neşeli, meraklı, aklına eseni yapan, canının çektiğinin peşinde koşan biriydi. Bir savaşçı olmayan Rhaenys müziği, dansı ve şiiri severdi; birçok şarkıcıyı, oyuncuyu ve kuklacıyı desteklemişti. Öte yandan Rhaenys’in ejderha sırtında, ağabeyi ve ablasının toplamından daha fazla zaman geçirdiği söylenirdi zira o, her şeyden öte uçmayı severdi. Bir keresinde, ölmeden önce Meraxes’le Günbatımı Denizi’ni aşıp batı kıyılarında ne olduğunu görmeye gideceğini söylemişti. Kimse Visenya’nın kardeş-kocasına olan sadakatini sorgulamasa da Rhaenys etrafını birçok yakışıklı genç erkekle doldurmuştu.

Genel anlamda bunu Sansa için söyleyebiliriz.

Sansa dikiş dikebiliyor, dans edebiliyordu. Şiir yazabiliyordu. Arp ve zil çalabiliyordu.

“Leydi Sansa.” Sör Garlan yüksek masanın yanında duruyordu. “Beni onurlandırır mısınız?
Lordunuzun rızası olursa?” İblis‟in farklı renklerdeki gözleri kısıldı. “Leydim istediği herkesle dans edebilir.”
Belki kocasının yanında kalmalıydı ama Sansa dans etmeyi çok istiyordu.

Gülümsedi ve kendini müziğe bıraktı; flütlerin ve arpın sesinde, davulun ritminde, adımların içinde kayboldu…

Visenya ve Arya

Visenya , Rhaenys’in aksine savaşçı birisi. Bizzat kılıç kuşanıyor. Kullandığı kılıç ise Kara Kız Kardeş ve bu isim Arya’yı andırıyor diyebiliriz. Kimileri büyücü kimileri zehirci olduğunu söylüyor.

Üç kardeşin en büyükleri Visenya, Aegon kadar savaşım biriydi ve hem ipekler içinde hem de zincir zırh içinde rahattı. Valyria yapımı uzun kılıç Kara Kız Kardeş’i taşıyordu ve çocukluğundan beri kardeşinin yanında eğitim aldığından kılıcını kullanmada maharetiydi. Valyiralıların gümüş-altın saçları ve mor gözlerine sahip olsa da onunkisi sert, haşin bir güzellikti. Onu en çok sevenler bile Visenya’nın acımasız, ciddi ve kimsenin gözünün yaşına bakmayan biri olduğunu düşünüyordu , kimileri zehirlerle uğraştığını , karanlık büyülere başvurduğunu söyler.

Arya’yı da buna benzetebiliriz. Kılıç eğitimi aldı. Zehirler üzerine eğitim alıyor ve FM eğitimi almasını veya kurdunun derisine girip insanları avlamasını kara büyü -tamamen olmasa da-sayabiliriz. Dediğim zaten gibi Kara Kız Kardeş = Arya.

“Bu, kör kızın ilk dersiydi. Daha birçok ders görmüştü.
Zehirler ve iksirler öğleden sonraydı. Tat alma ve dokunma duyulan kör kıza yardım ediyordu ama insan zehirlerle uğraşırken bu duyular çok tehlikeli olabiliyordu.”

Ayrıca Visenya intikam konusunda fazlasıyla sert birisi.

Ejderha Kayası’nda ki Dul Kraliçe Visenya şanına yaraşır şekilde Aenys’i karşıladı ve “Sen bir aptalsın ve zayıfsın yeğenim. Sence hiç kimse baban hakkında konuşabilirmiydi? Bir ejderhan var. Onu kullan. Eski Şehir’e uç ve Yıldızlı Septi bir başka Harrenhal’a çevir. Ya da izin ver o dindar aptalları senin için ben kızartayım. Vhagar yaşlı ama hala ateşi sıcak.”

Arya, çürümeye yüz tutmuş ıslak giysiler içindeki etsiz ölülere bakmış ve kendi duasını okumuştu. Sör Gregor, devam etti, Dunsen, Polliver, Tatlı Raf. Vadeci ve Tazı. Sör Ilyn, Sör Meryn, Kral Joffrey, Kraliçe Cersei. Duasını valar morghulis ile bitirmişti.

Arya’nın öldürülecekler listesi var. Daha ne kadar sert olsun :joy:

• Prenses Baela ve Prenses Rhaena

Daemon Targaryen ve Laena Velaryon’un ikiz kızları.

Küçükken ikizler birbirinden farksızdı ve onları birbirinden ayırt etmek imkansızdı ,ancak bir kez ayrıldıklarında deneyimleri onları çok farklı biçimde şekillendirdi

Rhaena ve Sansa

Rhaena da tıpkı Sansa gibi Vadi’de kalıyor. Dans sırasında güvende olmak için. Ayrıca Rhaena , Vadi’ye giderken bir nişanlısı vardı ve onu ardında bıraktı. Tyrion’u arkada bırakan Sansa gibi. Bunun dışında Rhaena tipik bir leydi. Baela aksine uysal birisi.

Vadi’de Rhaena, Leydi Jeyne’in avlusunda rahata ve ayrıcalığa sahipti. Hizmetliler saçlarını fırçaladı ve ona banyo yaptırdı; şarkıcılar güzelliğine şarkılar besteledi ve şövalyeler uğrunda çarpıştı. Aynı şey, gülümsemeleri için onlarca cesur genç lordun yarıştığı Kral Topraklarında da geçerliydi, ressam onu çizmek ya da onun resmini yapmak için yalvardılar ve şehrin en iyi terzileri elbiselerini yapma onurunu istediler. Ve Rhaena’nın gittiği her yere genç ejderhası Sabah da geliyordu, bir atkı gibi omuzlarına dolanıyordu.

“Ve çok güzelsin. Bütün gece kafamda senin için şarkılar yazıp durdum. Gözlerin için bir güfte, dudakların için bir balat, göğüslerin için bir düet. Ama onları söylemeyeceğim. Böyle bir güzelliğe yakışmayacak, yetersiz şarkılardı onlar.”

Vadi’deyken Sansa’ya da şarkılar yazıldı. Ve onun için dövüşmeseler bile onun lütfunu almak için sıraya girdiler. Bizzat Varis Harry bile hatta.

Genç adam sırıttı. “Size söz veriyorum, Leydim. O gün gelinceye kadar, şimdilik, turnuvada sizin lütfunuzu takabilir miyim?”

Baela ve Arya

Anlayacağınız üzere Baela da tipik bir leydi değil. Kılıç kuşanmasa da inatçılığıyla ve davranışlarıyla bunu gösteriyor.

Baela’nın Ejderha Kayası’nda geçirdiği zaman daha zorluydu ve sonunda ateş ve kan vardı. Saraya geldiği zaman, diyardaki her kadın kadar vahşi ve istekliydi. Rhaena, narin ve zarifti; Baela sağlam ve hızlıydı. Rhaena dans etmeyi severdi; Baela binmek… ve uçmak için yaşardı, ejderhası öldüğü zaman bu elinden alınmıştı. Gümüş saçlarını,bir oğlan kadar kısa tutuyordu , bu yüzden ata binerken yüzü kırbaçlanmıyordu. Zaman zaman leydilerinden sokaklarda macera aramak için kaçardı.

On dört yaşındaki Leydi Baela vahşi ve istekli bir genç kızdı , kadınlara kıyasla erkeksiydi ve ve tam manasıyla babasının kızıydı. İnce ve kısa boylu olmasına rağmen , korku nedir bilmezdi ve dans etmeyi,şahinciliği ve at binmeyi çok severdi.

Şu iki alıntı bile Arya’ya bayağı benziyor. Bu arada ufak bir yorum yapacağım. Baela’nın ejderhasının adı Aydansçısı. Arya’nın Braavos kısımlarında sürekli ay bahsi geçiyor ve ay ışığı altında Arya çok huzurlu. Aldığı eğitimin adı ise su dansıydı. Yani bir dans. Baela’nın ejderhasının adı bile Arya’ya benziyor. Alta bir iki tane Arya ve ay alıntısı bırakacağım.

“Çünkü gece karanlık ve dehşet dolu.”
Benim için değil.Kör kızın geceleri ay ışığıyla, kurt sürüsünün şarkılarıyla, kemikten koparılmış kırmızı etin tadıyla ve gri kuzenlerin tanıdık kokularıyla doluydu.

Başka bir yerde, kurdun küçük kız kardeşi başını yukarı kaldırdı ve aya şarkı söyledi. Yüz küçük gri kuzen, dişi kurtla birlikte şarkı söylemek için avlanmaya ara verdi.

Bir tane de dans alıntısı.

“Aynen öyle. Şimdi dansa başlayacağız. Unutma çocuk, bu Batıdiyarlıların demir dansı değil, şövalyelerin çekme ya da dövme dansı da değil. Bu suikastçilerin dansı, su dansı.”

Ayrıca Baela çeşitli türde insanlarla takılan birisi.

Bu evcil hayvanları arasında genç bir hokkabaz , kaslarına hayran olduğu bir demirci çırağı (Gendry’i hatırlattı) , acıdığı bacaksız bir dilenci bir gezgin şövalyenin çirkin yaveri… (daha uzayıp gidiyordu burada bıraktım)

“Arya’nın sohbet etmekten hoşlandığı insanları tanıyordu Sansa; Şövalye yaverleri, seyisler, hizmetçi kızlar, ihtiyar adamlar, çıplak çocuklar ile soyları belirsiz ve dedikleri anlaşılmaz hürsüvariler. Arya herkesle arkadaşlık edebiliyordu. Mycah en beterleriydi. Bir kasabın oğluydu, on üç yaşındaydı, yabaniydi. Et arabasında uyuyor, leş gibi mezbaha kokuyordu. Çocuğun görünüşü bile Sansa’nın midesinin kalkmasına yetiyordu ama Arya onun arkadaşlığını ablasının arkadaşlığına tercih ediyordu.”

BONUS

Baela ve Rhaena’nın kardeşleri Aegon ise Bran gibi. Aegon , annesinin dördüncü çocuğu ve en ufaktan bir büyük olan oğlu. Ayrıca iki ablası var. Tıpkı Bran gibi. Ayrıca kendisine “Kırık Kral” deniyor. Hükmü de Kırık Dönem tarzı bir şeydi. Bran ise Kırık Bran.

Okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Yardımı dokunan @Elissafarman a teşekkürler.

14 Beğeni

Rica ederim.

Bran ve ejderhalar ile ilgili yazi yazarsam kullanırım ben bunu.

Benim de aklıma Gendry gelmişti (Tamamen Joe Dempsey yüzünden)

Tam böyle değil. Lucerys bildiğim kadarıyla Rhaena Vadi’ye gitmeden önce ölüyor. Gerçi Sansa da Tyrion’ın öleceğini düşünüyordu.

Bu kılıcı Arya’ya çok yakıştırıyorum, umarım eline geçer.

Bu pek Sansa’da yok ama diğerleri uyuyor.

1 Beğeni

Doğru diyorsun. Ben de emin olmadan yazmıştım onu.

Aynen tek bu falso.

Katılıyorum.

1 Beğeni

Güzel bir başlık, fikir iyi. Kalemine sağlık. :slight_smile:

Benim de benzettiğim oluyordu ikisini, bilhassa Arya’yı. Alyssa ve Arya zaten başlı başına bir olay ama Arya ayrıca Alysanne’ye de benziyor ki kitapta da Alyssa’nın annesine benzediği ve ondan fazlası olduğu vurgusu vardı. Arya Stark ve İyi Kraliçe Alysanne

Alyssa’nın olanı almak istiyor aslında, o öldüğünde Baelon’a yamamaya çalışıyor kendini.

Visenya ve Rae arasında da Visenya’yı Arya’ya ve Rae’yi Sansa ile benzeştirdiğim olmuştur, doğru. Mizaçları benziyor.

BR, Bran’a Dark Sister’ı verir de o da Arya’ya verir inşallah. Bu kılıcın, ondan daha uygun birinde olmasını düşünemiyorum.

Bunu hiç düşünmemiştim, dikkatimi çekmemişti.

Arya ve Alysanne benzerliği yanında Alysanne’nin ablası da Sansa gibi kötü nişan/evlilikler geçiriyor hatta bir noktadan sonra iki kız kardeşin arası ciddi anlamda bozuluyordu.

( Karakter üzerine bir yazı olduğu için KARAKTERLER forumuna taşıdım.)

Ama ana amaç bu degil ki. Ana amaç kraliçe olmak. Baelon Alyssa yerine başka bir kardeşle evli olsaydı da Viserra aynısını yapardi. Alyssa’ya özel bir garezi yok.

1 Beğeni

Teşekkürler :slightly_smiling_face:

Aynen o başlığı biliyorum. Güzel başlık severim :blush:

O dönem Aemon varis ve Aemon evliydi. Boşta olan bi Baelon vardı ve aslında Alyssa ile de sorunu yoktu sanırım. Aslında kraliçe olacam diyip Baelon ile evlenmek istemesi de ilginç. İkinci oğlan ve Aemon gayet sağlıklı. Gerçi en yakın sırada o var. Aemon ölür diye mi düşündü acaba ?

Evet ve kardeşini öldürüp hakkını sonlandıran kişi Maegor. Aynısını Sansa’ya Roose Bolton yapıyor. Kardeşini öldürüp kardeşinin hakkını sonlandırıyor.

Teşekkürler.

@alpaltu @ElissaFarman Zaten kardeşine garezi olduğunu söylemedim ki. O ölünce, onun yerini almaya çalıştı diyorum.

Targaryenler birden fazla evlilik yapabiliyor, bu yüzden Aemon dururken kendini “kraliçe olmak” için Baelon’a yamaması gerçekten biraz yanlış yol gibi görünüyor. Hmm. Belki sadece kızı olduğu içindir Aemon’un, kendi çocuğu geçer diye ümit etmiştir ama Baelon’un Alyssa’dan olma iki oğlu varken pek şansı olmazdı kendi çocuklarının.

“Alyssa’nın olanı almak istiyor” diyince aralar açık gibi bir izlenim yarattı. O yüzden öyle dedim.

Çok evlilik işi Jaehaerys varken yaş. Saera bunu babasına dediğinde Jaehaerys kıyameti kopardı. Her ihtimalde de kraliçe olmak için Baelon’u seçmesi pek kafaya yatmıyor bence.

1 Beğeni

Tamamen katılıyorum. Çok eşlilik seçenek bile değildi.

Muhtemelen. Ama kendi çocuğu değil de Baelon olsa yeter. Amacı kraliçe olmak, çocuğunu tahta oturtmak değil

1 Beğeni

Anladım, yok öyle demek istemedim. :smiley:

O biraz da “Maegor’u rol model” göstermesinden aslında, adam daha çok o nokta üstünde durup dellendi. Haklı yani.

Seride bir çok karakterin ana serideki karakterlerle benzerlikleri var, hoş bence bunlar.

Bir de Alyssa’nın Lyanna ile benzer olduğunu da söyleyebiliriz; Arya-Lyanna benzer kişilikteler zaten ama üstüne bir de kardeşinin kafasına şarap dökmesi vs. Benjen ile yaşanan olaya benziyor.

Seri yaz seri :joy::joy:
2020

1 Beğeni

Emeğine sağlık. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Teşekkür ediyorum :slight_smile: