Targaryenler En Soylu Hanedandır!

Targaryenler (ve Blackfyre) Valyria’dan gelen ve o bölgenin soylu ejderha kanını taşıyan kadim bir aile. Westeros’un alt tabaka diğer hanedanları diz çökmeleri gerekirken bu soylu haneye nasıl saygısızlık edebiliyor anlamıyorum.

1 Like

Aynen kanka Targaryenlar Allah zaten bence herkesin onlara ibadet etmesi gerekiyordu bu westeroslu çapulcular dinsiz vallaha.

6 Likes

Valyria’dan gelenler neden daha üstün olsun ki? Bana göre Starklar daha soyludur. Damarlarında İlk İnsanların kanı bulunur. Ejderha kanı bana göre daha üstün değildir. Targaryenler çiftçidir. Köyünüze dönün Targaryenler!

3 Likes

:wink:
En üstün ırk değiller belki ama onlar benim için her şeyleri ile 1-0 önde başlamışlardı. Şimdi en sevdiğim haneler Blackfyre ve Targaryen haneleri. Blackfyre Hanesine daha yakınım ama Targaryenler’de ayrı bir karizma var.

1 Like

Westeros’un büyük haneleri alt tabaka olamaz. Greyjoy’lar Boğulmuş Adam’ın soyundan geldiklerini ve Nagga’yı dedelerinin öldürdüğünü iddia eder. Gardaner Hanesi Menzil’deki eski hanelerin tamamının atasıdır. Tyrell, Florent ve Tarly buna dahil. Stark’lar binlerce yıl kral olarak hüküm sürmüşler. Arryn’ler Andal kanının en saf temsilcileri ve Vadi’de İlk insanlarla savaşarak almışlar. Saymama gerek yok sanırım @BrPrometheus

5 Likes

Soyluluk aşırı boş bir kavram. Seride zaten bu tarz kavramlar ve feodal düzen eleştiriliyor ama her gün birisi çıkıp şu hane daha soylu diyor, lol.

PS : En soylu hane Stark’lardır. It is known.

9 Likes

Kanka bilmiyorsan söyleyeyim Targaryenlar soylu falan değil önceden çiftçilerdi.

4 Likes

Başlığı Buz ve Ateşin Şarkısı Evreni “Haneler” kısmına taşıdım, doğru bölümleri tercih edelim. :wink:

Targaryen Hanesini severim, Kıyamet sonrası elinde ejderha kalan yegane aile olmanın yanı sıra; Ejderha Lordları boru ve büyü ile ejderhalara hükmedebilir iken Targaryen Hanesi bunu Kıyamet sonrası aracısız bir şekilde yapmayı başarmıştır. Yani “kan” yeterli olmuştur. Bir nevi Starkları “warg” kanı gibi onlar da ejderhalara kanları sayesinde hükmedebiliyor. Bu yönden Stark ve Targları es geçiyorum, en köklü ailelerden iki tanesi ve kanlarında kesinlikle “büyü” var. Lakin yegane soylu değildir. Dayne ve Hightower, bu iki haneden daha eskidir ve oldukça kadim ve soyludur.

Keza Lannister Hanesi de… Bir tek işte soyu belirsiz Barahteon ve kahyalıktan gelme Tyrell Hanesi ve de hatta Frey gibi nispeten yeni aileler için aynı şeyi söyleyemeyebiliriz o kadar.

Yalnız arkadaşlardan biri de doğru demiş. “Soyluluk” kelimesi temelde boş iş… Kadim köklere uzanmak ise “soyluluk” (ismi üstüne soy…) tamam, bir çok hane var soylu. Hatta Targaryen Hanesi ne kadar eski bilemiyoruz da… Stark 8-10 bin yıl, Dayne-Higtower 12 bin yıl; Lannister 8-10 bin diye gidiyor… Köklü aile çok. Lakin soyluluk “kan-mal varlığı” gibi saçmalıklarsa bomboş bir şey. Bana göre İngilizce “noble” Türkçe’de “soylu” olmak; asil olmak aslen karakter ve eylemlerle olacak iş. Bu yönden bakarsak başta Targaryen Hanesi olmak üzere bir çok hane sınıfta kalır.

Ejderhalar kendilerini herkesten üstün kabul ediyor olabilir ama bu, onların kuruntusundan başka bir şey değil. Bu güçleri de sadece “ejderha” sahibi olmaktan geliyor. Onların gücü ejderha, olmayınca güç ortadan kalkıyor.

Dany’yi Dany yapan; ona güç veren ejderhaları idi; onları kaybedince gücü de yok olacak.

Targar çiftçi değil, ÇOBAN olduğu İDDİA edilir, iddialar ne kadar doğru bilemiyoruz elbet. Misal Valyria’nın kendisi ejderhadan türediğine inanır. Bunun dışında dizide Bronn demişti galiba bütün hanelerin köklerini atanlar ya hırsız ya katil ya da benzer şeylerdir… Yani çoban ya da çiftçi olması engel değil soylu olmaya.

3 Likes

Bence açık ara en soylu hane Stark’tır. Ailenin son üyeleri hariç full First Men… keza Targaryen kanı en soylu kan ise en üst hane Baratheon olmalı çünkü ailede hem ejderha kanı hem de tanrı kanı var

Lannister bence sayılmamalı çünkü aile artık First Men değil neredeyse tamamiyle Andal kanı. III. Gerold erkek varisi olmadan öldüğü için kızının kocası Joffrey Lydden Lannister adını aldı ve kral oldu.

2 Likes

tanrı kanı olmadığını biliyorsun, değil mi? Yani yok böyle bir şey. Ona bakarsak Cersei de Targlar için benzer ifade kullanmıştı ama öyle bir olay yok.

Eğer Lannister Hanesi “andal” sosuna bulandı diye soyluluk gidiyorsa(ki Andallar da köklü bir millet, niye gidiyor bilemedim) benzer şey Baratheon için de geçerli. Adamın soyu muamma, karısı eski hanenin üyesi o kadar. Nasıl bir tane ejderha senin soyunu Targ yapmaz ise bir tane ilk insan kanı seni İlk İnsan yapmaya yetmez, araya sıkışmış numenik diyoruz. Aksi olaydı salak Quentyn ızgara olmazdı :smiley:

Soyluluğun kıstası ne ki 2 kitap önce ne idüğü belirsiz bir katil olan Bronn hile hurdayla Westeros’un köklü hanelerinden birinin kalesine çöküp lord oldu.

2 Likes

Targaryenler Westeros un en soylu hanedanı olamaz! Ki kendileri bu kıtadan değiller. Essos içinde Valeria nin muhtemelen biraz daha alt tabaka veya sürgün bir aile çünkü anayurtlarından göç etmek zorunda kalmışlar ve felaketten bu sayede kurtulup tek ejderha efendisi aile olarak kalmışlar.
Westeros için ise yabancı bir aile… bu kıtada bulunan ilk insan soylu, andal ve ilk insan, andal karması ailelerden daha soylu değiller. Aslında sadece istilacı ve yabancı olarak değerlendirilebilirler. Çünkü binlerce yıllık yazılı! Tarihi bulunan bir kıtayı sadece 300 yıldan beri hükmedebiliyorlar.
En soylu yerine en farklı hanedan demek daha doğru.

targ hanesi denize kürkle giren cennet mahallesi pembedir

3 Likes

Bu mantık ile bakarsak o zaman Batı’nın en köklüsü-soylusunu sadece İlk İnsanlardan kabul edeceğiz. O da en başta dediğim gibi Stark, Dayne, Hightower Haneleri.

Uzun uzun bişeyler yazmak isterdim ama sanki biraz troll başlık havası var. Konuyu açan arkadaşda bir daha yazmamış kendi başlığına mesela.
Bu aralar böyle başlıklar görmeye başladım forumumuzda, “westerosta kadınlar herşeyi mahvetti” mi ne öyle bir başlık da açılmış ve hala yazılıyor.
Güzel güzel fikir paylaşsak keşke.

Bu arada @YeniAy_Ottoman bu nerede yazıyor ben bulamadım. Yeni fire& blood kitabında mı var?

En soylu değilde kanlarında güç bulunan Starklar ile beraber bir mistik tarafları var.
Jonda da bu iki hanenin kanı var😉

Gerek görürsem tekrar yazarım ki hala fikrimi savunuyorum. Targaryenler ve biraz da Starklar en özel kana sahip olan haneler. Diğer haneler bu iki hane (Blackfyre hanesini katmadım onlar da Targaryen sayılır) kadar asil ve soylu değiller ve olamazlar da.

İlk İnsanlardan bahsediyorsak sadece Starklar yok ki Karstarklar, güneyde Blackwoodlar, Brackenlar, Dayneler, Redfortlar, Roycelar, hatta Vadinin dağ klanlarının soyu da İlk insanlara dayanır.
Valyria için ise Targaryenler dışında Celtigar ve Velaryon lar da var.
Ayrıca binlerce yıl boyunca kimse safkan kalmamıştır herkeste bir melezlik vardır. Bu Martinin kendi açıklaması üstelik.
Bir de bunlar bunlar en soylular bunlara nasıl baş kaldırırlar denemez. Herşey güçle ilgilidir. Güçlüysen baş kaldırmazlar güçten düştün mü kim olduğun kimsenin umurunda olmaz. Örnek Viserys, Yalvaran Kral diye anıldı. Kimse umursamadı damarında ki kanı.

1 Like

Bu soyluluk neye göre belirleniyor acaba? Soyun saflığına göreyse, safkan olan hiçbir aile yok hepsi melez.

Bu ailelerin ortaya çıkışlarına göz gezdirecek olursak, hepsinde yakın bir resimle karşılaşırız. Bu resim: 'güç’tür. Güçse, sizin, çevrenizdekilere çobanlık yapabilme seviyenizdir. Yoksa insanlar toplanıp ‘Bakın şu aile ne kadar da soylu veya asil hadi bunları başımıza lord/kral yapalım’ demiyorlar.

Bu ailelerin kurucuları olan Mimar Brandon, Zeki Lann, Artys Arryn vb. bütün liderler çevrelerindeki insanları hükümlerinde birleştirmişler başka bir deyişle güç sahibi olmuşlardır. Bu güçlerini muhafaza ettikleri sürece de kimse gıkını çıkaramamıştır. Ne zamanki bu aileler zayıfladılar, güçlenmeye başlayan diğer aileler (Boltonlar, Reyneler, Florentler, Yronwoodlar) gücü kendileri için istediler ve ayaklanma başlattılar. Sizce Roose Bolton, Kızıl Düğün’de kendi kralını bıçaklarken Starkların Kuzey için ne kadar mazisi olan ve önemli bir aile olduklarını umursamış mıdır? Reyneler, Tytos Lannister’ın ailesinin soyluluğunu umursamışlar mıdır ona ve ailesine meydan okurken? Bu soruların cevabını hepimiz biliyoruz değil mi? Veya Robert Baratheon önderliğindeki ordular üç yüz yıldır bu kıtayı yönetiyorlar diye ali kıran baş kesen bir krala sessiz kaldılar mı? Martin’in evrenindeki her şey güçle ilgilidir. Siz hiç kurbağa sancağı olan bir aile gördünüz mü? Neden bir çoğu aslan, kurt, şahin gibi gücü temsil eden hayvanlar olur? Cevap yine güçtür. Sizin geçmişinizin hiçbir önemi yok.

Hangi kandan geldiğinizin de. Hiçbir hanedan için bırakın %100 haklılığı %70 haklılıkla bile geliştirelemeyecek olan ‘x hanesi en soylu hanedandır, başkalarının ona boyun eğmesi gerekir’ gibi savların içi boştur. Bu görüş gerçeklikten uzaktır.

düzenleme: paragraf boşluğu ve yazım

2 Likes

İşin esprisini bi kenara bırakacak olursak her ne kadar soylu olsan da en önemli kriter ne kadar güçlü olduğun şüphesiz. Soyluluk önemsiz demek yanlış olur ama kendi başına da bütün sorunları çözmüyor. Asil ve soylu aileler bir çok konuda 1-0 önde başlıyor belki ama hanenin başındaki isim güçsüz olursa onları soyluluk kurtarmıyor.

1 Like