Targaryenler En Soylu Hanedandır!

Yanlış hatırlamıyor isem Buz ve Ateşin Şarkısı kitabında yazıyor olması lazım. Wiki’de de bilgiler hep öyle. Gerçi Valyria tarih kitaplarında “ejderhadan türeme” var galiba. O da aynı kitapta yazıyor diye hatırlıyorum.

Güzel dedin ama şöyle bir gerçek var, Martin de her ne kadar düzeni eleştirse de ana karakterlerin %99’u soylu. Muhtemelen Martin’in “bakın gerçek anlamda monarşinin sonu artık sakatlar da başa geçebilir” deme şekli olan Bran projesindeki Bran bile Targaryenler hariç serideki en soylu haneden gelmekte.

Ben Martin’in yerinde olsam ve amacım düzen eleştirisi olsa birkaç tane önemli konumda soylu olmayan karakter yaratırdım. Beş kitap geçti ve hala daha olay tamamen soylular arasında geçen bir yarıştan ibaret gibi.

Martin’in “düzen eleştirisi” gibi meselelerini siz biraz fazla gözünüzde büyütüyorsunuz gibime geliyor. Adam bazı politik eleştiriler getiriyor ama bunu ağırlıkta “güç” ve “doğal denge” meselesi üzerinden yapıyor, yoksa “feodilizm ne saçma imiş yaaa bununla ilgili bir şey yazayım” demedi bu adam. Günümüzde teknik olarak böyle bir düzen dahi yok.

Kendisi söyledi zaten hikayenin merkezinde “güç” ve “gücün insanı nasıl yozlaştırdığı” anlatılıyor. Onun eleştirisi tamamen bunun üzerinden. Adı ne olursa olsun elinde gücü tutanlar ve onun altında ezilenler ile ilgili bir düzen var; bu her çağda-günümüzde bile- mevcut ama bugün adına cumhuriyet/demokrasi diyoruz, dün başka bir şey diyorduk. İsimler ve rejimler değişse de özünde hiçbir şey değişmiyor; demokrasi, özgürlük vb. öne sürülen kavramların alayı ağzımıza çalınan bir parmak bal. Bugün cumhuriyet olmasa çok korkunç bir hayat yaşayacağımız inandırılmış yahut demokrasi olmasa; bu korku kullanılarak kitleler yönetiliyor. Oysa kimse asıl ihtiyacımız olan şeyin “adaletli bir yönetim” olduğunu dillendirmiyor doğrudan. Neyse, olay bu işte. GRRM bence bunu eleştiriyor, rejimleri değil; rejim ne olursa olsun güç sahibi kişilerin adaletsiz düzenlerini anlatıyor. Misal Tyrell Hanesi kahya idi(gerçi onlar da bir yerde soylu ama minnak tipli işte) ama güç sahibi olunca düzene uydular; LF alt seviyeli bir şövalyenin oğlu hatta yabancı topraklardan gelme aile ama bu haliyle güç sahibi oluyor ve buna rağmen o da düzene uyuyor. Kısaca dediğim gibi rejim değil güç sahibi insanların kurdukları adaletsiz düzen eleştirisi var kitaplarda.

Bir de edebiyatta şöyle bir iskelet vardır. Destanlar olsun epik fantastikler olsun… alayı genelde soylular arasında geçer, uzun bir zamana ve coğrafyaya yayılır, karakterler ya hikaye başlamadan ya da başladıktan sonra ailesini yitirir(erginlenme törenidir bu)… Bunlar böyle hikayeleri anlatırken olmazsa olmaz kalıplardır.

1 Like

Targlar dağ tepe koyun otlatırken Andallar Cihat için savaşıyordu. Targların soyluluğunu ejderhalarının ölümünden sonra gördük. Ha hadi targlar en soylu olsun ne fayda mülteci olduktan sonra …

En soylu hane Connington Hanesi’dir. Aksini iddia eden fedöncüdür.

o rezillik ancak dizide olur ya. kimse menzili ona verecek kadar salak değildir diye düşünüyorum. diziyi ciddiye almamak en iyisi

Diziden bahsetmedim kitapta da Stokeworth Lordu oldu yani böyle biri bile önemli yerlere gelebiliyor.

2 Likes

doğru unutmuşum onu bir an. pardon

1 Like

Bronn reyne hanesinden çıkıp batı topraklarına konsa çok güzel olur bence

Konu nasıl buraya geldi bilmiyorum ama bu fikir çok hoşuma gitti. Bronn, Roger Reyne’in oğlu çıksa güzel olabilirdi

Yalnız başlığı açan arkadaş nasıl güzel bir espri yapmış ya. 1 saattir gülüyorum.

Bir kere hanenin son üyeleri de ilk insan. Tully’ler de ilk insandır. Eğer Lannisterlar’ın ilk insan kanı bozulduysa. Baratheonlarında tanrı kanı bozulmuştur. Çünkü çocuklar Orys’e daha çok benziyordu. Valyrianlar hem Ejderha hem Tanrı kanı taşırlar. İlk insanlar ise tanrı kanı taşırlar. Andallar hiç bir şey kanı taşımaslar. Rhonayrlar tanrı kanı taşırlar. Bu yüzden en soylu 15 aile(sırasıyla):

1. Targaryen: Valyrian
  2. Blackfyre: Valyrian
  3. Velaryon: Valyrian
  4. Stark: İlk İnsan
  5. Hightower: İlk insan ve bilinmeyen kan
  6. Dayne: İlk İnsan, Rhonayr, Bilinmeyen Kan
  7. Martell: Rhonayr
  8. Rogers: Valyrian
  9. Celtigar: Valyrian
  10. Tully: İlk İnsan
  11. Blackwood: İlk İnsan
  12. Bracken: İlk İnsan
  13. Florent: İlk İnsan
  14. Tarly: İlk İnsan
  15. Redwyne: İlk İnsan
    Ama güçlü olmak için soylu olmak gerekmiyor. Güçlüleri saysam baya bir farklı sıralama yaparım.
1 Like

Andallar zaten kansız bir insan türü sjejsj ilk insan kanı taşıyan haneleri gördük pat pat beğenmediğiniz andalların dinine geçti aynı şekilde valyria çobanlarıda :slight_smile:

@Sarquist Andallar kimlerden kaçıp Westeros’a geldi ?

Andalların kaçtıkları yalanını uyduran egoist üstadlar ormanın çocuklarıda, ötekilerde yok diyor bıraksak ejderha da yok diyecekler. Westerosa gelme sebepleri o toprakların yedi tarafından vaad edilmiş olmasıydı. Size kesin gerçek birşey olarak kertenkelelerin kuyruklarını bırakarak kaçtıklarını söyleyebilirim :joy::joy:

“De, da” eklerini doğru yazmaya özen gösterelim, sevgili Andal.
Yazım kurallarına dikkat edelim. Hem Türkçemizi güzel, düzgün yazmak için, hem de okuyan arkadaşların daha kolay anlaması için.
Teşekkürler.

Konuya gelirsek, en soylu hane midir bilemem, çok da önemli değil zaten.
Ama benim için en karizmatik, en popüler, en etkiliyeci hane olduğu kesin. Targaryen hanesi > Tüm haneler.

1 Like

Kimse soyun önünde diz çökmüyor gücün önünde eğiliyor.Targaryenler ejderhaları sayesinde Westerosu ele geçirdiler.

Dağdan gelip bağdakileri kul köle yapmak istedikleri için diğerleri saygısızlık etmiştir.

Öncelik Sayın Targaryenci Ablam, Zamanında First Lady Semra Özal bile Londra Ziyaretinde Law maker diyeceğine yanlışıkla love maker demiş. Ben de yazarken o kısım gözümden kaçmış ama şurayı görebilmişim değil mi? “ejderha da” yani bile bile yapmamışım o hatayı. her insan hata yapabilir mesela sen de hata yapmışsın.

Forumda ki her ufak tefek yazım yanlışını toplarsak zaten forumun %90’ı banlı olurdu değil mi?

Ayrı yazılması gereken “da, de” ekini birleşik yazmak ile klavyenin azizliğine uğrayıp “veririsin” gibi bir hata yapmak aynı şey değil sevgili Andal. Yine de uyarı için teşekkürler, düzelteceğim.
Bir Türk olarak senin kendi dilini doğru yazamaman ile Semra Özal’ın yabancı bir dilde yanlış konuşmuş olması da aynı şey değil.

Ayrıca kimse banlamaktan söz etmedi, basit bir uyarı yapıldı. Yazım kurallarına uymak forum kurallarının bir parçasıdır, biz modlar da görevimiz itibariyle bu tip uyarıları her fırsatta yapmaya çalışıyoruz.

Hadi bakalım, iyi sohbetler :relaxed:

1 Like

Ablacım senin klavyenin azizliğine uğradığın gibi ben de belki sorunlar yaşamış olabilirim değil mi :slight_smile: ben o yazıyı yazarken bir kaç köy işi yapıyordum 10 dk’lık bir mola vermiştim o sırada biraz dalgınken yazdım. Banlanma derken cezalandırmak demek istemiştim. Uyarında bana biraz sertçe geldiği için demiştim neyse birbirimizi kırmaya gerek yok iyi günler

1 Like