Targeryanlar'a neden ejderhanın kanı deniyor

Targeryanlar’a neden ejderhanın kanı deniyor. Ben kitapları okudum arada kaçırdım galiba, çünkü “ben ejderhanın kanıyım”, “ejderhayı uyandırma” gibi şeyler geçiyor. Neden böyle, bunun bir geçmişi mi var?

Valrya kanından geliyorlar.

Büyük ihtimal ejderhaları evcilleştirmelerinden dolayıdır.

bunlar nasıl ateşten yanmıyor aileden biri gerçek ejderhayla mı çiftleşmiş genlerde mi var xD bende hiç anlayamadım

Benim aklımdan da geçmedi değil, çünkü başka türlü kanlarında ejderha kanı nasıll olabilir ki :biggrin:

:biggrin: gerçekten bilgisi olan paylaşsın bizde rahata erelim :smiley: Valrya kanından geliyorlar diye ateşten etkilenmemeleri nasıl oluyor onlarda mı çiftleşmiş xD aklım karıştı

Valyria halkı ateş büyülerini iyi kullanan bir halktır.Ejderhalar ateş büyülerinin güçlenmesine sebep olur.Bu yüzden Ölümsüzler Sarayı’ndaki büyücü ejderhaların sarayında kalmasını istemiştir.Ejderhalar bir büyücüye ne kadar yakınsa o kadar büyü gücü artar.Targaryenler de Valyria yokolmadan önce ejderha lordlarıydılar ve iyi de ateş büyücüleriydiler.Dragonstone’u ateş büyüleriyle inşa ettiler.Bu yüzden kendilerine ejderha ya da ejderha kanı olarak seslenirler.

Kendileri Westeros’ta ateşi temsil ettikleri için simgeleri ejderhadır.Bu da bir etken tabi.

Yeterince okumamışsın ya da fazla araştırma yapmadan bilinmiyor.Bunlar soy olarak ilginç bir geçmişe sahipler çobanlık yapan bir halk iken nasıl oluyorsa ejderleri buluyorlar alıştırıp eğitiyorlar zamanla onları savaşlarda kullanıp dünyayı kasıp kavuruyorlar zaman içinde kendilerini ayrı bir ırk gibi düşünüyorlar özel güçlerinin olduğunu düşünen bu halk ejderleri eğitmedeki başarılarını birazda övünerek bizim onlarla kan uyuşmamız var onlarla doğuştan bağımız var gibi söyleyince bu söylenti doğuyor.Buna dayanak olarak saf soydan gelenlerin gerçekten ateşten yanmaması gösteriliyor yani malum hayvanların sürücüsü ateşe karşı dayanıklı olması gerekiyor ve bunlar doğal ejderha dostu oluyorlar.Zaten ateşe dayanıklı olmayan böylesi sıcak ve ateşe meraklı canlılarla fazla etkileşim içinde olmazsa onun hayrına olur :slight_smile:

Bunlar ne bileyim işte martinin hayal dünyası benimkinden de kötü :smiley:

seninkiyle boy ölçüşemez sen de ne var ki :slight_smile:

Yani Daenerys büyücümü?

Hayır tabi ki değil.Aegon Targaryen’den sonra 1-2 nesil ancak büyüyü aktif tutabildi.Ejderhalar ölünce zamanla hem büyüdeki becerilerini kaybettiler hem de güçlerini.

Peki bu ejderhaların soyu neden tükendi ?

Yetiştirmeyi bilemediler.Bir çukur inşa ettiler,ama ejderhalar hapsedilecek yaratıklar değil.Zamanla boyutları da,güçleri de azaldı.Ve tükendiler.

Bahsettiğim çukur Dragonpit.

Bir tane targaryen kralı öldürmemiş mi ejderhaları annesini mi ne yedirmişler kin duyuyormuş ejderlere

Aegon III’ün annesi ejderha tarafından öldürülmüştü onu biliyorum.Aegon’un denediği şeyler zamanla ejderhaların güçlerini kırdı,küçülttü ve hastalıklı bıraktı.Sonunda çatlamayan yumurtalar bırakarak öldüler.

ve ejderhaların annesi daenerys yüzyıllar sonra ejderhaları hayata döndürdü :smiley:

Soru çok uzun bir cevaba sahip hatta yazar bile tam olarak açıklamadı ama bilinen kadarıyla şöyle.
Valyria halkı büyülerde özelliklede KAN BÜYÜLERİ’nde çok usta bir halk olarak biliniyor. Ejderhalarda büyülü yaratıklar ve büyü gücünü arttıran yaratıklar. İhtimallere göre Valyria’lılar Ejderhaları bulduklarında EN GÜÇLÜ BÜYÜLER ile KENDİLERİ ve EJDERHALAR arasında KAN BÜYÜSÜ yaptılar. Bu sayede Ejderhalar ile Valyrianlar arasında bir bağ oluştu. Bu bağ ise itaat bağı. Kan büyüsü ile birbirlerine bağlandıkları için EJDERHA KANINDANIM gibi cümleler oluyor :smiley:

Tabi ki bir ejderhaya sana bağlı olsa bile seni her zaman dinlemeyebilir bunun içinde ejderha eğitme yöntemleri vardı fakat son ejderhalarda öldükten sonra bu yöntemler unutuldu. Dany’de şuan bu konuda zorluk çekiyor. Ejderhalar Dany’e bağlı hatta en çok Drogon bağlı fakat en zorluk çıkartan da Drogon.

Ve bilinene göre ejderhalar ateş yaratıkları olduğu için çok sıcak bir vücuda sahipler. Öyleki kar yağan yada soğuk bir yerde bir ejderhanın vücudundan dumanlar çıktığı görülmüştür. (kitapta böyle bir olay vardı ama hatırlayamadım nerde olduğunu). Bu yüzdende ejderhalara ancak Ateşten yanmayanlar yani Valyrianlar yada günümüzde sağ olanları Targaryenler binebiliyor- kontrol edebiliyordu. Ve zamanında yapılan kan büyüsü nedeniylede ejderhalar onlara itaat ediyordu.

umarım cevap verebilmişimdir.

Teşekkürler bilgi sahibi olduk sayenizde.

Hmm…
Çünkü Valyrialılar birer çoban iken birden bire ejderha yumurtularını keşfettiler ve onları çatlatmayı ve kontrol altına almayı başardılar. Ejderha borularıyla binlerce köleyi (insanı) kurban ederek ejderhaları kendilerine bağladılar. Targaryenler veya Valyrialılar ateş geçirmez değil. Dany’nin yaşadığı olay tek seferlik bir olaydı ve daha çok bir mucizeydi…
Valyrialılar göründüğü kadar iyi değiller.

Öte yandan azıcık mantık yürütürsek Starklar da ‘‘kurt kanı’’ var Arya’da diyor. Armalarında veya evcilleştirdikleri hayvanlarla alakalı.