Teori oluşturmak için neler yapmamız ve nelere dikkat etmemiz gerekli?


#1

Arkadaşlar sorum başlıktaki gibi uzatmaya gerek duymadım tavsiyeler verebilir misiniz?


#2

Hoş bir soru, kimi kişi buna pek dikkat etmiyor, kafasına bir fikir geliyor ve bunu hemen teori başlığına açıyor, hayır her aklınıza gelen fikir teori değildir.

Basit tutarak açıklamak gerekirse eğer…

Bir şeyin kuram olabilmesi için elbette ki en önce temellendirme yapmanız gerekmekte ama bunu yaparken de serinin kendisi temel alınmalı. Sonuçta siz bu seri hakkında bir iddia sahibi iseniz kanıtları da bu seriden getirmeniz gerekmektir.

Elbette ki bir cümle yahut tek bir olayı kanıt göstererek kuram üretmek de doğru bir şey değil, o olsa olsa tez olur. Çünkü o cümle yahut olay rast gele yazılmış olabilir, onu da destekleyecek başka olaylar, konuşmalar vs. olmak zorundadır. Yoksa zaten sunulacak başka bir argüman olmadığı için kuram olarak ifade edemeyiz.

Elimizdeki kanıtlar sonrasında da onları birbirine bağlayan çıkarım, yorumlar MANTIK çerçevesinde yapılır… Misal örnek vermek gerekirse.

İDDİA: Sur ötesinde ölen tüm canlılar dirilir ve bunu sağlayan güç onları warglayarak kontrol eder.
Kanıt: İlk kitabından başındaki lord çocuğunun ölümü, iki cesedin sura taşınması gibi bazı ölümler örnek verilir. Sonra 5. kitap başındaki açılışta ölen wargı, kurdun içinde gören, görebilen ölüler örnek verilir, daha kaç tane veri varsa toplanır ve bunlar arasında bağ kurulup, mantık çerçevesinde çıkarım yapılır argüman sunulur.

Anlamadığın bir kısım var mı? Zaten “teoriler” kısmında bir sürü örnek var(gerçi teori olmayan örnekler de var.).


#3

Yorumunuz için çok teşekkürler çok güzel anlatmışsınız.


#4

Rica ederim. Yardımcı olabildiysem ne ala.


#5

"Tyrion azor ahai mi ? " benzeri soru işaretli başlıklar atmayabilirsiniz mesela. Güzel bir başlangıç olur


#6

Ben de bir iki şeye değineyim hazır konu hortlamışken. @YeniAy_Ottoman işin kanıt kısmında durmuş ben de önemli başka noktaları açmak istiyorum.

Bence teori oluştururken en fazla dikkat edilmesi gereken şeylerden bazıları seriyle ilgili bir açmazı, çıkmazı çözmesi ve serinin gidişatının geleceğine dair serinin ruhuna uygun şekilde katkıda bulunabilmesi. Benim gözlemlediğim kadarıyla ciddi bir kesim tarafından bu kısımlar görmezden geliniyor. Sadece işaretlere odaklanıp teori üretiliyor. Ama halbuki işaret denen şeyler, çeşitli paralellikler, edebi oyunlar falan pek çok farklı yere çekilebilir unsurlardır. Bu şekilde yaparak biraz zorlarsanız Baelish’in Azor Ahai olduğunu ya da Tatlı Robert’in seri sonu kral olabileceğini çıkartabilirsiniz.

Somut olarak en başarılı Teori olan R+L=J’nin üzerinde duralım. Buzlu duvarda büyüyen mavi çiçek, Ned’in kardeş gibi büyüsünler demesi gibi somut işaretler var. Ama bu teorinin sağlam olmasının asıl sebebi bunlar değil bence.

  1. Bir defa geçmişe dair ciddi çelişkileri çözümlüyor. Kral Muhafızlarının Viserys varken Neşe Kulesi ısrarı, Jon Snow’un anne adaylarıyla ilgili tutarsızlıklar, Lyanna’nın verdirttiği söz… Bu tarzı karışıklıkları güzelce çözümlüyor.

  2. Serinin geleceğindeki pek çok önemli olaya ve değişikliğe kapı aralayan bir teori. Serinin pek çok farklı teması var ancak her ne kadar arka planda kalsa da en önemli sorun ötekiler ve duvar. Evrenin bu cephesinde ana karakter Jon Snow ve cephe seri sonunda ana cephe haline gelecek. Bu teorinin gerçek olması Jon Snow’u, yani en muhtemel Öteki savaşı kumandanını alalede bir Stark piçi olmaktan buz ve ateşin şarkısı cümlesinin anlamını bulduğu karakter ve muhtemel Azor Ahai adayı yapıyor. Ayrıca ejderha başlarından birine doğrudan aday yaptığı savaş sonunda sadece kahraman kumandan değil, diyarın birleştirici, meşru kral, büyük reformcu gibi şeylere sahip olmasına kapı aralıyor.

Başka bir örnek(bu sefer negatif yönden) Jaime’nin Aerys’in piçi olması… Aslında bence sağlam kanıtlara sahip. Ancak bunun seriye katabileceği bir şey olmadığı gibi az önce bahsettiğimiz teoriye benzer şekilde kurgusal bir boşluğu çözmeyi de vaad etmiyor. Eğer Martin’in aklında inanılmaz şaşırtıcı ve akıl dışı planlar yoksa muhtemelen asla gerçek olamayacak bir teori.

Önemli olan başla bir mesele teoriyle ilgisi olabilecek karakter/olaylarda mutlaka gönderme olması lazım. Örneğin Gendry Cersei’nin çocuğu olabilir. Dizide Catelyn ile olan muhabbeti ve Gendry’e verilen özel önem bunun işareti. Doğduktan sonra hastalıklı bir piçle değiştirilmiş olabilir ancak ölü bebek gibi bir olay gerçekten olsaydı Cersei povlarında bunu görmeme ihtimalimiz çok azdır. Dolayısyla bu zayıftır.