The 100

Nine o zaman sodls.

Neyse fark etmez meşaz alınmıştır bence.

Kitabını okumuş biri olarak içine ettikleri bir dizi daha olarak görüyorum.

Valla feministliği biraz abartmışlar bence ve ben hiçbir dizide başrolünden bu kadar nefret ettiğimi hatırlamıyorum.5 sezon boyunca Clarke’ın ölmesini bekledim.
Son sezonda da konusundan çok uzaklaştığı için bıraktım.

Kadın haklarını -kendine insan diyen herkesin yapması gerektiği gibi(nitekim bir bayan olarak da)- savunuyorum ama feminstlerden neredeyse nefret edecek haldeyim. İdealist bir insanım yani düşün, ben bile böyle isem. Şahsen günümüz feministlerinin kadının sosyal durumunun altında yatan sebepleri doğru çözümleyemediği için korkunç şeylere gebe olan zehirli çözümler sunduklarını düşünüyorum, genel olarak. Bazı feminist ekoller de salak zaten, sosyalist feministler gibi. Adamlar kadınların kötü durumunu bile kapitalizme vs. bağlamış, komünist olunca cennet gibi yerde yaşarlar düşüncesi var. Len o zaman Küba ne diye fahişe turizm ile ayakta, kadınlar satılıyor mal muamelesi görüyor? Yahut sol diğer ülkelerde niye kadın hakları yerlerde ve dünya ile aynı sorunları yaşıyorlar? Demek ki sorunun temeli kapitalizm değil. Diğerleri de “ataerkil” olmaya takmışlar. Anaerkil olsak bütün sorun çözülecek ama bu sefer de erkek hakları sorunu mu baş gösterecek? Öyle ya ata erkil olmak sorun yarattı ise kadınlara; ana erkil olmak da erkeklere sorun yaratır. Cevap bu da değil. Bir dönem “ekonomik güç” sahibi olamamaya bağladılar, bugün Amerika’da o yönden güçlü bir çok ünlü-ünsüz kadın var ama ya tecavüz ya taciz ya da şiddete uğramış. Eğitim diyen de oldu. Ünlü para kuruluşunun başına kadın atadılar, sırf “kadın” olduğu için yine terslendi, sırf uyum sağlamak algısal davranmak için etek yerine “pantalon” ile gezmeye başladı, en son ne oldu takip etmedim. “meslek” dediler, erkek yapıyorsa kadın da yapar dediler; kadınlar, erkeklerin daha rahat yapabileceği mesleklerde psikolojik ve fiziksel olarak yıpranmaya başladı. “güçlü kadın” profili çizecez diye “erkek ettiniz bizi” diye eleştiren sosyal medya yazıları görür olduk. Yani sorunun temeli demek ki bunlar değilmiş, zira “yasal hak” olarak fazla sorunumuz kalmamış olsa bile “sosyal” olarak hala yerimizde sayıyoruz ve bence bir adım geriye bile düştük zira resmen kadını “meta” olarak görmeye başladılar.

Diziye gelirsek… Clara mıydı neydi ismi ben de iğrendim kızdan ve böyle tekme tokat giresim var, bu kadar mı itici olur bir insan. Kitaba resmen tecavüz ettiler.