The Great Other aslinda Cok Yuzlu Tanri mi?

Kisaca ipuclari belirteyim. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yazabilirsiniz.

1. Mel’in Aryayla karsilastiginda gozlerine bakarak (biraz da korkuyla) “gözlerinde karanlik goruyorum” demesi. Bilindigi uzere karanlik-darkness Rhlorr inancinda iyiye isaret degil ve akgezenleri ve Greath Other’i simgeliyor. (…for the night is DARK and full of TERRORS, veya uzun geceyle beraber akgezenlerin gelmesi). Mel ayrica Arya’ya kendisiyle bir kez daha karsilasacaklarini belirtiyor. Daha sonra Arya’nin faceless maceralari basliyor. Acaba Mel gozlerinden mi okudu Aryanin many faced god’a hizmet edecegini?!
  2. Akgezenlerdeki disiplin, mutlak itaat emri ölumune uygulamaya calismak gibi şeyler ayniyle yüzsüzlerde var ve birbirlerine bu baglamda cok benziyorlar. Arya gorevi yerine getirmedigi icin (zayif adamin yerine Meryn Trant’i öldurmesi) zar zor kurtuldu Jaghen’den,-jaghenin kendisine karsi sevgi beslemesinden olsa gerek. Kiza ikinci sans verildi ucuncusu olmayacak.
  3. “All men must die-tum insanlar ölmeli-Valar morgulis” sozunun akgezenlerin herseyi yakip yikma oldurme felsefeleriyle benzesmesi. Ayni sekilde “all men must serve-tum insanlar hizmet etmeli” sozude akgezenlerin uygulamada gosterdikleri sey. Öldurdukleri whightler artik akgezenlerin hizmetkarlari oluyorlar. Nereye sürseler oraya.
  4. Ikisi hakkinda da halk arasinda fazla bilgi yok. Facelesslerden sadece cekiniyorlar ibadetleri, onlari motive eden sey hakkinda fazla bilgi yok.

Benim derlediklerim bunlar. The great other bir cephede akgezenleri sürerken insanlar arasinda da facelessleri kullaniyor olabilir.

Oldukça zorlama bir iddia olmuş bana göre.

Akgezenler ile FM’i aynı kefede değerlendirmek biraz uçuk olmuş. Akgezenler kontrolsüz bir güç ile ilerleyip ortalığa yıkım getirmeyi amaçlıyorken, FM olaya belirli prensipler dahilinde yaklaşıp, akgezenlerin aksine kitlesel bir yıkım değil mikro ölçekli ve hadece hedeflerindeki kişiyi/ismi baz alan ölümler gerçekleştiriyor. Neresinden ele alırsam alayım, Çok Yüzlü Tanrı ile The Great Other arasında bağlantı kuramıyorum.

Çok Yüzlü Tanrı hakkında en yaygın iki teori şu şekilde;

1. Her dinde mutlaka bir tane ölüm tanrısı/tanrıçası bulunmasından dolayı, bunun kesin var olan ilahi varlık olduğunu kabul edip, kendisini farklı kılıklarda (Yabancı, Siyah Keçi, Gecenin Aslanı vs) göstermesi yüzünden adının Çok Yüzlü Tanrı olması.
  2. Bunların gerçekleştirdiği suikastlerin maddi bedelinin oldukça yüksek olması yüzünden parayı merkez alan bir düşünce/inanç yapısında olmaları da söz konusu. Dünyanın her yerinde çeşitli paralar mevcut ve her paranın üzerinde mutlaka bir yüz bulunmakta. Buradan yola çıkıp, FM’in ilahi/kutsal bir varlığa değil aslında paraya inandıkları ve bu yüzden onu çok yüzlü tanrı olarak adlandırdıkları rivayet ediliyor.

The Great Other ve Many Faced God çok farklilar.

Many Faced God konusunda…
Many Faced God syncretic bir ilah, bir inanç. Yani birçok inancin birlesiminden olusuyor. Bunu zaten Siyah ve Beyaz’in evinde de görebilirsiniz, tüm inançlara ait heykeller var orada. Yedi inancindan Yabanci’nin heykeli var mesela, ölüm’ü simgeliyor çünkü. Faceless men’ler ölümün bir hediye oldugu inancindalar ve görevleri ölüm isteyen kisiye bunu vermek.
Onlarda öyle ayin yoktur, dua yoktur, tanrilarini yüceltmek için söylenen ilahiler falan da yoktur.
Bu inanç ne zaman ve nerede ortaya çikmis? Valyria’nin Ejderha Lordlari zamaninda. Madenlerde, çok zor sarlar altinda çalisan kölelerden geliyor. Bu köleler inandiklari tanriya, tanrilara acilarindan kurtulmak için sürekli dua ederlermis. Sonra bir gün aralarindan biri tüm o kölelerin sevdigi farkli tanrilarin aslinda tek bir tanri oldugunu ve birçok yüz’e sahip oldugunu düsünmüs. Sonradan da bu birçok yüzlü tanrinin iradesini yerine getirmek için ölmeyi dileyen birkaç kölenin canini almis. Bu tanrinin iradesi, kölelere ise hediye. Böylece bu adam ilk faceless men olmus. Sonra bir gün bir kölenin daha duasini duyuyor, ama köle kendisi için degil, sahibi için ölüm diliyor. Ilk faceless men’imiz bu ölümün Tanrisinin hosuna gidecegine inaniyor, ve kölenin dilegini yerine getiriyor. O köle sonra tarihteki ikinci faceless men oluyor falan filan derken iste bunlar sonunda yanilmiyorsam bir isyan baslatip Valyria’dan kaçiyorlar ve nihayetinde bugün adi Braavos olan "Gizli Sehir"i kesfediyorlar. Bosuna Gizli Sehir denmiyor, gerçekten sislerin arasinda bir sehir, uzun yillar boyunca kimsenin varliklarindan haberi olmadan yasamis, sehirlerini büyütmüs ve en önemlisi de çok zenginlesmisler. Neyse bunlar baska konu, baska hikaye, arada baska seyler de var.

The Great Other, yani Öteki… Bunu uzun uzun anlatmaya gerek yok. Bu tek basina bir tanri zaten, Many Faced God’un aksine. Sonra, yukarida biraz anlatmaya çalistim MFG ve FM’leri, Öteki’nden bayagi farklilar. Öteki Many Faced God inancindaki tanrilardan biri olabilir belki, tipki Yedi inancinin Yabanci’si gibi. Ama tek yakinlik bu olabilir sadece, yani FM’lerin Öteki’ni de tanrinin yüzlerinde biri olarak kabul etmeleri. Bunun disinda elle tutulur bir benzerlik, bir yakinlik yok.
Bütün bunlari bosverin. En önemlisi, Öteki çok eski bir tanri, R’hllor ile varolan bir tanri da diyebilirim aslinda. Yani R’hllor inanci ikili dünya görüsüne dayaniyor. Bir tarafta Isık, diger tarafta karanlik. Biri digeri olmadan var olamiyor. Neyse yani bunlar çok çok eski inançlar. Ama Many Faced God inanci, yukarida da anlatmaya çalistigim gibi, Valyria’nin Ejderha Lordlari döneminde, bir köle’nin aydinlanmasiyla, bakis açisiyla baslamis. Bu inanç eger hesaplarimda yanilmiyorsam asagi yukari 800 - 1000 yil arasi önce dogmus. Ötekiler bundan çok daha eski, 8000 yillik bir inanç.

edit: Neden 8000 yillik bir inanç dedigimi bilmiyorum :smiley: O an öyle düsündüm ama simdi yazdiklarimi tekrar okuyunca “8000 yil mi?” dedim kendi kendime :smiley: Cok daha eski olmali… Ya da 8000 yilliktir gerçekten. Kafam karisti iyice, özür dilerim :slight_smile:

Yararli bilgiler. Tesekkur ederim

8000 yıllık inanç derken Öteki (The Great Other)= Old Gods Of The Forest mi ?

Ormanın eski tanrıları , ilk insanlar ve andallardan önce ormanın cocukları adlı kucuk boylu ırka ait insanlarin agaclara cesitli yuzler cizmesiyle olusturulmus tanrilardir. Gunumuz bilinen dunyanin yani asoiaf evreninin 10000 yıllık tanrılarıdır. Great other rhllor yani ışık tanrısının karşıtı r’hllor var oldugundan beri great other da var.

Son yayınlanan Aeron chapter’ıyla bu neredeyse kesinleşti.

1. Euron’un son chapterdan anladığımız akdarıyla faceless olabilme yeteneği var veya onların desteğiyle cinayet işleyebiliyor

2. Euron’un serideki nadir safi kötülükten oluşma özelliği var ( ramsay , joffrey , gregor filan eline su dökemez o derece ) Yine chappterdan anladığımız kadarıyla Ötekiler ( Gece Kralı) in hesabına çalışma ihtimali çok yüksek . Aeron’un gördüğü vizyonlardan Gece Kralı gibi bir White Walker kraliçesiyle evleneceğini tahmin ediyorum.

3. Konuyu açan kişi dediği Melisandre ve Arya arasındaki diyaloğu çok iyi yakalamış. Böyle bir diyalog kitapta yok ancak yapımcıların satır aralarında bu tip gizli spoilerlar verdiğine çok şahit olduk. Hikayenin sonunu bildikleri için Arya ve Melisandre arasına böyle bir diyalog eklemişler diye düşünüyorum.Buda Rhlor ve Faceless lerin zıt kutuplar olduğu gösteriyor.

4)Benim düşünceme göre White Walkers ile Rhlor ve ejderhalar da zıt kutup. Nedenine gelecek olursak dikkat edilirse White Walker lara zarar veren herşey ejderhalarla ilgili : ejdercamı , walyria çeliği , ateş. Hatta bir yerde gri hastalığa yakalananların white walkerler tarafından ele geçirilemediğini duymuştum. Malum gri hastalık da yine ejderha ateşinin bir nevi yan etkisi sonucu oluşmuş bir hastalık. Bu hastalığın görüldüğü yerler Rhoyne nehrinin bazı yerleri ki buralar rhoynar ve Valirya lıların savaşında yoğun bir şekilde ejderha ateşine maruz kalmış bir yer. Hastalığın görüldüğü diğer yerde zaten Valirya harabelerinin arası.

1. euron’un yuzsuz adam olabilme yetenegi yok. Euron balon’u oldurmek icin bir yuzsuz adamla anlasti. anlasmayla ilgili ipucuda şöyle euron’un victarionla konusmasinda ejderha yumurtasi bahsi geciyor victarion ona ejderha yumrurtasini ne yaptigini sordugunda euron sinirli oldugu bi anda denize attigini ifade ediyor. Iste euron balonun suikastinin bedelini odemek icin ejderha yumurtasini denize atti.
    2)euronun amaci ejderhalara sahip olup dunyaya hukmetmek aeronun chapterindaki ruyada butun tanrilar demir tahtin dibinde ölüydü demek ki adamın amacı kendisini dunyanin yoneteni yapmak
    4)ak yuruyenlere ejderhacaminin zarar verdigi dogru ama ejderhalarin zarar verdigini henuz gormedik kitapta gri hastaliginda oyle

Yalniz gorunuse gore adamlarin paraya taptigi yok. Cok mutevazi yasiyorlar. Oldurulmesi istenen kisi karsiliginda oyle buuuk miktarda para istiyorlar ki (Baelishe gore kucuk bir ordu satin alinir bu paraya), bu parayi da ne güne sakladiklari, hanhi amac icin biriktirdikleri nerde tuttuklari soru isareti ama giyimlerinden tut tum yasantilari bu parayi kendilerine sarfetmediklerini gosteriyor. Ne icin biriktiriliyor bu paralar? Sorular… sorular…