The Kingkiller Chronicle

Hakkında niye hiç yazı yazılmamış şaşırdığım seri. Okuyanlar bu başlıkta fikirlerini paylaşabilirler. Ve belki de okumayanları okumaya teşvik edebilirler?

Eski forumda gayet de birşeyler yazılan bir başlıktı, buraya geçince bir ilgisizlik oluştu sanırım. Bir de son kitabın çıkışı uzun süredir gündemde olmayınca insanlar biraz unuttu.

Avartıldığı kadar iyi bir seri değil.
World buşlding dediğimiz noktası çok akışkan fakat, asıl hikaye ve karakter, objektif noktadan bakıldığında, güzel bir karakter değil.
İlk deneme için çok harika bir kitap. Ama çok abartı işte.

İlk defa The Kingkiller Chronicle gömen biri gördüm. Seriyi ben henüz okumadım. Yazarlaron hakkında ne düşündüğümü merak ettiğimden konuyu açtım. Beklentim düştü sen böyle deyince. Anlattıkları kadarıyla Kvothe öyle böyle bir karakter değilmiş birde. Yani iyi bir karakter olduğunu düşünmemenin sebebi nedir?

İyi karakterde derinlik, enteresanlık ve deiyi yazılmış olmasını beklerim.
Kvothe dokunduğu her şeyi yapabilen adam. Ben x ile seviştim, ben kılıç kullanmayı kılıcı elime aldığımda başardım, abi bak işte 9 yaşındayken quantum fiziğinden mezun oldum tarzı. Karakterin her şeyi yapabilmesine karşı değilim. Ama bunları yapabilme şekli, yapabiliyor olması, ve bunları yapabilmenin hikayeye etkisi çok kötü. Kralkarili güncesini seven kişiler brandon sanders vs. Gibi yeni yazarları okumuş birisi oluyor genelde. Yeni yazarları severim ama, çok da abartılmamalılar. Game of thrones, brandon sanderson eserleri tarzı eserler, dikkatli incelenirse, objektif kriterler üzerinden yargılanırsa, çok bozuk, yapısal olarak kötü eserler. Çok noktada açıklar, iyi düşünülmemişler. Bu eserleri sevdiğim için bu hataları görmezden gelemem.

Arada Game of Thrones’da kaynadı :smiley:

Aslında çok kötü bir seridir. Gerçekçi dediğiniz noktalardan hiç biri gerçekçi değil.
Cambridge warwick ve bristrol üniverstesinden akademisyenler ve öğrenci arkadaşlarım ile, bu serinin kültğrel ve karakter bskımından incelemesini yaptık ve sonuç hiç iç açıcı değil. Martinin yazma şekli ve hikayesi zaten delik teşik, aşırı boğumlu ve yer yer kötü. Olaylar ve karakterler toparlanamadan sonsuza kadar gidiyor. Ama martin ortaçağ araştırmasını yapmamış. En basit nümizmatik ve ekonomik problemler, coğrafi problemler olayı çok daha vahim yapıyor.

Hocam Peki sana göre iç tutarlılığı ve yapısı en düzgün olan fantastik edebiyat eseri hangisi ya da hangileri?

Mesela en basitinden, iskandinav, kelt, yunan, hint, türk destanları gayet tutarlıdır.
Tabii hint destanlarını tam manası ile hazmetmediğim için bu konuda yorum yapmam doğru olmaz aslında.
Bunun dışında yüzüklerin efendisi, kendi içine dönük ve tam bir seridir demek yanlış olmaz. Aynı şekilde zaman çarkında da bunu görebiliriz, her ne kadar o da aslında bir çok problemle karşılaşıyor olsa da.
Ursula hanımefendinin kitapları da taktir edersiniz ki, italyan eserlerini araştıran birisi olduğu için çok düzgün ve tamamdır. Bunun dışında yeni esercilere gireceksek, locke lamora, black company, kısmen riftwar ve dresten files serileri bu komuda ok diyebileceğim eserler.
Malazan serisi, elric serisi, Nail gaimanın eserlerini de bu kategoriye sokmazsam ayıp olur. Özellikle nail bey etkilendiği kişileri taktit edip üstüne koymayı çok güzel başaran birisi, ilk eserleri bile çok güçlüdür.

Şunu da göz önünde bulunduralım, yazar şu anda hikayeyi Kvothe’ un bakış açısı ile anlatıyor, oysa bir kaç röportajında Kvothe’ un olayları tamamen olduğu şekilde anlatmadığını ima etti.

Yazara Kvothe’ un anlattıklarının hepsinin doğru olup olmadığı soruldu, yazar ‘’ bu sorunun cevabı hikayenin finali hakkında fikir verebileceği için cevap vermek istemiyorum ‘’ demişti.

Yani Kvothe’ un anlattıkları tamamen gerçek olmayabilir. Farklı bakış açılarından da hikayeyi dinleyebilirsek Kvothe’ un kişiliğinin aslında okuduğumuz gibi olmadığını öğrenebiliriz.