The Lord of the Rings vs Star Wars

adimi biraz daha civimasa anakin vader baggins koyacaktim

Pardon darth oberyn baggins

Tattoine hoth fark etmez sincanli trooperlar kor affetmez .

Yorumlara bakiyorum yahu hemende satmissiniz sw yi .Forcedaslarim nerdesiniz

1000 lotr li 10000 star wars lıyı yok eder:D

hahha hatırlattın bak :smiley:

ayaklarını denk alsınlar bak! :smiley:

hahaha sorma ya bende şimdi onu izliyodum :smiley:

star wars 7. bölümü çıkacağı kesinleşmişti, filmin ilk afişi geçen güç yayınlandı, afiştede görüldüğü gibi çokda yakın bir tarih olmadığı belli 2015 Mayıs, sanırım film 4-5 saatlik bir şölen olacak :smiley:

Anakinle gandalfın ışın kılıçlarıyla savaştığını bir düşünsenize

Sonuna kadar Star Wars’u tuttuğum karşılaştırma. Sevilesi karakterler var en azından. LOTR’da karakter olduğunu sanmıyorum, hepsi hiçbir derinliği olmayan birer tipleme sadece. Ve… Fazla masalımsı.

Her ne kadar geyik muhabbeti de olsa Mimar Sinan ile Da Vinci’yi karşılaştırmaya benziyor. Her şeyin yeri ayrıdır ve kendi ederinde değeri vardır. Bu yüzden mukayese yapmayı doğru bulmuyorum.

Wut, hahahahaha
Cidden güldürdü bu.
Destzn okumuş ve destan yazmış adamda karakter gelişimi olmuyor mu?
Legolas vs cüce ilişkisi seri boyunca ilerledi
Aragorn, kendisi kendinden emin olmayan birinden emin ve bilge bir kral oldu
Frodo ve diğer hobbitlerin hepsi değişti yapısal olarak
Gandalf muhteşem bir değişim yaşadı
Tam olarak hangi kısımda vardı karakter gelişimi?
Şunu da diyeyim, sw kadar abartı(film serisi) seri azdır.
Luke dışında hiç kimse değişim yaşamadı, lore ve süreklilik çok kötü.
Yani gülüyorum hocam.

Son filmleri çıkarmak gerekiyor bu karşılaştırmadan :smiley:
Anakin’in ışın kılıcını 2 bebeye vermiş kavga ediyorlar.
Nerede o Yoda, Obi Wan, Qui-Gon, Luke karakterleri.
Darth Vader’ı saymıyorum bile.

Yalnız LOTR konusunda tartışmayacağım. Böyle bir Lore ile karşılaştırılamaz Star Wars.

Star wars ilk 3leme yani 4 5 6 nolu filmlerdir. Prequel ayrı bir hikaye, son 3leme ayrıdır. Kollektif olarak bakılınca daha büyük bir hikaye çıkıyor ama o zaman da middle earth daha büyük ve oturaklıdır.
Bir kere ilk 3 leme ile son 3 leme arasında neredeyse fark yok
İnsanlar son filmeri eleştirirken şuna bakmıyorlar, 7 ve 8. Filmlerde olan ve eleştirilen şeyler ilk 3 lemede de var.
Bu mesela hikayeyi kötü yapıyor. Kaldı ki, mesela sidious kim, vader kim, sith ne gibi sorular asla cevaplanmadı ilk 3lemede.
Diyaloglar çok kötü, ve hep de kötü olacak. You are the master of evil gibi şahane cheesy bir kaf vardır.
Hikaye de klasik bir dünya kurtarma hikayesi. Star wars ilk 3leme kalburüstü bir seviyeye gelmek için yazılmış milyarlarca kaynağa ihtiyaç duyuyor. Yüzüklerin efendisi ise tek başına yetiyor.
Darth sidiousu öğrenmek veya gidip anakin ve jediları öğretmek için prequel çektiler. Hobbiti okumak zorunda değiliz lotru anlamak için. He şunu da diyeyim, 4 5 6 diye çıkmalarının sebebi, bu film tutmuş, biz de izleyek şunu algısı oluşturmak içindi, lucas ilk 3lemeyi düşünerek yazmadı bunları.
Her türlü vasat bir seri. Tek güzel yanı maalesef ki artık canon olmayan eu.

Ben karakterler açısından yorum yapmıştım. Yoksa bana göre vasatın biraz üstünde bir seridir. Lotr’u yazarken Tolkien sanırım 5 deneme yapmıştı ve Frodo hikayeye 3.'de katılıyor. Ancak yüzük taşıyıcısı rolünü 5. de alıyor. Kısacası karakterleri özene bezene yaratmış arkadaşın dediği gibi değil.

Evren yaratna konusunda elbette LOTR çok daha iyi. Ama karakterleri çok odun buluyorum. Ne kadar iyi bir evren yaratırsanız yaratın, karakterleri sevmeyince seriyi de sevemiyorum. Karakterlerin bir gelişimi olduğunu düşünmüyorum. Çok işlemediler çünkü. Mesela ASOIAF karakterler üzerinden işlenen bir olay hikayesi. Ama LOTR direk olay hikayesi.

Mesela kim işlenmedi?
İşlenmedi diye bırakıp gidiyorsun hemen.
Star warsda ( 5 6 7)işlenmiş 4 karakter sayabilcen mi?
Ben tüm yüzük tayfının gelişimini gördüm mü? Gördüm. Karakterlerini anlatabilir miyim? Evet. Değişimini gösterebilir miyim? Evet.
Bunu ara karakterlere de yapabilirim. En azından yeteri kadar gördüklerimizi.
Ama star warsda han soloyu ve boba fetti anlatmak için illa ki eudan yararlanmak gerekiyor. Filmler, ve hikaye tek başına duramıyor. Diyaloglar ve karakterler de öyle.
Sadece baş kısımlarda bulunan boramirde bile 3 farklı ve kesin değişim görüyoruz. Düşüncen objektiflikten uzak, sevmiyorum ile bitiyor. Bense bu değişimleri objektif olarak diyebiliyorum.
Yüzüklerin efendisi tastamam ve cillop gibi bir kitaptır. Asioaf zaman çarkı vs, aslında objektif noktalardan incelendiğinde, teknik olarak kusurlu eserlerdir.

Boromir dedin de ölürken Kralım !! deyişini hiçbir zaman unutamayacağım.

Bir amaca bağlı yazılmışlar ve yazıldıkları kalıptan dışarı çıkmıyorlar, gelişim göstermiyorlar. Ayrıca karakterlerin düşünceleri, tutkuları, idealleri yok. Evet yüzüğe karşı bir tutkusu var tüm karakterlerin ama bu kendi yapıları ile alakalı değil, tamamen yüzük tarafından yapılan bir şey.Frodo’yu ele alalım, kendisine verilen bir misyon var ve onun dışında hiçbir şey yapmıyor. Düşünmüyor veya sorgulamıyor. Ya da Sam, yazılış amacı ne? Frodo’ya saplantılı, onu korumak isteyen bir yaver. Seride bunların haricinde farklı bir şey yapmadı veya düşünmedi. Uzar gider bu.Yani hikayeyi deneyimleyen kişinin karakterlerle empati kurması için bir gerekçe yok ve olsa da bunu sağlayacak bir etmen yok.Kısaca yazıldıkları kalıplardan (Örneğin Gandalf; lider, yol gösterici, öğretmen. Sauron; kötü, zalim.) başka herhangi bir özelikleri yok. Ayırt edilebilecek bir özelikleri yok. Örneğin Sauron kötü ama herhangi bir kötüden ayırt edilebilecek bir özelliğe sahip değil.

“Frodo’yu ele alalım, kendisine verilen bir misyon var ve onun dışında hiçbir şey yapmıyor. Düşünmüyor veya sorgulamıyor.” demişsin.
Shire’dan uzaklaşırken dikkat edersen gayet de düşünüyor. Amcasının haline üzülüyor, bir yandan Shire’ı özlüyor, Gandalf’ı yarı yolda bırakmak istemiyor, maceracı kişiliği onu dışarı itiyor. Dağa yaklaştıkça doğal olarak yüzük ağırlaşıyor, hisleri köreliyor. Sanırım iyi çözememişsin.

“Ya da Sam, yazılış amacı ne? Frodo’ya saplantılı, onu korumak isteyen bir yaver. Seride bunların haricinde farklı bir şey yapmadı veya düşünmedi.” demişsin. Finalde evlendiği karı kim abi o zaman? Neden onun muhabbeti döndü? Frodo’yu koruyan bir karakter diye boş bir karakter olduğu anlamı mı çıkıyor?

“Örneğin Sauron kötü ama herhangi bir kötüden ayırt edilebilecek bir özelliğe sahip değil.” demişsin. Buna diyecek söz bulamıyorum. Sırf eleştirmek için eleştirmek? Neden? (Bu arada kitapları okuyamadım henüz, cevaplarım filmlerden ve ufak araştırmalardan geliyor)

Onlarca yıldır bağlı olduğu bir yeri özlemek bir karakteri derin veya özel yapmaz. Ve benim orada düşünceden bahsettiğim şey yaşadığı olaylara karşı tepkisizliğiydi. Emin ol, gerçekten özel yazılmış bir karakterin tepkileri çok daha farklı olurdu. Yani kısaca bu derin olmadığı ve doğru düzgün insiyatif almadığı gerçeğini değiştirmiyor.

Derin bir karakter değil katılıyorum. Ama yüzük faktörünü atlıyorsun. İrrasyonel düşünememesini buna bağlıyorum ben.

Buna verdiğin cevabın ban yememden sonra olmasına mı laf etsem, yoksa aynı şeyin tekrar edimesine mi bilemedim. Aynı şeyi o kadar fazla tekrar ettim ki artık tekrar yazmak istemiyorum. Sadece şunu diyeyim, edebiyat alanı köklüdür. Hayatımın 11 senesini düzenli kitap okumaya harcadım. Cin aliden don kişota okudum ha okudum. Kaldı ki edebiyatın şekline merak saldım. İngiliz edebiyatı üstüne araştırmalar yaptım, ki bunu hobi olarak yaptım. Kate kinsella, Kevin Feldman, Collen Shae Stump, Edward Wilson gibi insanların(ki baya 40 sene voyunca ingiliz edebiyatı konusunda araştırma yapıp, kitap yapmışlardır) araştırmaları ve direktifinde kendimi bu konuda geliştirmeye çalıştm. Literatür formlarını, janralarını, kaynaklarını araştırdım. Bunu bir tek bilinen yazarlar üzerinden de yapmadım hani. Kim burada Anna Quinden okudu? Burada kim Ralph Waldo Emersonun Fable adlı şiiri, Rudyard Kiplingin If- adlı şiiri ve Eve Marriamın Thumbprint şiiri ile karşılaştırdı? Alice Walker adlı kişinin şiiri ile William Shakespearin 5. Henri eserinde bulunan St.Crispian’s day speechi karşılaştırıp analiz etti? Bir şiir ile kısa bir romanı nasıl karşılaştırabilirsin? Lettrizm manifestosu ve şiirin neyliği üzerine araştırma yaptın mı?
Ben sana ormanın çocuklarının tarihsel gelişimini göster desem, otmanın çocukları ve pentegram sembolü arasında bulunan bağlantıdan bahsedebilecek misin? Veya gogolün eserleri ile Mark Twainin eserleri arasında bulunan paralelliği?
Kitap okuyup beğenmek ayrı bir mesele, kitap incelemek çok ayrı bir mesele. Hani Ben kitabı incelerken bu kitap iyi, kötü, amaan böyle hikaye mi olurmuş diye bakmıyorum. Dilinin esinlendiği noktalar ve eserleri kitapla birlikte eleştiriyorum. Kştabın yazıldığı coğrafya, tarih ve kültüre bakıyorum. O dönem bulunan popüler eserler, yazarlar ve argoya bakıyorum. O dönemin ihtiyacıma ve kitabın bugünkü yorumlamasına bakıyorum. Bu şekilde bakmayan tüm iyi ve kötü eleştirileri de eksik, bundan ötürü de saçma buluyorum.

Objektiflik ve Subjektiflik başka bir şey. Ben x i sevmiyorum hiç bir şekilde karşı çıkılabilcek bir şey değilken, hatta sebeplerini ortaya koymak da tartışılamaz doğruluk taşımasına rağmen, bunları ifade eden dil objektif olunca çıldırıyorum.

Misal, yüzüklerin efendisi övüldüğü övgüyü hakeden, ama bartılan bir seridir. İnsanlar hep, ama o adam dil yarattı, ama elfleri o koydu, kuşkusuz ki olmasaydı olmazdı gibi noktaya çekiyorlar, ki bu da gıcık edici bir şey. Bir dil yaratması hikayeyi sevmemiz için, veya daha iyi olması için bir sebep değil. Hani vestal bayii çalışanlarının, Vestel venüsü sevmek zorundasın, çünkü türkiyenin ilk akıllı telefonu, hem de beyaz eşya yaratıyoruz demesi ile temelde aynı kafa.veya bir araba şirketinin araba tasarımı bizim, hatta içindeki motoru da biz yaptık demesi gibi bir şey. O mantıkla gideceksek kimse Grrm ye laf etmemeli çünkü adam da ilk defa valyria kılıcını koydu kitaplara. Kimse valyria çeliğini koyacak kadar ileri gitmedi değil mi? He elf konusuna gelirsek, elfler hani insan mitolojisi kadar eski. Ama tolkien elfleri modernleştirdi bullshiti ile de gelmesin kimse, çünkü onu da lord Dunsany 1924 yılında elf krallığının kızı adlı eserinde yaptı. Hani tolkiene bakarken lord dustine bakmayan insanların düşüncesini ciddiye almam. Adam fantastik kurgunun yaratıcısıdır, tabii yaratıcısı diyebilirsek. Çünkü kurgu vardır sadece. Charles dickens romanları kesinlikle fantastiktir, ama bu janradan önce yaşamıştır. Bu ne saçmalıktır.

Neyse sinirlendiğim nokta objektivitedir. Lotrda karakter gelişimi yoktur derken, neye kıyasla söyleniyor bu? Hani ben bir taş parçasında lotrdan daha fazla karakter gelişimi bulabilirim mi demek bu? Star warsa karşı deniyor bu? Buna işte gülerim. Star wars serisi(film serisini ele alıyorum) sadece tek bir konuda lotrdan daha üstündür, o da kötü olması.

Hani işte bu açıklamalara girmek istemiyorum. Lort ve star warsu inceleyebilirim, burada konuşan herkesi çürütebilirim, ama bunu yıllardır yapıyorum ve sıkıldım artık. Belki discord vs gibi bir yerde sesli yaparken düşüncelerinizin mantıksal ve objektif olarak yanlış olduğunu sunabilirim, ama bu kadar paragraf yazma bile benim için zorken derin analizlere giremem.

Burada star warsu objektif olarak değerlendirip üstün bulana diyeceğim tek şey, 3. Sezondaki jon snow gibisiniz. Bir şey bilmiyorsunuz, ve duvarın yanlış tarafındasınız.