The Pillars of the Earth


The Pillars of the Earth, Ken Follett’ın aynı adlı romanından uyarlanmış bir dizi. Dizi İngiltere’de Anarşi Dönemi olarak bilinen 12. yüzyıldaki taht savaşları döneminde geçiyor. William the Conqueror (Fatih William)'ın oğlu I. Henry’nin taht varisi Fransa’dan İngiltere’ye gelirken şüpheli bir kazada ölür. Henry’nin veliahtı olarak geride sadece 3 isim vardır. Kızı Maud(Matilda), piç oğlu Robert ve yeğeni Stephen. Aradan 10 yıl geçer ve Henry şaibeli şekilde ölür. Bunu fırsat bilen Stephen kendini kral ilan ettirir ve tahtı gasp eder. Matilda ve Robert beraber Normandiya’ya kaçarlar ve orada Stephen ile savaşmak için bir ordu toplamaya koyulurlar.
Tüm bu kargaşanın içinde, Kingsbridge isimli kurgusal bir kasabadaki eski kilise yanar. O sırada kasabada bulunan Tom isimli duvarcı ustası yeni bir katedral yapmak için Başpapaz Philip’i ikna eder ve katedral inşaatına başlarlar. Ancak asilzadeler arasında yaşanan güç mücadelesi yüzünden işleri sürekli sekteye uğramaktadır. Anglo Saxon Kronikleri’nde “İsa ve azizlerin uyduğu dönem” olarak bilinen ve tüm İngiltere’yi kasıp kavuran bu anarşi döneminde Tom ve Philip ele ele vererek var güçleriyle katedrali yapmak için uğraşırlar.

Kanada Almanya ortak yapımı kaliteli bir mini tarih dizisidir.Dizi günümüzde İngilteredeki Kingsbridge Cathedral’inin yapımını anlatıyor kitabı da d&r’da vardı.Imdb puanı 8.1’dir.
Cathedralin şimdiki hali

Çok iyi diziydi. Starz’ın Spartacus’dan sonraki en iyi işi olabilir.

Evet ama 8 bölüm olmasaydı keşke:) tadına doyamadan bitti:)

Güzel bir diziydi, hala izlemeyen varsa tavsiye ederim, özellikle nöbetteki builder kardeşlerim çok beğeneceksiniz… @arstan, @viserion