The Tree Of Life

Film, en büyük oğulları Jack’in, çocukluk masumiyetinden, buruk yetişkinlik çağına geçişinde, babasıyla olan karmaşık ilişkisini yoluna sokma çabasına ayna tutuyor. Jack, modern dünyada kaybolmuş bir kişiliktir ve kaderin varlığını sorgularken bir yandan da hayatın kökenlerine ve anlamına dair bir sorgulamaya girmektedir. Filmde, vahşi doğa ve ruhani bir zarafet yaşamalarımızı etkiler nitelikte karşımıza çıkıyor.

Yönetmen:Terrence Malick
Oyuncular:Brad Pitt, Sean Penn, Joanna Going, Fiona Shaw, Jessica Chastain
Fragman:

Bu filmi ya çok seversiniz yada nefret edersiniz sanırım.Böyle filmlerden hoşlanmasamda ben çok sevdim.Şöylede bir kısım vardı:
Uzaydan görüntüler esnasında Bayan O’Brien Tanrıya “biz senini için neyiz?cevap ver” der ve cevap olarak hafifçe Lacrimosa*(gözyaşı) çalmaya başlar.Bence filmin en iyi sahnesiydi
.

*Zbigniew Preisner-Lacrimosa

Filmi abartısız on kez falan izledim. Her izlediğimde ayrı bir tat veriyor.
Oyuncular, atmosfer, müzik mükemmeldi. Lacrimosa filmin kalbiydi bence…
Lacrimosa’nın yanısıra bir de sonlara doğru çalan Berlioz’un bir müziği var ki… Dinleyip siz karar verin.
Replikleri de müthiş filmin, bir yerlere not etmiştim bir kaç tanesini. Bakıyorum şimdi. (Sanki filmde kaç tane replik varsa)

Edit:
Sean Penn’in sesiyle "Brother. Keep us. Guide us. To the end of time."
Küçük Jack’in çaresizlik dolu sesiyle “Mother. Make me good. Brave.” ve yine aynı şekilde "Help me not answer my dad… Help me not to get dogs in fights… Help me to be thankful for everything I’ve got…"
Bir de havuzda boğulan çocuğun ölümünden sonraydı sanırım, bunları söylemişti Jack, “Where were You? You let a boy die. You let anything happen. Why should I be good? When you aren’t.”

Brad Pitt kalitesiz filmlerde oynamaz -_-

Benide çok etkiledi film.Hele baba-oğul ilişkisi.Kendi babamla ilişkime benzettim durdum.
Lacrimosa başka bişeydi ya hala dinliyorum.Hatta o kompozisyonun tamamı şu: Requiem For My Friend

Ben izlememiştim ama bu yorumlardan sonra izleye karar verdim :))

Ben de babamla aramdaki ilişkiyi düşünerek izlemiştim :smiley: Pek çok yerde de benzettim.
Lacrimosa çok dinletiyor kendisini cidden, “Ben ölürken bu şarkı çalsın” etkisi yapıyor ben de. Bir de Berlioz’un Agnus Dei’yı aynı şekilde. Zaten Agnus Dei ölüm ilahisi Hıristiyanlarda…

Alıntılar şöyle;
Sean Penn’in sesiyle "Brother. Keep us. Guide us. To the end of time."
Küçük Jack’in çaresizlik dolu sesiyle “Mother. Make me good. Brave.” ve yine aynı şekilde "Help me not answer my dad… Help me not to get dogs in fights… Help me to be thankful for everything I’ve got…"
Bir de havuzda boğulan çocuğun ölümünden sonraydı sanırım, bunları söylemişti Jack, “Where were You? You let a boy die. You let anything happen. Why should I be good? When you aren’t.”