Theon Greyjoy

Unvan
Kışyarı Prensi

Bağlılık
Greyjoy Hanedanı

Irk
Demirdoğumlu

Doğum
279,Pyke

Kitaplar
Taht Oyunları
Kralların Çarpışması
Kılıçların Fırtınası
Kargaların Şöleni
Ejderhalarla Dans
Kış Rüzgarları

Theon Greyjoy, Balon Greyjoy’un oğlu ve varisi,Greyjoy İsyanı’nın sonunda Eddark Stark tarafından rehin alındı.Savaş gemisi Deniz Fahişesi’nin kaptanı, Kralların Çarpışması’nın POV karakterlerinden biridir. Televizyon dizisinde İngiliz oyuncu Alfie Allen tarafından canlandırılmaktadır.

Karakter ve Görünüş

Küstahlığı ve kibirli gülüşüyle bilinir, 19 yaşında ince, esmer ve yakışıklı bir delikanlıdır.

Taht Oyunları

Theon,Stark çocukları ile Gared’in infazına tanıklık etti ve olay bittikten sonra adamın kopmuş kafasını eline alıp çalılıkların arasına attı.Kışyarı’na dönüş yolunda çocuklarla birlikte ulu kurtları buldu.Ned Stark Kral’ın teklifi üzerine El olmaya gittikten sonra da Kışyarı’nda kaldı ve Bran’ı bir grup yabanıldan ve Gece Gözcüsü firarisinden kurtardı fakat Robb onun bu hareketini kızgınlıkla karşıladı.Bu olay Theon’u derinden yaraladı.Fakat Beş Kralın Savaşı’nın başlamasından sonra Theon Robb’un güvendiği bir savaş arkadaşı haline geldi.Kamplar Savaşı’nda ve Jaime Lannister’in esir alındığı Fısıltılı Orman’da Robb’un yanında savaştı.

Kralların Çarpışması

Robb,Theon’u babasının yanına Demir Adaları’na gönderir ve savaşta Lannister’leri denizden yıkıma uğratmak için onun savaş gemilerini ister,savaşı kazandığı takdirde ona bir krallık sözü verir.Balon Greyjoy ve Aeron Greyjoy teklifi değerlendirirler ve reddederler.Sonra,Theon kardeşi Asha Greyjoy’la tanışır,Asha ona gerçekte kim olduğunu söylemez be hiç bir şeyden haberi olmayan Theon’u baştan çıkararak onu aşağılar.Theon babasının Kuzey’i ele geçirme planını öğrenir fakat bu planda onun yeri ve fikri çok önemsizdir.Aeron Greyjoy ve Dagmer Cleftjaw’ın gözetiminde sekiz dargemiyle Taşlı Sahil’i kuşatma görevi alır.Burada birkaç kaleyi eler geçirir fakat adamlarını kontrol etmekte zorlanır.Benfred Tallhart’ın adamları onu pusuya yatırmaya çalışır fakat Theon onları yener.Aeron’un ısrarlarıyla kurtulanlardan bazılarını Boğulmuş Tanrı’ya hediye olmaları için denizde boğar.Theon kendisinin küçük görevlerinden ve kardeşi Asha’nın kazandığı başarılardan rahatsızdır.Theon Kışyarı’nı ele geçirmek için bir plan yapar.Dagmer Cleftjaw’ı Torhhen Kalesi’ni kuşatmak için askeri birlik göndermeye ikna eder.Küçük bir orduyla Kışyarı’nı ele geçirir.
Kışyarı onun yönetimindeyken Theon Bran Stark ve Rickon Stark ı rehin alır.Fakat Kışyarı’nı yönetmekte zorlanır,kalenin hepsi onun Eddard Stark’ın esiri olduğu günleri bilmektedir.Theon,Leş kılığındaki Ramsay Bolton’u zindanlardan çıkarır ve hizmetine alır.Üstat Luwin’de Theon’a hizmet etmeye devam eder ve ona merhametli olması için yalvarır.Bu sırada Bran ve Rickon, Osha,Hodor,Meera Reed ve Jojen Reed’le birlikte kaleden kaçmayıo başarır,Theon çocukların izini süremez.Reek’in tavsiyesiyle Bran ve Rickon’un yaşlarında iki öksüz çocuk bulup onları öldürür ve herkese onların Stark çocukları olduğunu söyler.
Bu arada Ser Rodrik, Dagmer Cleftjaw’ın askerlerini Torrhen Kalesi’nden püskürtmeyi başarır.Theon yardım istemek için Asha’ya ulaşır.Asha askerleriyle birlikte gelir fakat Demirdoğumlu adamların hiçbir zaman karada savaşamayacağını söyler.Ve birkaç adamıyla birlikte Kışyarı’nı terkederken Theon’a da aynı şeyi yapmasını söyler.Theon,başarılarının hiç kimse tarafından takdir edilmediğini görünce öfkelenir.Dehşet Kalesi’ndeki adamlarını Ser Rodrik’in askerlerini yenmek üzere getirmesi için Ramsay Bolton’u serbest bırakır. Son olarak Theon, Sör Rodrik’i, Kışyarı’na saldırırsa kızı Beth’i öldüreceğini söyleyerek tehdit eder. Theon, Rodrik’in cevabını beklerken Üstat Luwin onu suçlarının affedilmesi ve unutulması için Gece Nöbetçileri’ne katılmaya ikna eder. Theon teslim olmadan önce Ramsay Bolton’un adamları gelir ve Rodrik’in askerlerini yok ederler.Theon teşekkür edecekken Ramsay gerçek niyetini belli eder,Theon’u esir alır ve Kışyarı’nı yakıp yıkar.

Kılıçların Fırtınası

Theon Geyjoy’un derisinin bir kısmı Kızıl Düğün sırasında Catelyn Stark a teslim edilir.Söylenenlere göre Ramsay Bolton Dehşet Kalesi’nde canlı canlı Theon’un derisini yüzmüştür.

Kargaların Şöleni

Kız kardeşi Asha’da dahil olmak üzere Demirdoğumlu adamların çoğu Theon’un öldüğüne inanır.

Ejderhalarla Dans

Theon Ramsay Bolton tarafından defalarca işkenceye maruz kalmıştır.Derisinin bir kısmı yüzülmüş,birkaç el ve ayak parmağı kesilmiştir.Ramsay Theon’u temizlenmek için yalvarana kadar tek başına acı ve pislik içinde bırakır.Ayrıca gülümsemesinden nefret ettiği için Theon’un birkaç dişini de kırar.Ayrıca tam olarak söylenmese de ima edilenlere göre Ramsay, Theon’un erkeklik organlarını da kesmiştir.Theon’u zorla soytarı “Leş” kılığına sokup kendisine hizmet ettirir.Banyo yapması yasak olduğundan Theon başından ayak parmaklarına kadar pislik içindedir.
Ramsay’ın işkenceleri yüzünden Theon’un görünümü kötü bir şekilde değişir.Theon 40 yaşında bir adam gibi görünür ve dişleri olmadığı için acı çekmeden hiçbir şey yiyemez.Kilo kaybeder,teni solgunlaşır,saçları beyazlar incelir.Bir kaç el parmağını kaybettiği için ok atamaz ve ayak parmaklarını kaybettiği için yaşlı bir adam gibi topallayarak yürür.
Theon Ramsay’ın işkencelerine maruz kalmadan önce Kışyarı’nda birlikte olduğu sevgilisi Kyra ile Dehşet Kalesi’nden kaçmaya çalışır.Ramsay onları yakalar,Kyra’yı tazılarına parçalattırır ve Theon’u zindanlara geri gönderir.
Theon Ramsay’ın işkenceleri altında akli ve fiziksel sağlığını kaybeder ve sürekli korkuyla yaşar.
Babası Kuzey’den döndüğünde Ramsay Theon’u yıkayıp düzgün kıyafetler giydirir ve Moat Cailin’i işgal etmeyi bırakmaları için Demir Adaları’na gönderir ve teslim oldukları takdirde yemek ve güvenlik sözü verir.Adamlar teslim oldukları anda Ramsay onların derisini yüzer cesetlerini Moat Cailin’in caddelerine astırır.
Theon,Ramsay’ın Arya Stark’la olan nişanında bulunur fakat kızın Arya değil de Jeyne Poole olduğunu anında anlar.Jeyne düğünden önce defalarca Theon’a kendisini kurtarması için yalvarır.Theon bunu reddeder.Ramsay Jeyne’yi Theon’un önünden çırılçıplak soyar,kızı aşağılar ve onurunu zedeler. Theon Stannis Baratheon’un gelip Ramsay’ı öldürmesi için sessizce dua eder.
Theon bir anda,Bolton’ların pek çok askerinin Kışyarı’nda öldüğünü hatırlar onların askeri açıdan zayıf olduğunu düşünür fakat bu düşünce Roose Bolton tarafından yalanlanır.
Theon,Jeyne’ye yardım etmek ister fakat herkes onlara sırt çevirir.Sonunda Jeyne ve Theon kaçarlar fakat Mors Umber’e yakalanırlar,Umber onları Stannis Baratheon’un ordusuna teslim eder.
Asha Greyjoy’da Stannis tarafından esir alınmıştır ve işkence görmüş Theon’u neredeyse hiç tanıyamamıştır.

Kış Rüzgarları

Theon şimdi kendisini idam etmek isteyen Stannis Baratheon un tutsağıdır.

0 Likes

Cat’den sonra en iyi yazılmış karekterlerden birisi bence.

0 Likes

İlk TŞK benden gelsin o zaman xd

Çok başarısız bir cast.
Amaç, nefret ettirmekse, ediyoruz yapımcılar ^^
Ama bu kadar da itici olmamalıydı.

0 Likes

+1
Sarışın Theon’mu olurmuş ya

0 Likes

Torpilli ablası, bu torpilli.

0 Likes

Bir de ablasının Lily Allen olduğunu sonradan öğrenmişler sözde :open_mouth:
İnanak mı @“Jojen Reed” :smiley:

0 Likes

Bence oyunculuk süper. Ama karektere odaklanın :<

0 Likes

deminden beri sayfaya girip çıkıyorum eski bir konu sanmıştım :smiley:

birde catelyn’e verilen deri ne kadar theon’a ait tartışılır bence(5.kitapta geçiyorsa orasını bilmem :D)

0 Likes

Hayır, çok abartılı bir oyunculuğu var.
Başarısız demiycem ama başarılı olarak da nitelendirilemez.

Öyle her artis artis bağıranı iyi oyuncu zannetmeyin.^^

0 Likes

Dizideki en kötü cast seçimlerinden biri, kitaptaki Theon 19 yaşında dizideki Robb ve Jon’dan bile küçük duruyor. Oyunculuk anlamında iyi olsa tip görmezden gelinir ama bence oyunculuğuda iyi değil.

0 Likes

Bence oyunculuk süper. Neden beğenmediniz anlamadım :open_mouth:

0 Likes

Dediğim gibi, gereksiz yere çok sivri ve abartılı bir oyunculuk sergiliyor.
Sevinilmesi gereken yerde aşırı seviniyor, üzünülmesi gereken yerde aşırı üzülüyor, bağırılması gereken yerde aşrı bağırıyor vs. vs.
Ben de bu işin piri değilim ama bu çocuğun üstün bir performans sergilemediğini rahatlıkla söyleyebilirm.
Neyse, konu Alife Allen değil; Theon ^^

0 Likes

Ölen bir daha ölemez,ama daha sert ve güçlü olarak yeniden doğar.(burda tükürük içinde boğuluyor.)

0 Likes

Düşündükçe hazmedemiyorum yaptıklarını Theon Greyjoy. aklıma geliyor bazen o Robb’a yazarken biranda vazgeçip kararını değiştirdiğin anı düşünüyorum o an seni Joffrey’e bağlayıp surdan aşağı atasım geliyor (1 taşla 2 kuş hesabı :slight_smile: ) Neyse sakinim. vicdanın rahat etsin emi ! Robb’a veda edebildin mi çok merak ediyorum. Ya hatta ben sadece ikinizi değil de bütün Bolton, Frey ne varsa bağlayayım öyle atayım. 1 taşla kuş katliamı. Tutamadım kendimi yine yazdım sana iyi mi. Bu son olsun.

0 Likes

Favori karakterlerim arasında ilk beşte.

0 Likes

iyi oldu başına gelenleri hak etti daha beter olsun

0 Likes

[spoiler]Theon bir dönekti, Robb’a ihanet etti. Robb da Frey kızına ihanet etti.
Robb’un cezası tez verildi peki ya Theon? Theon yaşadığı süre boyunca bu cezayı çekecekti.
Hüzünlü bir karakter aslında bu Theon, yeşil bir yaz çocuğu, babasının gözüne girmeye çalışan…

Aile mi görev mi diye bir konu vardı ya hani herkes aileyi seçmişti ama ben görevi seçmiştim… Theon da aileyi seçti işte sizler gibi…
[/spoiler]

0 Likes

çok sinir oldum kendisine son bolumlerde

0 Likes

Evet aileyi seçti ama ailesi ona gerçekten ailesi gibi davranmadı ki. Empati kurunca “ailesi şimdi ne yapabilirdi?” diyemiyorum. Çünkü Robb, Asha’dan daha kardeşti. Ned, Balon’dan daha babaydı. Bence tabi bunlar. Yaptığı çok büyük onursuzluk ne olursa olsun. Bir güveni boşa çıkarıyorsan sen söylenecek söz kalmamış demektir. Benim fikrim bunlardan ibaret :slight_smile:

0 Likes

aile var aile var şimdi :slight_smile: eğer ailesi starklar gibi olsaydı gözüne girmeye hakkı vardı ama öyle bir aile için uğraşmaya değmezdi …

0 Likes