Titreyen Deniz Hakkında Bilgiler

(Aslında bunu yarın paylaşmayı planlıyordum ama bu konudan bir sürü teori çıkacaği için dayanamadım. Bazı kısımlarını tartışalım istiyorum.)

 • Kuzeyinde denizcilerin Beyaz Hiçlik adını verdiği buz ve karla kaplı donmuş topraklar bulunur.

 • Westeros’tan kimse Bin Adalar’ın doğusuna yelken açmadığı için gerçek boyutları bilinmemektedir.

 • Kuzeye doğru gidenler donmuş denizler ve en güçlü gemileri batıran buzdağları bulmuşlardır. Denizciler göre bunların ötesinde bitmeyen kar fırtınaları ve geceleri çığlık atan dağlar vardır.

 • Birçok denizci Üstat Heriston’ın varlığını iddia ettiği Beyaz Hiçlik’in ötesindeki ılık yaz denizine ulaşmayı denese de başaramamıştır.

 • Denizciler ve ozanlar; insanları kuzeydeki felaketlere sürüklemek isteyen buz devlerinin iblis anasının, sonsuza dek dans ettiği gece göğünde parıldayan tuhaf ışıklar gördüklerinden bahsederler. (Çok yüksek ihtimalle kuzey ışıkları bunlar)

FB_IMG_1564235344254

 • Gemiler can havliyle Yamyam Körfezi’ne kaçarlar ama arkalarındaki deniz döndüğü için kapana kısılırlar. Efsanelere göre bu körfezin dibinde bin gemi gömülüdür. Bu gemilerden bazılarının asıl murettebatlarinin çocukları ve torunları, buz tarafından kapana kistirilmis yeni denizcileri yerler.

 • Suların üstünde soluk mavi sislerin gezdiği ve bu sislerin üstünden geçtiği gemileri anında dondurduğunu söylerler. Yaşayanları derinliklere sürükleyen boğulmuş ruhlardan ve güneydekilerden daha meşum olan soluk tenli, pullu kara kuyruklu deniz kızlarından bahsederler. (Acaba Bin Adalıların tapip kurbanlar verdiği tanrılar bunlar mi? Akgezenlerin deniz şubesi gibi)

 • Söylenenlere göre buralarda buz ejderhaları yaşar. Valyria ejderhalarından birkaç kat daha irilerdir. Yaşayan buzdan yapılmışlardır. Büyük şeffaf kanatları ve soluk mavi kristalden gözleri vardır. Bir insanı aniden buz kestirecek buzdan nefesleri vardır. Buz ejderhaları öldüklerinde erirler. (Winterfell’deki gölün bir buz ejderhası olduğu teorisini hatırladınız mı?)

FB_IMG_1564235341260

 • Bu efsanelerin dışında bircok balık çeşidi bulunur. Ama en çok balinalar bulunur: Gri, beyaz, kambur, vahşi benekli… Leviathanlar da burada yaşamaktadır.

 • Üç Kız Kardeş’ten Morosh’a kadar pek çok balıkçı burada Braavos’un izni ile balıkçılık yaparlar.

 • Lorath’in doğusunda sayısız savaşın yaşandığı Balta bulunur. Balta’nin doğusunda Ib ve Lorath’in üstünlük mücadelesi verdiği, Sarnor Kralligi’nin donanmasının Braavos tarafından suya gömüldüğü Acıot Körfezi bulunur.

 • Bu körfezin ötesinde Sarne Deltası vardır. Sarnor Kralligi’nin hayatta kalan tek şehri Saath bulunur. Dothrakiler tarafından yok edilen şehir Sarys’in harabeleri deltanin karşısında bulunur. Ikisinin arasında Lorathli koloni Morosh bulunur.

 • Bunların da doğusunda Dothrakilere her sene tahıl vererek ayakta duran Omber Krallığı bulunur. Onların da doğusunda Ib vardır.

//Buz ve Ateşin Dünyası sayfa 294 ve 295 kaynak olarak kullanılmıştır.

FB_IMG_1564235347055

5 Likes

Titanic burada batmış olabilir.:laughing:

Bir dahakin dothraki istilasından önceki krallıkları ya da sothoryosu paylaşır mısın?

Sothoryos’un metni önceden var, onu yarın paylasirim ama dothraki istilası öncesi için söz veremem. Belki diyeyim.

Sothoryos diye kıta var mı ?

Buz ve Ateşin Şarkısı "Buz Ejderhaları" :smiley:

Eline sağlık, teşekkür ederiz. :slight_smile:

2 Likes

Evet var. Ama hakkında bilinenler az. Genelde ormanlar filan var. Bilinen kısımlarından yazıda bahsedecegim

Ulthos’a el atıcak mısın?

Ulthos hakkinda kitapta bilgi yok :pensive: Internette de Asshai’nin yanında olduğu dışında hiçbir bilgi yok. Kıta olduğundan bile emin değiliz. Belki de Essos veya Sothoryos ile karasal bağlantısı vardır ve kıta değildir.