Tomris Hatun Filmi

Film 2017 yılında Kazakistanda çekilmeye başlandı. Yönetmeni Akan Satayev. Baş rol oyuncusu Almira Tursın
Fİlm Türkiye’de vizyona girecek mi bilmiyorum açıkcası, fragmanını başarılı buldum, izlemeye değer gibi.

3 Likes

Hatun’um! :heart_eyes:

Çok sevindim bu filmin yapılmasına, inşallah Türkiye’de de gösterime girer ama film dağıtımcıları işe yaramaz bana göre bizim ülkede; sadece Batı filmlerine ilgi gösteriyor ki dağıtımcı da zaten Kore şirketi miydi? En son öyle haberler duymuştum, kriz yaşamışlardı falan. Neyse, bu biraz da bu filmin yapımcılarına bağlı, onlar da gösterilmeyi talep ederse girer buraya.

Fragman dehşet, güzel iş çıkardıkları belli kostum-efekt olarak ama senaryo nasıl işlenmiş, onu ancak izleyerek görebiliriz. İnşallah o da güzel ve başarılıdır.

1 Like

Bende öyle duymuştum filmin vizyona girme tarihi filan değişmiş bir şeyler olmuş. Neyse sonunda kavuşuyoruz :smiley: Türkiye de vizyonlarda çok büyük sıkıntı var zaten. Sinema fiyatları olsun getirilen filmler olsun sevmiyorum mümkün olduğunca da gitmiyorum evde izliyorum açıkcası : s

İstanbul gibi şehirler felaket diye biliyorum ama Antalya’da çok sinema var ve uygun. Lakin Cinebonus burnundan kıl aldırmayan bir söğüşlüyücü, ona gitmiyorum.

Bu kadini o kadar seviyorum ki forum nickimi Tomris yapmayı düşünmüştüm. Ama sonra seriden biri yapmaya karar verdim. Benim kişisel kahramanimdir. Bu filmi izleyebilmeyi çok istiyorum

1 Like

Bende çok seviyorum. Hikayesiyle beni çok etkilemişti bende twitch ve discord nickimi Tomris Hatun yaptım :smiley: Forumda eskiden bir Tomris nickinde biri olduğu için karıştırılmaktan korktum :smiley: Nynaeve’den de vazgeçemiyorum tabi

Tombris (Heradotos-Yunanca kaynaklardaki ismi) gerçek ismi Cengiz-Deniz vb. gibi bozkırla alakalı bir isimdir eminim.
M.Ö. 4-5 inci yy larda Ortaasya kültürünü anlatan bir karakterdir hatta. Cinsiyet üzerine kurulu olmayan bozkır inancı.
Heradotos un hikayesi ne kadar doğrudur bilinmez ama Pers Medeniyetinin ilk büyük Şehinşah ı Büyük (2) Kyros (Kuraş) in hırsının sonunu getiren büyük bozkır Katunu-Ecesi
Filmi izlemek için sabırsızlıkla bekliyorum (Umarım yönetmenin ırzına geçmediği -Cengiz Han gibi- bir film olur)

Fragmandaki İran biraz abartılı geldi. Umarım güzel bir film olur.

Geleneksel “kötü adam” sendromu şeklinde işlenmiş demi? Eskiden olsa zevkle izlerdim o kısımları ama asoiaf sonrası bu tarz işlemeler hiç hoşuma gitmiyor; bir taraf melek diğeri şeytan olamaz.

1 Like

Mecbur o şekilde işleyecekler. 300 Spartalı meselesi gibi. Yunanlar için ve hatta batıya göre Thermophyle nasıl ölüm kalım savaşıysa Türkler için de biraz böyle bir durum var. Zaten filmin çoğu kısmı burada geçmek zorunda ana hikaye bu çünkü.
Keşke İranı böyle hurra hadi gel şurayı fethedelim diyen ayağının dibinde kaplan besleyen bir şahla göstermeselerdi. Böyle resmetmişlerse Türk 300 Spartalısı olur benim gözümde. Reklam açısından güzel ama eh işte.

1 Like