Türklere çirkin benzetme!

Selam arkadaşlar.Bu konuyu açmamın sebebi ingiliz Daily Mail gazetesinin çirkin benzetmesinin ardında acaba yüzüklerin efendisi yazarı J.R.R. Tolkien in içinde gerçekten bir türk düşmalığı besliyormu sorusudur…Eski bir haber olmasına karşın sonuçta hepimiz Türküz…İşte o haber;

En ırkçı benzetme

Yüzüklerin Efendisi’ndeki Orklar Türk’müş, Mordor da Türkiye…
Söz konusu iddia, gazetenin, okur sorularının cevaplandırıldığı sayfasında, bir okuyucunun “Mordor’un nerede olduğu” sorusuna verilen yanıtta yer aldı. Daily Mail muhabirleri James Black ve Charles Legge, Mordor kelimesinin eski İngilizce’de “ölümcül günah” veya “cinayet” anlamına gelen “morthor” kelimesinden türetildiğini belirtti. Yanıtta şu iddialar yer aldı:

MORDOR: TÜRKİYE “Tolkien’in Orta Dünya haritasıyla Avrupa haritasını üst üste koyarsanız belli başlı iklim, bitki örtüsü ve zoolojik işaretlerin aynı olduğu görülür. Karanlıklar Prensi Sauron’un diyarı Mordor, hem konum hem de şekil olarak Türkiye’dir. Türkiye’nin üç tarafında yer alan denizler Mordor’da dağlar olarak değiştirilmiştir. Harad, Arap topraklarıdır.”

KARA LİSAN: TÜRKÇE "Mordor’un Türkiye’nin, Anadolu’nun şekline sahip olmasının dışında Orkların lisanı “Kara Lisan"ın da Türkçe ile benzerlikleri vardır. Tolkien’in Nurnen Denizi çevresinde yaşayan köle insanlar Ermenilere, Nurnen Denizi de Van Gölü’ne benzetilebilir.”

PELARGİR: İSTANBUL “Hobbitlerin yaşadığı Shire, İngiltere’nin ortası olabilir. Gondor ise Akdeniz’e kıyısı olan İtalya ve Yunanistan’da, Rohan Doğu Avrupa ormanlarında bulunabilir. Gondor’un başkenti Minas Tirit Venedik’le, Gondor’un ikinci büyük kenti Pelargir ise Konstantinopolis (İstanbul) ile karşılaştırılabilir.”

John Ronald Reuel Tolkien’in, beyazperde uyarlaması gişede rekorlar kıran ölümsüz üçlemesi Yüzüklerin Efendisi’ndeki kötülük diyarı Mordor’un Türkiye, Karanlıklar Prensi Sauron’un çirkin savaşçı uşakları Orkların da Türkler olduğu öne sürüldü. İngiliz Daily Mail gazetesi, serinin ilk kitabı 1955’te yayınlanan Yüzüklerin Efendisi hakkında ortaya attığı iddiayı okuyucularına duyururken seçtiği “Tolkien’in Ork Lokumu” (Tolkien’s Orcish delight) başlığıyla da "Türk lokumu"na (Turkish delight) gönderme yaptı.

JRR Tolkien’in yaratırken İskandinav mitolojisinden esinlendiği sanılan Orta Dünya’nın en çirkin, en pis, en vahşi ve en korkulan ırklarından Orklar, Tolkien mitolojisinde özel bir yere sahip. Kuzey’in karanlık güçleri tarafından kendilerine hizmet etmeleri için yaratılan Orklar, yaşadıkları Mordor diyarında Karanlıklar Efendisi Sauron’a hizmet eder. Orkların iyi bir ırk olan Elflerden yaratıldığı da söylenir. İletişim için diğer dillerden alıp, değiştirdikleri kelimelerden oluşturdukları bir dili genellikle küfretmek için kullanır. Orkların yalnızca bazı kelimelerini kullandığı "Kara Lisan"ı ise Karanlıklar Efendisi Sauron, kendisine hizmet edenlerin konuşması için icat etmiştir. Bu dili daha çok Mordor komutanları kullanır. Yüzüklerin Efendisi’ne konu olan "Yüzük"ün üzerindeki yazı da bu dilde yazılmıştı.

Tolkienin hayatı savaşlarda geçmiştir.Fransa cephesinde Türklerin müttefiği Almanara karşı savaşmış.Bir çok çocukluk arkadaşı ,gözü önünde öldürülmüştür.Arada savaşın ortasında cebinden çıkardığı kağada not aldığı da bilinir.

Bana pek mantıklı gelmiyor fakat hayatının zor bir bölümünü savaşta geçiren birinin böyle düşünmesi pekde anormal olmayabilir.Zaten bu benzerlikler 4-5 yıl öncesinde tartışılmaya başlanmıştı.Mesela Uruk Türkçe bir kelimedir buda bize Uruk-hai’i anımsatıyor.

Fakat dediğim gibi bunlar bana mantıklı gelmiyor.Belki bir benzerlikte olabilir. Olsa bile bu Tolkienin bir ayıbıdır.Bence çok tartışmaya gerek yok Tolkien öyle yada böyle bir şaheser ortaya koymuştur.Bunları tartışmak yerine bence bu eserden keyif almaya bakmamız gerekiyor.

Brandon’a katılıyorum… Bu adamın hayatının bir kısmı savaşta geçti ve gerçek dünyadan esinlendi.

*Hobbitleri kendisinden esinlenerek yazdı. Ki Bilbo Baggins’te bir yazardır.
*LOTR serisinde Gollum ile beraber geçtiği içinde ölülerin bulunduğu bataklıklar onun cephede ölen silah arkadaşlarından esinlenmesidir ve kafasında yarattığı tramvalardan biridir.

Gibi gibi… Bence birşeyleri yaratırken kendi siyasi açısından ve perspektifinden eklemiş olması mümkün. Yazar kendini yansıtamazsa o kitap güzelde olmaz zaten. Yani Türklerden esinlenmiş olabilir Tolkien. Sonuçta Türkler o devirde Tolkien’in özellikle koyu bir katoliğin gözünde birer canavarlardı.

Kimilerine göre Ork lar nazi dir tabi bu konunun doğruluğu her ne kadar belli değilse nazi olma ihtimalide öyle.Burada suçlu Tolkien olmasa bile ingiliz gazetesidir yapılan röportajda Türk lokumu deyişi herşeyi belli ediyor.Ancak bunların dışında, haritanın benzemesi bizim geçmişte çok büyük bir devlet olmamız ve ne yazık ki avrupada bizlere barbar Türkler denilmesi yukarıda ki teoriyi güçlendiriyor.

Küçük yaşta ailesi ile gittiği Güney Afrikada kendisini zehirli bir örümcek ısırmıştır ve dadısı zehiri emerek temizlemiştir.Buda onun üzerinde büyük bir etki yaratmıştır.

Mesela Silmarillionda bütün örümceklerin bir anası vardı.Bazı kaynaklara göre o örümcek ,Tolkieni küçükken ısıran örümcektir.Aynı zamanda Shire da, o ve ailesinin Güney Afrikadan, taşınıp gittiği küçük bir köyden esinlendiği % 85-90 kesindir.

Yani dediğim gibi kendi hayatından bu kadar esinlenme yapan bir adamın ,Türkleride orklara benzetmesine ben şahsen kızmam , kızamam…

Azcık empati yapsak yeter aslında…

Haritada dağ olan yerlere deniz koyarsak bayağı bir şeylere benziyor. Mordor’u anadoluya da benzetmek mümkün. Uruk-Hai’ler devşirme askerler yani yeniçeriler gibi elflerden yapılıyor yani avrupalılardan. Haradrimler arap gibi giyiniyor ve mızrakla fil kullanıyorlar. Orclar doğuda, haradrimler güneyde. Yüzük karanlık güçleri bir arada tutuyor. Tıpkı Kur’an’ın yani dinin müslümanları bir arada tutması gibi. İslam bozulunca da mordor gibi bir anda yıkıldık.
Benzerlik var gibi.

Sonuçta urukları ben seviyorum adamlar on numaralar film olmasa uruklar tüm dünyayı ele geçirirlerdi.Bakınız bu arada diğer devletler mordordan,saurondan it gibi korkuyor.

Sanki böyle şeylere fazla kaptırıyoruz gibi geliyor?Herşeyde bir benzerlik aramaya başladık.
Burada bizim üzülmemiz gereken konu bize karşı yapılan benzetme değil,o benzetmeyi yapan şahısların sözlerini bir çok Türkün benimsemesi.

Neyse Mordor eskiden Gondor’un değilmiydi o zaman?Evet.
O zaman Mordor-Türkiye olarak benzetiliyorsa,Mordoron sauron tarafından alınışınıda İstanbul’un fethi olarak mı görüyorlar?:smiley:

Mordorun Minas morgul’u almasını İstanbulun fethi olarak görüyorlar…

iddia bana biraz saçma geldi ama lord bfme 2 oynayan bilir . charate hero bölümünde kahraman yaparken görmüştüm haradrim zırhının üstünde hilal vardı . zaten zırhlarıda osmanlı zırhlarına benziyor . Ama tolkien usta danda boyle bir benzetme beklemem açıkcası.

Hilal her milletçe kullanılmış bir semboldür onu dikkate almamak lazım. Kartacalılar, Bizanslılar, Pontus Devleti ve bir çok devlet hilal simgesini kullanmıştır.
Hatta Bizans’a bağlı Kıbrıs Düklüğü ve Pontus devletinin bayrağı zaten direkmen ay yıldızdır.

Çok alınmamak lazım aslında bu tür olaylara.

Bana göre Tolkien, bu tür bir benzetme yapmış olsa bile çok üstelememekte fayda var. O zamanın koşullarınıda ele alırsak yapmıştır yada yapmamıştır demiyorum ,ama neden olmasın ki ?

Ayrıca; FANlar tarafından yapılan Lotr Tw oyununda İsengardlı bir generalin ismi Kara Uruk’du…Tabi oyun hayran yapımıydı fakat kullanılan isimler Tolkienin yazdığı eserlerden alınmaydı.Ve bu beni epey bir düşündürmüştü.

Kendimi milliyetçi olarakta tanımlayabilen biriyim ve haritaya dikkatli baktım ancak sündürüp çekip ordan alıp oraya koyarsak biraz benziyor ,isimlerdeki uruk benimde dikkatimi çekmişti hatta bazı kelimeler filmi izlerken bile dikkatimi çekmişti…

Bütün bunlara rağmen ben çok normal görüyorum sonuçta hayal ler bile gerçeklerden esinlenir , düşünüyorum bende böyle hayali bir dünya yazsam sevmediğim milletleri kötülerden tercih ederdim sanırım

Haberin kendisini bırakaın bunun tartışmasının yapılması bile çok komik.

Ne saçma bi konudur.Dothrakilerde Türkmüş hadi George Martinede düşman olun.

Bu nedir? :smiley:

Dothrakiler Türk olabilir buda bize koyabilir. :smiley:

Sanırım böyle saçmalıklara kafayı takan tek milletiz.

En başta paylaşım için teşekkürler.İlk olarak hiç bir suçlu kimseyi savunmak için demiyorum onu belirteyim.Olaya gelince hiçbir yazar hiçbir sanatçı gerçekten bağımsız bir sanat eseri ortaya koyamaz.Zaten sanat için var olanı taklit etmek diye bu yüzden denir.Yani harita dil halklar hep doğudan gelen kötü güçler hep batıdan gelen kahramanlar hep güneyde kuzey afrika benzeri bir kıtasal yaşam gibi gibi benzetmeler ayıptır söylemesi Kültürleriyle! hep övünmüş olan Batı Edebiyatı ve halklarının dünya görüşündeki kıtlık ve cahilliktir.Onları hep suçlamak istemem ama biliyorsunuz ki geçmişlerini iyi incelerseniz bu tip bir bakış açısının edebiyatta böylesi bir yer bulması gayet normaldir.Çünkü onlar hep doğudan gelen saldırılarla akdenizdeki liman şehirleriyle batıdaki okyanus ve ingiltere tarzı yaşayan insanlarla at sırtında doğuda yaşayan savaşçı kabilelerle ve güneydoğuda bulunan vahşi gaddar ve uygarlık uğramamış sanılan arap orta doğulu görüntüsü olan insanlarla yaşamış görmüş ve binlerce yıl içinde kültür hafızalarının en derinlerine kadar bunu yerleştirmişlerdir.Bu gün bu zihniyetin devamı ve sonuçlarını görüyoruz.Game of thrones ve yüzüklerin efendisi aynı yapıya sahiptir mesela saydığım özellikler ikisinde de hemen hemen aynıdır çünkü ortaya çıktığı kültür mirası aynıdır da ondan.Benim fikrim budur.Doğru mu yanlış mı o çok ayrı bir tartışmadır ve sonucu çok bir şeyi değiştirmeyen bir şeydir.İyi forumlar

o Ork lar babamı temsil etse bile hala öle öle izlerim o filmi …