Tut (2015)

unnamed

Her biri 1,5 saatlik 3 bölümden oluşan dizi. Ben şahsen diziyi beğendim. Diziyi özellikle Targaryen fanlarına öneririm, nedenini aşağıda söyleyeceğim.

Açıkçası senaryo değişikliklerini gereksiz buldum. Tut’un dönemi bayağı çalkantılı geçen bir dönem. Olan ilginç olayları kesip yerine olmayan olaylar koymuşlar. Mesela Tut’un kafatasında ağır darbe dizleri var, muhtemelen kafasından vurarak öldürmüşler ama dizide ise savaş yarası yüzünden ölüyor. Bu olayı niye değiştirmişler, pek anlamadım.

Bununla birlikte Tut ve Ankhe’nin aralarındaki ilişki bence oldukça gerçekçiydi. İlişkilerinde şehvet ve aşk yoktu ama birbirlerine kardeş olarak sevgi duyuyorlardı. Üzgünüm GRRM, bu dizide ensest daha başarılı ve gerçekçi işlenmiş.

Bununla birlikte rahip (kendisini Doran’ı oynayan oyuncu oynuyor), Ay ve General gerçekten iyi karakterlerdi. Zaten Ay ve General tarihi figürler. Her sahnelerinde eğlendim.

Dizi ile ilgili sevmediğim kısımlar Suhad ve Ka karakterleri. Ankhesenamun ve Tutankhamon’un gerçek tarihte başka dertleri var. Suhad sırf Ankhe’ye rakip çıksın diye konmuş ama dediğim gibi, gerçek Ankhe’nin hikayesi buna pek ihtiyaç duymuyor. Ka da aynı şekilde, Tut’a zorluk olsun diye var ama Tut’un başka sorunları var. Dizi bu sorunları işliyor ama Ka’nın hikayesini eklemeyip diğer sorunları daha uzun ve derin işleyebilirlermiş.

Diğer takıldığım kısım ile dizinin sonu ile ilgili. En güzel kısımda bitirmisler. Dizi Tut ile ilgili ama asıl olay Tut’un ölümünden sonra kopuyor. Ankhe, Ay ve General arasında bir güç savaşı oluyor. Keşke dizi devam etseydi.

Her şeye rağmen güzel diziydi ve “Keşke tüm diziler üç bölüm olsa.” dedirtti. Targaryen fanları başta olmak üzere herkese öneririm.

Biz Targaryenleri ensesti için mi seviyoruz anlamadım :sweat_smile:. Hatta benim Jonla beraber koybalmasını istediğim ve ailenin itici bulduğum bir özelliği.

Hayır, ailedeki ilişkileri daha iyi anlamanız için. Sevseniz de sevmeseniz de ensest hanenin gerçeği. Ailenin geçmiş üyeleri arası ilişkileri anlamanıza yardımcı olur diye. Zaten Targaryen Hanesi de bu Mısır firavunlarindan esinlenme. Hanenin kanını saf tutmak icin gösterdiği hassasiyet de iyi işlenmiş.

1 Beğeni

Anladım bu açıdan ilginç olabilir.

1 Beğeni

2015 yazında izlediğim ortalama bir diziydi.Ünlü oyuncular bizim burada ne işimiz var gibi oynamışlar.
Tutankhamon Antik Mısırın an vasıfsız en başarısız hükümdarlarından biridir.Geçen kış okuduğum Güneş kraliçe adlı romanda devlet işlerine ve ülke yönetmeye en ufak bir ilgi göstermeyen sadece çok güzel karısıyla sevişip eğlence içinde yaşamak isteyen bir genç.Zaten 18 yaşında ölmüş veya öldürülmüştür.Mezarı lanetli diye bu kadar ünlü oldu.Yoksa nerede 2.Ramses nerede bu?
Bu arada kraliçeyi oynayan aktris taş gibiydi.

2 Beğeni

Kendisi hayalimdeki Arianne’dir.

Evet mükemmel olurdu.Arianne gibi muhteşem bir karakter diziye eklenmedi yerine 3 tane facia kadını sergilediler.Dorne rezil rüsva edildi.Senaristleri Dorne çöllerine çırılçıplak yatırıp kızgın güneşe ve yılanlara teslim etmek isterdim.

1 Beğeni

AsOs’ta yılan zehirli Dorne menemeni geçiyordu. Hatta düğün sabahı da ondan servis edilmişti. Şöyle bir tabak alsalar acı menemenden

2 Beğeni

Obara iyiydi, Nymeria idare ederdi ama Tyene felaketti. Nerede kitaptaki azize görünümlü kız, nerede dizideki… Kufretmeyeyim şimdi.

Canım menemen çekti :yum:

2 Beğeni

İzlemiştim geçmiş yıllarda, güzel dizidir.

1 Beğeni