Tyrion cüce olmasaydı yine de bu kadar zeki olur muydu?

Demin aklıma takıldı. Acaba Tyrion cüce olmasaydı kendine bu kadar yatırım yapar mıydı? Bunu aklıma getiren ise ilk sezonda Jon ile olan konuşmasıydı. Tyrion sürekli kendini geliştiren birisi fakat cüce olmasaydı bana göre bu kadar zeki olamazdı. Doğuştan gelen bir zekası muhakkak olacaktır ama şuan olduğu kadar zeki olamayacaktır bana göre çünkü sürekli kılıç müsabakaları ile zaman geçirecek ve babası ile de biraz askeri planlara katılır elbet ama daha uzun olacağı ve biraz da yakışıklı olacağı gerçeği ile pek de zekasına yatırım yapacak bir adam olacağını düşünüyorum. Sizce Tyrion, Jaime kadar uzun olsaydı şimdiki kadar zeki olabilir miydi?

Hayır. Onun dışı eksikti, o da kendini içini geliştirmeye adadı. Fahişelere ve içkiye düşkünlüğüne bakınca Jaime’den daha kötü olabilirmiş gibi duruyor.

Zekası çok farketmezdi. Sonuçta Tywin cüce değil ama zekası yerinde. Alkol ve cinsellik bağımlılığı ise iki nedene bağlı bence.
1- Cüceliğin verdiği sıkıntıları unutmak.
2- Zeki insan depresyonu.

1 Beğeni

Bence uzun olsa bile bir ikinci oğul olarak yine Jaime’nin gölgesinde kalırdı. Hele annesi doğumda yine ölürse çok da farklı bir muamele görmezdi.
Ama zekasında biraz Lannister etkisi de var. Şimdiki gibi olmasa da yine de zekası ile ön planda olurdu bence.

2 Beğeni

Aslında “cüce” ve “Tyhsa travması” demek daha doğru olur.

1 Beğeni

Tyrion eğer doğumda annesinin ölümüne sebep olmasa ve cüce olmasaydı o zaman Tywin onu Cersei ve Jamie’nin önüne koyabilirdi. Tyrion zekasını cüce olduğu için geliştirdi,tek yapabileceği buydu. Ancak normal doğsaydı bu kadar bilgiye merak sarar mıydı bilinmez.

Olurdu sadece bu kadar ön plan da olmazdı

Tywin, Joanna’yı seviyor muhtemelen ama tyrion’ın esas kabahati cüce olması, zira doğarken annesini öldüren ilk bebek değil son da olmayacak. Cüce olmasaydı muhtemelen çok daha iyi bir tavır görecekti babasından, hem Cersei’nin psikolojik şiddetinden de kurtulabilirdi

Neticede Tyrion yine zeki bir karakter olurdu ama bu kadar ihtiyacı olmayacağı için keskinleşemeyebilirdi. Jaime için de yönetimden anlamaz deniyordu ama iş başa düşünce nehir topraklarında yapabildiklerini gayet de gördük. Tyrion da belki kitaplarla bu kadar ilgilenmezdi mesela, daha savaşçı bir karakter olurdu muhtemelen abisi gibi

1 Beğeni

Tyrion cüce olmasa Doran ve Oberyn’in ortalaması karakterde bir insan olurdu. Gene doğuştan gelen bir zekası ve bilgi aşkı var bence. Ama çok da kibirli olurdu. Kibir de insanın kendini geliştirmesine bir engel sonuçta. Şimdiki kadar bilgili olmayacağı kesin. O yüzden Doran ve Oberyn’in ortalaması karakterde ancak bilgi birikimi Jaime’ye daha yakın biri olurdu

Bence Westeros gibi bir diyarda hayatta kalmak için akıllı ve uyanık olmak zorundasın. Bilakis boyu uzun olsaydı yine de aynı şey geçerli olurdu.

Tyrion cüce olmasaydı Elia evliliği kabul edilir ve Kaya’da mutlu mesut minik Lannisterlarla yaşarlardı :crazy_face:

3 Beğeni

Fahişelere ve içkiye düşkün olmak insanı kötü yapmaz.Önemli olan insanın iyi temiz dürüst olması.
Bu ülkede falan kişi iyi bir insan ancak içiyor lafı yaygın.Adam rakısını içiyor kimseyi zarar vermiyorsa bu niye onu kötü yapsın?
Hayatında bir damla içki içmemiş ve kadına el sürmemiş olduğu halde sadist psikopat olan kişiler var.Kötü olmak bambaşka bir şey.

Gidip insanların derisini yüzecek anlamında demedim. Dediklerinde de haklısın. “Kötü” kelimesi, aynı türkçenin kendisi gibi esneyip herhangi bir anlama çekilebilen bir cümle. Ben onu, Jaime’den daha kötü bir evlat olabilirdi manasında söyledim.

Zeka’nın boyla alakası yok.Boy gorece bir seydir,onemli olan işlevdir.Tywin’in çocukları diyar ortalamasına göre zeki bireylerdi.Cersie bu zekayı takıntıları yüzünden heba etti,ediyor.Jaime,Cersei takıntısının yanında,Mad king olayından sonra ona karşı takınilan tavırların yarattığı hayal kırıklığından ötürü minare ç… me takılıp,zekasıni belli etmiyor.

Tyrion cuce olmasaydı da zeki olurdu.Ama kendini gelistirip zekasini belli eder miydi ? Emin degilim.Daha çok dunyevi seylerle ugrasirdi gibime geliyor.Tyrion’un zekasını belli etmesi,dıslanmislikla alakali.Dislanmislik,onda 'Ben saksı degilim!" tribine binaen, öne cikma hissi yaratti.Fikirler verdi,Sorumluluk aldı.Bu da “Tyrion,Lannisterlerin en zekisi” imajinı yaratti.

Bu konuya baska bir boyut katmak istiyorum.Jaime cüce dogup,dislansaydı Tyrion bu kadar one cikar miydi? Yoksa “Zeki” yakıstirmasi Jaime ye mi yapilirdi? hadee bakalım.

2 Beğeni

Tyrion yine ön plana çıkardı ama Bu Kadar Değil.Jaime zekadan ziyade farklı bir şekilde ortaya çıkardı belki cesaret,belki bunları Tyrion kadar sakin karşılayamayıp öfke vb…
Ama Lannisterların zekisi cüce Tyrion’dır,bu sıfat olmadan pek olmaz bence.Cüce ve zeki=Tyrion birlikteyken anlamlı cüce çıkınca denklem bozuluyor gibi

2 Beğeni

cüce olmayaydı belki daha zeki bile olabilirdi.

tyrionun zekiliği bizi vücuduna oranla büyük olduğu için şaşırtıyor. ve elindeki imkanları(para, tywinin oğlu olması vb.) her lord evladı gibi kullanıyor. aslında tyrionun başına gelenler başka lord evlatlarına yapılması zor hareketler. tyrionu herkes önemsiz gördüğü için -onu kolay lokma gördükleri için- olaylardan kurtulmasını hazmedemiyorlar. aklını diğer cüceler gibi eksik sanıyor olabilirler hatta. tyrionun ortalama bir aklı olsa bile onu küçük gördükleri için bu akıl bile ona yetiyor. kendisini kitaplarla yetiştirmesi pek umrumda değil gerçek dünyada ve asoiafta kitap okumanın etkisinin çok düşük olduğunu düşünüyorum.

şöyle bir misal vereyim. fakir ailede yetişmiş biri çok çalışsa da toplayacağı para bellidir. zengin çocuk ise işe gidip gelse bile alacağı para fakir çocuğundan çoktur. bu örnek üzerinden bronnun tyriondan daha zeki olduğuna karar versek bile zekanın tek başına bir şey başaramıyacağı aşikardır.

her birey gibi ne kadar zekalı olsan da insanların zaafı veya düşünemediği yerler olabilir. kafanın fazla çalışması bile hastalık olarak görülebilir.

bir de son söyleceğim duygusallığın(cüce doğma, tysha olayı örnekleri) insanı aklen geliştirmeyeceği üzerinedir. duygusallık aksine insanı akıl yolu ile fikir almaktan alıkoyar.

1 Beğeni

Tyrion cüce olmasaydı da zeki olurdu. Ama kitap okuyup öğreneceği yeni bilgiler yerine kılıç dersi alacaktı. Sadece Kaya’nın varisi olurdu diyebilirim, Tywin Jaime yerine onu seçerdi ve evlendirirdi

4 Beğeni

tyrion’ın doğuştan gelen zekası ve bilgi sevgisi değişmezdi.Ama cüce olmayacağı için hayatı daha kolay olurdu,Kaya’nın tartışmasız varisi olurdu mesela.Bu yüzden dışlanmışlığından kaynaklanan dikkat gibi bazı özellikleri ortaya çıkmazdı.

1 Beğeni

Annesi ölse ve dışlansa gene çok okuyan birisi olurdu. Kılıca vs yeteneği olsa Jamie v2 olurdu.
Tywin’in çocuklarından sadece Cersei aptalca davranan bir insan. Diğer çocukları zeki insanlar.