Tyrion Lannister

Sen de Ros öldü diye herkes ölsün istiyorsun :smiley:

Kendini okuyucuya sevdiriyor ve bölümlerini okumaktan da büyük keyif alıyorum. Ama o kadar şey yaşayıp hayatta kaldı ki Martin’in yarattığı gerçekçi evrenin inandırıcılığını kaybetmesine neden oluyor biraz…

Tyrion’u seven bir insan olan ben, Tywin’ı öldürdüğü anda gözümdeki değeri düştü… Aşırı abartılıyor artık. Bir cüce ama gitmediği yer kalmadı. En son özgür şehirlerde paralı asker oldu diye biliyorum :s

5.kitap da eklenirse süper olur :smiley:

A Dance with Dragons’ta çok bozdu. Nerede o eski Tyrion POVları?

Son kitap da eklense güzel olur.

Bu rolü başka bir oyuncu oynasa bu kadar sevebilir miydim bilmiyorum ama yanlışını görsem bile destekleyecek kadar fanı oldum. Efsane bir karakteri oynuyor ve role çok yakışıyor Peter. Ben zeka adamıyım biraz, Snow daha da ön plana çıksa çoğu olayda Tyrion’un ana karakter olduğunu düşünüyorum. Karasu savaşı, Tywini öldürmesi, Daenerys’e verdiği fikirler falan dizinin seyrini doğrudan değiştirdi.

Tyrion hazır cevaplılığıyla,zekasıyla,boyundan kelli mazlum yapısıyla sempati toplasada asla bir Jaime degildir.Jaime onun icin sevdigi kadını,mevkisini terk edip savaş başlattı.esir dustu.iskenceye maruz kaldı.elini kaybetti.Peki Tyrion ne yaptı ? fahiselerle yattı.kendini dusundu.Jaime’yi 3.plana attı.aynı Jaime butun riskleri goze alıp onu zindan dan kacirdi,hayatini kurtardi.Peki Tyrion ne yapti ? gitti babasini oldurdu.Jaime’yi topun agzina atti.bu orneklere cogaltabilirim ama luzumu yok.zira ne demek istedigim anlasilmistir.

Hikayesi nereye gider acaba Martin paralı asker olsun diye yazmamıştır sonuçta

Tyrion’ın babasını öldürmesinin kitaptaki sebebini biliyor Musun?

Jamie Triyon’un yaptığı anlaşma ile salınıyor yalnız; Triyon Jamie i nasıl 2. plâna itti anlamadım. Babasınını öldürmesi zevk değil ayrıca triyon jamienin gözünü açtı triyonun sözlerinden sonra Jamie Cersi’ye karşı soğudu bu açıkça görülüyor.

Evet biliyorum.Tysha mevzusu.Tywin olmeyi hak etti mi dersen ? belki evet.belki hayır.bu durum bakis acisina gore degisir.Tywin Lannister’in hayatta en onem verdigi sey “Lannister” soyadidir.Tyrion’nu sevmiyor hatta nefret ettigini bile soyleyebiliriz.ama ne olursa olsun Tyrion onun soyadini tasiyor ve Tywin’nin bakis acisiyla (!) alt tabakadan biriyle evlenemez.Cocuklari ile Torunlarinin evliligi politik olmak zorundadir.Mesela Baratheon ya da Tyrell hic olmadı Martell…Stark…bu haneler Lannisterlere guc katar…peki alt tabakadan biri ne katar ? hic bir sey.Gercek hayatta da oyle degil mi ? Hadi Turkiye den ornek vereyim.Aydin dogan’in kizlari,boynerler ile evli…Boynerler,Demiroren’ler ile…Demiroren’ler,Koc’lar ile…Koclar,Sabanci ile…Bu boyle devam eder ve bu aileler bu sayede yillardir Turkiye ekonomisini yonetiyor.Guclerine guc katiyor.Tywin’nin mantigida bu iste…

Evet yaptigi zalimceydi hatta Ahlaksizca ama kendine gore sebepleri vardi.Yukarida siraladim.Bu guzden ona “Amacli kotu” diyoruz.o oldukten sonra Lannisterler basi kesilmis tavuga dondu.boylede bir gercek var…

Bu Tysha mevzusu icin Jaime’yi suclumak yersiz.Babasi onu yalanina ortak etmis bi nevi kullanmis zaten sonradan vicdan azabi cekiyor ve okudugum kadariyla Tyrion’a herkesten cok deger veriyor.Ne babasinin gazina geliyor ne de Cersei’nin Fitne/Fesatlik cabalarina.Jofrey’i sevip,Sevmemesi bir yana Oglunun cinayetiyle suclanan ve suclu olup olmadigina emin olmadigi halde (Sonradan Tyrion onu kizdirmak icin sucu ustleniyor) Tyrion’u salik veriyor.Eee bundan sonra bir seyi konusmanin manasi yok.

Sosyal medya da yerli/yersiz Tyrion ovulurken Jaime’nin yerilmesini hazm edemedim.bence gereginden fazla abartiliyor.Ondan nefret etmiyorum ama bayilmiyorum da.Bazi huylari hosuma gitmiyor.Dogrucu davutlugun cilkini cikariyor hatta bazen is kibre donuyor.

yavvv sen bana niye bu kadar sey yazdirdinnn ? sevmek,desteklemek,haklı gormek zorundamiyim ? Allahh Allahh…bende kendimi kaptirdim yazdikca yaziyorum :grin:

Bu aralar Tyrion’a biraz kılım.sebeplerini yukarida yazdim.bu arada yine Targaryenler bir araya gelip Voltranı olusturmusunuz :grin:

Ben de eksik kalmayayim o zaman :smile:

Bundan emin misin? Yani tamam, Ned’in karsisina çikti, adamlarini öldürdü falan filan… Ama Ned’e zarar vermek gibi bir niyeti yoktu ve Ned’in bacagina mizrak saplayan adamina da vurdu. Buraya kadar tamam yani, kardesinin esir alinmasina karsilik bir seyler yapti ve buna kimse bir sey diyemez.
Ama sevdigi kadini ve mevkisini terk edip savas baslatti demek biraz abartilidir. Ned’in yaralanmasi sonucu Jaime bir nevi kaçti Kral Topraklarindan, bence olan bu.

Ve Tyrion asla Jaime’yi 3.plana atmadi. Agabeyini ne kadar sevdigini biliyoruz, hemde hayatinda yasadigi belki de en büyük acinin mimari olan agabeyini (Tysha olayi).

Jaime onu zindandan kurtarmis, kaçmasini saglamisken, Tyrion’un gidip Twyin’i öldürmesi… Tyrion, Tywin’i öldürmeseydi de Jaime onun kaçmasini sagladigi için topun agzinda olacakti.

Ek olarak Murat’in da dedigi gibi, Jaime’nin esir hayatina son verilmesi de Tyrion’un hamleleri ile gerçeklesti.

Özetle, biraz haksizca elestirdigini düsünüyorum.

Abi Allah aşkına kıza toplu tecavüz ettirip bir de üstüne oğluna izlettirip ona da tecsvüz ettiriyorsunuz. Yani bu savaş, politika gibi konularda realist bir tavrım vardır. Öyle Onur da Onur diye tutturursan Ned Stark gibi olursun. Ama bazı sınırlar ds vardır. Batsın Krallığın, batsın ailen. Kız en kötü ihtimalle Leydi Lannister olmak istemiş olabilir. Bu Tywin’in bakış açısıyla kızı fahişe yapıyorsa o zaman Cersei ve Tywin ne oluyor? Tywin devamlı kızını ona buna peşkeş çekmeye çalışmadı mı kraliçe babası olmak için? Orada masum bir kız çocuğu büyük bir trajediye uğradı. Bunun Tywin lannister’ın kibirli bir pislij olmasıyla ilgisi var.

Olaya bir de Tyrion açısından bak. Bu kişi Cersei, Addam Marbrand, Lancel Lannister falan olsa bu kadar koymazdı. Ama kimse Tyrion’u korumaz etmezken ona sevgi gösteren tek insandan böyle bir kazık gelmesi yıktı adamı. Zaten bence Jaime’den nefret etmiyor. Çok kırgın sadece.

ne demek.estagfurullah.sana kralicem demisim.basımın ustunde yerin var.Hos geldin :grin:

Farkındayım.Bu aralar forum sessiz.Hareket gelsin diye ilk defa Tolluk tesebbusunde bulundum.Sanirim bunu kısmen de olsa basardım ama kotu bir zamana denk geldi.uydu bozuldu.Teknik servis elemanlariyla kablo cekerken yaziyorum :grin: su isi bitereyim adam akilli cevap yazarim az bekle @Symmachus :grin:

Dizinin yazık ettiği karakterlerden birisi.Gidip Dany’e aşık ettirip bir de aşk acısı çektiriyorlar yazık…