Tyrion'un Tespitleri

Pekala, geçenlerde Tyrion’un POVlarında bir şeyler ararken gözüme -yeniden- takılan ama şimdi daha çok düşünmeme sebep olan iki tespiti var.

İlki Aegon hakkında. Dünya sanıyor ki sadece 1 tane Targ var, o da Dany. Ejderhalara sahip ve taht talipçisi… dahası Bennoro gibi kızılcıklar onun AA olduğunda hemfikir. (Mel hariç.) Tyrion merak ediyor, başka bir Targ ortaya çıkınca ne olacak? Tepkilerinin nasıl olacağını biliyor gibi, Jon Conn. da bilecekmiş… Sizce tepkileri nasıl olacak? Üstüne Jon da 3. Targ olarak çıkınca…

Tyrion’ın sırtındaki tüyler ürperdi. Prens Aegon burada bir tek dost bulamayacak. Kırmızı rahip kadim bir kehanetten bahsediyordu. Dünyayı karanlıktan kurtaracak bir kahramanın gelişini öngören bir kehanetten. Bir kahraman. İki değil. Daenerys’in ejderhaları var. Aegon’ın yok. Benerro ve takipçilerinin ikinci bir Targaryen’ı nasıl karşılayacağını öngörmek için, Tyrion’ın kâhin olmaya ihtiyacı yoktu. Bunu Griff de görecek elbette, diye düşündü, konuyu ne kadar önemsediğini fark edince şaşırdı.

Bir diğeri yine Targlar hakkında sayılır; ejderha lordları, bu sefer daha geriye gidiyoruz…

Özgür Kale’nin pençesi Ejderha Kayası’na kadar uzanmıştı fakat Batıdiyar’ın ana toprağına asla ulaşamamıştı. Bu tuhaf. Ejderha Kayası bir kaya parçasından başka bir şey değildi. Zenginlik daha uzak batıdaydı ama onların ejderhaları vardı. Zenginliğin orada olduğunu mutlaka biliyorlardı.

Sizce neden Valyria Lordları, Batının dibine kadar gelip bir kale yapıyor da ötesine gidip zenginliğinden hiç faydalanmıyor? Oysa Essos’un canına okuyor, köleler ve savaşlar ile İmparatorluklarını yükseltiyordu ama sanki anlaşma yapmışlar gibi Batıdiyar’a asla geçmiyor… Yine de sanki gözlemek için dibine bir tane kale kondurmayı da ihmal etmemişler?

2 Likes

(Spoiler olabilir)
Ben bu Daenerys’in ikinci ya da üçüncü bir Targaryen’e sıcak bakmayacağı fikrine katılmıyorum. Daenerys 5.kitabın ilk povunda :

Bir taç, başta rahatça taşınmamalı. Bunu bir zamanlar Dany’nin atalarından biri söylemişti. Bir Aegon ama hangisi? Batıdiyar’ın Yedi Krallık’ında beş Aegon hüküm sürmüştü. Altıncısı da olabilirdi ama İşgalci’nin köpeği, Dany’nin ağabeyinin oğlunu henüz sütten kesilmemiş bir bebekken öldürmüştü. Yaşasaydı onunla evlenebilirdim. Aegon benim yaşıma Viserys’ten daha yakın olacaktı. Aegon ve kız kardeşi öldürüldüğünde, Dany yeni doğmuştu diyor.

Bu nedenle ben Aegon ortaya çıktığında Daenerys’in onu istemeyeceğini düşünmüyorum. Zaten Viserys’in ölümünden dahi vicdan azabı duyuyor. Aegon’a ya da Jon’a zarar vermez aksine kalan iki ejderhayı onların sürmesini ister. Sonuçta ejderhanın üç başı olmalı.

2 Likes

İlk aşamada kesinlikle buna katılıyorum. Aegon konusunda asla sorun çıkaramaz, ta ki ondan şüphelenip, gerçekte olduğunu söylediği kişi olmadığını öğrenene kadar.

Duygu ile geçen senelerde bu konuyu tartışmıştık; bunca yıl gizlenmesinin vb. şeylerin Dany’de hoş etki yaratmayacağını ve onda ister istemez soğuk etki yaratacağını söylemişti. Bu da tamamen imkansız değil, şüpheleneceği şeyler olabilir ama ilk aşamada olmaz kanımca… Lakin hakiki Aegon dahi olsa…

Dany şu kısmı düşünmedi. Aegon, yasal sıralamadan en önde; Dany o ölürse Demir Tahta oturabilme hakkına sahip. Bunun dışında sadece Demir Taht’ın kralının “karısı” sıfatıyla Westeros Kraliçesi olur, yani şimdiki olduğu konumdan bir tık aşağısı. Kitapların başındaki Dany olsaydı, bu onun için sıkıntı olmazdı ama hırsa kapılmış ve taht için bunca kayba uğradıktan sonra lak diye tepeden inen birinin o tahta oturması koyar, bana koyar yani; ona niye koymasın? :smiley:

Neyse aslında konu Dany’nin Aegon’a tavrı değil; Kızılcıkların Aegon’a ve sonrasında da Jon’a olası tavırları ne… Conn. da bunu düşünecek, bilecek ona göre davranacaktır falan diye düşünüyor… Ne olabilir? Ne yapacaklar? Suikast mı yapacaklar? Moqorro, Dany’yi ona karşı doldurmasın? Bence Dany buna şu sıralar baya açık, eğer güvenini kazanırsa.

Daenerys ben kraliçe olacağım, hükmedeceğim karakterine uzak kitapta. Dizide hükmetme meraklısı bir karakter gibi gösterildi fakat kitapta bu kadar yönetme meraklısı değil. Hatta ricacıların isteklerini dinlerken çok sıkıldığını biliyoruz. Daha çok sevdiği adamla, kırmızı kapılı evde, normal bir vatandaş gibi yaşamak istiyor. Aegon ortaya çıktığında onun kral olmasını, kendisinin de kraliçe olmasını dert etmez. Ta ki Aegon başka bir kraliçeye sahip olana dek. Eğer Aegon’la evlilik üzerine anlaşma yapamazlarsa o zaman işler değişir. Ben hep kraliçe olma hırsından uzak gibi gördüm onu. Ejderhalar ve soyadından dolayı kraliçe olma misyonunu üstlenmek zorunda kalıyor gibi daha çok.

Iki teori duymuştum.
Birine göre Valyrialilarin deridegistirenlerin varlığından haberdar olması ve ejderhalarin kontrolünü kaybetme riskini almak istememeleri.
Diğerine göre dünyanın sonunu Casterly Kayasi’ndaki altının getireceğine dair bir kehanet duymuş olmaları.
(Bana ilki daha mantıklı geliyor)

Bununla ilgili duyduğum teoriye göre Aegon Kızıl Rahiplerin desteğini alamayacağını anladığında Yüce Serce’den destek almaya karar verecek ve Dany ile evlenme planı çökecek (Popüler eş adaylari: Arianne, Margaery, Sansa) Dany ile Aegon evlenip güçlerini birlestiremeyecekleri için de Ejderhalarin Dansı 2 yaşanacak.

1 Like

CR altınlarının önünün sonunu getireceği kehaneti var.

Ben de Aegon’la Daenerys arasındaki evlilik planının bozulacağına inanıyorum. Aegon’un başına buyruk hareket etmesi Daenerys ile evlenme fikrinin değişeceğinin göstergesi olabilir. Bence Arianne ile bir evlilik yaşanacak ama bu evlilik Aegon’a umduğu güçlü desteği ona vermeyecek. Eğer bir de Blackfyre ise o zaman işler tamamen Aegon’un aleyhine işler.
Sansa ile bir evlilik planı olacağını sanmam. Sansa, Baelish için Kuzey’in anahtarı çünkü. Aegon’un başkasıyla evlenmesi Daenerys’i hayal kırıklığına uğratacaktır. Ancak bu şekilde senin de dediğin gibi ejderhaların dansı yaşanabilir.

CK’deki altın ne alaka? Seride böyle bir kehanet vardı da haberim mi yok? :stuck_out_tongue: @alpaltu nere? Nasıl kaçırdım? :slight_smile:

Bu iki düşünceden ilki bence de daha mantıklı. Yine de acaba bir anlaşma gereği uzak duruyor olamazlar mı? Yani gene temelde aynı korkuya dayalı bir anlaşma?

Hmm olabilir aslında sanırım ama Dany ile evlenme planı çökmesi Rahiplerin ensest karşıtlığına dayanıyor sanırım? Fakat şöyle bir şey var. Rahiplerin ona desteği çok mu önemli? :smiley: Yani Westeros’ta hiçbir ağırlıkları yok ki. Güneyde İnanç, Kuzeyde ise eski inanç hüküm sürüyor. Kızılcıklar ha destek vermiş ha vermemiş.

Aegon 3 ejderhayı yitirmeyi göze alıp halası ile savaşmayı göze alacak kadar gerzek mi? O gerzek olsun Jon Conn. gerzek mi? :smiley:

Eskiden olsa önemli değildi ama şu an önemli. Yedi’nin tekrar silahlanmasiyla birlikte Yüce Serce’nin Altı Krallik’ta askeri gücü var. Daha da önemlisi Kral’in Sehri’ndeki en güçlü kişi şu an o.

Yandry ve Ysilla Volantis’in Dany’e karşı savasa gireceğini söyledi. Tüm Essos vs Dany gibi bir durum var şu an (şimdilik tabi) Çoğu kişi Dany’nin Meeren’i elinde tutamayıp olecegine inanıyor (Ben Plumm’un taraf değiştirme sebebiydi bu) Bu durum Jon’un kulağına gittiğinden Dany evliliği fikrinden vazgeçer. (Tabi Dany Rhllor, Dothraklar ve Vic’in desteğini alıp savaşı kazandığından çok fazla pişman olur.)

Sansa’yi seçenek saymanin sebebi Ashford turnuvali teori. Yoksa şu anki politik durumda Sansa’nin Aegon ile en ufak ilişkisi yok. Forumda bahsedilmis hatta Leydi Ashford ve Sansa Üzerine Bir Teori

https://www.quora.com/Valyrian-sorcerers-prophesied-that-Lannister-gold-would-be-their-downfall-Was-it Bu linke bakabilirsin. TWOIAF’ta geçiyor. Alintiyi buraya kopyalayamadim, linkte var

1 Like

Ben okudum nerde geçtiğini hatırlamıyorum ama 2 kere okudum hatta.

Öyle değil, Kızılcık rahipler destek verse ne olur vermese ne olur Aegon’a, onu diyorum. :slight_smile: Yani niye onlardan destek bulamadığı için İnanç rahiplerine yönelsinler ki? Niye kızılcıklar yüzünden Dany ve ejderhalarını kaybetme riskine girsin?

Ben diğer açıklamanı anlamadım, özür dilerim. Jon’un kulağına gitmesi ile Dany’nin bu yüzden vazgeçmesi arasındaki bağ nedir?

Pekala, Barth bir şeyler gevelemiş görünüyor ama Batıdaki yegane zenginlik CK’de değildi, başka yerlerde de vardı. Oradaki altına dokunmadan da ilerleyebilirlerdi.

Dany’nin sonunun geldiğini düşünmeleri yüzünden Aegon’u başkasıyla evlendirir Jon. Dany’nin şu an savaştaki konumu hiç iç açıcı değil.

Bir yerde duyduğum sebebe göre nedeni PWP keganetini propaganda aracı olarak kullanmakmis. Tabi Dany’nin ejderi olup Aegon’un olmayınca o plan yatmış.

Ben de bu sebeple deridegistirenli teoriye daha yakınım.

Bunu okuduğumda aklıma Casterly Kayasının altınları (Tywin Lannister) dünyanın değilse de Targaryenlerin sonunu neredeyse getirdiği geldi.

Anladım ama sanmam, Meeren’de sıkıştığını iyi kötü biliyordu ama yine de gitmek ve bu evliliği yapma niyetinde idi. Bunun dışında 4 Ejderhası olan birinin mahvolduğunu kimse düşünemez. Ben’in böyle düşünme sebebi onun ejderhaları kullanmama kararı yüzünden kaybettiğini düşünmesi idi.

İnanç mı 3 ejderhalı ve sürüsüne bereket askeri olan Dany mi dersen Dany’yi tercih ederim.

@Butterfly Aslında daha çok kendi sonunu getirdi ama bence olay bu değil. Yani uydurma kehanet bence bu.

Duyduğum bir teoriye göre bir Lannister Yüzsüz adamlara zamaninda ödeme yapmış ve ödeme yaptığı parayla FM’ler Valyria kiyametini gerçekleştirmiş (Uçuk teori ama var böyle bir sey)

Bir Lannister da Yüzsüz Adamlar’a Valyria çeliği kılıç çaldırtıyordu. Başka bir teori de bu. Demir Banka da o Lannister’ın verdiği parayla kuruldu diyordu.

Baya uçuk :smiley:

@alpaltu FM hırsız değil, suikastçı.

Bunlara teori bile denemez aslında. Teori dediğin destekli olur, bunlar için hiç işaret vs. yok. Barth spekilasyon yapmış böyle bir şey duydum diye, huu hemen üstüne sürüsüne bereket şey.

Yok biliyorum da hazır burada millet bahsetmişken söyleyeyim dedim :joy::joy: