Tywin Lannister


#1

Tywin Lannister

Lakap;
Lannister Aslanı
Yaşlı Aslan
Kaya’nın Büyük Aslanı

Ünvan;
Casterly Kayası Lordu
Lannis Limanının Kalkanı
Batı Muhafızı
Kral Eli
Şehrin Kurtarıcısı ( Kral’ın Şehri )

Bağlılık;
Lannister Hanesi

Eşi;
Joanna Lannister

Kitaplarda;
Taht Oyunları(Görünür)
Kralların Çarpışması(Görünür)
Kılıçların Fırtınası(Görünür)
Kargalar İçin Ziyafet(Söz ediliyor)
Ejderhalarla Dans(Söz Ediliyor)

Oyuncu;
Charles Dance

Tv Series;
Sezon 1,Sezon 2,Sezon 3

Tywin Lannister Casterly Kayası Lordu, Lannis Limanının Kalkanı ve Batı’nın Koruyusudur. Tywin, Westeros’un en zengin Lordu’dur ve en güçlüleri arasındadır. Jaime, Cersei ve Tyrion adında üç çocuğu vardır. Jaime ve Cersei’ye her zaman büyük sevgi duymuş fakat Tyrion’u küçümsemiştir. Bunun sebebi çok sevdiği eşi Joanna’yı Tyrion’u doğururken kaybetmesi ve Tyrion’un aile adını lekeleyecek işlerde bulunduğunu düşünmesidir.

Karakter ve Görünüm

Serinin başında ellili yaşların ortasında olmasına rağmen yirmi yaşında bir delikanlı kadar güçlüdür. Uzun boylu, geniş omuzlu ,ince kolları kaslıdır. Sarı saçları dökülmeye başladığında berberine hepsini kazımasını emretti. Sakallarını ve bıyıklarınıda usturadan geçirti ama favorileri duruyordu. Altın rengi sık favorileri kulaklarından çenesinin altına kadar yüzünün iki yarısını kaplıyordu. Açık yeşil gözleri vardı.
Tywin Lannister Westeros’un en önemli stratejistlerinden biridir. Kendini kanıtlamış bir savaş kumandanı, politik ve askeri zekası yüksek, acımasız ve otoriter bir adamdır. Şüphesiz onun karakter gelişiminde oldukça saf ve alay edilen babası Tytos’un büyük önemi vardı. Babasının çevreden saygı görmemesi, kendi ziyafet sofrasında bile sancaktarları tarafından ciddiye alınmaması, Tywin’in kişiliğini önemli derecede sertleştirdi. Hayatını Lannister Hanesi’nin prestijini korumaya ve saygınlığını arttırmaya adadı. O’nun en önem verdiği şeylerin başında aile adı ve saygınlığı gelirdi. Babasının gürültücü ve neşeli kişiliğine karşılık Tywin gençken nadiren gülümserdi. Savaşta altın tellerden örülmüş koyu kırmızı renkle emaylanmış ağır çelikten göz alıcı bir zırh giyerdi.

Hayatı’nın Başları;

[b]Gençliğinde hanesinin babasının eylemleriyle zayıfladığı izlemek zorunda kalmıştı. Tytos Lannister nazik ve zayıf iradeliydi, sancaklarına verdiği borçlar geri ödenmiyordu. Belki Tywin’i etkileyen en önemli olaylardan birisi Batı Toprakların güçlü hanelerinden Tarbeck’lerle yaşanılan sürtüşme oldu. Lord Tarbeck Tytos tarafından tutuklanmıştı buna missilleme olarak Leydi Tarbeck üç Lannister’ı esir aldı ve Castely Kayasına kocasının serbest bırakılmasını isteyen bir mektup yolladı. Tywin’e göre Lord Tarbeck üç parça halinde yollanmalıydı ama Tytos bunu kabul etmedi ve Leydi Tarbeck’le anlaştı. Görünürde bu olay Lannister otoritesine vurulmuş büyük bir darbeydi.

Babasının ölümden sonra Castely Kayası Lordu ve Batının Koruyucusu oldu. Tywin aile onurunun yükseltilmesi için acımasız adımlar atılması gerektiği farketmişti. Lannister hanesine isyan eden güçlü haneler olan Reyne ve Tarbeck hanesi Tywin’in gazabına uğradı ve tamamen yok edildiler. Castely Kayasınının gücünü küçümseyenlerin başına gelecekleri herkesin görmesi için isyancıların kaleleri harap ve yıkık bir şekilde bırakıldı. Bu olay ‘‘Castemare Yağmurları’’ isimli şarkıya konu oldu. Lord Farman ile yaşanılan tartışmada Tywin bir elçi yerine Castemare Yağmurlarını söyleyen bir şarkıcı gönderdi. Bu olay Lord Farman’a geri adım attırdı. Babasının ölümünden sonra annesinin kıyafetlerini giyen metreslerinden birini çırılçıplak şekilde Lannis Limanının sokaklarında gezdirdi.[/b]

Güç Elindeyken;

Joanna Lannister ile mutlu bir evliliği vardı. Genna Lannister’a göre Tywin Joanna ile evlenirken gülümsemişti. Tywin Kral Eli olarak Westeros’u yönetse bile gerçekte Joanna tarafından yönetiliyordu, ona bağlıydı. Joanna’nın Tyrion’u doğuruken zamansız ölümü onu harap etti ve bir daha evlenmedi. Hatta Gerion Lannister Tywin’in içindeki iyi parçanın Joanna’nın ölümüyle birlikte yok olduğunu söyledi.
2.Aerys Targaryen Castely Kayasının genç ve yetenekli varisinden etkilendi ve onu Kral Eli görevine getirdi. Krallık Tywin tarafından yönetiliyordu ve başarılı bir yönetici olduğunu kanıtladı. Yirmi yıl boyunca barış ve bolluk içinde Westeros’u adil bir şekilde yönetti. Halk tarafından büyük sevgi ve saygı gördü hatta Kral’ın Şehrinde gerçekleşen turnuvada anlatılanlara göre Aerys’den iki kat daha fazla ilgi görmüştü. Aerys’ın paranoya ve deliliği giderek arttığında Tywin ile anlaşmazlıklarda artıyordu. Aerys Ejderha Kayası Presi Rhaegar Targaryen ile Cersei arasındaki evlilik önerisini reddeti ve oğlunu Elia Martell ile evlendirdi. Harrenhal’da gerçekleşen turnuvada varisi Jaime’yi Kral Muhafızı ilan etti. Bu olay Tywin’i rahatsız etti çünkü ona göre tek varisi Kral’ın elinde esir olacaktı ve tüm haklarını kaybedecekti. Zayıf bir bahaneyle istifa ederek Castely Kayasına döndü.

Robert İsyanı Sırasında;

Robert İsyanı sırasında Tywin Kraliyetten gelen kuzgunlara rağmen tarafsızlığın korudu. Üç Dişli Mızrak Savaşından sonra Kraliyet kuvvetlerinin yenilip Prens Rhaegar’ın ölümüyle birlikte 12.000 askerle Kral’ın Şehrine yol aldı. Kraliyete desteğini belirtti. Büyük Üstat Pycelle, Aerys’a şehir kapılarının açılmasını önerdi. Varys kapıları açılmamasını söyledi. Sonuçta Pycelle’ın dediği oldu ve Lannister askerleri Kral’ın şehrini yağmaladı. Aerys, Jaime Lannister tarafından öldürüldü, Rhaegar’ın bebekleri ise Gregor Clegene ve Ser Amory tarafından katledildi. Daha sonra çocukların organları kırmızı bir pelerine sarılarak Krallığını ilan eden Robert Baratheon’a sunuldu. Bu katliam Doran Martell’i derinden yaraladı ve Tywin Lannister’ı yıkacağına yemin etti.
Bu olaydan sonra Cersei genç ve gözde Kral Robert ile evlendi ve Lannister hanesi gücünü arttırdı. İsyandan sonra Castely Kayasına dönen Tywin Robert’a finansal destek sağladı ve Kraliyetin kasasına 3 milyon altın ejderhalık bir rakam koydu.

Çocuklar;

Çocuklarından Tyrion’a her zaman kötü davrandı. Onun hane adına leke süren bir cüce olduğunu düşünüyordu ayrıca çok sevdiği karısını onun doğumunda kaybetmişti. Oğlunu 16 yaşındayken hediye olarak Castely Kayasının lağımlarının kontrolünü verdi. Böylece şekilsiz oğlu başka bölgelerde dolaşarak Lannister hanesinin adına leke sürmeyecekti ama bundan çok daha keskin bir ders verdi ona. Jaime ve Tyrion at sürerken Tysha adında haydutlardan kaçan bir kız gördüler. Jaime haydutları kovalama bahanesiyle onları yanlız bıraktı ve Tyrion ve Tysha yakınlaştı. Ertesi gün evlendiler. Bunu duyan Tywin kızı saraya getirdi ve onunla birlikte olmaları için muhafızlarına verdi ve Tyrion’u bunu izlemeye zorladı. Bu olaydan sonra iki tarafında birbirine olan nefreti arttı.

Taht Oyunları;

Catelyn Stark, Tyrion Lannister’ı tutukladı ve onu yargılanması için kardeşi Lysa’nın bulunduğu Vadiye götürdü. Bu olayın aile onuruna hakaret olduğu düşünen Tywin sancaktarları topladı ve Ser Gregor Clegene’ı Nehir Topraklarını yağmalaması için gönderdi. Bu olay Beş Kralın Savaşı olarak adlandırılan çarpışma zincirini tetikledi. Kral’ın şehrinde Eddark Stark’ın tutuklanması üzerine Robb ordusuyla güneye doğru hareket etti bu sırada Tywin Beric Dondorion’un kuvvetlerini parçalamıştı ve orduyu ikiye bölmüştü. Jaime Lannister 15.000 askerle Altın Dişte Tully ordusuna kayıp verdirdi ve Nehirova’yı kuşatmıştı. Tywin ise 20.000 askerle kuzeylilerle çarpışmaya hazırlanıyordu. Savaştan hemen önce serbest kalan Tyrion Vadinin Dağ Klanlarını safına kattı ve onların sadakatını kazandı. Kuzeylilerin katılımıyla Yeşil Çatal Kıyısının etrafında büyük bir çarpışma gerçekleşecekti. Tywin, Tyrion ve klanlarını ordunun sol kanadına yerleştirdi. disiplinsiz erkeklerin bozulacağını, genç ve akıllıdan ziyade cesur olarak düşündüğü Robb Stark’ın zafer hayaliyle o bölgeye saldıracağını, Kevan’ın yönetiminde merkez kuvvetin kuzey ordusunu nehre sürerek onları tamamen imha edeceğini düşünüyordu. Fakat savaşta 16.000 kişilik kuzey ordusunu Roose Bolton yönetiyordu,daha temkinli ve deneyimliydi. Yeşil Çatal savaşı şüphesiz bir Lannister zaferiydi ama süreç içinde Robb Stark Nehirova kuşatmasını kırmış ve Jaime Lannister’ı esir almıştı. Robert’ın ölümünden sonra Tywin Lannister Joffrey Bratheon’un Kral Eli ilan edildi. Stark ve Tully kuvvetleriyle çarpışırken Kral’ın Şehrinin savunmasını güçlendirmek için Tyrion’u kendisi yerine gönderdi.

Kralların Çarpışması;

Jaime’nin ordusunun dağılmasından sonra ordu Harrenhal’a çekildi. Lannis Limanında Jaime’den geriye kalanlar ve Stafford Lannister’ın yönetiminde yeni bir ordu oluşturuldu. Tywin bu sıra Nehir Topraklarına ağır yağmalarda bulundu. Onun emriyle Ser Gregor Clegene onlarca köyü yaktı ve masum insanları öldürdüler. Bunun asıl amacı Robb Stark ve ordusunu Harrenhal’a gelmesini sağlamaktı ama Robb bu kışkırtıcı hareketlere uymadı. Öküz Ağzında kurulan Lannister ordusunun imhasından sonra Tywin Batıya gidebilmek ordusuyla Geçitlere doğru hareket ettirdi. Ama Geçitlerde Edmure Tully tarafından durduruldu. Edmure, Robb’un planından habersizdi ve Lord Tywin’i bu noktada başarıyla durdurdu. Stannis’in Kral’ın Şehrine saldırdığı haberini alan Tywin batıya gitmek yerine birliklerini doğuya hareketlendirdi ve Tyrell ordusuyla birleşerek Stannis’e saldırdılar. Stannis’in sancaktarlarının çoğu taraf değiştirdi ve Stannis az sayıda adamıyla Ejderha Kayasına çekildi.
İlginç’dir ki Tywin Lannister Robert İsyanında yağmaladığı şehre kurtarıcı ünvanını alarak döndü ve Kral Eli görevini oğlu Tyrion’dan devraldı.

Kargaların Ziyafeti;

Vucüdundaki yaralar temizlendikten sonra defin işlemi için hazırlanmıştır.Cercei,Karakazanlara diğer ceset Shae’nin bedeninin kaldırılmasını emretmiş ve kimseyi söylememeleri için yemin ettirtmiştir.Lord Tywin’in cesedi Batı’dan gelen şövelye ve lordlar maiyeti’ni Batı’ya götürmeden önce 7 gün boyunca Baelor Sept’inde bekletildi.Vucüdunda gelen koku günden güne daha fazla arttı.Bu koku nedeniyle Lord Tywin’in dudağında bir gülüseme belirmiştir.Hem Jaime hem de Cercei Lord Tywin’in bu gülümsemesinin rahatsız edici olduğun söylemiştir.

Sözleri;

[b]“En büyük aptallar, onlara gülen adamlardan daha akıllıdır genelde.”

‘‘Düşmaların sana meydan okudugunda onlara kılıç ve ateşle karşılık verirsin.Ama senin önünde diz çöktüklerınde onların tekrar ayağa kalkmasına yardım edersin.Aksi taktirde bir daha hiç bir adam sana diz çökmez.’’

‘‘Bazı savaşlar kılıç ve mızrakla kazanılır, bazıları da kalem ve kuzgunla’’[/b]

Hakkında Söylenenler;

[b]’‘Tywin sert bir adam gibi görünüyor biliyorum, fakat şartların getirdiğinden daha sert bir adam değil. Bizim babamız nazik ve cana yakın biriydi ama o kadar zayıftı ki, kendi sancak beyleri içki masalarında onunla dalga geçerdi. Bazıları ona açık açık meydan okumaktan çekinmezdi. Diğer Lordlar altınlarımızı borç olarak alır ve geri ödemeye zahmet etmezdi. Mecliste dişşiz aslanlar hakkında şakalar yapılırdı. Metresleri bile ondan bir şeyler çalardı. Fahişelikten en fazla bir basamak yüksekte bir kadın, annemizin mücevherlerini aşırmıştı! Lannister Hanedanını ait olduğu yere geri koymak Tywin’e düştü. Tıpkı yirmi yaşına gelmeden bu diyarı yönetmenin ona düştüğü gibi. Bu ağı yükü yirmi yıl boyunca taşıdı ve bütün kazancı deli bir kralın kıskançlığı oldu. Hak ettiği saygıyı görmek yerine, sayısız hakarete katlanmak zorunda kaldı. Buna rağmen Yedi Krallık’a huzur, bolluk ve adalet verdi.O adil bir adamdır.’’
–Kevan Lannister

‘‘Ned bir çocuğu Lord Tywin’in himayesine vermektense bir yılan çukuruna atmayı tercih ederdi.’’
–Eddark Stark

''Altı Kral’a hizmet ettim. ama burada tanıdığım en büyük adam yatıyor. Asla taç takmadı ama Lord Tywin bir kralın olması gereken herşeydi.
–Üstat Pycelle

‘‘Lord Tywin çok ender olarak gülümseme tehtidinde bulunurdu; asla gülümsemezdi ama sadece tehtit bile bakılması korkunç bir şey olurdu’’
–Tyrion Lannister
Aslanın donanmasını ben yaktım. İlk meşaleyi Tywin’in amiral gemisine kendi ellerimle fırlattım.
-Victorian Greyjoy[/b]


#2

Baba Aslan :slight_smile:


#3

Balon bu abimiz patladı gitti.


#4

@Emr9 katılmıyorum kendisi ağır delikanlıdır


#5

ağır delikanlı da değil, ne kadar zekice de olsa canımız ciğerimiz Robb’a yaptıklarını affedemeyiz. Lanetlilerdendir kendisi!!!


#6

@Genc Kurt o konuda haklısın ama koskoca Lannister Hanedanını tekrar ayağa kaldırmıştır bunu da azımsama


#7

konuyla alakası yok ama söyliycem forum temasında dolayı mı bilmiyorum ama mormont renkleri hemen dikkat çekiyor kendimi seni takip ediyor gibi hissediyorum.


#8

@Emr9 çok mu yeşilim :smiley:


#9

Evet sadece benim çok dikkatimi çekiyor gibi.


#10

tyrionla beraber sevdiğim nadir lannisterlardan westerostaki en zeki en güçlü adam


#11

Lannister’ları tekrar Lannister yapan adam.

Zayıf bir babanın ardından çıkan güçlü bir lider.


#12

@Emilio Toland sonuna kadar katılıyorum


#13

Lannister’ların başında dursaydı her şey çok farklı olabilirdi :’(
Zamansız gitti.


#14

Baba zayıf olsa da çocukların hepsi çok güçlüydü, Kevan, Genna…


#15

Bugün varız yarın yokuz işte :confused:


#16

babamiz Father of Lion’s


#17

Ne kadar uzun sürdü okumak ya. Kitapları nasıl okumuşuz.

Ne kadar bağırsan, çığırsan, sövsen de adam işini biliyordu. Tam bir komutandı. Yüzyılda bir gelenlerden. Her haneye lazım böyle bir tane. Ama gel gör ki ben sevmiyorum ve asla sevemeyeceğim. Sadece saygı duyuyorum, saygı duyulması gerektiği kadar.


#18

yukarıda fsm var,iyi general.

pek sevmem ama reyne isyanı sırasında yaptıkları sayesinde herşeyin değişmesi gerçekten takdire şayan.


#19

en başta sırf cüce diye tyrion’a yaptıklarından dolayı hiç sevemediğim daha sonrada o malum olay yüzünden iyice nefret ettiğim karakter…


#20

Dizide çok sevilesi bir adam ama kitapta… :OOO
Böyle baba olmaz olsun.