Tywin Lannister

Bu adama saygı duymamak elde değil. Ne de olsa itibarı yerlerde olan bir haneyi küllerinden var etmiştir. Lakin bu adamın uzun vadeli stratejilerle değil kriz anında alınan anlık doğru kararlarla başarılı olduğunu düşünüyorum.
Robert İsyanı’na son anda dahil olması, Kızıl Düğün, Tyrell Hanesi ile kurulan ittifak vs.
Bunları uzun vadede değerlendirirsek İsyan sonrasında Elia’nın öldürülmesi ile kucağında Dorne düşmanlığını buldu ve Doran Martell o gün bugün Tywin’in altını kazdı.
Kızıl Düğün ile Robb Stark’ın isyanı sindirilse de itibar onarılamayacak kadar zedelendi ve diyarda pek çok hane en ufak bir duraksama da bu işin mimarları olan hanelere ve kurgulayıcı Lannister Hanesi’nin üzerine çullanacaktır.
Son bir değerlendirme yapacaksak: 20 küsur yıldır süren Dorne ile husumet, kızıl düğün etkisiyle kuzey ve nehir topraklarının husumeti, ve ilerde pek kıymetli Serçeparmak’ın etkisiyle bunlara dahil olabilecek vadi.
Bu durumda eline geçirmek ve elde tutmak için yaptığın tüm numaralara rağmen kraliyet Lannister güdümünden çıkacak.
O günleri görmesini isterdim.

Tam bir strateji dehası olan bu adama hayranlık duymamak mümkün değil bence.Eğer yaşasaydı bence alt edemediği hiç kimse olmazdı.Her ne kadar pek sevmesemde kesinlikle çok zeki ve saygi duyulmasi gereken biri.

Bundan sonra soyunun devam etmeyeceğini düşünüyorum sonuçta Tommen baratheon sayılıyor
Tyrion da yapmaz evlilikten cok kacisini surdurmeyi
Dusunur Jaime nin gozu Cersie de onunla da evlenemez tabi lannister ların kuzenleri yeğenleri
Falan varsa onu bilemem

Tyrion’ı doğarak annesini öldürdüğü için suçlaması ve yeteneklerini hor görmesi, Rhaenys ve Aegon’nın canavarca öldürülmesine izin vermesi, bir garnizon adamı Tysha’ya tecavüz ettirmesi ve nehir topraklarındaki insanlara cehennem yaşattığı için kendisinden nefret ediyorum.

İşin kötü tarafı Ned haksız yere ölürken ve öldükten sonra hain diye anılırken bu adamı resmen tanrısallaştırdılar.

Elia’nın ölümünden sorumlu değil bence, başta yalan atıyor diye düşündüm ama Cat’i de normal şartlar altında RW’de öldürmeyeceklerdi, tutsak alacaklardı ama kafayı tırlattı diye öldürdüler, zaten öldürseler de öldürmeseler de bir fark olmayacaktı. Elia da arada kaynadı demek. Yani suçlu Gregor.

Elia olayında derinden suçludur. Haydutların diyarda ölüm saçması bu gibi adamların varlığıdır…
Diyarın kana bulanması genel bir kraliyet başarısızlığıdır ve bunun sorumluları resmiyette Robert Barathoen ve Eddard Stark ise; uygulamada ve direkt olarak da Tywin Lannister’dır. Tywin Lannister ailesini de çökertmiştir. Ailenin değeri altınlarla yükselmiyor işte… Başarısızlık her yanında bence ve saygı duymak mümkün görünmüyor :d

Saygı mı? Tywine mi?

Kimse bu adamı boş yere savunmasın, ben söyleyeyim.

Ne yazık ki zekası da kurnazlığı da bir şerefsiz olduğu gerçeğini kurtarmıyor
Küçük çaplı diktatördür, ayrıca Tyrion’a olan nefreti ne kadar dar görüşlü olduğunu kanıtlar

Kurnaz ve şerefsiz diyenler kabul etmeli ki bu adam gibisi her haneye ve diyara lazım.

Aerys zamanında 20 yıl diyara huzur ve barış getirdi.5 kral savaşından Lannister hanesinin zaferle çıkmasını sağlayıp tahtı sağlama almak için müttefikler elde etti.Bozguncu Starkların çıkardığı kuzey isyanını kalem ve kuzgun kullanarak bitirdi.

Öldüğünde her yönüyle güçlü bir iktidar ve sorunsuz bir yedi krallık bıraktı.Ancak salak fahişe kızı Cersei her şeyi yerle bir etmiştir.

+1

kalem ve kuzgun kullanarak bitirdi diyerek binlerce kuzeylinin bir düğün esnasında öldürülmesini mi kastediyorsunuz
her diyara lazım diyerek şaka mı yapıyorsunuz, her fırsatta nehir topraklarını yakıp yıkma emri verip, tecavüz ve yıkım makinesi gregor’u oralara gönderen bu adam değil miydi
lannister hanedanının yükselmesinin diyardaki bu zavallı insanlara faydası ne?

Onursuz ve duygusuz olabilir ama salak, beceriksiz veya korkak değil. Gerçekçi ve tarafsız düşünün, Tywin Lannister hangi tarafta olursa olsun kazanan ve kazanmak uğruna merhamet göstermeden her şeyi yapan kurnaz bir adam.

Lannister hanesi Reyne hanesinin yok edilmesi olayında olduğu gibi korku saçarak saygınlığını elde eder.Nehir topraklarından Catelyn ne hakla Tyrion Lannister’ı kaçırmıştır?Bir hane Lannister hanesinin bireyini kaçırırsa ve ceza almazsa Lannister hanesi artık saygı duyulan bir hane olmaz.Nehir topraklarının yakılıp yıkılması,insanların öldürülmesinin sorumlusu Tywin değil; düşüncesiz davranan Catelyn Tully Starkdır.Tyrion’u kaçırıp hem kral eli kocasını zor duruma sokmuş hemde insanlarının acı çekmesine sebep vermiştir.

Targaryen hanesinin ve bebeklerinin katlinde Robert’tan sonraki sorumlu kişidir.Yüzde yüz değil ama bir şekilde bana heinrich himmler’i hatırlatan karakterdir.

Gerçek bir lider ve baba. Tyrion’a kötü davrandı ama bunun sebebi Joanna’nın ölümü olabilir yoksa Tywin sırf cüce diye birisine zarar verecek türden birisi değil.

Böyle adam westerosa bir defa gelir.Güzel paylaşım teşekkürler

Olmak istediğim adam…

Tyrion meselesi olmasa en favori karakterlerimden olurdu ama bu halini bile çok seviyorum yediler rahmet eylesin

Amin

serideki tüm kötülüklerin babası hem mecaz hem gerçek anlamda.