Tywin Lannister

Çok kurnaz pragmatist bir hesap adamıdır.

Kral Şehrinde ordusunun yaptığı katliamlar bütün Westeros tarihinin en büyük insanlık suçudur.Hanesinin tarihinde her zaman bir utanç ve kara leke olarak kalacaktır.

Robert Aerys için savaşan çoğu lordu ve haneye bağlılıklarını kazandıktan sonra affetmiştir.Bunun hanesi savaşmayıp tarafsız kaldığı halde işbirlikçisi hain Pycelle yüzünden şehre saldırıp akıl almaz vahşet sergilemiş koca bir haneyi yok etmiştir.
Diyarın en zengin ve en güçlü adamı olarak suçları için yargılanmadan cezasını çekmeden ölüp gitmiştir.

Yaptığı her ne kadar büyük kötülükler olsada hanesine her anlamda altın çagını yaşamıştır

hiç bir şekilde sevmediğim ve saygı filan da uymadığım adam. pislik yaparak savaşı kazanan adamdan çok onuruyla ölene saygı duyarım ben .üstelik maşa kullanıyor ki benim adım karışmasın. iki yüzlülüğün kitabını yazmış.yenilgiyi kabullenememe irade zayıflığını gösterir. saygı duyulacak karaktermiş! aşağlık kompleksi var bu adamda ayrıca. babasının zayıflığına içerlemiş başkalarını ezerek acısını çıkarmaya çalışıyor. en nefret ettiğim insan modeli.

Karakter ve kişilik olarak gram haz etmem kendisinden hatta adını duydukça küfrederim Robert’ın isyanındaki hainliğinden beridir kin duyardım kendisine.Ama konu başarılarına gelirse taktir ederim kendisini ne kadar it kopuk olsada ailesini yapılamaz mümkün değil denen yüklerin altından kaldırdı ve cidden söylüyorum onun döneminde Lannisterlar zenginleşti,güç ve makam sahibi oldu.

paranın gücünün her pisliği temizlediğinin(!) kanıtı olan adam. temizlemek derken kimse unutmuyor yaptıklarını tabi, ama adam her seferinde bu sayede yırtıyor.

Robert Baratheon bu adama katliamları için ceza vermesi gerekirken affetti. Affetmesi için yargılaması lazım, yargılamadı bile. Teşekkür etti. Çünkü hem katliamlar hoşuna gitti hem de Tywin paranın gücünü konuşturan bir adam. Para olunca ordu da oluyor tabi.

Tywin’in seride temsil ettiği rezilliklerden tiksinmemek elde değil.

Tywin Aerys döneminde bile diyarın en güçlü ve en nüfuslu adamıydı.Adam kraldan bile güçlü bir konumda.Robert’ın onu yargılamaya kalkması bu kez Lannisterlarla savaşın çıkmasına neden olacağından çekindi.Başına taç geçirip tahta oturunca insan her istediğini yapamıyor maalesef.İlk kitapta Robert bunu açıkça söylemişti.

“…Düşmanlarınız size karşı çıkarken onlara ateş ve çelik servis etmelisin ama önünde diz çöktüklerinde onların ayağa kalkmalarına yardım etmelisin yoksa kimse önünde diz çökmez.”

Strateji ve liderliğin kitabını yazmış muhteşem Buz ve Ateşin Şarkısı serisi karakteri.

Yürüyen Dağ adlı maşayı ve yandaşlarını gönderip insanların ocağını,emeğini yağmalatan adam ama ne önemi var Tywin için yaşasın ailem <3 gerçi ailesinde bile güçsüzü ezmeyi huy edinmiş birisidir
İyi bir komutan,leş bir adamdır benim için

Ver The Rains of Castamer’i ver!

Kemikleri sızlıyor reyizin. Yedi hayırsız evlatlardan korusun.

Ne hasta bekler sabahı,
Ne taze ölüyü mezar.
Ne de şeytan, bir günahı,
Seni beklediğim kadar.

Seveni çok olan asoiaf karakteri yediler rahmet eylesin

Martin bu karakteri Cesur Yürek filminden tanıdığımız İngiltere kralı Uzunbacaklı Edwarddan ilham alarak oluşturmuştur.

I. Edward, veya lakabıyla Uzun Bacaklı Edward İngilterenin zayıf ve etkisiz kralı 3.Henry’nin oğludur.3.Henry zamanında Simon de Montfort adlı soylu krala isyan eder ve kısa zaman içinde gücü elde eder.Seride söz edilen Reyne Hanesi arması Simon de Montfort’un armasının renklerinin tersine çevrilmesidir.

Simon de Montfort uzun zaman krala sorun çıkarır.Sonunda 3.Henry’nin veliahtı oğlu Prens Uzunbacaklı Edward tarafından savaşta öldürülür.

Cesur Yürek filminde Uzun Bacaklı Edward William Wallace efendinin müttefiki olan İskoç soylularını arazi ve para vaatleriyle kendi safına çekip ihanet etmelerini sağlar.

Tywin aynı yöntemi Bolton ve Frey hanelerini azam lordluğu teklifiyle kendi tarafına çekip Robb Stark’a ihanet edip öldürmelerini sağlayarak uygulamıştır.

Kendisi kişiliksiz ve ahlaksız birisidir. Zerrece sevmem.

Kendisi çok zeki ,bilgili,güçlü kişilikli ve ahlaklı bir strateji dehasıdır.Seriye ve Westerosa damgasını vuran yetiştirdiği üç muhteşem karakterden adamın değeri belli.Saygı duyulacak bir lider.

Yönetmek için doğmuş westerosun en güçlü lordu.

Öldükten sonra seriden tad alamadığım karakter. Jaime için ne kadar tanrı desemde jaimeden daha çok severim. Kayanın kudretli aslanı…

Yokluğunda güneşimizi kapattılar!..
Beton çok soğuk üşüyoruz reyiz.
cCcTywin Lannister cCc

Heykelini yapmak istesek westerosun beton rezervi yetmez

Jaime godsa Tywin god’s handdir (Jaime’nin, elinin olmadığını düşünürsek). Birlikte tüm evrene hükmederler. Ben Kevan, ben Jaime, ben Tyrion, ben Tywin… Lannister ülkü ocakları!