Tywin LannisterAskeri Açıdan Abartılıyormuydu?

Reyne/Tarbeck: Lord Tytos’un basiretsiz ve otoritesiz yönetiminden faydalanmak isteyen ve Lannister’larla tarihten gelen güç mücadeleleri yaşayan iki hanenin kendi bölgelerinde başlattığı isyandı. Reyne ve Tarbeck’lerin bulundukları bölgelerin güçlü haneleri olduğunu biliyoruz. Ama Batı Topraklarının gücü karşısında bu iki hane devede kulak kalıyordu. Lord Tytos çekildiğinde ve komuta Tywin’e geçtiğinde batılı sancaktarların gücünü alan Lannister hanesi ile bu iki hane savaştı. Arada çok büyük bir güç uçurumu vardı, Tywin ezici kaynaklara, yüksek askeri güce sahipti, bu yüzden doğal olarak kazandı. Biz bu olaydan Lannister otoritesi için siyasi bir galibiyet çıkartabiliriz ama olayı askeri açıdan değerlendirirsek büyük bir zafer gibi durmuyor. Bana göre Castremare Yağmurları basit bir olayın abartılı aktarımıydı sadece, büyük bir zaferi değil, kolayca bastırılmış bir isyanın acımasızlığını anlatıyordu.

Robert’ın İsyanı: Aynen Joffrey’in dediği gibi Robert Baratheon savaş meydanında çarpışırken Tywin kafasını Castely Kayasının dibine gömmüştü. Rhaegar’ın ölümüyle sonuç kesinleştikten sonra yıllarca hizmet ettiği Kral’ına destek olma bahanesiyle onbinlerce askerle şehre geldi ve Aerys yemi yuttu. Şehirdeki az sayıda Targaryen destekçisi ile çatıştı. Rhaegar’ın çocuklarının öldürülmesi emrini verdi bunun sebebi Robert İsyanı boyunca tarafsız kalmasından dolayı yeni kralına sadakatını kanıtlama isteğiydi. Bu zaferin hiçbir etkileyiciliği yoktu. Robert İsyanı boyunca hileyle bir şehri ele geçirip yağmalatmak dışında hiçbir askeri eylemi yoktu.

Greyjoy İsyanı: Balon taç giydiğinde yağma hareketlerini hızlandırmıştı. Özellikle Crag ve Güzel Ada bölgelerini yağmaladı. Tüm isyan boyunca Greyjoy kuvvetlerinin kazandığı tek zafer olan Lannis Limanı baskınında Demir Donanma Tywin’in filosunu yok etti. Greyjoy’lar için büyük bir zaferdi. Bu saldırının benzeri Denizgözcüsü’nede yapıldı ama büyük bir başarısızlıkla sonuçlandı ve Balon oğlunu kaybetti. İsyanın devamında Stannis, Victorian ve filosunu Güzel Ada’da kalamar yaptı. Robert’ın askerleri ve mancınıklarla Pyke’ı yıktı. Bence bu isyanı bitiren kişi Stannis’di. Güzel Ada Savaşın’da Demir Filoyu yok etmiş ve kardeşinin emriyle Büyük Wyk’ı teslim almıştı. Tywin’in bu isyanın bastırılmasında etkin rol oynadığına dair bilgi yok. Üstelik ağır bir yenilgi yaşadı. Halkının güvenliğini sağlayamadı ve düşman kuvvetleri kenttinin dibine kadar geldi. Bu olay Tywin’in vasat bir kumandan olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Nehir Toprakları: Tywin Yeşil Çatalda, kuzey ordusuna hazırladığı tuzak Roose Bolton tarafından farkedildi, bu hamle başarısız oldu. Lannister ordusu Yeşil Çatalda buruk bir zafer kazandı. En başta kuzey ordusu sayıca az, çoğunluğu piyade ve ağır yürüyüş temposundan dolayı bitkindi. Ama Lannister ordusu birçok bakımdan daha üstündü. Buna rağmen süvarisi olmayan ordu geri çekilmeyi başardı ve kuzey ordusunun büyük bir kısmı İkizlere çekilerek geri toparlandı. Yeşil Çatal’daki küçük zaferine karşılık, Roose Bolton Tywin’i oyalarken Robb Stark atlılarla Nehirova’ya gitmiş ve kuşatmayı kırmıştı. Jaime Lannister esir alındı, 15.000 kişilik Lannister ordusunun neredeyse tamamı yok edildi. Tywin Robb’dan çok daha yaşlıydı, tecrübeliydi ama açıkça belli olduğu üzere deneyimsiz Robb Stark’dan çok ağır bir stratejik yenilgi aldı.
Batıya gidebilmek için Kızıl Çatal’a ilerledi. Geçitlerde karşısında Tully ordusunu buldu. Lannister ordunu iki kat daha kalabalık olmasına rağmen Lord Tywin stratejik özürlü Edmure karşısında yenilgi yaşadı.

Karasu: Bu zaferde en büyük pay şehrin düşmesini geciktiren ve Stannis’in gözcülerini temizleyen Tyrion Lannister’a aitti. Sonra Renly’in zırhını kuşanmış Garlan ve Tyrell Hanesine bağlı askerler gelir. Bu zafer sadece Tywin’e ait değildi. Tyrell’lar, Serçeparmak ve Tyrion bu zaferin kzanılmasında daha etkili rol oynadılar.

Bana göre Tywin Lannister savaş stratejileri konusunda ileri görüşlü değildi. Kötü bir askerdi bunu politika ve kirli taktiklerle kapatmaya çalıştı.
Stannis, Ned, Robert Tywin’den çok daha iyi kumandanlardı ve adil bir savaşta Tywin’i savaş meydanına gömerlerdi.

1 Beğeni

iki şey dışında katılıyorum.birincisi reyne-tarbeck isyanında tüm batıyı değil sadece casterly kayasının arazilerinden toplanan bir orduyla yendiğini düşünüyorum.yoksa reyne ve tarbeck haneleri niye tüm batıyı karşılarına alacaklarını bile bile isyan etsinlerki.
ikincisi dediğin gibi yeşil çatal bir oyalama savaşı olmasına rağmen bolton tywini hazırlıksız yakalamaya çalışmış yapamayınca geri çekilmiştir.lannisterlarınki o savaşta bir nevi savunma savaşıdır o yüzden düşmanı imha etmesi zor.onun dışında dediklerinde haklılık payı var ama westerosta herkez tywin lannisterın yönettiği bir ordudan çekiniyot bunu da göz önünde bulundurmak lazım

kendin özetlemişsin zaten. Ama şöyle de bir şey var bir yöneticinin iyi politikacı olmasını iyi asker olmasına yeğlerim şahsen :slight_smile:

Aynen bir Lannister olarak bile Tywin’in askerliğini savunamam :smiley: (Aslında savunurdum ama neyse)
Zaten bir yöneticinin iyi asker olmasından çok iyi bir politikacı ve kirli zekice taktikler yapması daha önemli diye düşünüyorum.Ha ama şöyle bir şey vardır.Lannister ordusu o kadar güçlü olmasa belki Tywin’in politikaları bile onları kurtaramazdı.Şu an biz Lannister’ız diye gururla dolaşanlar bunu Lannister ordusu, Tywin ve altınlarına borçlu :smiley:

Lord Tywin, nihayetinde, altın sıçmıyordu.

Daha önce hiç düşünmedim ama okuyunca mantıklı geldi.Harbi öyle başarılı bir kumandan değilmiş. :smiley:

Adam komutanlığıyla övünmüyor zaten, borcunu her zaman ödediği için övünüyor :wink:
Bana sorarsanız Lannisterlar entrikacı falan değildir. Entrika gölgelerin arasında çevrilir ama Lannisterlar öyle değil, Lannisterlar tüm diyar güçlerini bilsin istiyorlar, kısacası borçlarını ödemek için herşeyi yapan ‘‘avenger’’ bir hanedan.

Greyjoy isyanında yenilmeye mahkumdular karşılarında yüzlerce dargemiye karşı 20 parça gemimi ? Sonra ben robb ile olan mücadelelerde yenilmesini askerlerinden dolayı olduğunu düşünüyorum çoğu yeşil çocuklar ve paralı askerler zaten onların ölümüde onun için çok büyük bir kayıp değil

evet, arkadaşın da dediği gibi adam kötü ama bir kişi hem çok zeki hem entrikacı hem de çok iyi bir kumandan olabilir mi? yani bu kadar kusur kadının kızını geç kadının kendinde de olur

Robb Stark yendi de ne oldu bana bir açıklar mısınız? Stannisin donanması tecrübesi daha fazlaydı diyorsunuz da Karasuda askerlerinin çoğu öldü. Niye? Tywin sayesinde. Greyjoylar gibi adada yaşayan bir haneyle yatırımını karaya yapmış bir haneyle karşılaştırmış olmanız AŞIRI SAÇMA. Adamlar küçük de olsa hanenin soyunu kuruttu. Daha neyin davasındasınız?

Çok para olunca diğer çoğu komutanlar yalakalık dahi yapıyor. Ee o zaman işler kolaylaşıyor tabi. Artı paralı askerler vs. Bence yokluktan bir yerlere ulaşmak ölçüt oluyor bu durumda. Robert İsyanının, isyancı komutanlarının üstüne asker tanımam…

'‘Bazı savaşlar kılıçla ve mızrakla bazıları ise kalem ve kuzgunla kazanılır.’'
Evet iyi bir komutan-asker değil ancak bu tarz entrikalarda başarılı biri.

@Sinister,öyle diyorsun ama öyle bir durumda her hanenin en iyi yanlarını eleştirmen lazım.

*Lannister; altın madenleri sayesinde zenginler.Böyle bir bereketi kullanmamak günah olur.
*Targaryen; fazla söze gerek yok , ejderhalar. vs vs vs.

Bu eleştirin bana biraz ‘‘o gol olsaydı biz kazanırdık’’ maç yorumu gibi geliyor.

cumhuriyet kurulsun yedi krallıkta olsun bitsin, 7 tane lordun oylamasıyla alınsın kararlar, başkan seçilsin :smiley:

benim arkamdada öyle büyük bir ordu olsa…
kocaman bir altın madeninin üstünde otursam…
bende en az onun kadar başarılı olurdum … :)))

[quote=“MyrcellaLannister, post:10, topic:2335”]
Robb Stark yendi de ne oldu bana bir açıklar mısınız? Stannisin donanması tecrübesi daha fazlaydı diyorsunuz da Karasuda askerlerinin çoğu öldü. Niye? Tywin sayesinde. Greyjoylar gibi adada yaşayan bir haneyle yatırımını karaya yapmış bir haneyle karşılaştırmış olmanız AŞIRI SAÇMA. Adamlar küçük de olsa hanenin soyunu kuruttu. Daha neyin davasındasınız?
[/quote]Karasu Savaşı’nda da Tywin’in çok büyük bir başarısı yoktu, ordusu Tyrellerle birleşmişti ve Stannisten çok daha kalabalıklardı. Stannis’i hazırlıksız yakalaması ise Tyrion’un dağ adamlarının Stannis’in gözcülerini katletmesi sayesinde oldu. Greyjoylarla ise zaten açık bir savaşta şansı olamazdı ama burada baskın yiyor, yani tamamen kendi salaklığı. Euron aynı şeyi Eski Şehir’e de yapmayı denedi beceremedi. Tarbeck ve Reyne’ler çok güçlü hanedanlar değillerdi, Lord Tytos sayesinde azmışlardı.

[quote=“TurkJedi, post:15, topic:2335”]

Mesajımda olayların nasıl geliştiğini değil, sonuçlara baktığımı belirttim.

[quote=“MyrcellaLannister, post:16, topic:2335”]

[quote=“TurkJedi, post:15, topic:2335”]

Mesajımda olayların nasıl geliştiğini değil, sonuçlara baktığımı belirttim.
[/quote]Başlıkta da Tywin’in askeri beceri olarak abartılıp abartılmadığı tartışılıyor, bu durumda sonuca bakmak yanlış olur.

@TürkJedi başlığa değil, üyelere cevap verdim zaten.

Ben diğer haneleri karıştırmadım, kıyas yapmadım. Anti-Lannister yorumlarım bol olduğu için yanlış anlaşılmış olabilirim. Altınların en önemli avantajlardan birisi olduğunu söyledim ve tabiki kullanılacak ama dediğim gibialtınlar sizi 5-0 bile öne geçirebilir başlangıçta. Ve yoktan var etmenin ayrı yetenek olduğundan bahsettim. Bana göre kitapta Tywin bu konuda abartılmıyor, abartan biziz sen ben o.

Karasu savaşı konusunda ki fikrine katılmıyorum.Tywin’in en başından bu yana hedefi Kralın Şehri’di.Tyrion’ı şehire göndererek şehir savunmasını düzelttirdi.Stannis’i şehire çekmek için batıya gidiyormuş gibi yaparak bütün gece at sürdü ve Tyrell birlikleriyle karşılaştı zaten Edmure’la karşılaşması bu olay sırasında oldu.Tyrell-Lannister ittifakını tamamen Edmure zafer hırsı düşüncesine bağlamak tesadüfi bir bakış açısı olur diye düşünüyorum.Zaten Tywin’in at sürme istikameti ve Tyrell ordusuyla birleştiği nokta Tywin’in taktiksel bir hareketle batıya gidiyor numarası yaptığını kanıtlıyor.Tyrion’ın da Stannis’i yeterince oyaladı Dağ Adamları Stannis’in keşifcileri temizledi tamamen Tywin’in planına uyularak hareket etti.

Tabi Garlan Tyrell ve Serçeparmak’ın katkıları inkar edilemez Renly’nin hayaleti olayı olmasa Stannis bu kadar ağır bir yenilgi almazdı.En azından Fırtına Burnu ve Ejderha Kayasını tutacak askeri güce sahip olurdu.

Castamere İsyanının bastırılışını abartılı bulmuyorum.Boltonve Reyne hanelerine kendi bölgerinde aynı güç konumundadırlar.Starklar Dehşet Kalesini binlerce yıl önce kuşattıklarında kuşatma 4 yıl srümüş fakat kaleyi alamamışlardı.Reyne Hanesinin gücü kesinlikle küçümsenmeyecek bir güçtür.Lannister ve Hightower’ların ardından en zengin aile olduğu ve batıdaki en güçlü 2.hane olduğu biliniyor.

Bu iki madde dışındakilerin altına imza mı atarım.