Tywin Mor Düğünü biliyordu(teori)


#1

forumda aradım fakat bulamadım. elimden geldiğince çevirmek isterim
teorinin aslı burada:
http://asoiaf.westeros.org/index.php/topic/78761-crazy-theory-tywin-knew-about-the-purple-wedding/

Öncelikle Tywin, kızıl düğünde geriye kalan son düşmanı Robb Starkı yok edince aynı anda Kuzeye ve Nehir Topraklarına diz çöktürdü. Stannis Ejderha kayasında ama gücü oldukça azalmış durumda ve hamlelerle Vadi ve Dorne Demir Tahtın müttefiki yapılmakta. Buradaki tek sorun Joffrey’nin kendisi. Tywinin gözünde Joffrey beceriksiz bir kral, deli ve gaddar. Tywin’in uzun vadeli palnlarının önünde bir engel. Ve Tywin, Joffrey’nin öğrenmesi için “keskin bir derse” ihtiyacı olduğunu da ifade ediyor.

Tommen (Joffrey’nin varisi) uysal, söz dinleyen. Ayrıca Joffrey iki üç yıl içinde reşit olacakken Tommen’in daha altı yedi yılı var yani Tywinin olayların gidişatını etkileyebileceği yedi yıl.
ve elbette kral Tommen dedesi ve Kral eli Tywini saygıyla dinleyecektir. burada Tywin bir hamle daha yapabilir:Jamie yi kral muhafızlığından azledip Casterly kayasına gönderir ve Margaery Tyrell ile evlendirebilir böylece bir darbede Tyrelllere vurur.
Cersei de ya Dorne tarafını güvene almak için Oberyn ile evlendirilir veya taht yolunda kalıcı bir engelleme için Willas Tyrell ile evlenebilir. tek bir hamle ile Tywin değerli oğlunu ve varisini geri döndürür ve kral muhafızlarında politik avantaj sağlayacak bir atama için boşluk yaratır ve inatçı, söz dinlemez Cersei kral topraklarından uzaklaştırır.

Tyrion: Baelish komplosunun parçası, Tyrionu kızdırmak için mızrak dövüşü yapan cüceler getirmesi Joffrey’i mutlu etmiş ve amcasını kışkırtmıştı bu nedenle şüpheler Tyrionun üzerine döndü. Tywin bunu kullandı ve tüm suçlamaları Tyrionun üstüne yükledi. göstermelik bir yargılamanın ardından onu eninde sonuda Sur’a gönderecekti ve Casterly deki varisliğini de kaldıracaktı.
Ayrıca Tywinin elinde pazarlık kozu olarak Sansa da vardı. Tyrion ve Sansa’nın çocuğunu kullanarak Kuzeyde hak iddia edebilirdi. Greyjoy ve Boltonlardan sonra Kuzeyliler bir Stark için -damarlarında Lannister kanı olsa bile- feryat edecekti.

şimdi, Tywinin bu komplo organizasyonunda direkt olarak yer alma ihtimali yok ama bir şekilde bunu öğrendi ve gelecekteki tüm bu planları için uygun buldu. ama Baelish’in Sansayı kaçırması akabinde Oberynin Tyrionun şampiyonu olması ve ölümü bu planları yok etti. Tywin çıkarı için yeni duruma uyum sağladı ve Tyrellere Garth Tyrelli müttefikliğin güçlendirilmesi için küçük konsile atayabileceğini söyledi.
ama Tywin öldü ve cersei onun yaptığı tüm planları yıktı.

(bu da benden olsun. ve Cerseinin yaptığı bu işten sonra büyük Tyrell komplosu başladı. Böyle bir teori daha var ama çevirisi biraz uzun.)


Purple Wedding'in Tywin tarafından planlanmış olması
#2

Bu dediklerinin hepsi mantıklı ama bunlar Tywin’in bu olayı planlaması için sebepler. Tywin’in bu olayı planlamadığını bildiğimize göre olayı önceden öğrenip öğrenmemesi bir şey ifade etmiyor.


#3

Gerçekçi bir teori olabilir ama Tywin akraba katili olmak istemez.


#4

Tyrell’ler bence Prens Oberyn’e suçu atmak için zehir kullandı. Hem bi’ canavar ölecekti hem de torununu sakat bırakan adam yargılanıp ölecekti. cersie sağolsun bütün dikkatler Tyrion’ın üstüne çekildi. Bu olay o kadar çabuk oldu ki kimse bir şey anlayamadı. Tywim mor düğünü biliyor muydu ?
Bence hayır. Peki Tywin düğünden sonra olayı anladı mı ? Bence evet


#5

Tywin düğünden sonra bir şeyler anladı elbet ama söylemedi Tyrell lerin müttefikligini kaybetmemek için bence yani ölen ölmüştü zaten bide elde olanı kaybetmek istemedi


#6

Tywin’in bilip bilmediği muamma ama Tyreller bu durumda ekmeğine yağ sürmüş oluyor. Evet biliyor olabilir.


#7

Bence çok mantıklı :smiley: Baelish sansayı kaçırdığında catelyn’i sevdiği için kaçırdığını söylüyor ama o eski baelish’ti. Serçeparmak sadece serçeparmağı sever. Kaçırma sebebide cersei sansayı da idam ettirecekti ve kuzey anahtarı ellerinden kayacaktı :smiley:


#8

Doğru olma ihtimali var çünkü tywin’in joffrey’i kontrol edemediği doğru bu yüzden biliyor olabilir ama bir lannister’ın ölmesine göz yummaz heralde


#9

Dizide öyle bir hava yarattılar ama kitapta böyle bir hava yok.
Gerçi Olenna ile gayet tabii anlaşmış olabilirler
Bir nevi mantıklı yani. Joffrey’in toplantıkları sırada Tywin’e karşı gelmesi ipleri geren olaydı


#10

Bir an Crusader kings 2 Game of thrones mod oynayan kendim canlandı gözümde :smiley:


#11

1- tywin onu lannister değil, baratheon biliyor.
2- gerçeği öğrense napar bilmem ama, pek mutlu olmayacağı kesin
3- Anlayın artık gerçek öğreilse soyadı lannister değil waters olur.


#12

Tywinin elindeki tüm bu kozlara bakınca, Varys in Tyrionu zindandan kurtarması da daha anlamlı oluyor bence. Varys Tyrionun babasını öldüreceğini biliyordu. bunu kullanarak Westerosu daha da karıştırmak istedi.(Varysin adamı olduğu iddia edilen adamın odasında Tyrell altını bulunması) ve Varysin Kevana Aegonun yaşadığını söylediği bölümde ki Diyar karışmışken halk Aegonu gerçek Kral olarak kabul edebilir.


#13

Bence olayı bilmiyordu ama olayı şıp diye kavradı ve şuçu tyriona attı olay bu kadar basit bence


#14

Tywin ne kadarda kafasında taç olmasada kraldı. İlerleyen kitaplarda bu teorinin gerçek olma olasılığıda var.


#15

Kraldı ama yinede Martin,in gazabından kurtulamadı çok yazık oldu çok


#16

Yalnız Tywin’de gerçekten sağlam komplo vardı :smiley: Sansa ve Tyrion sayesinde Kuzeyi, Margery evliliği sayesinde güneyi arkasına alıcaktı.Batı da zaten kendi gücü var. 7 Krallığın üçünde Lannisterlar hakim olacaktı :smiley:


#17

Ve sonra cersei geldi herşeyin içine etti


#18

“Tywin biliyordu engel olmadı” diyorsun bence de mümkün bu ihtimal
ama Tyrion ve Sansayı harcaması saçmaydı bana göre yani yine ya bir kısmını biliyordu yada hiç bilmiyorduya çıkacak sonuç