Unutulmaz Filmler

Hepimizin hayatında unutamadığımız,hafızamıza kazınmış filmler vardır.Benim de var,ve çoğu çocukluk yıllarıma ait.bu da 90’lı yılların ilk yarısına denk geliyor.ve işin garip tarafı halen aynı etkiyi bırakıyorlar.Şimdi paylaşacağım filmlerin biri dışında hepsini bildiğinize eminim,bilmedikleriniz varsa da amme hizmeti yapmış olayım.aynı şeyi sizden de bekliyorum.belki sayenizde film arşivi mi genişletirim.Fazla uzatmıycam.Her türden bir film…

İsim : Pet Sematary (Hayvan Mezarlığı)
Yapım Yılı : 1989
Tür : Korku

Uzun süre bu filmin etkisinden çıkamadım.Bu filmi seyretmeden evvel Osman isminde,Sarman kedimizi kaybetmiştik.Mahallenin çocukları onu taşla ezerek öldürmüştü.bende onu evimizin bahçesine,ağacın altına gömdüm.ve sonra Cine5 de bu filme denk geldim.Yusufff…Yusufff…Yusuff…

unnamed

İsim : The Last Of The Mohicans ( Son Mohikan)
Yapım Yılı : 1992
Tür : Dram

images(1)

Bugune kadar bir çok film izledim.Duygusal filmler.ama hiç birinde şu sahne kadar etkilenmedim.

PettyAgileBarb-small

İsim : Braveheart ( Cesur Yürek )
Tür : Savaş
Yapım yılı : 1995

images(2)

Bir şey yazmama gerek yok…

İsim : Predatör ( Av)
Tür : Bilim kurgu
Yapım Yılı : 1987

images(3)

Yine Cine 5 den kalma film.o günün şartlarıyla olağan üstüydü.gerçi halen öyle…

images(4)

İsim : Terminator 2
Tür : Aksiyon
Yapım yılı : 1992

Cine5’e devam…aradan o kadar yıl geçmesine rağmen halen yanına yaklaşa bilen olmadı…

İsim : İn The Name Of The Father ( Babam için)
Tür : Biyografi
Yapım yılı : 1993

20180926_21_09_17

Daniel Day Lewis diyorum başka bir şey demiyorum…Sinema tarihinin en iyi giriş sahnesine sahip.izlemediyseniz mutlaka izleyin…

images(9)

İsim : Mortal Kombat ( ölümcül dövüş )
Tür : Fantastik
Yapım Yılı : 1995

images(10)

Atari salonlarında oyununu oynarken,filmi çıkmıştı.Scorpion’u görmek bile yetmişti.halen ara ara açıp izlerim…

images(11)

İsim : Kan kardeşler
Tür : Dövüş
Yapım yılı : 1990

images(7)

Ve geldik sonuncusuna.90’lı yıllardan bahsedip karate filmi eklememek olmaz.bu filmi televizyon da izlemedim.Vhs olarak izledim.Halen kasedi evde duruyor.bu filmin en sevdigim yanı kareografileri.Finaldeki dovus muazzam.Franco reyizin (beyaz saclı ) 3 hamlede iskeleye çıktıgı bir sahne varki akıllara zarar.evet benden bu kadar :grin:

images(8)

Daha 18 yaşındayım. Buradaki çoğu kişi abim ablam yaşından büyük o yüzden o sayılacak katagorideki filmlerle pek bağım yok fakat Piyanist filmi mükemmeldi. İzlenmesi gereken filmlerden birisidir bana göre.

Konu için tesekkürler :slight_smile:

Hayat Güzeldir

Konusu :

Başkahramanımız hayat dolu Guido, güzeller güzeli öğretmen Dora’ya vurulur ve tüm engellere rağmen evlenirler. Ardından bir de çocuk sahibi olan çiftin hayatlarındaki tüm pürüzler ortadan kalktığında savaş patlak verir. Yahudi oldukları için toplama kampına götürüldüklerinde Guido, oğluna esir kampının ve savaşın bir oyun olduğunu ve oyunu başarıyla tamamlarsa ödül olarak bir tank kazanağını söyler. Gerçek bir tank.

Tavsiye ederim, sahane filmdir.

Piyanist filmini İzmir/Narlıdere istihkam er egitim bolugunde izledim :grin: guzel film.

önemli değil sevgili kraliçem :relaxed:

Evet bu guzel filmle 2 yıl önce ablamın tavsiyesi ile tanıştım.Schindler’in listesine göre yumuşak bir film.Duygu sömürü yok.hatta yer yer komik.bu tür filmleri seviyorsan bruno’nun hikayesinide izle ;

Adrien Brody mükemmel oynamıştı ya eline ayağına sağlık adamın.

Film olarak değil de dizi olarak Peaky Blinders efsane dizi izlediniz mi bilmiyorum ama öneririm.

izledim.ilk baslarda guzeldi sonra sıkmaya basladı.bıraktım.benim dizi-film arsivim genis.binlerce film,yuzlerce dizi izledim.yukarıda yazdıgım filmler " İz bırakanlar" ! bu filmler o zaman kult degillerdi.su anda bir cogu kült durumuna geldi.halen devam filmleri cekiliyor.ama hic biri o etkiyi birakmiyor.daha bunun Jaws’ı,Alien’ı,Jurassic park’ı,Forrest gump’ı,Yeşil yol’u,esaretin bedeli vb. daha nice filmler var.hepsini yazmadım.sadece iz bırakanları yazdım.

Size film denen şeyin özetini veriyorum.

Bu filmiin ismini cok duydum.İmdb listesinde de gordum ama izlemedim.listeme ekledim.Taytlı super kahraman filmlerinden sıkıldım,adam gibi film bulamıyorum diyenlere,senin araciliginla bir kac film tavsiyesinde daha bulunamayım…

İsim : Last Action Hero (Son kahraman )
Tür : Aksiyon -Fantastik- komedi
Yapım yılı : 1993

unnamed

Bu filmin tek şansızlığı Jurassic park’a toslaması oldu.bu yüzden gişe de 2/80 yattı.Arnold’un en az yayınlanan filmi dersem,yanlış yapmış olmam sanırım.aksiyon filmlerini “Ti” ye alan,onlarla dalgasını gecen bu filmde tanıdık bir isim daha var.Tywin Lannister…

images

Terminator posterine dikkat! :grin:

images(1)

İsim : Hot shots ( Sıkı atışlar)
Tür : Komedi- aksiyon
Yapım Yılı : 1991

Hollywood klişeleriyle dalgasını geçen,Dönemin ses getiren filmlerini yerin dibini sokup sokup çıkaran nadide bir film.posteri her seyi açıklıyor zaten…

İsim : Das boot ( Deniz altı)
Tür : Savaş-Dram
Yapım yılı : 1985

Bugune kadar 2.dunya savasını anlatan sayısız film izledim.son dönemde çıkanlarda dahil.hiç biri bu Alman yapımı film kadar gerçekci degildi.4 saat nasıl gecti anlamadım.onlarla birlikte heyacanlandım,onlarla birlikte tırstım.işin ilginc yanı filmin %95’i tek mekanda,denizaltı da geciyor.2.dunya savası filmlerine meraklıysanız bu filmi kacırmayın…

20180927_15_46_38

İsim : Amadeus
Tür : Dram
Yapım yılı : 1984

Mozart ile Salieri’nin cekismesini anlatan güzel bir film.tarihi kostume filmlerini seviyorsanız mutlaka izleyin…

images(3)

Ekleme …

İsim :Eyes Wide Shut ( Gözleri tamamen kapalı)
Tür : Gerilim
Yapım yılı : 1999

kubrick reyizin ; az izlenen,çok ses getiren ve ölümüyle ilişkilendirilen son filmi.karanlık bir ortamda,tek başınıza,tam konsatrasyon izlerseniz uzun süre etkisinden çıkamayacaginiza eminim…

Cesur Yürek
Yüzüklerin Efendisi Serisi
Harry Potter Serisi

V1_UX182_CR0%2C0%2C182%2C268_AL

ilk aklıma gelen bu film oldu. Benim için çok farklıdır ilk yarısında ne oluyor derken…
kadınları kızdırmayın kırmayın pişman ederler

Evlilikten soğuttu bu film beni :/.

İlk yarı: Ulan böyle kadın aldatılır mı senin ben senin aklına edeyim Ben Affleck

İkinci yarı: Ulan böyle kadınla evlenilir mi ben senin aklına edeyim Ben Affleck

İzlediğim filmler arasında en psikopat karakterlerden biri olarak bu filmde ki kadını gösterebilirim.

bu filmi izlemedim.Ben afleck’ten pek haz etmiyorum ama yaptığınız yorumları okuyunca ön yargımı askıya almaya karar verdim.en kısa sürede izleyecem.bakalım dediginiz kadar var mı.

Ben Affleck i bende pek sevmem hatta bir bayan olarak nesi yakışıklı falan derim banada çok itici gelir ama bu film ve youtube da Müslümanları savunduğu bir videodan beri eski soğukluğum kalmadı
@Symmachus aynend ediğin gibi oldu finalde de yuh bravo kadına dedim :smiley: film bittiğinde olamaz diye ağzım açıktı
@ladyforlorn aynen ama şoku da oradaydı zaten ben bu tip karakterlerin filmlerini seviyorum

Ben Affleck insan olarak iyi zaten. Zeki de, kafası çalışıyor yönetmenliği iyi de oyunculuğu pek sevilmiyor genelde.

Filmi izledim.Spoiler’in çılgını çıkarmadan şunları söyleyebilirim ;

• Kadın-Erkek ilişkilerinden ve evlilik müessesinden çok daha derin unsurlar barındırıyor.

• Medya’nın algı yaratma gücünü ve sebep olduğu toplum baskısının sonuclarını çok güzel özetlemiş (Aklıma sabah kuşağında yayınlanan b.ktan programlar geldi.)

• Oyunculuklar iyi.öngörülebilir bir senaryo ya sahip olmasına rağmen filmin sonunda bekledigim durumu,ortasında gördüm.Sanırım senarist klişe olayına girmemek için sonu biraz farklı bitirmiş.beni pek fazla tatmin etmedi.

• Filmin sonuna kadar kedi den bir atraksiyon bekledim ama olmadı.Belli ki garibanında psikolojisini bozmuşlar.Kedi dediğin hoplar,zıplar,oynar,sırnaşır,sevdirir,tırmık atar kader mahkumu gibi takılmaz.sanırsın müebbet hapis cezası yemiş.

Tavsiye : Bu tür filmlerden hoşlanıyorsanız Oriol paulo’nün filmlerini izleyin.pişman olmazsınız.

Arkadaşım için hazırladığım bir film listesi vardı forumdakilere film bulma konusunda yardımcı olmak için buraya atayım dedim. Okuyamadığınız yer olursa sorabilirsiniz. (üst düzey filmlerdir hiçbir eleştiriyi kabul etmiyorum :slight_smile: )

Paylaşım için tesekkurler.Listedeki filmlerin %80’nı izledim.Diğerlerine bakıcam.Çoğu İmdb top 250 listesinde var zaten.Gerci o listede hak etmediği halde yer alanlarda var da neyse konumuz bu değil.Sana cevap yazmışken son dönemlerde izleyip etkisinde kaldığım bir filmi daha paylaşayım bari ;

Nuremberg Duruşması
Yapım yılı: 1961

Sakın haaa Yapım yılına ve siyah beyaz olmasına aldanmayın,on yargı ile yaklaşmayın.Su ana kadar izlediğim en iyi 10 filmin arasına kafadan girdi.Amerika dan çıkmış en tarafsız film diye bilirim.Eleştirmedik ülke,Tokatlanmadık kimse bırakmıyor.Filmi izlerken,“Ulan bunlar bizim ülkede de yaşanıyor” diyeceğiniz çok yer var.Film güncelliğini halen koruyor.Hukuk nasıl guguk oldu,Adolf Hitler’in diktatörlüğüne nasıl katkılarda bulundu.Zamanında Hitler’i destekleyenlerin sonradan “Valla bizim bir şeyden haberimiz yoktu böyle olduğunu bilmiyorduk” gibi bahanelerini " Hitler o kadar da kötü değildi.Yol yaptı,Otoban yaptı,kömür dağıttı" gibi replikleri ibretle ve de hayretle izleyeceksiniz.