Üstat Aemon (Peter Vaughan)

oyuncular

Evet arkadaşlar dizinin ‘‘eceliyle yaşamını yitiren’’ ender karakterlerden biri olan Üstat Aemon 93 yaşında aramızdan ayrıldı. Başımız sağolsun.
’’ İyi bir adamdı… Hayır. Harika bir adamdı. Hisar’ın zincirli, yeminli üstadı ve Gece Gözcüleri’nin sonsuza kadar sadık kardeşi. Doğduğunda, genç yaşında ölen bir kahramanın ismi verildi. Ancak kendisi çok uzun yaşadı. Hayatı kahramanlıktan uzak değildi. Onun kadar bilge, nazik ve kibar bir adam daha yoktur. Gece Gözcüleri’ne hizmeti boyunca bir düzine lord kumandan gelip geçti. Ancak o her zaman danışmanlığını sunmak için oradaydı. Krallara da tavsiyelerde bulundu. Kendisine krallık teklif edildiğinde, kendinden küçük kardeşinin kral olması gerektiğini söyledi. Kaç adam bunu yapabilir? O ejderha kanından geliyordu. Şimdi ise ateşi söndü. O Aemon Targaryen’dı ama artık nöbeti sona erdi. ‘’

-Samwell Tarly’nin Aemon Targaryen’e övgüsü

hakkı rahmetine kavuştu. Müslüman değildi bildiğim kadarıyla. Son sözlerinde bari iman edeydi. Yazık oldu. İyi oyuncuydu. Kör taklidi yaptığını sanan boldu, Adam harbi harbi kör idi. Teşvikiye camiisinden cenazesi kalmıcak istanbul’ lu hayranları oralara gitmesin boşuna. Başımız sağ olsun.

Vay ln müslüman değil miymiş? Şok oldum :confused:

Aa Müslüman değilse olmaz bu iş. (bknz. Kinaye)

B arada hatırlatma: Allah rahmet eylesin müslümanlara denir. Gayrimüslümlere Toprağı bol olsun denir. Çoğu kişi ilkini her seferinde kullanıyor. İnanmıyorsan niye ilki, inanıyorsan niye ilki diyorum. Bence arkadaş da bu farka parmak basmak istemiş.
Toprağı bol olsun.

@ichigo Allah=Tanrı demek olduğu için bu dediğin mantıklı değil. Tanrı Hristiyan ve Yahudilerde de olan bir kavram sonuçta. Tanrı onlara da merhametini sunabilir. Rahmet, Merhamet aynı kökten geliyor zaten. Adam ateistse falan belki de yine saçmalık. Çünkü arkadaşın cümlesi “ölmeden iman edeydi iyiydi” anlamı taşıyor.

Zabit misiniz? Sunu diyemez bunu diye bilir seklinde yorum yapıyorsunuz? İsinize bakınız. Polemik icin ortamı karıstırmayınız.

Eğer sen başka dine mensup biri öldüğünde bari son sözlerinde iman edeydi yazık oldu dersen tepki toplarsın kusura bakma. Polemik yaratan sensin. @“banagöre”

Son sohbet konusunun kapatılmasıda ölen birinin üzerinden girilen tartışmadan olmuştu. Fazla şey yapmayın bence. Sevmediğseniz cevap yazmayın olsun bitsin.

Çok iyi bir oyuncuydu.Huzur içinde uyusun.

Toprağı bol olsun.Kitaptaki Üstad Aemon’ı tam olarak yansıtıyordu.LOTR’da Gandalf ile Ian Mckellen arasındaki ilişki ne ise o şekildeydi.
2016 çok hüzünlü bir sene oldu.İnşallah 2017 daha huzurlu ve mutlu, kayıpların daha az olduğıu bir sene olur.

Bu arada üstteki tartışmayı tekrar alevlendirmek için değil nasıl inandığı, hangi dinden olduğu bizim için önemsiz bir üstad olarak ona sonsun saygımız var. Sadece tartışıldığı için bu konudaki İslam’ın hükmünü kesin olarak göstermek için de şunu bırakmak istiyorum:
“Cehennemlik oldukları anlaşıldıktan sonra akraba dahi olsalar, müşrikler için mağfiret dilemek Peygambere ve mü’minlere yaraşmaz.” (Tevbe Suresi, 9/113)
Velhasıl @ichigo nun dediği doğru.Verdiğim Tevbe Suresi 113.ayeti ışığında bir müslümanın, müslüman olmadığı kesin bir kişi öldüğünde hakkında “Allah rahmet eylesin” demesi uygun değil.

@“Ar-Phazon” sadece şunu söylemek istiyorum Müşrik demek Müslüman olmayan demek değildir. Müşrik Allah’a inanmayan onu yok sayandır. Dolayısıyla Hristiyanlar ve Museviler bu olayın dışında kalıyorlar. Sonuçta bu adamın dinini bilmiyoruz. Yani onun için tanrının merhametini dileyebiliriz.

@“Ar-Phazon” aslında kitap ehlinden insanlara müşrik denilmesi pek doğru değil. Bide biz Peter Vaughanın cehennemlik oldup olmadığı bilgisine nasıl sahip ola biliriz? Her müslüman olmayan cehennemlikdir diye bir kural yok.

@“Queen Arianne” buarada bir yanlışı düzeltmek isterim. Müşrik Allahı tanıyıp ona şirk koşan yani ona ortak koşan insanlara denir. Allaha inanmayıp, onu yok sayana kafir denir.

Tartışmayı alevlendirmiş oldum ama neyse.Üslubu güzel insanlarla tartışmaktan birşey olmaz.Tabii uyarı almazsak…

En baştan başlarsak, Peter Vaughan’ı cehennemlik ilan etmedim, sadece genel hükmü gösterdim.Diğer taraftan Müşrik kavramı sadece Paganlar için kullanılmaz.Teslis’de bir şirktir örneğin.Sadece aralarında muamele farklıdır pagan müşriklerle kitab ehlinden olanlar arasında.

Şunu bir defa söyleyeyim @argos İslam’dan hakkıyla haberdar olup, onu reddetmişlerse, Kur’an ayetlerini inkar edenlerle ilgili pekçok ayette açıkça cehennemlik oldukları belirtilir.
Örneğin Maide Suresi 86;“İnkâr edenlere ve âyetlerimizi yalanlayanlara gelince, işte onlar cehennemliklerdir.”

Başka birçok ayeti örnek verebilirim.

En başta söylediğim gibi bunlar İslam’ı hakkıyla bilmiş olanlar için geçerli, yoksa hayatında İslam ile alakalı duyduğu tek şey terör eylemleri olan insan hakkında diyemeyiz.Çünkü İslam ona sürekli terörizme yol açan bir araç olarak gösterilmiş.Veya Amazon Ormanlarında İslam’dan bihaber yaşayan insanlar için böyle birşey diyemeyiz.
Bunun delili de şu ayet;

“Kim doğru yola gelirse ancak kendi lehine yola gelmiş ve kim de saparsa ancak kendi aleyhine sapmıştır. Kimse kimsenin günahını çekmez. Biz peygamber göndermedikçe kimseye azabetmeyiz.”(İsra Suresi 15.Ayet)
Burada peygamberden maksat direk Peygamberin kendisi olduğu gibi onun tebliğ ettiklerininde ulaşmaması durumudur.

Velhasıl hüküm genel olarak verilir.Kişiye özel durumlarda dikkat etmek lazım.

Herkes birbirini düzeltiyor. Neyse böyle böyle ulaşıcaz doğru bilgiye.

@“Ar-Phazon” Teslis tam olarak şirk koşmaya girmiyor çünkü Hristiyanlar üçünün de ayrı bir varlık olduğunu düşünmüyorlar. Onlara göre baba oğul ve kutsal ruh tanrının farklı yüzleri. Yani hepsi aynı tanrının bir sureti.

Senin bakış açından gidersek Tasavvuf inancına sahip insanların hepsi müşrik oluyor. Çünkü tasavvuf inancının temelinde Tanrı’nın insanı yaratırken içine kendisinden bir parça koyduğuna inanılır. Hatta sürekli kendi içlerindeki o tanrı parçasına ulaşmak isterler. Ulaştıkları zaman Tanrı’ya katılacaklarını düşünürler.

Kur’an Hz. İsa’dan pekçok ayetinde “insan ve peygamber” bahseder.Hristiyanlıkta ise 3=1=3 olsa da Hz. İsa’ya bir “Tanrılık” atfedildiği için bu da Kur’an’ın insan dediği bir varlığa “tanrılık” verilmiş olması anlamına gelir ki şirktir.Bunu kiliselerdeki “Rabbimiz İsa” gibi kitaplarda görebilirsiniz.

Tasavvuf inancı çok daha derin bir konu.
Burada girersek çıkamayız.Ki hangi tasavvuf dan bahsediyoruz.Şirk boyutuna varanlar olabilir de biz toptan Tasavvuf şirktir diyemeyiz o teslis dediğimiz inançtan çok daha farklı.Kaynağını çoğu yerde Kur’an ve Sünnetten alır.Sahabeye kadar uzanır.

@Ar-Phazon tartışmanın seviyesine dikkat edilirse problem olucağını zan etmiyorum. Şuan herkesin üslubu düzgün.
Yukarıda yazılanları bir hepsini dikkate alarak olaya bakarsak. O zaman ortaya şu sonuç çıkar:
Müşrik tanımını her hangi İslam dışı çok tanrılı dine inanan(Allaha şirk koşan) şahısa değil, İslamdan tam anlamığla haberdar olup yinede şirkinde devam eden şahısa denir. tanım genel olarak değil kişisel olarak beritile bilir. En önemlisi insanın kesin olarak müşrik olduğu kanıtlanmadıkca ona böyle bir tanımla yaklaşılamaz.Konunun başına dönersek Peter Vaughanın nasıl biri olduğunu bilmiyoruz. Bu yüzden kesin cehennemlik olan insanlar için inmiş bir ayete istinad getirmek doğru olmaz.
@“Queen Arianne” haklı. Hem onun yazdıkları hemde yukarıda belitdiklerim yüzünden kitap ehlinden olan insanlara genel olarak müşrik tanımlaması yapılmamalıdır.

Uyarı almayalım dememin nedeni üslup değil konuyla alakasız tartışmamız yoksa buradakileri tanıyorum üslubunuzu vesaire biliyorum yani.

En başta diyorumki Müşrik kavramı 2 ye ayrılır.Paganlar ve Mecusi, Hristiyan, Yahudi ve diğer varsa Ehl-i Kitab.
Yahudi ve Hristiyanların müşrikliği ile ilgili ise Tevbe Suresi 31. ayette direk olarak Allah’a “ortak koştukları” söyleniyor.Buyrun;
"(Yahudiler) Allah’ı bırakıp, hahamlarını; (hıristiyanlar ise) rahiplerini ve Meryem oğlu Mesih’i rab edindiler. Oysa, bunlar da ancak, bir olan Allah’a ibadet etmekle emrolunmuşlardır. O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur. O, onların ortak koştukları her şeyden uzaktır."

Beni yanlış anladın galiba. Ben kitab ehlinden olan insanlar müşrik olamaz demiyorum. Genel olarak müşrik kalıbını içine sokulamazlar diyorum. Nitekim kuranda azı hariç büyük kısmının yanlış yola saptığını yazar. Tabi bu konuda kitap ehlinin tam olarak kimlere dendiği sorusu ortaya çıkar. Bence o konuya hiç girmeyelim yoksa hiç çıkamayız.

@“Ar-Phazon” bildiğim kadarıyla teslis inancı bütün Hristiyanların inandığı bir konu değil. Biliyorsun Hristiyanlıkta da birçok mezhep var. Bunların inanışları farklı olabiliyor. Ona bakılırsa biz de türbelere gidiyoruz onların bize yardım edeceğine inanıyoruz o zaman Müslümanlık da müşrikliktir.

Bu inanışların temeli insanların yıllarca inandıkları şeylere inanmayı bırakamamasıdır. Mesela Avrupa’da yıllarca putperestlik vardı şimdi de haç işareti önünde dua ediyorlar. Türkler de yıllarca Şamanizme inandı ve atalar kültü vardı. Bu yüzden hala türbelerin bize yardım etmesini bekliyoruz.

Tasavvuf konusunda ise tasavvufçuların ya hepsine müşrik dersin ya da hiçbirine çünkü hepsi aşağı yukarı aynı şeyi yapıyorlar. Şirkle ilgili din hocamız şunu demişti. “Mevlana’nın ismi Mevla yani tanrı kelimesinden geliyor. Bu şirk koşmak değil midir?”