Üstat Walys ve Aliüstat Walgrave

Bildiğiniz gibi Aliüstat Walgrave, Hisar’da vazifeli oldukça yaşlı ve şu sıralar bunamış bir üstat. Pate ismindeki çırağı, Jaqen tarafından öldürülmüş ve yerine geçmişti. Jaqen, ondan Hisar’daki tüm odalara girebileceği bir anahtar çalmasını ve kendisine getirmesini istiyordu. Pate de anahtarı, adamın sandığından almıştı. Doğruca o alıntıya bakalım.

İşin en zor kısmı, Aliüstat Walgrave’in yatağının altındaki kasayı dışarı çekmek için ellerinin ve dizlerinin üstüne çökmek olmuştu. Kasa çok sağlam yapılmıştı ve kenarları demirdi ama kilidi kırıktı. Üstat Gormon kilidi Pate’in kırdığından şüphelenmişti fakat bu doğru değildi. Kilidi, onu açan anahtarı kaybettikten sonra bizzat Walgrave kırmıştı.

Pate kasanın içinde bir torba gümüş geyik, mavi kurdeleyle bağlanmış bir tutam sarı saç, Walgrave’e benzeyen (bıyıklarına kadar) bir kadın minyatürü ve pullu çelikten yapılmış bir şövalye eldiveni bulmuştu. Walgrave, eldivenin bir prense ait olduğunu iddia ediyordu ama hangi prens olduğunu hatırlamıyordu. Pate eldiveni salladığında yere bir anahtar düşmüştü.

İlk sorum; sizce bu adamın sandığından çıkan bir prense ait olan şövalye eldiveni; kadın minyatürü ve mavi kurdeleye bağlı bir tutam saç kimlere ait olabilir ve Walgrave ile ilgisi ne olabilir?

İkinci alıntıya geçelim. Leydi Dustin’in Theon’a söyledikleri.

Lord Rickard Karstark’ın başına gelen şey buydu. Onun gri faresinin adı Üstat Walys’ti. Üstatların tek isim kullanması çok zekice değil mi? Hisar’a ilk gittiğinde iki ismi olanlar bile tek isim kullanıyor. Bu sayede kimin gerçekte kim olduğunu ya da nereden geldiğini bilemiyoruz… ama yeterince kararlıysan, yine de öğrenebilirsin. Üstat Walys zincirini dövmeden önce Walys Çiçek olarak tanınıyordu. Çiçek, Tepe, Nehir, Kar… bu çeşit isimleri gayrimeşru çocuklara veririz, onları işaretlemek için, ama onlar bu isimlerden çabucak kurtulurlar. Walys Çiçek’in annesi bir Hightower kızıydı… söylentilere göre babası da Hisar’ın aliüstatlarından biriydi. Gri fareler bizim sandığımız kadar namuslu değiller. Eski Şehir üstatları hepsinden daha beter. Walys zincirini dövdüğünde, adamın gizli babası ve arkadaşları onu hiç vakit kaybetmeden Kışyarı’na gönderdiler, Lord Rickard’ın kulaklarını bal kadar tatlı, zehirli sözlerle doldurması için. Tully evliliği Walys’in fikriydi, bundan asla şüphe etme. Walys…”

İkinci sorum; Aliüstat Walgrave’ın sandıklarından çıkan kadın minyatürü ve sarı saç tutamına vs. bakacak olur isek sizce Üstat Walys’in gizli babası Aliüstat Walgrave olabilir mi? Walys şu an nerede, ne yapıyor muamma… Belki Hisar’da olabilir.

Bir ekleme yapayım, çok önemli bir bilgi sayılır mı emin değilim ama Aliüstat Walgrave, Pate’i bazen Barth.'ların üstadı olan Cressen ile karıştırdığını söylemişti. Yani Güneyli Komplosunun içinde Hisar, Walys ve onun babasıyla arkadaşları olunca ister istemez anne babası olmayan Robert’ın üstadının da bu oyunda parmağı olabileceği için adamı tanıması vs. olağan gibi geldi. Bu ikisi aşağı yukarı aynı yaşlarda, unutmayalım; yani muhtemelen Hisar’da birlikte eğitim görmüşlerdir.

Şahsi fikrim babası olabileceği yönünde, yazarın bu adamın sandıklarının içinde bu kadar şeyi bize anlatması boş yere değildir, diye düşünüyorum ve ortada cidden bir komplo vardı ise bunun izlerini, kanıtlarını illa ki kitaplara serpiştirmiş olması gerekiyor ki serpiştirmiş de zaten. :slight_smile:

Walys, eğer Walgrave’in oğluysa o saç ve minyatür Walys’in annesi olan Hightower kızına ait olabilir.

Cressen ile Walgrave’in eski arkadaş olduklarından yola çıkarsak Cressen’in doğumu 219 veya 220 yılında ölümü 299 yılı dolayısıyla 79 - 80 yaşında olması lazım, Walgrave’in de hemen hemen aynı yaşlarda olduğunu düşünürsek prense ait olan eldiven için birçok Targaryen prensinin adı geçebilir.

Güneyli Komplosu gerçekten çok kapsamlı bir olay. Walys, Kuzey de Rickard Stark’ın kulağına fısıldarken aynı zamanda Brandon ile Catelyn’in evliliğini de ayarlamıştı. O zaman ki evlilikler zaten büyük bir ittifakın kurulması açıkça; Arryn-Tully (Jon Arryn Lysa Tully), Stark-Tully (Brandon Stark sonradan Eddard- Catelyn Tully), Stark- Baratheon (Robert - Lyanna).

Hatta Tywin Lannister oğlu Jaime’yi Lysa ile evlendirmek istiyor o sırada. Muhtemelen “burada bir şeyler oluyor bende yerimi alayım” diye düşündü :grinning:

Bu evlilikler zaten ilginç çünkü normalde büyük aileler kendilerine bağlı ailelerle evlilik bağı kuruyorlar. Burada ise bir hayli farklı bir şekilde ve rutin dışına çıkılarak dört büyük hanedan ittifak kuruyorlar.
Hisar Targaryen ejderhalarını yani Targaryen gücünü yok etmiş ama Targaryenleri tarihten silmek için çalışmaya devam etmiş. Buna Güneyli Komplosu mu denmeli hala yoksa Hisar komplosu mu? :grinning: :grinning:

Sadece bir cümleden bu kadar ayrıntı çıkıyor. Üstat Martin sen ne içtin bütün bunları yazarken.

Hisar, güneyde olduğu için isim onu da içeri alacak kadar kapsamlı sonuçta; baş oyuncu; Hisar, haneler ise yardımcı oyuncular. :smiley:

Prens Eldiveni meselesi neden eklenmiş, onu düşünüyorum, gereksiz bir ayrıntı olmasa gerek… Bizim çok iyi bildiğimiz bir prens olabilir gibime geliyor ama kim ve genel olarak kurgu ile ilgisi ne?

Ayrıca bu Walys, Stark Hanesinin üstadı iken(önceki kimdi acep) neden savaş sonrası Luwin oluyor ki? Cat getirmiş onu galiba…

Luwin, Cat’in tüm çocuklarının doğumunu gerçekleştiriyor. Robb, Nehirova doğumlu ve Luwin de orada. Muhtemelen o sırada Starkların üstadıdır ve Cat ile beraber Nehirovaya gitmiştir. Hamile iken yola çıkacağı için Ned yanına üstadı vermiş olabilir.

Prens eldiveni için şöyle söyleyebilirim eğer Walgrave’in hayatı Hisar’dan başka yerde geçmemişse o zaman Hisar’a gelen bir Prens olmalı. Hisar’a gelen Üstad Aemon var (Sur’da ki) belki onun belki de Dunk ile Yumurta Hisar’a bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir ve eldiveni Yumurta vermiştir. Ama hikayede ne gibi bir etkisi olur onu bilemem. Eğer Yumurtanınsa eldiven yani Beşinci Aegon’un ise onun Summerhall da ejderhaları yeniden diriltmeye çalışırken çılgın ateşi fazla kaçırıp Summerhall trajedisine sebep olduğunu hatırlatayım. :grinning::grinning:

Hayır, Stark üstadı Walys işte, ondan sordum. Luwin ise Cat ile beraber geliyor kuzeye.

Aemon şövalye olmadığı İçin onun olamaz; Aegon olabilir ama gerçekten şu aşamada ne katkısı olabilir ki? Rhaegar’ın olsa yine aynı soru… Ne çıkacak acaba… :slight_smile:

Walys ölmüs; FS 283’de ya da öncesinde.

Walgrave’in, Walys’in babasi oldugunu düsünüyorum ben de. Sari saç detayi bence önemli burada; Hightower hanesinde sarisinlik var, Lynesse öyleymis mesela, Alerie de galiba.

Eldiven konusuna gelirsek… Aklima çat diye kim geldi biliyor musun? Rhaegar. Ve oradan birden bire, Rhaegar-Lyanna evliligini gerçeklestiren Üstat Walgrave imaji canlandi kafamda :smile:

Ooo Güneyli Komplosu, en sevdiğim konulardan.

Yalnız isabet olmuş, geçen yakaladığum ufak bir ayrıntı var, şimdi Syrio ile Jaqen’in bir şekilde bağlantılı olduğu söyleniyor. Syrio yıllar boyunca Denizaslanı lordunun baş kılıççısı olmuş. Benim aklıma takılan yegane husus adamı ilk gördüğğm andan beri neden görevinden ayrıldığı üzerineydi. Sonrasında bir şey fark ettim, bu söz konusu Denizaslanı lordu daha önce Viserys ve Daenerys’e destek olmuş ve hatta Martellar ile ciddi irtibatı varmış. Ancak sonrasında seçimleri kaybedince işler değişmiş ve Viserys ve Daenerys için sürgün yılları başlamış.

Bu denizaslanı lordu, aynı şekilde Syrio’nun hizmet ettiği adam. Bir şekilde Targaryenlerin restarosyonu için çalışmış. Yani nasıl bilmiyorum ama bu oyun içinde Braavos parmağı da var bir şekilde, o üstat Jaqen tarafından öldürüldüyse burada bir düğüm daha yakaladık diyebiliriz.

Prens deyince benim de aklıma @Starkgaryen gibi direkt Rhaegar geldi :grin:. Zaten başka prensimiz var mı? Kimin olacak? Joffrey? Meh.

Hatta arttırıyorum, dizide Jon’un gerçek kimliği hisar sayesinde ortaya çıkmıştı. Eğer gerçekten Targaryen resterasyonu için çalışan birileri varsa ve Jon’un gerçekte kim olduğunu biliyorlarsa bunu ortaya çıkarmanın işin bir yönü olduğu ihtimalini görmezden gelemeyiz.

Ölmüş mü? Ben en son baktığımda hayatta idi o herif, ne ara öldü? Kitapta da yazmıyor. :joy:

Üstatlar evlilik yapamıyor ki ne alaka kız? Ayrıca adam, arkadaşları ve oğlu güneyli komplosunun mimarları diyorum ne diye böyle bir şey yapsın ? :grinning:

@Symmachus Braavos halkı Targ halkını sevmez ama bu bahsettiğin adam hususi olarak ilgili ise olabilir de syrio’nun hangi lorda hizmet ettiği bilinmiyor, ben hep şimdiki adam olduğunu düşünmüştüm ve Yen’i kılıç tarafından öldürülmesi istenmiş olabilir diye :slight_smile:

Aslında benim aklıma hep şöyle bir ihtimal gelir, biliyorsun Targaryenler felaketten kaçabilen tek aile. Ama buna rağmen geçmişte Valyrialarıları sevmemelerine sebep olan bir hareket içine girmiş değiller. Yani köle ticareti yaptıklarına dair bir şey Yok ve köle ticaretinin duayeni, kendilerini antik Valyria’nın mirasçısı olarak gören Volantis’in gel bize katıl teklifini reddetmişler. Üstelik Volantis’e karşı savaşmışlarda. Belki Targaryenler olmasa şuanda Braavos anlı Şanlı bir köle pazarı olurdu. Şimdi bu tutumları belki geçmişe dayanıyor olabilir Hatta kim bilir belki de Targaryenlerin kurtulmalarını Yüzsüz adamlar sağlamıştır(malum Valytia’nın Yok olmasında parmakları olduğu söyleniyor). Çünkü eğet olay Ejder rüyasıysa hepsi Ejder neden Targaryenler gördü ama diğerleri görmedi?

Sonuç olarak kökleri ister Valyria’ya dayansın, ister Fatih Aegon’a, bu ailenin köleci Valyria mirasını reddeder gibi bir yapısı var. Dolayısıyla Braavos’da bunlara karşı Valyrialı Valyrialıdr tarzı bir yaklaşıma sahip olanlar olabileceği gibi Targları tanırım, iyi çocuklardır tarzı bir bakış açısına sahip olanlar da olabilir.

Öte yandan hangi lorda hizmet ettiğini bilmiyoruz ama şuanda iktidarda olana hizmet etmediği kesin. Arada birkaç değilim daha olmadıyda Targ destekçisi olana hizmet ettiği neredeyse kesin gibi,

Şimdiki olana hizmet etmediğini nereden çıkartıyorsun? Kesin diyorsun da.

O zaman Kralin Şehrindw ne işi var?

Öte yandan Arya babasına Syrio da bizimle gelebilir mi demişti ve bana bağlılık yemini ettiği sürece olur demişti. Eğer hala eski efendisine hizmet ediyor olsa böyle bir şeyi gündeme getirmezdi. Hem 9 sene boyunca yapmıştı dediği zaman geçmiş zaman eki var.

Edit: Yani tabi o adamın uzun vadeli bir görev için Westeros’da bulunmadı da olasılık dahilinde. Ama göstergeler adamın şuanda bu görevi yapmadığı yönünde. Çünkü birisinin kızına Braavos muhtarının emrindeki ve duruma göre her an geri çağrılabilecek olan ve muhtemelen bir işle meşgul birinden kızına kılıç eğitimi vermesini istemesi garip. Birde adam neden Kimgs Landing’de olsun? Diplomat değil bu adam. En iyi kılıç üstası yakınlarda lazım.

Heee doğru ya :joy: Gözümün önünde birden canlandı işte o imaj. Tamam, değiştirelim… Walgrave, evliliğin kaydını tutmuş :joy: :stuck_out_tongue_closed_eyes:

@Starkgaryen ehehehe :smiley: Ben ikisinin hep kuzey usulu evlendiğini düşünmüşümdür, rahiplere de pek güvenmiyorum biliyorsun. :stuck_out_tongue:

@Symmachus

Şimdi, şu anki mevcut Denilordu ismi Ferrego Antaryon, 5. kitapta adamın hasta ve ölmek üzere olduğu vs. söylentileri var; onun yerine Tormo Fregar isimli başka bir soylunun seçileceğine dair söylentiler var.

Denizlordu’nun şimdiki koruyucu ve şampiyonu; Braavos’un İlk Kılıcı; Qarro Volentin isminde bir adam. Ondan önceki ise Syrio Forel.

Şimdi ilk kılıç olmak, Syrio’nun anlattığına göre oldukça gurur verici bir şey; iyi bir konum ve haliyle böyle konumların da talibi çok olur. Diğer yandan bu konumda olan bir insanın bu vazifeyi bırakmak istemesi düşünelemez; kanımca da vazifesini layığı ile yaptığı sürece de kimse vazifeden almaz. Layığı ile yapmamak ne demektir, iyi kötü biliyorsunuzdur; böyle insanlar “haydi, defol git, emekli ettim seni.” demek yerine genelde kellesini alırlar. Yani %100 kesin olmasa da bu görevden alınmak için ölmek gerektiği kanaatindeyim. Zaten Syrio’dan önceki İlk Kılıç da ölmüş, yaşlılıktan hem de… Bunun üstüne Denizlordu’nun yanına gidiyor vazifeye talip olmak için. Lord, adamların sadece kılıç yeteneğini değil dürüstlük ve zekalarını da test ediyordu hatta. Neyse.

Syrio’nun dürüst ve işinin ehli bir adam olduğu vs. aşikar; kitapta iyi kötü tanıdık adamı. Benim şahsi fikrim şimdiki İlk Kılıç, onun yerini almak için Yüzsüz Adamlar’ı devreye sokmuş olabilir, ölür ve yerine geçer. Onu öldüren de yüzünü alır ve bir sebeple Kral’ın Şehrine gelir. Syrio, Arya’ya 9 yıl boyunca İlk Kılıç olduğunu söylemişti.

Başka türlü senin de söylediğin gibi Braavos’un İlk Kılıcı olduğunu söyleyen birinin işi ne? Tüccar değilsin bir şey değilsin, iş aramaya mı geldin? Kızlara eğitim verilmiyor ve erkekler de dans dersleri almak istemez mantıken… Zaten Braavos tarzı dövüşleri vs. küçük göreceklerine şüphe yok.

Jaqen ile bağı; ben aynı kişi olduklarından ciddi şüpheleniyorum; Arya’nın ismini vs. her şeyi bilmesinin yanı sıra hep kızı takip etti. KL’de işi neydi? Suikastçı bu; Ned ve Arryn ile kralın ölümü dışında ses getiren bir ölüm okuduk mu 1. kitapta? Yakalanma olasılığı ise yok.

Bu arada Walgrave ve Walys ismi de biraz benzer sanki? :slight_smile: Yalnız oğlu ise babasından önce ölmüş, neden ki? Öldürdüler mi yoksaaaaa :smiley:

Öldüğü kısmı kesin mi ya? Nerede yazıyor? Viki’de var sadece. Bu adamın 283 öncesinde öldüğü yazılmış ama Robert İsyanın’ın 2. bölümü zamanında imiş, prensin ölümüyle sonlanan kısım. Gencecik yaştaki üstat ne diye ölsün ki? Bir tek 5. kitapta bahsi geçmiş birinden de bahsediyoruz.

Zannetmiyorum. Çünkü Özgür Şehirlerde gördüğüm kadarıyla daha özgürlükçü bir ortam var. Özellikle Braavos tam liboş bölgesi gibi geliyor bana. Zaten kendileri Westeros’daki feodal sistemi saçma bulup inceden dalga geçiyorlar. Yani kralmuhafızları tarzı bizi ancak ölüm ayırır yolumuzdan tarzı bir anlayışın olduğunu zannetmiyorum. Kaldı ki baş kılıçustası olmakla ilgili öyle bir bilgi görmedik.

Görevden alınması olarak değil de Syrio’nun hizmet ettiği lord gidince kendisinin görevden ayrılması daha mantıklı.

Eskiden olduğu kişi hakkında gayet gurur duyuyordu… Orası öyle çok özgürlükçü bir ortam olabilir de özgürlükçü ortam deyince suçun; hırsın; cinayetin ve idamın olmadığı bir yer aklına geliyorsa fazla ütopik bir düşünce olur, yok öyle bir alem. :smiley:

Yani Braavos da en az diğer coğrafyalarda olduğu kadar hırsın vs. kol gezdiği bir yer; Özgür Şehirler, diyorlar kendilerine ama paso birbirleri ve kendi içlerinde siyasi çatışmalar, savaşlar veriyorlar, gördük bunu. Bu yüzden Syrio’nun şimdiki ilk kılıç tarafından öldürülmek istenmesi olağan. Zaten var ise böyle bir şeyi 6. kitapta öğreniriz; Arya şu an orada ve bir sebep ile bu tipler ile bir araya gelir ise belki Syrio hakkındaki gizemi çözebilir.

Syrio’nun hizmet ettiği lordun gidip gitmediği belli değil, bilemiyoruz işte, bu kanaate sahip olacağım bir şey olmadı maalesef. Fakat eski ilk kılıç ölünce yerine yenisi seçilmesi için gittiğini göz önüne alırsak Denizlordları en yakınımdaki adamlardan adam seçeyim mantığına sahip insanlar değil; dürüstlük, güvenirlik ve zeka arıyor… Elinin altında var olanı kaybetmek mantıklı gelmedi, koruma bunlar sonuçta.

Yine de tamamen göz ardı edemeyiz elbette, eskisi seçim ile gitti ise bu kişi onun adamıdır ve belki ileride sıkıntı olur düşüncesi de hasıl olmuş olabilir. Elbette Syrio’nun eski efendisi öldü ya da gitti ise…

Siz beni yanlış anladınız, az önceki yazıda da ifade ettim ama galiba görmediniz, ben Syrio görevden alınmıştır demiyorum, Syrio Forel hizmet ettiği Lord gidince kendisi çekilmiştir diyorum.

Şundan eminiz ama, şuanki lord 9 yıldan daha az zamandır görevde.

Niye çekilsin? Ayrıca şimdikinin 9 yıldan daha az süredir görev yaptığından nasıl eminsin?

Şimdi Daenerys 7 8 yaşlarındayken seçim olduğunu ve yönetimin değiştiğini biliyoruz.

Dolayısıyla şimdiki 5 6 yıldır görevde.

Ben de mesela bir bakan olsam ve yönetim değişip başa RTE gelse çekilirim. Zaten en baştan beri buradan yola çıkarak Syrio’num bir şekilde Targaryenlerin Braavos destekçisi lobiyle alakası olup olmadığını sorguluyorum.

Bu bilgiye nereden vakıfız? Buz ve Ateşin Dünyası kitabında mı yazıyor?

Sen bakan olsan, Erdoğan geldiğinde zaten -istemesen de- paşa paşa gidersin kardeş; sebep? Çünkü her yönetim kendi siyasi partisinden adamları bakan yapar ve öncekileri vazifesi yeni seçimle birlikte otomatikman son bulur. Lakin Syrio bir bakan değil, KORUMA ve üstüne Braavos’da siyasi partiler vs. yok; Braavos halkı 5 yılda bir gidip Denizlordu seçimleri de yapmıyor. Elma ile armudu karıştırma. Braavos’un İlk Kılıcı olan bir adam; bundan gurur duyan bir adam; işinde iyi olduğunu tahmin ettiğimiz bir adam… lord değişti diye gidip istifa basmaz. En fazla lord, adamı istemez, hadi sana güle güle der yahut idam etmek ister bir sebeple.

Sealord tarihine baktım vikiden; Laena Velaryon dönemin Deniz Lordu’nun oğlu ile nişanlanmış ama evlilik gerçekleşmeden ölmüş. Deamon haklamış işini; adamın babası ölünce makam mevki vs. kalmamış elbette doğal olarak. Şimdi bu örneğe bakarak Braavos, ejderha lordlardan o kadar da nefret etmiyor gibi, gerçekten de düşündürücü. Çünkü demir bank temsilcisi Jon ile konuşurken ejderhaları sevmediklerini söylemişti, elbette 2 ayaklıdan ziyade gerçeklerini kast etmişti ama ister istemez onlarla bağlantılı olan ejderha lordlarını da sevmediklerini düşündüm.

Martell ve Targ haneleri arasındaki gizli evlilik anlaşması sırasında şahitlik yapan Denizlord’unun isminden de bahsedilmemiş. Ne zaman öldüğü vs. de muamma eğer öldü ise… Belki hala vazife başındadır… Ferrego Antaryon yaşı başı belli değil; tek bildiğimiz hasta olduğu… yaşlılıktan mı yoksa bir hastalık mı kaptı muamma. Syrio’dan önceki İlk Kılıcın yaşlılıktan öldüğünü biliyoruz. Demek işini layığı ile yaptığı sürece kaç denirlordu değişir ise değişsin vazifelerini sürdürmeye devam edebiliyorlar.