Uzun Göl Savaşı

#1

Uzun Göl savaşı yabanıllar ve Stark ile Umber Hanelerinin güçleri arasında yapılmıştır. Duvarın ötesindeki kral, Raymun Kızılsakal duvarın ötesindeki yabanılları birleştirmiştir. Gece Nöbetçilerini gafil avlayıp gizlice sura çıkan yağmacılar aşağıda bekleyen ordu için merdiven indirmişlerdir. Duvarın güneyine saldıran yabanıllar, Willam Stark’ın Winterfell’den ayrılıp Harmond Umber’ın sancaklarını çağırarak kuzeye yürümesine sebep olmuşlardır.

Lord William ve Lord Harmon Raymun ile Uzun Gölün kıyısında karşılaşmışlardır. Burada, Lord Willam Stark öldürülmüş ve kafası kesilmiştir. Amansız Artos, Lord Willam’ın genç kardeşi Raymun’u öldürmüş ve yabanıl güçleri bozguna uğratılmıştır. Raymon Kızılsakalın çocukları da öldürülmüştür fakat kardeşi surun ötesine geri kaçmıştır.

Gece Nöbetçileri savaşa katılmak için çok geç gelmiştir. Artos onlara ölülerden kurtulmalarını emretmiştir. O zamandan sonra Gece Nöbetçileri’nin Lord Kumandanı, Jack Musgood artık Uykulu Jack olarak anılmıştır. Artos Winterfell Lordu olmuştur. Raymun’un ölümü Mance Ryder’a kadar olan son yabanıl tehditi olmuştur.

#2

artos stark mıydı ki???

#3

Awoiaf’a göre öyle.