Valenlerin Tüyleri - Bölüm 1

Ekran klavyesiyle yazdığım için kısa olacak ve devamı çok geç gelecek, yine de:

Ön bilgi:
Önceki yazılarımı okuyanlar bir ortaçağ fantazisi yazdığımı bilir, bu yazı ise o yazılardan 200 yıl sonra. Tüfekler ve ilk arabalar var. Yüksek binalar ve tarihe aç insanlar. Yönetim hala monarşi ancak 1000 krallık dönemi bitmiş, ortada birkaç (10’dan fazla tabi) büyük devlet kalmış.

Viler sütunları incelerken Naras yağ lambasıyla karanlık köşeleri ve taşların arasını inceliyordu. Viler sütunun üzerindeki şekillerde parmağını gezdiriyordu, şekiller oyulmamış, kabartılmıştı, bu tekniği kullanan bir uygarlık duymamıştı, hala da bu mermer sütunları kabartacak bir teknik yoktu. Şekiller hep aynıydı, sütunun üzerinde sekiz farklı şekil vardı ve bir yazıt gibi kabartılmıştı. Duvarlar da mermerdi, hatta mağaranın tamamı, sanki içi özenle oyulmuştu, o kadar ki harf olabileceğini düşündüğü şekiller aynı şekilde kabarıktı.
Viler’in şaşkınlığı artarken Naras taşların arasında ışıkla parlayan bir şey gördü. Elini uzattığında yarısı yeşilimsi yosun ve çamur karışımı bir şey ile kaplı beyaz bir tüy buldu.
“Viler!” diye bağırdı, sesi mağaranın mermerinde sekti. "Bir kartal burada yaşar mı?"
Viler yaklaşıp tüye baktı. “Mermerlerin arasında mı?” Tüyü aldı ve yeşil çamuru bir bez ile temizledi. "Zor bir ihtimal, ve burası çok alçak. Ama burası sıradışı bir yer, bu da sıradışı bir tüye benziyor."
Tüyün temizlenen yarısı kahverengiydi ve kahverengi kısmında diğer yarısı kadar beyaz bir nokta vardı.

Beğeniler için teşekkürler ama birkaç yorum da fena olmaz, maksat konu ölmesin :smiley: