Valyria Kıyameti


#1

Valyria Kıyameti, bilinmeyen bir nedenden Valyria Özgür Halkı’nın sular altında kalmasına neden olan afetin adıdır. Yaklaşık olarak Targaryen Fethi’nden bir asır önce meydana gelmiştir. Atlantis’in düşüşünün bir yorumu, GRRM’e ilham olmuş olabilir. Valyria Kıyameti’ni bir kan ve kargaşa asrı takip etmiştir.

Tanım
Afet Valyria’nın başkenti Valyria’da meydana gelmiştir, şehrin etrafındaki araziyi küçük adalara ayırmış, aralarında Tüten Denizi meydana getirmiştir. Bu alan şimdilerde “şeytan gezinen” olarak tanımlanmaktadır. Çoğu insan buraya gitmekten korkmaktadır,
“Kıyamet hala Valyria’da hüküm sürüyor.” demektedirler.

Çok azının Valyria harabelerine gidip, hayatta kaldığı söylenmektedir. En zorlu denizciler bile Kıyamet’ten sonra ki Valyria’ya gitme fikriyle ürpermektedir. Denizin tüttüğü ve kaynadığı, karanın şeytanlar tarafından istila edildiği söylenmektedir. Dalgaların ardında ki, Valyria’nın ateşli dağları gözüne ilişen herhangi bir denizcinin korkunç bir şekilde öleceği söylenir.

Valyria çeliğini yaratma tekniği gibi, Valyria’nın birçok sırrı, Kıyamet ile birlikte kaybolmuştur.

Felaket o kadar dramatikdir ki tüm dünyada sanat ile temsil edilmektedir. Khal Drogo’nun Pentos’ta ki dokuz kuleli konağında ki girişte, cam mozaiklerle Valyria Kıyameti’ni anlatılmaktadır. Müstakbel karısı Daenerys Targaryen bunu girdiği anda fark eder. Şarkılar, Kıyamet için söylenir; Valyria Kıyameti’nde ölen iki aşığın duygusal baladı, Yüksek Valyria dilinde, Kral Joffrey Baratheon’un düğününde söylenmiştir.

Kıyamet Günü
Tyrion Lannister, Selaesori Qhoran gemisinde iken, Moqorro, geminin kaptanına Köle Körfezi’ne en kısa rotada gitmesini emretmiştir. Bu nedenle gemi Valyria’nın lanetli kıyılarına yaklaşmıştır.

Tyrion, her seksen kilometrede ki tüm tepelerin parça parça olduğunu ve havayı duman ve kül ve ateşin doldurduğunu, hatta alevlerin o kadar sıcak ve aç olduğunu bu yüzden gökyüzünde ki ejderhaların bile kederlendiğini ve bunaldığını, okuduğunu hatırlamıştır. Toprakta sarayları, tapınakları, tüm kasabaları yutan büyük yarıklar oluşmuştu. Göller kaynamış veya aside dönmüştü, dağlar patlamış, ateşli dağlar üç yüz beş metre yukarılara erimiş kayalar kusmuş, kırmızı bulutlar ejderhacamı ve şeytanların siyah kanını yağmış, ve kuzeyde ki toprak kırılmış ve çökmüş ve devrilmiş ve kızgın deniz dalgalanmıştı.

"Tüm dünyanın en gururlu şehri bir anda gitti, bu efsanevi imparatorluk bir günde tarihe karıştı, Uzun Yaz Toprakları yakıldı ve boğuldu ve yıkıldı. "

Tyrion kendi kendine;
“Ateş ve kan üzerine kurulmuş bir imparatorluk. Valyrialılar ne ektilerse onu biçtiler.” diye düşünmüştür.

Demir Zafer’de iken, Sedir Adası’nın yakınlarında, Victarion Greyjoy, Kıyamet’in Valyria’ya geldiği günü bildiğini hatırlar. Doksan metre yüksekliğinde ki su duvarı Velos’un üzerine düşmüş, yüz binlerce erkeği, kadını, ve çocuğu boğmuş, o sırada denizde olan bir balıkçı ve altında ki tepelerin ve vadilerin kızgın denize dönüşmesini görmüş, adanın en yüksek tepesindeki muazzam taş kuleye gönderilen becerikli bir Veloslu mızrakçıdan başka kimseyi hikayeyi anlatması için bırakmamıştı.

Sedirleri ve pembe mermerleriyle, Güzel Velos, bir kalp atışı sırasında tarihe karıştı. Adanın kuzeyindeki, antik kalın duvarları ve basamaklı piramitleriyle, köle limanı Ghozai de aynı kaderi paylaştı.

Son Olaylar

Daenerys Targaryen, Khal Drogo’nun dokuz kuleli konağına girdiğinde, renkli camlarla Valyria Kıyameti’ni anlatan mozaikleri fark etmiştir.

Yüksek Valyria dilinde, Valyria Kıyameti’nde ölen iki aşığı anlatan duygusal bir balad, Kral Joffrey Baratheon’un düğününde, Collio Quaynis tarafından söylenmiştir, öte yandan Tyrion’a göre biri erkek biri kadın iki şarkıcı için daha uygun bir şarkıdır.

Euron Greyjoy sürgün edildiği yıllarda, Valyria’nın korkutucu harabeleri de dahil olmak üzere, tüm dünyayı yağmaladığını iddia etmektedir. Kral şurası sırasında, Euron Greyjoy, onun dışında başka hiçbir adamın yürümeye cesaret edemediği Valyria’nın tüten harabelerinde ejderha borusunu bulduğunu iddia etmektedir.

[spoiler=Ejderhalarla Dans]Meereen’de iken, tacir prens Xaro Xhoan Daxos; Kıyamet, Valyria’yı almadan önce bile ailesinin kasasında bulunan bir duvar halısını Daenerys Targaryen’e hediye eder.

Duvar halısı eski, tozlu ve kocamandı. Güzeldi ve zeminin yarısını kaplıyordu. Denizler mavi ipekten; karalar yeşil ipekten; dağlar siyah ve kahverengiydi. Şehirler içi sarı veya gümüş renk yıldızlarla gösterilmekteydi. Duvar halısında Tüten Deniz yoktu; Valyria halen bir yarımadaydı. Astapor, Yunkai ve Meereen, mavi Köle Körfezi’nin yanında gümüş yıldızlardı. Westeros uzakta, haritanın en sonlarındaydı.

Bir gece Selaesori Qhoran, mürettebatın istediğinden fazla, Valyria’nın yakınlarına yelken açmıştı. Tyrion gece havası almak için güverteye çıkmıştı. Yukarıda sadece en parlak yıldızlar görülüyordu, hepsi batıdaydı. Kanlı bir berenin renginde, soluk kırmızı bir ışık kuzeydoğuyu aydınlatmaktaydı. Tyrion bundan önce daha büyük bir ay görmemişti. Canavar gibi ve şişkin, sanki güneyi yutmuş ve ateşle canlanmıştı. Moqorro’ya göre Valyria’da gökyüzü her zaman kırmızıydır. Tyrion belki de On Dört Alev’in ateşlerini bulutlar yansıttığı için böyle olduğunu tahmin etti.

Ralf’ın Demir Donanma gemileri üç büyük fırtınaya kapıldı ve dört iğrenç rüzgarın arasında kaldı. Valyria’dan kül ve kükürt kokan kırmızı rüzgarlar esmektedir, ve siyah rüzgarlar onları harabe olmuş kıyıya karşı sürmüştü.[/spoiler]


#2

Eline sağlık panpa.


#3

Khal Drogo’nun Pentos’da konağı mı var?


#4

Valyria ile ilgili şöyle bir resim var bende. Sanırım kıyametten önceki hali:


#5

@ynal eğer valyria böyle birşeyse ejdarhaları olmasa bile fethedilemez bir yer gibi.


#6

@“Arstan” haklısın adamlar kıyamet gelip onları bulana dek yükseldiler.
Ejderhaları da savunmadan öte fetihler için kullanmışlar.


#7

@ynal Tımlır’dan falan bulduysan .s.s

Artık Valyrialıları yarı tanrı gibi gösterenlere gıcık olmaya başlıyorum :<


#8

@“Endymion”

Neden?


#9

Şu görseller de var:


#10

Valyrialılar volkanlar patlamasın diye büyüyle kontrol ediyorlarmış volkanları. Volkanları kontrol eden birçok büyücünün ölmesi sonucunda hepsi birden bom bom bom.


#11

Martinden daha yaratıcı bir şey beklerdim. :confused:


#12

Büyücüleri kim öldürdü? <3

Daha ne yaratıcılığı bekliyon canım…Daha ne olabilirdi?


#13

Pyyy o neymiş öyle :wink: