Vanity Fair makalesi

Hayır ondan bahsetmiyorum, senaristlerin yazdığı ama silinen, değiştirilen, veya hakkı verilerek çekilmeyen sahneler var. Bu makalede de iki örnek verilmiş, kim bilir daha neler vardır diyorum.
İletişim, anlaşma sorunu mu çekiyoruz biz bugün? :smile:

Bir göz atmak isteyenlere… Su reddit hesabinda çok daha fazla senaryo paylasilmis ve gerçekten çok hos seyler, detaylar var. Ben birkaç tanesini yazayim :

• Jon ilk Ejderha Kayasina geldiginde, hani Tyrion’a “…Ama ben bir Stark degilim” diyor ve lafini bitirir bitirmez tepesinden ejderha uçuyor ya? Senaryoda o ejderha Rhaegal. Ama dizide, sahneye bakarsak, daha çok Drogon gibi görünüyor.

• Silinmis bir sahne var, yine Jon ve tayfasi Ejderha Kayasina adim etmeden evvel, gemide olduklari bir sahne varmis, hepsi güvertede ve ejderha sesleri duyuyorlar, etrafa bakiyorlar ama görünürde ejderha yok, geriliyorlar, hatta Jon gelmekle belki de gerçekten çok büyük bir hata yaptigini düsünüyor o an :smile:
    Tabi bu sahne olsa ne olur, olmasa ne olur… Ama çok hos yine de.

• Jon Dany’ye “diz çökmeden” hemen önce söyle bir sey yaziyor senaryoda… “Ona bakti ve yillar boyunca herkesin gördügü seyi gördü : Dany’nin içindeki gücü, yolunun üzerindeki her seyi ele geçirmesini saglayan o gücü.”

• Jon hala “Catelyn travmasini” üzerinden atamamis. Yani Catelyn’den bahsedildiginde (Baelish ile olan sahnede) bile rahatsiz oluyor iste, hala üzerinde etkisi var.

• Senaristlerin bazi yazdiklari da gülümsetiyor ara sira, adamlar kaptirmis kendilerini. Mesela Cersei Kraliçe ilan edildiginde (6x10) “Queen Cersei, First of Her Name, invites you all to go fuck yourselves” yazmislar. Veya Dany Dragonstone’a geldiginde : “Daenerys is back in Westeros. Look out, motherfuckers.” :laughing:

• Wight av’i sonrasi Dany ve Jon arasindaki sahnede, sonlarda el ele tutusurlarken bir an yasaniyor hani, birbirlerine bakiyorlar, bir çekingenlesiyorlar falan, zaten sonrsinda da Dany gidiyor. Iste orada, o birbirlerine baktiklari an söyle bir sey yaziyor : “Birbirlerine, az kalsin gerçeklesecek olan seyin kavrayisi içinde bakarlar” :grin: Neredeyse erken bir boatsex sahnesi yasanacakmis :smile:

• Elestirilen, hatta alay edilen bir durum vardi “Beyond The Wall” bölümünde… Hani bizim intihar timi birkaç Wight’i ve bir Akgezeni pusuya düsürüyorlar, sonra Jon Akgezeni öldürünce biri hariç tüm Wightlar “ölüyor” falan. “Aaa bir Wight kaldi, tesadüfe bak ki onlara da bir tane gerek” dendi, ki hakli bir elestiriydi bu. Ama olay su ki, senaryoda aslinda geriye birkaç Wight kaliyor, sadece bir tane degil, ve bizimkiler sonradan onlari da öldürüp geriye bir tane birakiyorlar.

• Bran Winterfell lordu falan olmayacagini, olamayacagini söyleyince, Sansa bi rahatliyor.
    Yine Sansa, Winds of Winter bölümünde galiba ya da 7x01’de tüm ilginin Jon’da olmasini, kendisinin yaptiklarinin görmezden gelinmesine, farkedilmemesine bozuluyormus. Bence haklilik payi var, gayet anlasilir bir durum.
    Sansa ile ilgili birkaç sey daha var.

• Jon ve Dany’nin tanisma sahnesinde, Dany’nin yüzlerce yil önce Fatih Aegon Targaryen’in oturdugu tahtta oturdugu yazilmis, belirtilmis. Hos bir detay.

• Dany “Ates Tarlasi 2.0” savasindan döndükten sonra, Jon tüm bu duruma hos bakmadigini hissettirdiginde, Dany hatirlarsiniz “Bolton’lardan evinizi almaya çalistiginizda kaç kisi öldü?” falan deyip durumu, bu ölümlerin kaçinilmaz oldugunu anlatiyor iste. Jon orada aslinda tartismaya devam etmek istiyormus ama bunu yaparsa ikiyüzlülük etmis olacagini da biliyormus, çünkü Dany hakli yani, o yüzden Jon susuyor.

• Jon’a çok kizdik “Beyond the Wall”'da, “Ejderhaya binmek yerine ne diye gidip Wight öldürmeye çalisiyorsun?!” diyerek… Senaryoda olay su… Etrafta çok fazla wight var ve bu yüzden Jon yoldaslari güvenle ejderhaya binebilsinler diye kendini öne atiyor, onlara zaman kazandiriyor. Dizide de olan bu tabi ama belirgin degil. Sorun su : Sahne çekilirken etrafta Jon’un bu hareketinin kaçinilmaz, gerekli oldugunu anlamamizi saglayacak kadar Wight göremiyoruz etraflarinda. Hatta açin bakin tam o an’i, etrafta dogru dürüst Wight yok. Dolayisiyla sahnede az biraz anlamsiz bir hareket oluyor.
    Ek olarak senaryoda bundan bir fedakarlik diye bahsediliyor yanilmiyorsam ve tam da Jon karakterinin yapacagi bir sey oldugu anlatiliyor. Baskalari için kendini feda etmek, öne atmak, önce digerlerini düsünmek…

Cogunu da yazdim galiba :smile: Siz bakin tabi yine de, var baska seyler.
Tam olarak yansitilamayan veya degistirilen kisimlari okumak bir burukluk yaratiyor bu arada.

Olabilir. :smiley:

Rhaegal olması lazımdı zaten, ben onu bekliyordum; Drogon ne ya? Ne alaka? Bu değişikliğin sebebi neymiş ki?

Senaryoda öyle ama sahnede öyle değil işte. :slight_smile:

Bunda haklılık payı falan yok. Dikkat edersen Bran istemem deyince rahatlıyor, yani kendine 2. bir rakip istemiyor. Arya meselesinde de gerilme sebebi neydi sence? Kız resmen Cersei’leşmeye başladıydı, LF ölümüyle durdu herhalde. Sophie zaten söyleşilerinde bahsetmişti bu kısımdan; kraliçe olmayı hak eden o falan gibisinden bir şeyler dedi ama bir yandan da abisinin onu takdir etmiyor olduğunu düşündüğünü falan söyledi, şu vadi ordusu meselesinde. Bunda takdir edilecek ne var ki? Sen ta en başta acziyeti bildiğin halde gaza getirdin oğlanı savaşa soktun, sonra “yeterli ordu” yok demeye başladın ama Vadi’den bahsetmedin, üstüne o orduyu içeri soktun-nasıl becerdiyse- yine bahsetmedin ve millet et gibi doğranırken Ramsey tarafından, salak bir sırıtışla “hıbaaa ben geldim totoşunuzu kurtarmaya” dedin. Ben olsam Jon’un yerinde baya söverdim.

Evet, adamlar o kadar para harcıyorlar ama gel gör ki üç beş falzadan adam koymaya eriniyorlar. Sorun işte bu. Böylece güzelim olacak sahneler salak sahnelere dönüşüyor. Niye kızıyorsun Yeniay, diyorsunuz sonra da. :smiley:

Jon ve Sansa sahnesi hakkında Kit’in açıklaması. :smiley:

Öncelikle emege sağlık.Sende olmasan ne yaparız bilmiyorum.Araştırıyorsun,Ceviri yapıyorsun,paylaşıyorsun.Sayende bir şeyler ogreniyoruz.Neyse bu kadar yıkama,yağlama kafii.konuyu gelirsek,Hollywod yapımcıları gerçekten çakallar.onlar için kalitenin hiç bir önemi yok.Yani bugün onlara “Size bir proje getirdik yatırdığınız paranın 3 mislini kazanacaksınız ve bu film kült olacak yıllar sonra bile konuşulacak.Yanlız bu projeyi gerçekleştirmemiz için müdahil olmamanız lazım.aksi halde 4 mislini kazanırsınız ama film bir ise yaramaz.beklediğimiz etkiyi yaratmaz” derseniz 4 mislini seçerler.Çünkü onlar bu işi para için yapıyorlar.

Bahsettigin bölümde (S7e6) Jon öyle bir resmedildiki,hani diziyi hic izlememiş birine izletsen " Bu cunup ne ise yarar ?" diye sorar.Jon’un hic bir etkisi yok,bildiğin kımıl zararlısı.elini nereye atsa kurutuyor.bastığı toprakta ot çıkmıyor ( Gerçi bu cunupluk Starkların tamamında var) Duvarın ötesine geçen kadroya baktığın zaman Thros,Sandor’un hayatını kurtardı ; Sandor,Tormund ile Jorah’ın hayatı kurtardı.Gendry maraton koşusu yaptı,Dany gelip alayını kurtardı.Peki grubun lideri konumundaki Jon ne yaptı ? Yaptığı tek olumlu is Kılıcının kerameti sayesinde ötekilerin kurmaylarından birini yok etmesiydi.o yok olunca digerleride tezek gibi patır patır dokuldu.Bana kalırsa Night King bunun olacağını biliyordu cünkü Hardhome (s5e8) bölümünde Jon’un kurmaylarından birini yok ettiğini görmustu.yani onları yem olarak gönderdi.

Jon’un tek olumlu hareketi buydu dedik,En olumsuzu da ejderhanın kaybına sebep olmasıydı ( Amcasının onu kurtarmak için kendini feda etmesini değinmiyorum o biraz zorlama olmuş.) Bölümde gördüğümüz kadarıyla ejderhanın yaninda,berisinde,otesinde ww yok.Jon onların üstüne gidiyor.Hatta ejderhanın üstündekiler o kadar rahat ki Jorah onu çağırıyor.ama bizim oğlan kendini kapatırmış duymuyor.sonrasını biliyoruz.

Yapımcılar karışmayıp,senaristlerin istediği olsaydı yani ejderhanın etrafında 5-6 WW daha olsaydı,Ekip onları al aşağı etmeye uğraşsaydı.Jon eleştirilmezdi.Adam liderlik görevini yapıyor der överdik ama böyle olmadı.Sonra vur senaristlere,çak yönetmene.Çekeceğiniz diziyi deyip bas kalayı.Bu durumun bir benzerini piçlerin savaşı (S6e9) bölümünde gördük.Jon, bir başına Boltonların üstüne yürümus,Ramsay’in tuzağına dusmustu.Sansa yetişmeseydi savaşı kaybediyordu.O bölümde de yapımcılar müdahale etti mi çok merak ediyorum ?

Kusura bakma uzattım.Sözün özü ; Dizideki küçük müdahaleler,önemli sonuçlara sebep oluyor.Karekterler farklı algılanıyor.Bazıları gereğinden çok övülüyor,bazıları günah keçisini ilan ediliyor.Senaristler dört dörtlük bütün suç yapımcılarda demiyorum onların da hataları var ama geregin fazla gömülüyor.Bir kere herşey onların elinde değil hatta hic bir şey değil.Bugün Ridley scott gibi bir Hollywood kurdunun filmlerine dahi müdahale ediliyorsa.Kırpılıp,degistiriliyorsa.Benioff ve Weiss’e hayli hayli müdahale ediyorlardır.bunu göz önünde bulundurup öyle gömmek lazım.Son 3 sezondur ellerinde bir materyal olmamasına rağmen bence durumu gayet iyi idare ettiler.Adamlar ellerinden gelini yapıyorlar.Hic bir emek sarf etmeden hatta para vermeden diziyi izliyorum.Birde kalkıp adamlara laf edersem carpılırım.Bence gayet başarılar :grin:

Iyi de işte sen diziyi gömerken çoğu zaman D&D’yi de görmüyorsun ama bak, onlar da çoğu senaristin yaşadığını yaşıyor, ortada onları aşan bir durum var. Yapımcı müdahale ediyor, yönetmen kendi dokunuşunu katma derdine giriyor derken bir bakıyorsun ortaya mantıksız bir durum çıkmış, daha da kötüsü, bazen karakter anlamsızlașmıș. Ama işin sonunda, tüm kabahat D&D’nin oluyor, o yanlış.

Sansa konusunda… Sansa kusursuz, hatasız değil, anlamsız hareketleri var tabi (gerçi, kim bilir? Belki yine senaryo müdahalesi sonucu böyle olmuştur) ama şu bir gerçek, bu kız öyle veya böyle Piçlerin Savaşının kaderini değiştirdi ve bunun için yeterince takdir edilmedi. Kıskançlık duyması, haksızlığa uğradığını düşünmesi gayet doğal. Onu diyorum ben. Yoksa evet, Jon’u uyarması gerekirdi, ki kısmen uyardı, “Bekleyelim, bu şekilde şansımız yok” dedi ama Vadi ordusundan bahsetmedi, kendince bir sebebi vardı bence senaryoda. Gerçi bu uyarıdan sonra mı kuzgun gönderdi Baelish’e? Tam hatırlamıyorum. Tek bildiğim, Vadi Ordusu zaten Moat Callin’in oralarda kamp kurmuş haldeydi.

@Miro Rica ederim, ben teşekkür ederim bu güzel yorum için :blush:

Vitrin görüntü onlar, doğal olarak onlara gömüyorum. Bundan sonra genel yazacağım; gizli özne çoğul kullanarak gömeceğim, kendimi Nisan’a hazırlıyorum. :smiley:

O sizin guzelliginiz efendim :grin:

Bu konuda sana katılıyorum.Sansa’nın hakkını Sansa’ya vermek lazım.Baslarda bende Ayça gibiydim.Kızın her hareketi gözüme batıyordu.Bir türlü sevemedim.Öyle ki yaptığı iyi işleri bile kötüye yoruyordum.Cast secimi,oyuncunun yetersizliği ve diğer etmenler üstuste binince,bende ona bindim.Vurdum kırbacı…Sonra rüyamda aksakallı tekir gördüm " Kendine gell miro ! ön yargılarını kaldır.objektif bak.hıyarlık yapma" dedi.o gün bugündür değiştim.Bu durum profil resmimede yansıdı.Bu ayrıntılardan sonra asıl mevzuya gelelim.

Sansa belki de dizinin başından beri en aklı başında tutumu sergiledi.Ona baktığım zaman Starktan çok Lannister gördüm.Sanki Tywin reyizin ruhu ona girmişti.Cersie yüz değiştirmişti.Duruma ondan beklenmeyecek derece de soğukkanlı yaklaştı.Küçük kardeşinin her halükarda öleceğini biliyordu.Ramsay’i iyi tanıyordu.Jon’u da uyarmaya çalıştı ama Jon bildiğini okudu.Starkların zayıf noktası duygusal davranmaları idi,Boltonların en güçlü yönüde duygusuz olmaları.Ramsay,Jon’u zayıf yönünden vuracaktı.Küçük kardeşini bu yüzden elinde tuttu yoksa onun derisini yüzerdi.Sansa da aynı seyi söyledi.“onu benim gibi tanımıyorsun.bir planı vardır.seni zayıf noktan dan vurmaya calısıcak” dedi,dinletemedi.Vadi sovalyelerinden ve baelish’den bahsederse,Jon’un kabul etmeyecegini,tepki göstereceğini bıliyordu özelliklede serçe parmağa ! Sansa ne yaptı ? ona söylemeyip vakit kazanmaya çalıştı.Jon’a beklemesini söyledi çünkü şövalyeler ve baelish’i geldikten sonra Jon tepki gosterse bile soğan şövalyesi ve Tormund onu ikna ederdi.Jon beklemeyide red etti.gitti Ramsay’in tuzağına düştü.Sansa yetismesiydi hepsi ölecekti ki,kızın o anki bakışında bile mana aradık “Jon’un yasadıgīna üzüldü” dedik (bu kadar fitne fesatız) halbuki sitemkar bir bakıştı.“Beni dinlemedin.az daha oluyordun.şimdi mutlu musun?” bakışıydı.

Sansa,herkes kadar kusurlu,herkes kadar kibirli,herkes kadar egoist bir karekter.ne eksik ne de fazla.Bunun böyle olması da gayet normal.Sansa,sıradan bir çiftçinin kızı değil Lord kızı.Öyle görmüş öyle yetişmis.Kralliyet ailesinin sofrasında oturmuş.ve en onemlisi Kralice adayıydı ! Başına bir sürü olay gelmesi bu gerçekleri değiştirmez.Cersei’nin yanında staj görmüş,Serçe parmak mektebinden geçmiş bu karekterin dizinin üstüne çökmesini bekleyemeyiz.Kibir de olacak ego da olacak hırsta.

Bu durum bazen Dany’i mevzusunda da yaşanıyor.tabiri caizse poposu kalktı diyorlar.Aktif savaşta olan Kraliçe adayından bir lokma bir hırka tavrı bekliyorlar.Tokat atana bakmıyorlar neden diğer yanağını uzatmadı diyorlar.Dany kimseyi öldürmeyecek,kimseye diz çök demeyecek.Savaşı gulucuklerle kazanacak.Krallığı lağv edip sosyalizm bayrağını dikecek.Herkes eşit olacak.Bunlar hikayenin doğasına aykırı.Adı üstünde Krallık ! Tahta adaysan veya Krallığı yonetiyorsan duygularından arınman lazım çünkü asl olan sensin,gerisi teferruat.Duygusal davranırsan kaybedersin.İşler "yüz verdi yetime,döndü koydu … "mevzuna döner.

Neyse yine uzattım.hep bir iki satır yazmak niyetiyle giriyorum.destan yazıyorum.Özetle ; Sansa iyi iş çıkardı.hakkını vermek lazım.

Nereye imza atıyoruz? :smile:

Valla ben Sansa’ya bayılmıyorum, he sevmediğim bir karakter olduğunu da söyleyemem ama bu “Haksızlık edildi kıza” dememe engel olmamalı. Ben gelemiyorum zaten haksızlığa :smile:

Geçen bir şey okudum mesela, reddit’de… “Tarly’lerin son sezonda bağlı oldukları Tyrell’lere sırt çevirip, onların artık düşman oldukları Lannister’ların yanında olmayı tercih etmelerini doğru bulanlar var çünkü sonuçta Tyrell’lerden önce Taht’daki haneye bağlılar diyorlar. İyi güzel, ama aynı insanlar Bolton’lara saydırıyorlar ve bu biraz iki yüzlülüktür. Nihayetinde Bolton’lar da Kraliyet hanedanına, Taht’da oturana bağlı değiller mi? Neden biri yapınca doğru, diğeri yapınca sancakbeyine ihanet oluyor?” gibisinden bir yorumdu.
Genel olarak bakarsak, doğru yani. Ama işte Bolton’ların ihanet ettiği sevdiğimiz Stark’lar, Tarly’lerin ihanet ettiği pek de umursamadığımız Tyrell’ler olunca, farklı oluyor demek ki :grin:

Asıl saçmalık Deli Kral için sonuna kadar savaşan Randyl Tarly’ nin kızı Daenerys için savaşmayıp Lannister tarafına geçmesi.

Bu durum bakış açısıyla alakalı sevgili duygu.Mesela Dany’in yanındakileri kandırdığıda söyleniyor.Halbuki yanındakiler onu kandırıyor.Dikkat edersen gidecek yeri olmayanlar,2. bir fırsat arayanlar,kaybedecek bir şeyi olmayan kôleler var.Tyrion’un gidecek yeri yoktu,Barristan reyiz afaroz edilmişti,Jorah sürgündü.Missandie köle idi.Vs.bunlar kara kası,mor gözü için yanında değiller.Ejderhalara yani güce geldiler ! Dany’e inanmıyorlar Ejderhaların gücüne inanıyorlar.ve bu gücün onlara sağlayacağı avantajın peşindeler.Yani kendilerini düşünüyorlar.Şimdi kim kimi kandırıyor ? Baştan beri çizgisini bozmayan,kimseyi zorla yanına almayan (herkes gonullu katıldı) Savaşın durumuna göre pozisyon alıp,düşmanlarína farklı bir tutum sergileyen Dany’i mi iki yüzlü ? yoksa yanındakiler mi ? Ejderhalardan önce neden kimse yoktu ? Mal gibi satıldı.öldürülmeye çalışıldı ki,onu satanlar su an yanında (Varys & Jorah) çünkü bazılarının tuzu kuruydu,bazılarının umudu yoktu.bazılarıda kendi yağında kavruluyordu.Ejderhalar herşeyi değiştirdi.Bu neye benziyor biliyor musun ?. Zor günlerinde yanında olmayan,seni adam/kadın yerine koymayan akrabaların,sana piyango çıkınca akbaba gibi ususmelerine benziyor.samimiyetsiz.yavan.ve de iki yüzlü.tam da dediğin gibi.

Konu olay saçmalığı değil, konu insanların bakış açısındaki tutarsızlık. O kişi diyor ki, Tarly’yi HAKLI bulan, Bolton’a hain diyor, bu çelişkili.
Sözleri belirli kişileri hedef alıyor, herkesi veya bir olayı değil.

Öyle olduğunu düşünmüyorum. Kandırıyorlar demek yanlış bence. Tercih etme durumu var, ama bu mecburiyetten de yapılmıyor mesela, başka seçenek olmadığı için yapılmıyor. Dany’yi seviyorlar, ona minnetarlar, peşinden gitmek istiyorlar, veya onun peşinden gidilecek, desteklenecek bir lider olduğuna inanıp yanında olmayı tercih ediyorlar (Barristan). Yanındaki kimse Dany’yi yalandan seviyormuş gibi yapmıyor, dolayısıyla bir kandırma yok. Onu seviyor, ona inanıyor, yanında olmak istiyorlar.
Neyse tüm bu olaylarda bir iki yüzlülük yok. Dany’nin yanında olan herkes, yanında olmalarının mümkün olduğu zamanda, yolları kesiștiğinde bunu yaptılar. Zor günlerde yanında olmayan kişiler örneği yanlış, yolunun o zamanlar kesişmediği insanlara “ben bu durumdayken sen neredeydin” diyerek suçlayamazsın sonuçta :grin: Ejderhalar var o yüzden yanındalar falan dq diyemezsin, Dany’nin esas hikayesi zaten ejderhalardan sonra başladı. Ortada ejderha yokken Dany’ye sırt çevirmiş ejderha olunca yanına gelmişler durumu yok, var mı? Yanındaki herkesle (Jorah ve birkaç Dothrak dışında) yolu sonradan kesişti zaten. He Dany’nin bundan sonra yaşadığı bir zorluk sonucu ona sırt çevirenleri olursa, işte anca o zaman deriz bağlılıkları sahteydi, kandırıyorlardı diye.

Dany’in varlığından bile haberi olmayan karekterleri " Kızın kötü gününde nerdeydiniz?" deyip gömmek saçmalıktır.Bu şacmalıga düşmemek için o kısma değinirken “Kimileri kendi yağlarında kavruluyordı” gibi tabirler kullandım ama demek ki yanlış anlaşılmısım ya da derdimi anlatamamısım.sanırım ikinci şık :slight_smile:

Barristan’ın sadakatine laf edersek çarpılırız.Jorah’ın ona olan aşkını górmemek için kör olmak lazım,Tyrion’un ondan hoşlanmadığını söylersek,yalan söylemiş oluruz vs. Benim bahsettigim şey farklı.insanların Dany’nin etrafında toplasmalarının sebebi neydi ?

1- İçinde bulundukları olumsuz durum
2- Ejderhalar
3- Dany’nin ateşten etkilemediğini gördüler.( ör:Dotrhak çadırı)

Bu etkenler bir araya gelince Dany’e inandılar.Hoşlandılar,sevdiler.ama ben başlangıca bakıyorum yani içinde bulundukları olumsuz duruma.Çünkü Barristan reyiz afaroz edilmeseydi gitmezdi.Tyrion’un başına çorap orulmeseydi gitmezdi.Varys’ın ejderhalardan haberi olmasa gitmezdi.vs.Bu insanlar Sadece Dany’i sevdikleri için hayatlarını riske atıyorlar dersek gerçekçi olmaz.kendileri için yeni bir fırsat arıyorlar ve bu fırsatın oluşması için Dany’nin tahta oturması lazım,bu sebeple kendilerini riske ediyorlar dersek daha inandırıcı olur.Tabii buradaki ana etken ejderhalar.

Jon bile ne dedi hatırlıyor musun ? Hani Dany ile buluşmaya gidicem deyince kuzey lordları karşı çıkmıştı ? Ejderhaları var demişti.Savaşta o ejderhalara ihtiyacımız olucak ! Sonra abayı yaktı ayrı mesele.

Bahsettiğim kandırma,iki yuzluluk ve akbaba durumu bunla alakalı.Evet bunlar ağır belki de yanlış tabirler ama bu da benim görüşüm.Dany’de güç vardı,Ejderhalar.Kimisinin ondan haberi yoktu,yolları kesişti,kimi kendi koşup gitti.ama Dany’e inanmalarında,etrafında toplasmalarında Ateş püsküren hayvanların büyük etkisi oldu.Sonra Dany’i tanımalırıyla birlikte işin içine duygusallıkla girdi.ama halen bazıları hakkında şüphelerim var.ne ayak olduklarını çözemedim.her an hıyanet içine gireceklermiş gibi duruyorlar.sanki başka amaçları var.(Daario,Varys,missandei.Tyrion da pek güven vermiyor)

Ama olaya böyle bakarsan ohooo… Her seyin bir temeli vardir, herkesin vardigi yolun bir baslangici vardir. Zaten Tyrion olsun, Barristan olsun, bunlarin durumu “Hee öyle miii? O zaman ben de Daenerys’e gider onu desteklerim” degildi. Orjinal eser açisindan bakalim, benim hatirladigim kadariyla, Barristan’i Daenerys’in yanina gitmeye ikna eden kisi Illyrio, ve Barristan’in baslangiçta kimligini gizlemesinin sebebi de Daenerys’in nasil biri oldugunu görmek. Adam resmen “Ben önce bir gözlemleyeyim, nasil biri oldugunu anlayayim, ondan sonra kararimi veririm” seklinde yaklasti. Sonunda Daenerys’in takip edilmeye, desteklemeye deger biri oldugunu anladigi için ona baglilik yemini etti, ejderhalari için, gücü için degil, olumsuz bir durumdan ötürü degil.
Tyrion desek, o da ne kitapta, ne de dizide “O halde ben de Daenerys’e giderim” durumunda oldu, aksine kendini Daenerys’e giden yolda buldu. Kitapta neler olacak bilmiyorum ama dizide Tyrion’un Dany’nin yaninda durmasinin sebebi belli : Ona inaniyor, onu umut olarak görüyor. Ve bunu kendisi de bir iki kere açikladi zaten.

Sen konuya “kandiriyorlar” diyerek girdin ve bu yanlis bir kelime iste bence, çünkü Daenerys’e olan bagliligin sahte oldugu anlamina geliyor.
Yoksa bunun disinda elbette ki Barristan afaroz edilmeseydi, Tyrion’un basina çorap örülmeseydi kendilerini Dany’nin yaninda bulmayacaklardi, fakat sunu da hesaba katmak gerek, bu durumda “Hee öyle mi? O zaman böyle” tarzinda bir yaklasim yok. Dany bu karakterler için olumsuz durumda tutunulan son dal degil. Kaderleri Dany’nin kaderi ile kesisti, ve devaminda ona inandilar, baglandilar, bu yüzden de yanindalar. Barristan isteseydi çekip giderdi, Tyrion (dizide) “Bana senden hayir gelmez” dese Dany onu Meereen’den sürerdi “O halde bas git” diyerek :smile: Tyrion’un da basta Dany’yi gözlemledigini unutmayalim.

Dothraklar örnegi, bak ona bir sey diyemem, çünkü Dothraklar gücü takip eder. It is known :smile: O adamlar öyle, konu Dany olsun, olmasin. Ama baglilar bak Dany’ye, ihanet etmezler, biri gelip Dany’nin yerini almadikça, ona sirt çevirmezler.

Dany’yi yalandan seven, kandiran kimdi biliyor musun? Daario.
Iste o Dany’yi gücü ve güzelligi için sevdi.
Birde Xaro Xhoan Daxos vardi, tabi dizideki versiyon. Kitapta biraz farkli, net bir durum yok.

Varys… Varys, dizi için konusalim çünkü kitapta zaten Dany’ye bir bagliligi yok ki kandirmaca, sahetlik olsun… Aslina bakarsan kimseye tam bir baglilik duymuyor bu adam. Hayatta kalmak için ne gerekiyorsa onu yapiyor her seyden önce, alttan alttan baska planlar da yapiyor tabi ama önce kendi hayatini garanti altina aliyor. Dizide basindan beri Targaryenleri yeniden Westeros’a getirmeyi hedeflese de, Robert Dany’nin ölüm emrini verdiginde katilleri gönderiyor çünkü baska çaresi yok, ama öte yanda Jorah’ya da haber salip durumu anlatiyor ve sonuç, Jorah bu sayede Dany’nin o zehirli sarabi içmesine engel oluyor.
Varys aslinda nasil biri oldugunu 7.sezonun ikinci bölümünde, Dany ile yüzlestigi sekansta çok iyi anlatiyor. Yani bu adam gerçekten ayri bir konu zaten. Ama kesin olan su ki, dizide, Dany’ye inandigi için onun yaninda duruyor nihayetinde, her ne kadar o kalbiyle degil, mantigi ile bunu yapsa da. “Diyar için, halk için” dese de.

Geri kalanlar, iste onlar Dany’nin yanindalar çünkü Dany’nin yaninda olmak istiyorlar, gerçekten, yürekten. Barristan ve Tyrion’u açikladim. Köleler için o bir anne. Lekesizler için bir kurtarici. Lekesizler zaten “efendilerine” sadakatleri ile bilinirler tamam, ama Dany ile bundan fazlasi var. Onu seviyorlar, ona yürekten baglilar. Tyrion’un dedigi gibi : “Lekesizler özgürlük için, ve onlara bunu veren kisi için savasacaklar”.

Bu ayri bir konu. Kimi Jon ile ve onun içinde bulundugu durum ile bir tutabiliriz ki? Barristan, Tyrion, Lekesizler, hatta Dothraklar, köleler… Hangisini?
Dany ve ejderhalari Jon için, yaklasan büyük savas açisindan bir son çare, bir mecburiyet, bir olmazsa olmazdi. Digerleri için “Baska çarem yok, ben de çok memnun degilim ama son çare bu” durumu yoktu baslangiçta Jon açisindan oldugu gibi.